Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην μαλώνετε παιδιά.

Το φίλτρο ήρθε, το άλλαξα όλα μια χαρά, νερό πεντακάθαρο.

120€ κόστος, οκ ας βγάλει και κάτι ο Έλληνας αντιπρόσωπος τι να κάνει να κλείσει?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην κοινότητα,
Ζήτησα αναλύσεις για την περιοχή που διαμένουμε (Φλώρινα), και μας δόθηκαν τα παρακάτω. Με 2πλο φίλτρο νήματος και πολυπροπυλενίου 20m στην παροχή θα είμαστε καλά ή να ψαχτούμε και για έξτρα κάτω πάγκου. Είμαστε σε νέα πολυκατοικία σχετικά με τις σωληνώσεις. Ευχαριστώ!

 

Screenshot 2023-04-27 133717.png

Screenshot 2023-04-27 133638.png

Screenshot 2023-04-27 133751.png

Επεξ/σία από stavrakas112
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! 

Χρειάζεται να αγοράσω ένα φίλτρο που να βιδώνει πάνω στη βρύση. Έχω βρει κάποια όπως το Brita On Tap Advanced και το Torayvino MK2-EG. Προτείνεται κάποιο εσείς;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xeiqo είπε

Γεια σας! 

Χρειάζεται να αγοράσω ένα φίλτρο που να βιδώνει πάνω στη βρύση. Έχω βρει κάποια όπως το Brita On Tap Advanced και το Torayvino MK2-EG. Προτείνεται κάποιο εσείς;

Ευχαριστώ!

Κανουν οντως δουλεια αυτα τα φιλτρακια;

Τι μου θυμησες παντως!

Δεκαετια του 80 σε ορεινα χωρια. Τουλι(απο καμια μπομπονιερα) με βαμβακι, τυλιγμενο στο στομιο της βρυσης!

Μιλαμε για το 'απολυτο' φιλτρο, απλο και χειροποιητο! Παντως τα οποια χαλικακια τα επιανε μια χαρα!

Απλα και πρακτικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xeiqo είπε

Γεια σας! 

Χρειάζεται να αγοράσω ένα φίλτρο που να βιδώνει πάνω στη βρύση. Έχω βρει κάποια όπως το Brita On Tap Advanced και το Torayvino MK2-EG. Προτείνεται κάποιο εσείς;

Ευχαριστώ!

Σου προτείνω torayvino, κάνει φίλτρανση στα 0.1μm. Ελπίζω να το αντέχει η βρύση σου. 

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Κανουν οντως δουλεια αυτα τα φιλτρακια;

Τι μου θυμησες παντως!

Δεκαετια του 80 σε ορεινα χωρια. Τουλι(απο καμια μπομπονιερα) με βαμβακι, τυλιγμενο στο στομιο της βρυσης!

Μιλαμε για το 'απολυτο' φιλτρο, απλο και χειροποιητο! Παντως τα οποια χαλικακια τα επιανε μια χαρα!

Απλα και πρακτικα!

Ναι φίλτρο από βαμβάκι..... 

Ψάξε μέχρι πόσα μm μπορεί να κρατήσει το βαμβάκι και αν αποκολλουνται κομμάτια από το βαμβάκι για να περνάνε μέσα στο νερό σου. 

Αυτό που λες σκέφτηκα να το κάνω και να πειραματιστώ και εγώ, αλλά δεν κάθισα να ρισκάρω την ζωη μου για τίποτε. 

Το βαμβάκι πρέπει να βρεις τρόπο πως θα το αποθηκεύσεις και θα το εγκλωβισεις μέσα σε κάποιο υλικό ώστε να μην εξέρχονται σωματίδια από αυτό μέσα στο νερό σου. Το να συζητάμε πως μπορείς να βάλεις ύφασμα και να κρατήσεις με ασφάλεια το υλικό είναι απλά γελοίο. Θα μπορούσε να ήταν ένα κεραμικό φίλτρο, αλλά δεν μπορείς να το φτιάξεις με οικιακή εφαρμογή αυτά, μόνο βιομηχανικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Σου προτείνω torayvino, κάνει φίλτρανση στα 0.1μm. Ελπίζω να το αντέχει η βρύση σου. 

Ναι φίλτρο από βαμβάκι..... 

Ψάξε μέχρι πόσα μm μπορεί να κρατήσει το βαμβάκι και αν αποκολλουνται κομμάτια από το βαμβάκι για να περνάνε μέσα στο νερό σου. 

Αυτό που λες σκέφτηκα να το κάνω και να πειραματιστώ και εγώ, αλλά δεν κάθισα να ρισκάρω την ζωη μου για τίποτε. 

Το βαμβάκι πρέπει να βρεις τρόπο πως θα το αποθηκεύσεις και θα το εγκλωβισεις μέσα σε κάποιο υλικό ώστε να μην εξέρχονται σωματίδια από αυτό μέσα στο νερό σου. Το να συζητάμε πως μπορείς να βάλεις ύφασμα και να κρατήσεις με ασφάλεια το υλικό είναι απλά γελοίο. Θα μπορούσε να ήταν ένα κεραμικό φίλτρο, αλλά δεν μπορείς να το φτιάξεις με οικιακή εφαρμογή αυτά, μόνο βιομηχανικά. 

Εντάξει Βασίλη ευχαριστώ, πάω στο Torayvino.

Επεξ/σία από xeiqo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, xeiqo είπε

Εντάξει Βασίλη ευχαριστώ, πάω στο Torayvino.

