Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Αλέξυ είπε

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις αλλο φιλτρο στι φιλτροθηκη olympus? Εισαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές? 

Δεν έχω δοκιμάσει γιατί ενδέχεται να μην ταιριάζει και να πάει χαμένο το ανταλλακτικό. Είχα διαβάσει εδώ ότι μπορεί να ταιριάζουν τα doulton. Από το φίλτρο που έχω δεν μπορώ να πω ότι με δυσαρεστεί κάτι ούτε θα το αλλάξω, το μόνο που με προβληματίζει είναι πως η ροή του νερό είναι αρκετά μεγάλη τώρα που το καθάρισα όπως και όταν πήρα το ανταλλακτικό, στις οδηγίες λέει οτι για να είναι μέγιστος ο βαθμός κατακράτησης πρέπει να υπάρχει πλαφόν στην ροή, νομίζω που κάπου 1.5 λίτρο το λεπτό χονδρικά. Αλλά το 1.5 λίτρο τώρα γεμίζει σε χρόνο dt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν έχω δοκιμάσει γιατί ενδέχεται να μην ταιριάζει και να πάει χαμένο το ανταλλακτικό. Είχα διαβάσει εδώ ότι μπορεί να ταιριάζουν τα doulton. Από το φίλτρο που έχω δεν μπορώ να πω ότι με δυσαρεστεί κάτι ούτε θα το αλλάξω, το μόνο που με προβληματίζει είναι πως η ροή του νερό είναι αρκετά μεγάλη τώρα που το καθάρισα όπως και όταν πήρα το ανταλλακτικό, στις οδηγίες λέει οτι για να είναι μέγιστος ο βαθμός κατακράτησης πρέπει να υπάρχει πλαφόν στην ροή, νομίζω που κάπου 1.5 λίτρο το λεπτό χονδρικά. Αλλά το 1.5 λίτρο τώρα γεμίζει σε χρόνο dt.

Παίζει ρόλο και πόσο πίεση έχει το σύστημα του σπιτιού σου . Αν προσέξεις προσέξεις σίγουρα θα λέει 1,5 λίτρο σε συγκεκριμένα psi ή bar 

3 ώρες πριν, ForeignOffice είπε

@dimitrisdim14 αδερφε για φλωρινα που το νερο ειναι λιγο  χειροτερο απο αθηνα θα με καλυψει αυτο;

https://m.banggood.com/Yimu-Smart-Intelligent-Monitoring-Faucet-Water-Purifier-Filter-from-Xiaomi-Youpin-p-1491258.html?rmmds=search

Specifications:
Brand: Yimu 

Filter Element Material: Natural coconut shell activated carbon, activated carbon fiber and ion exchange fiber

Battery Capacity: 1000mAh

Clean Water Flow: 1.0L/min

Rated Total Water Purification: 50L

Working Pressure: 0.10~0.40MPa

Inlet Water Temperature: 5~38°C

Size (L x H): 82 x 117mm 

Για 50 λίτρα νερού μόνο βλέπω ότι είναι ... Οπότε δεν συμφαιρει καθόλου κάτι τέτοιο ... Άσε που δεν το κόβω να αξίζει τέτοια τιμή . Πληρώνεις τις Σμαρτ λειτουργίες που έχει . Αν θες κάτι πάνω στην βρύση πιστεύω το ιαπωνικό  toray vino είναι τοπ για πάνω στη βρύση. Ενεργός Άνθρακας και μεμβράνες , με επιλογή για νερό  φίλτρου η βρυσης και ανταλλακτικό 25€ κάθε 4 μήνες η 1500 λίτρα νερού  . Και τιμή φίλτρου 60€. Πάλι τα θεωρώ πολλά σε σχέση με ένα σύστημα με κλασσικά δεκαιντσα φίλτρα , αλλα σ πρότεινα αυτό επειδή Μ έστειλες ίδιο είδος , για πάνω στη βρύση !

