Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Έχω ένα πρόβλημα  με τα άνω πάγκου και θέλω τη βοήθεια σας. Επειδή η βρύση μου είναι με ντουζ το σπείρωμα της είναι βαθύ και δεν μπορεί να βιδώσει το βρυσακι του φίλτρου πάνω στην μπαταρία. Όλοι μου είπανε ότι δεν υπάρχει ειδικός ανταπτορας να μεγαλώνει την απόσταση. Έχει κανείς αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και αν πως το έλυσε? 

Ψάχνω ένα σαν αυτό  μεγαλύτερο όμως https://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&products_id=6041

Αν κατάλαβα καλά έχεις το συνηθισμένο πρόβλημα που έχουν όλοι σε βρύσες ντουζ. Δοκίμασε βάλεις τον ανταπτορα πριν το ντουζ. Δλδ έτσι όπως στο βίντεο . Είναι από άλλη εταιρία φίλτρου αλλά όλα με τον ίδιο τρόπο μπαίνουν . Όποτε θα σε καλύψει πιστεύω .

 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 20/11/2019 στις 6:00 ΠΜ, dimitrisdim14 είπε

Παίζει ρόλο και πόσο πίεση έχει το σύστημα του σπιτιού σου . Αν προσέξεις προσέξεις σίγουρα θα λέει 1,5 λίτρο σε συγκεκριμένα psi ή bar 

Δεν θυμάμαι να αναγράφει κάτι σχετικό με πίεση, το μόνο που λέει είναι η μέγιστη πίεση που αντέχει το φίλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Δεδομένου ότι χρησιμοποιεί και αυτό το φίλτρο ενεργό άνθρακα δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά οι πόροι του δεν είναι μικρότεροι από άλλα φίλτρα. 

Όλα αυτά που λέει εμένα δεν με πείθουν, μπήκα και στο σάιτ της εταιρείας  και με λίγα λόγια ενώ χρησιμοποιεί διάφορες πιστοποιήσεις ως μέτρο σύγκρισης μεταξύ αυτού και τον NSF στην ουσία λέει ότι η ίδια η εταιρεία έκανε τις δοκιμές και βάσει αυτές πιάνει τα στάνταρ των διάφορων πιστοποιήσεων χωρίς στην πραγματικότητα να έχει καμία. 

Φοβάμαι ότι πληρώνεις 60 ευρώ για κάτι που δεν τα αξίζει 

Οι πιστοποιήσεις που μου έχουν στείλει από την Primato είναι πιστοποίησεις από την Envirotek και όπως με ενημέρωσαν σε 2-3 μήνες θα έχει εγκριθεί και η πιστοποίηση από την NSF και τότε θα εμφανίζεται και στην σελίδα τους. 

Εσυ Conan τι χρησιμοποιείς? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι έτοιμος να κάνω την παραγγελία μου θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Είχα καταλήξει σε φίλτρο της doulton αλλά κάποιο μέλος επέμενε ότι ο άργυρος που χρησιμοποιούν είναι απαγορευμένος κτλ. Εγώ σε αναζήτηση στο νετ δεν βρήκα πουθενά κάτι τέτοιο, θα έλεγα ότι βρήκα ακριβώς το αντίθετο. Γενικά το thread είναι λίγο για να πετάς τα μυαλά σου στο μπλέντερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Επειδή είμαι έτοιμος να κάνω την παραγγελία μου θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Είχα καταλήξει σε φίλτρο της doulton αλλά κάποιο μέλος επέμενε ότι ο άργυρος που χρησιμοποιούν είναι απαγορευμένος κτλ. Εγώ σε αναζήτηση στο νετ δεν βρήκα πουθενά κάτι τέτοιο, θα έλεγα ότι βρήκα ακριβώς το αντίθετο. Γενικά το thread είναι λίγο για να πετάς τα μυαλά σου στο μπλέντερ. 

Πώς γίνεται να έχει τις εγκρίσεις από τους μεγαλύτερους οργανισμούς και να είναι ακατάλληλο ? Μ φαίνεται λίγο υπερβολικό . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά επειδή δεν βγαίνει άκρη εύκολα με το τι λέει ο καθένας, για Αθήνα ένα φίλτρο άνω πάγκου 0.5m με πιστοποίηση ,για αφαίρεση χλωριου και σκουριάς, χώμα και λοιπά σωματίδια είναι αρκετό να υποθέσω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.

Ζω στο Βολο και πριν λιγο καιρο αγορασα ενα συστημα φιλτρανσης ενεργου ανθρακα της Pentair.

στο πρωτο φιλτρο που αλλαζω (carbon block filter cartridge CBR2-10) βλέπω  πως εχει στις οδηγίες ενα warning και συγκεκριμενα λεει "California proposition warning 65: this product contains chemicals known to the state of california to cause cancer or birth defects or other reprocuctive harm."