Να ψάξεις μερικά βίντεο από το Torayvino στο intenet. Ένα από τα αρνητικά που θυμάμαι ήταν πως όταν το ρυθμίζεις για να βγάλει νερό από το φίλτρο, η ροή του νερού είναι σαν το τηλέφωνο του ντους στο μπάνιο και όχι η κανονική της βρύσης, αυτό δυσκολεύει στο να γεμίσεις μπουκάλια με νερό. Δεν καταλαβαίνω γιατί έκαναν έτσι ένα τόσο καλό φίλτρο. Επίσης να κοιτάξεις τα ανταλλακτικά του, διότι κάποια είναι για 3-4 μήνες, κάποια για περισσότερο και κάποια ακριβότερα για 10-12 μήνες. Δες την τιμή αν σε συμφέρει. 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

για κεντρική παροχή και προστασία συσκευών (πολλά άλατα) τι άλλο υπάρχει πέρα από το https://www.skroutz.gr/s/22513960/USTM-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Νερού-Άνω-και-Κάτω-Πάγκου-10-SIL-Siliphos-50-μm.html που έχει προταθεί μερικές σελίδες πίσω; (καθαρά για σύγκριση θέλω να δω)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Καλησπέρα,

για κεντρική παροχή και προστασία συσκευών (πολλά άλατα) τι άλλο υπάρχει πέρα από το https://www.skroutz.gr/s/22513960/USTM-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Νερού-Άνω-και-Κάτω-Πάγκου-10-SIL-Siliphos-50-μm.html που έχει προταθεί μερικές σελίδες πίσω; (καθαρά για σύγκριση θέλω να δω)

 

Έχει προταθεί και αυτό (ίδια εταιρεία)

https://filtrato.gr/product/antallaktiko-filtro-kata-ton-alaton-anti-scale-ustm-sil-siliphos-ii/

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, oXXo_nikosar said:

Έχει προταθεί και αυτό (ίδια εταιρεία)

https://filtrato.gr/product/antallaktiko-filtro-kata-ton-alaton-anti-scale-ustm-sil-siliphos-ii/

 

 

 

αυτό ήθελα να βάλω στο link μου, αλλά τελικά φαίνεται αυτό που είχες προτείνει είναι η δεύτερη έκδοση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2016 στις 11:36 ΜΜ, ilias8513 είπε

θελω να βαλω ενα φιλτρο νερου κατα προτιμηση κατω παγκου αλλα εχω χαθει με τις διαθεσιμες επιλογες.

 

το 3Μ Οικιακό Φίλτρο Νερού που εχει η rainbow waters αξιζει τα λεφτα του? Σε αυτα τα χρηματα τι αλλες επιλογες εχουμε?

 

μενω Αθήνα-Περισσο

 

υπάρχει τελικά άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Roil είπε

υπάρχει τελικά άποψη;

Προσωπική μου άποψη και ενασχόληση με το αντικείμενο πάνω από 10 έτη ως χρήστης (θεωρώ ενημερωμένος), θα έλεγα ότι αυτή τη στιγμή είναι η κορυφαία εταιρεία σε θέματα πιστοποίησης, ποιότητας και ονόματος η 3Μ. Φυσικά υπάρχουν πολλές άλλες... όμως όχι σε αυτό το επίπεδο ποιότητας και ενημέρωσης. Δεν έχω κάνει αγορά των φίλτρων της 3Μ... ακόμα αλλά σίγουρα είναι η επόμενη μου αγορά. Ερχόμενος από Multipure, Aquasana

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2023 στις 1:44 ΜΜ, stavrakas112 είπε

Καλησπέρα στην κοινότητα,
Ζήτησα αναλύσεις για την περιοχή που διαμένουμε (Φλώρινα), και μας δόθηκαν τα παρακάτω. Με 2πλο φίλτρο νήματος και πολυπροπυλενίου 20m στην παροχή θα είμαστε καλά ή να ψαχτούμε και για έξτρα κάτω πάγκου. Είμαστε σε νέα πολυκατοικία σχετικά με τις σωληνώσεις. Ευχαριστώ!

 

Screenshot 2023-04-27 133717.png

Screenshot 2023-04-27 133638.png

Screenshot 2023-04-27 133751.png

Καμία άποψη από πιο γνώστες του θέματος.
Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2023 στις 9:17 ΜΜ, xeiqo είπε

Γεια σας! 

Χρειάζεται να αγοράσω ένα φίλτρο που να βιδώνει πάνω στη βρύση. Έχω βρει κάποια όπως το Brita On Tap Advanced και το Torayvino MK2-EG. Προτείνεται κάποιο εσείς;

Ευχαριστώ!

Και τα δύο τα είχα/έχω. Το πρώτο είναι για κλωτσές. Κακός μηχανισμός, επιστράφηκε στα πλαίσια εγγύησης πίσω, μου έστειλαν καινούριο και δυστυχώς παρουσίασε τα ίδια και αυτό. Επίσης, θεωρώ πολύ ακριβά τα ανταλλακτικά του (φίλτρο).

Το δε ιαπωνικό (torayvino) το έχω εδώ και 3 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αυτό με το τύπου ντουζ που αναφέρεται παραπάνω από κάποιον, μη το λάβετε καν υπόψη. Κάθε καλοκαίρι γυάλινα μπουκάλια γεμίζουμε (αυτά που πουλάνε στα σούπερ μάρκετ, με το ενσωματωμένο καπάκι), χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα (το εύρος της δέσμης είναι πολύ μικρό, έτσι ώστε να χωράει στο στόμιο των μπουκαλιών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...