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/filtra-nerou-vrisis-times/torayvino-mk2.html

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Παίζει ρόλο και πόσο πίεση έχει το σύστημα του σπιτιού σου . Αν προσέξεις προσέξεις σίγουρα θα λέει 1,5 λίτρο σε συγκεκριμένα psi ή bar 

Specifications:
Brand: Yimu 

Filter Element Material: Natural coconut shell activated carbon, activated carbon fiber and ion exchange fiber

Battery Capacity: 1000mAh

Clean Water Flow: 1.0L/min

Rated Total Water Purification: 50L

Working Pressure: 0.10~0.40MPa

Inlet Water Temperature: 5~38°C

Size (L x H): 82 x 117mm 

Για 50 λίτρα νερού μόνο βλέπω ότι είναι ... Οπότε δεν συμφαιρει καθόλου κάτι τέτοιο ... Άσε που δεν το κόβω να αξίζει τέτοια τιμή . Πληρώνεις τις Σμαρτ λειτουργίες που έχει . Αν θες κάτι πάνω στην βρύση πιστεύω το ιαπωνικό  toray vino είναι τοπ για πάνω στη βρύση. Ενεργός Άνθρακας και μεμβράνες , με επιλογή για νερό  φίλτρου η βρυσης και ανταλλακτικό 25€ κάθε 4 μήνες η 1500 λίτρα νερού  . Και τιμή φίλτρου 60€. Πάλι τα θεωρώ πολλά σε σχέση με ένα σύστημα με κλασσικά δεκαιντσα φίλτρα , αλλα σ πρότεινα αυτό επειδή Μ έστειλες ίδιο είδος , για πάνω στη βρύση !

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/filtra-nerou-vrisis-times/torayvino-mk2.html

Γιατι σαν φοιτητής αξίζει να παρω κατι αλλο; Ή θεωρεις τοσο σκατα το νερο στη Φλώρινα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ForeignOffice είπε

Γιατι σαν φοιτητής αξίζει να παρω κατι αλλο; Ή θεωρεις τοσο σκατα το νερο στη Φλώρινα;

Θεωρώ απλά τσάμπα και πολλά τα λεφτά  και πολύ λίγα τα λίτρα ,γιατι καλύτερη δουλειά θα κάνεις με ένα οποιοδήποτε φίλτρο ενεργού άνθρακα από ότι με αυτό που έστειλες, και θα έχεις λιγότερα έξοδα συντήρησης και ανταλλακτικών . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Πολλά λεφτά νομίζω και χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα . Τα aquaqcera δεν έχουν πιστοποίηση από wqa και nsf . Η και αν έχουν δεν μπορώ να την βρω, παρόλα αυτά είναι πολύ καλά φίλτρα . . Τα doulton έχουν τα πάντα και ειναι καλά σχετικά . Τα ολυμπους είναι ίδιο ακριβώς στιλ με τα doulton . Αντιγραφή στην ουσία . Και νομίζω ότι το ολυμπους περνει και ανταλλακτικά γνήσια της doylton μέσα . Τα Κάμελοτ μόνο και μόνο που σ λέει από 1250€ στο δίνω 100 άστο ... Κάνει ότι δουλειά θα έκανε και ένα άλλο φίλτρο των 50€ .  Για μένα κοίτα κάτι πιο universal. Δες τα κλασσικά φίλτρα που μπαίνουν σε δεκα-ιντσες θήκες και έχεις που μεγαλύτερη ποικιλία ,και καλύτερες τιμές  και περισσότερα λίτρα φικτρανσης . Επίσης μπορείς σε 10 ιντσα να βρεις και φίλτρα της aquacera και της doulton . Μην προτιμήσεις τα βιδωτά .

https://www.skroutz.gr/products/show/35990434 

Ατσαλινη φιλτροθηκη 10 ιντσών φίλτρων 55€.+ Ένα φίλτρο κάνα 50€ ακόμα και έκανες δουλειά .

Φίλε μου καλημέρα και σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και μου λες να μην προτιμήσω τα βιδωτά αλλά και το Olympus και το doulton έχουν βιδωτά φίλτρα από ότι έχω δει, επίσης το Olympus εχει αυτήν την πατέντα με τον χαλκό που πράγματι από ότι έχω διαβάσει είναι πρωτοποριακή γιατί ο χαλκός σαν μέταλλο σκοτώνει το 99,99% των μικροβίων και για αυτό στα νοσοκομεία στην Αμερική τα χερούλια των δωματίων είναι από Χαλκό για να μην μεταφέρονται μέσα στο νοσοκομείο μικρόβια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Asterati είπε

Φίλε μου καλημέρα και σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και μου λες να μην προτιμήσω τα βιδωτά αλλά και το Olympus και το doulton έχουν βιδωτά φίλτρα από ότι έχω δει, επίσης το Olympus εχει αυτήν την πατέντα με τον χαλκό που πράγματι από ότι έχω διαβάσει είναι πρωτοποριακή γιατί ο χαλκός σαν μέταλλο σκοτώνει το 99,99% των μικροβίων και για αυτό στα νοσοκομεία στην Αμερική τα χερούλια των δωματίων είναι από Χαλκό για να μην μεταφέρονται μέσα στο νοσοκομείο μικρόβια.