Ξερει καποιος περι ποιου πραγματος προκειται?

Δεν εχω βγαλει ακρη με το warning 65 και ο τυπος που το πηρα λεει οτι και καλα αυτη η προειδοποήση αναφερεται στο διακαιωμα του καταναλωτη να γνωριζει αν περιεχεται εστω και καποια μικρη ποσοτητα επιβλαβους ουσιας.Ομως δεν μπορω να βρω ουτε ποια ουσια ειναι αυτη.

Όλα τα φιλτρα ίδιου τυπου,  παρόμοια τεχνολογίαδεν χρησιμοποιούν; Αν ισχυει αυτό ίσως απλα αυτη η καρκινογόνος ουσια υπαρχει απλα δεν αναγράφεται στις αλλες μαρκες. Η ξερουμε και αλλα που το γραφουν αυτό;

Τελος ξερει κανείς αν στα Ευρωπαικα υπαρχουν πιο αυστηροί κανονισμοί και αν περα απο τον NSF που οπως ειπε καποιος εδω ειναι ιδωτικος φορεας υπαρχει καποιος ακομα πιο αξιοπιστος για την πιστοποίηση (tuv πχ?)

Επειδη παρεμπιπτοντως προσπαθησα να διαβασω ολες τις σελιδες του forum αλλα χαθηκα λίγο, αν εχει κανεις απο τους γνώστες (βλεπε Βασίλης_29, orthopedic) τη διαθεση ας μας πει παλι τι φιτρου νερου χρησιμοποιεί ο ίδιος.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2019 στις 2:01 ΜΜ, Nikolaosdimitriou είπε

Οι πιστοποιήσεις που μου έχουν στείλει από την Primato είναι πιστοποίησεις από την Envirotek και όπως με ενημέρωσαν σε 2-3 μήνες θα έχει εγκριθεί και η πιστοποίηση από την NSF και τότε θα εμφανίζεται και στην σελίδα τους. 

Εσυ Conan τι χρησιμοποιείς? 

Επειδή το νερό της περιοχής έχει νιτρικά και είναι πολύ σκληρό χρησιμοποιώ αντίστροφη όσμωση της Veluda. Τα φίλτρα που χρησιμοποιεί είναι της Matrikx, δεδομένου ότι η δουλειά τους είναι να προστατεύουν την μεμβράνη δεν έχω βάλει κάτι καλύτερο και απλώς ελέγχω ότι η μεμβράνη λειτουργεί σωστά.

Αν δεν είχα πάντως περιορισμό στο κόστος από αυτά που κυκλοφορούν στην Ελλάδα θα έβαζα σαν πρώτη επιλογή της Multipure. Είναι πανάκριβα αλλά τα πλέον ποιοτικά και με  πίνακες απόδοσης και ξέρεις ακριβώς τι κρατάνε και τι όχι. Και σαν δεύτερη επιλογή οικονομικότερη της Doulton.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα σύντομο ερώτημα, αν έχει κάποιος άποψη σχετικά με το θέμα.

 

Καταρχάς μένω Αθήνα, Πειραιά για την ακρίβεια. Προς το παρόν χρησιμοποιώ μια κανάτα με φίλτρο για το σπίτι, οπότε το νερό είναι μια χαρά, κυρίως για το παιδί δηλαδή. Θέλω, όμως, να αγοράσω ένα φίλτρο, ώστε να παίρνω από την βρύση καθαρό νερό για μαγείρεμα, πλύσιμο λαχανικών κτλ γιατί με την κανάτα η όλη διαδικασία του μαγειρέματος είναι δύσκολη. Επειδή η τοποθέτηση φίλτρου κάτω πάγκου αποκλείεται (το σπίτι είναι παλιό, οπότε η παροχή γίνεται απευθείας από τον τοίχο, όπου είναι τοποθετημένη και η βρύση) μου μένει η επιλογή του φίλτρου άνω πάγκου, με δυσκολία στην τοποθέτηση λόγω τη βρύσης που βιδώνει στον τοίχο, αλλά και η επιλογή φίλτρου πάνω στην βρύση. Αποφάσισα να δοκιμάσω αυτή την επιλογή, οπότε είμαι ανάμεσα σε δύο επιλογές:

 

BRITA ON TAP

και

Torayvino MK2

Τα links είναι τυχαία επιλογή.

 

Από τις δύο επιλογές, ποια θεωρείτε καλύτερη; Το οικονομικό δεν είναι θέμα, καθώς οι τιμές είναι κοντά. Με ενδιαφέρει η απόδοση ως προς το φιλτράρισμα και την αντοχή στον χρόνο. Εμφανώς δεν υπάρχουν διαφορές στην απόδοση, αφού τα βασικά (χλώριο, βαρέα μέταλλα, πόσο μάλλον μεγάλα σωματίδια από χώμα κτλ) τα αντιμετωπίζουν και τα δύο. Απλά ρωτάω μήπως έχει κάποιος άποψη επί του θέματος.