Καλημέρα να είσαι καλά ... Σου πρότεινα τα doulton αλλά όχι τα βιδωτά . Αν ψάξεις η doulton βγάζει και κανονικά φίλτρα δέκα ιντσών με τρύπα στην μέση . Επίσης κάποια μοντέλα της doulton είναι εμποτισμένα με αργυρο για αυτόν τον λόγο που λες ώστε να αποτρέπει την ανάπτυξη μικροοργανισμων... δες την περιγραφή  του doulton ultracarb στο link.

 https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&product_id=378&skr_prm=WyIzODc1NGNjNS02NjdhLTQ1NGUtOTQxZC0yOWU2NDBkMjYyYTYiLDE1NzQyMzY0ODE3OTEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Καλημέρα να είσαι καλά ... Σου πρότεινα τα doulton αλλά όχι τα βιδωτά . Αν ψάξεις η doulton βγάζει και κανονικά φίλτρα δέκα ιντσών με τρύπα στην μέση . Επίσης κάποια μοντέλα της doulton είναι εμποτισμένα με αργυρο για αυτόν τον λόγο που λες ώστε να αποτρέπει την ανάπτυξη μικροοργανισμων... δες την περιγραφή  του doulton ultracarb στο link.

 https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&product_id=378&skr_prm=WyIzODc1NGNjNS02NjdhLTQ1NGUtOTQxZC0yOWU2NDBkMjYyYTYiLDE1NzQyMzY0ODE3OTEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Φίλε μου γιατί είναι μειονεκτικά τα βιδωτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Asterati είπε

Φίλε μου γιατί είναι μειονεκτικά τα βιδωτά?

Γιατί είναι για λιγοτερα λίτρα , και θέλουν αλλαγή κάθε 6 μήνες και κάνουν κανένα 40αρι η αλλαγή . Επίσης σε περιορίζει γιατί βιδωτά βγάζουν μόνο 2 3  εταιρίες . Αν δεν σε ενοχλει η τιμή και το ότι θα πρέπει να περιοριστείς μόνο σε μια δυο μάρκες για μελλοντικα ανταλλακτικά  κλπ τότε κομπλέ ίδιο αποτέλεσμα έχουν τα βιδωτά doulton με τα άλλα  πάνω κάτω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Γιατί είναι για λιγοτερα λίτρα , και θέλουν αλλαγή κάθε 6 μήνες και κάνουν κανένα 40αρι η αλλαγή . Επίσης σε περιορίζει γιατί βιδωτά βγάζουν μόνο 2 3  εταιρίες . Αν δεν σε ενοχλει η τιμή και το ότι θα πρέπει να περιοριστείς μόνο σε μια δυο μάρκες για μελλοντικα ανταλλακτικά  κλπ τότε κομπλέ ίδιο αποτέλεσμα έχουν τα βιδωτά doulton με τα άλλα  πάνω κάτω 

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά και το olympous και το doulton λένε ότι είναι για ένα χρόνο και όχι 6 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Asterati είπε

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά και το olympous και το doulton λένε ότι είναι για ένα χρόνο και όχι 6 μήνες.

Το ολυμπους είναι για ένα χρόνο η 4000 λίτρα . 

Αλλά για το doulton δεν ξέρω που είδες ότι είναι για ένα χρόνο . Στο επίσημο φυλλάδιο στο σάιτ  όλα είναι για 6 μήνες εκτός από το sterasyl που είναι για 12 αλλά είναι σκέτο κεραμικό χωρίς άνθρακα . Οπότε κάτι λάθος είδες . 

https://doulton.com/wp-content/uploads/2019/11/Corporate-Brochure-2019.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχω μία απορία και θέλω να μου απαντήσετε εάν γνωρίζετε, όλες οι εταιρείες που πωλούν φίλτρα νερού άνω πάγκου σου λένε ότι το φίλτρο νερού πρέπει να το αλλάζει κάθε χρόνο είτε είναι για 4000 λίτρα, είτε είναι για 8000 λίτρα είτε είναι για 10000 λίτρα και η απορία μου είναι ότι εγώ εάν το πάρω επειδή λείπω από το σπίτι μου μένω μόνος 4 μήνες περίπου το χρόνο δεν θα χαλάω πάνω από 500 λίτρα το χρόνο μέσω του φίλτρου και γιατί να το αλλάξω στον έναν χρόνο και όχι στα δύο χρόνια αφού ούτε στο 50% των λίτρων νερού δεν θα χρησιμοποιήσω μέσω του φίλτρου? έχω ήδη μιλήσει με διάφορες εταιρείες που πωλούν φίλτρα νερού και τους είπαν την δική μου περίπτωση και επειδή δεν θέλω να επηρεάσω την απάντηση σας θα περιμένω πρώτα να μου απαντήσουν όσοι γνωρίζουν και μετά θα σας γράψω τις απαντήσεις που έχω πάρει από τις εταιρείες.

Επεξ/σία από Asterati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η πιο προφανής απάντηση είναι ότι όσο μεγαλύτερο χρόνο έχεις ένα φίλτρο τόσο πιο πιθανό είναι οι μικροοργανισμοί που παρακρατά να αναπτυχθούν σε σημείο που να μην είναι υγιεινό το νερό. Χωρίς να σημαίνει ότι το νερό που πίνεται στον χρόνο επάνω δεν θα πίνεται σε έναν χρόνο και μια εβδομάδα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα πρόβλημα  με τα άνω πάγκου και θέλω τη βοήθεια σας. Επειδή η βρύση μου είναι με ντουζ το σπείρωμα της είναι βαθύ και δεν μπορεί να βιδώσει το βρυσακι του φίλτρου πάνω στην μπαταρία. Όλοι μου είπανε ότι δεν υπάρχει ειδικός ανταπτορας να μεγαλώνει την απόσταση. Έχει κανείς αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και αν πως το έλυσε? 

 

Ψάχνω ένα σαν αυτό  μεγαλύτερο όμως https://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&products_id=6041

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, διάβασα πολλές από τις σελίδες για να πάρω μία απόψη. Έχω αλλάξει αρκετές εταιρείς και εγώ. Την μάτριξ την έχω παρατήσει από τότε που έφυγε από Αμερική και πήγε Ινδία. Έπειτα δοκίμασα Doulton απο https://www.thermocity.gr/ αλλά ήθελα να πάω σε κάτι πιο στενό από 0.5micron. Ευχαριστημένος ήμουν πάντως από την ποιότητα του νερού. Όσον αφορά κάποιους που ρώτησαν για τους 6 μήνες αντοχής, μην τα δίνετε σημασία. τα λίτρα μετράν και όχι ο χρόνος. Το φίλτρο της Doulton είχε αντοχή 2300 λίτρα. Όταν τα έφτανα τότε το άλλαζα και όχι στο 6μηνο. 

Εδώ και κάποιους μήνες χρησιμοποιώ το φίλτρο της Aquacera με Ζεόλιθο που είναι 0.2 micron https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/filtra-energou-anthraka/cerametix-w9512600-el.html  και μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος. Το καλό είναι ότι ταίριαζε στην συσκευή της Doulton που ήδη είχα και δεν χρειάστηκε να αγοράσω καινούρια. Θα μου πείτε τι τα θες τα 0.2 micron στην Θεσσαλονίκη, αλλά τόσο παλιό που είναι το δίκτυο θέλω να είμαι εξασφαλισμένος. 

Γενικά κατάλαβα ότι θέλει χρόνο και διάβασμα για να καταλάβεις ακριβώς τι χρειάζεσαι και να μην την πατήσεις αλλά επ ουδενί θα κάνω τσιγκουνιά 10-20 ευρώ τον χρόνο για να πάρω ένα φίλτρο από ότι να ναι εταιρεία η No name. 40-60 ευρώ τον χρόνο για να έχουμε καθαρό νερό νομίζω είναι καλά! 

Τσιρο, υπάρχει ένα ειδικός αντάπτορας αν καταλαβαίνω καλά το πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι χρησιμοποιεί και αυτό το φίλτρο ενεργό άνθρακα δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά οι πόροι του δεν είναι μικρότεροι από άλλα φίλτρα. 

Όλα αυτά που λέει εμένα δεν με πείθουν, μπήκα και στο σάιτ της εταιρείας  και με λίγα λόγια ενώ χρησιμοποιεί διάφορες πιστοποιήσεις ως μέτρο σύγκρισης μεταξύ αυτού και τον NSF στην ουσία λέει ότι η ίδια η εταιρεία έκανε τις δοκιμές και βάσει αυτές πιάνει τα στάνταρ των διάφορων πιστοποιήσεων χωρίς στην πραγματικότητα να έχει καμία. 

Φοβάμαι ότι πληρώνεις 60 ευρώ για κάτι που δεν τα αξίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...