 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από pipinos1976
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pipinos1976 είπε

Ένα σύντομο ερώτημα, αν έχει κάποιος άποψη σχετικά με το θέμα.

Καταρχάς μένω Αθήνα, Πειραιά για την ακρίβεια. Προς το παρόν χρησιμοποιώ μια κανάτα με φίλτρο για το σπίτι, οπότε το νερό είναι μια χαρά, κυρίως για το παιδί δηλαδή. Θέλω, όμως, να αγοράσω ένα φίλτρο, ώστε να παίρνω από την βρύση καθαρό νερό για μαγείρεμα, πλύσιμο λαχανικών κτλ γιατί με την κανάτα η όλη διαδικασία του μαγειρέματος είναι δύσκολη. Επειδή η τοποθέτηση φίλτρου κάτω πάγκου αποκλείεται (το σπίτι είναι παλιό, οπότε η παροχή γίνεται απευθείας από τον τοίχο, όπου είναι τοποθετημένη και η βρύση) μου μένει η επιλογή του φίλτρου άνω πάγκου, με δυσκολία στην τοποθέτηση λόγω τη βρύσης που βιδώνει στον τοίχο, αλλά και η επιλογή φίλτρου πάνω στην βρύση. Αποφάσισα να δοκιμάσω αυτή την επιλογή, οπότε είμαι ανάμεσα σε δύο επιλογές:

BRITA ON TAP

και

Torayvino MK2

Τα links είναι τυχαία επιλογή.

Από τις δύο επιλογές, ποια θεωρείτε καλύτερη; Το οικονομικό δεν είναι θέμα, καθώς οι τιμές είναι κοντά. Με ενδιαφέρει η απόδοση ως προς το φιλτράρισμα και την αντοχή στον χρόνο. Εμφανώς δεν υπάρχουν διαφορές στην απόδοση, αφού τα βασικά (χλώριο, βαρέα μέταλλα, πόσο μάλλον μεγάλα σωματίδια από χώμα κτλ) τα αντιμετωπίζουν και τα δύο. Απλά ρωτάω μήπως έχει κάποιος άποψη επί του θέματος.

Ευχαριστώ.

Ε το toray μακράν καλύτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έχω προβληματιστει. Είναι ανάμεσα στο σύστημα αντιστροφής όσμωσης της veluda και της EcoSoft. Η veluda έχει αντιπρόσωπο στην Μυτιλήνη, που είναι βολικό, αλλά αλλάζει όλα τα φίλτρα στον χρόνο πάνω, αυτό μου κακοφάνηκε και ότι είναι λίγο πιο ακριβη κατά 50 ευρώ. Η EcoSoft αλλάζει τα μικρά φίλτρα στο εξάμηνο, αυτό με κάνει να πιστεύω ότι απολυμαίνει καλύτερα. Πια η γνώμη σας εσάς? Εχει κανένας το veluda η της EcoSoft? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,εχουμε το φιλτρο αντιστροφης οσμοσης veluda ειναι με τα 3 δοχεια ας το πουμε ετσι. Καθε χρονο τα αλλαζουμε απ την ιδια την εταιρια..Ειναι καλης ποιοτητας τα φιλτρα που βαζουν? Επειδη ειμαι ασχετος με τον τομεα αυτον εαν δεν ειναι και τοσο καλα εχετε να μου προτεινετε καποια αλλα που να μπαινουν στο μηχανημα αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από εμένα. Κατοικώ στο Ρέθυμνο και το σημαντικότερο πρόβλημα σε εμάς εδώ είναι η σκληρότητα του νερού. Η αγωγιμότητα στην περιοχή μου, σύμφωνα με μετρήσεις της ΔΕΥΑΡ είναι 1000-1200 μs/cm και υπάρχουν επίσης κάποια νιτρικά καθώς και μπόλικη σκουριά και παλαιότητα δικτύου. Μετά από ενδελεχή μελέτη στο φόρουμ καταλήγω στο σύστημα αντίστροφης όσμωσης της multipure. Ακριβό βέβαια , αλλά θέλω το κεφάλι μου σχετικά ήσυχο. Το έχει ήδη κάποιος; Μήπως υπάρχει κάτι εναλλακτικό για την περίπτωσή μου; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2019 στις 7:08 ΜΜ, tsiro7 είπε

Γενικά επειδή δεν βγαίνει άκρη εύκολα με το τι λέει ο καθένας, για Αθήνα ένα φίλτρο άνω πάγκου 0.5m με πιστοποίηση ,για αφαίρεση χλωριου και σκουριάς, χώμα και λοιπά σωματίδια είναι αρκετό να υποθέσω. 

Για να μη βουλώσει γρήγορα το φίλτρο άνθρακα που είναι για το χλώριο, βάλε και ένα φθηνό προ-φίλτρο ιζημάτων 5nm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...