Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια. Εχει κανεις αποψη για τα φιλτρα της Aquacera? Εψαξα αλλα δεν βλεπω να εχουν πιστοποιηση Nsf. Υπαρχει καποιος που εχει φιλτρο της εταιρειας αυτης και εχει κανει καποια αναλυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

 

Νέος στο φορουμ και πήρα μια φιλτρο-θηκη Άνω παγκου Ιταλιας Atlas και εφόσον ξέμειναν απο Μatrikx Pb1 πηρα ενα Eiger 10αρι στα 19 ευρω.

Διάβασα ολο το thread και βλέπω οτι τα Μatrikx χάλασαν και δεν είναι πια Made in USA.

To Eiger ειναι μια χαρα εως τωρα , μια εβδομαδα το εχω, αλλα προβληματίζομαι με την εταιρία.

Λένε ότι είναι ευρωπαϊκα , αλλά η σελίδα http://eigerfilter.com/ ειναι 100% μουφα με λατινικα γραμμένα σε μερικά σημεία και μαϊμού διεύθυνση στην Νορβηγία (Sesam Street 323b, 4010, Norway).

Δεν βρίσκω απολύτως τίποτα για αυτούς στα νετ. Περίεργα πράγματα. 

Μηπως ειναι Βουλγαρικα οπως τα μαϊμού Doulton??? H Κινέζικα?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Update: 

Τσέκαρα το domain και μάλλον είναι ελληνικό?!?!?!?! Άρα Κινεζια/Ασιατικο φασόν 100% οπως τα aircondition Inventor και Toyotomi με Ελληνα μεταπωλητή ...

 

Domain Name: EIGERFILTER.COM
Registry Domain ID: 2332867547_DOMAIN_COM-VRSN
Registrar WHOIS Server: whois.papaki.gr
Registrar URL: http://www.papaki.gr
Updated Date: 2019-11-08T18:07:12Z
Creation Date: 2018-11-15T09:48:30Z
Registry Expiry Date: 2020-11-15T09:48:30Z
Registrar: ENARTIA S.A.
Registrar IANA ID: 1727
Registrar Abuse Contact Email: [email protected]
Registrar Abuse Contact Phone: +30 211-800-2275
Domain Status: clientTransferProhibited https://icann.org/epp#clientTransferProhibited
Domain Status: clientUpdateProhibited https://icann.org/epp#clientUpdateProhibited
Name Server: NS1.WEBFACTION.COM
Name Server: NS2.WEBFACTION.COM
Name Server: NS3.WEBFACTION.COM
Name Server: NS4.WEBFACTION.COM
DNSSEC: unsigned
URL of the ICANN Whois Inaccuracy Complaint Form: https://www.icann.org/wicf/
>>> Last update of whois database: 2019-11-14T15:38:11Z <<<

 

 

Επεξ/σία από Keyser-Soze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cater είπε

Καλησπερα παιδια. Εχει κανεις αποψη για τα φιλτρα της Aquacera? Εψαξα αλλα δεν βλεπω να εχουν πιστοποιηση Nsf. Υπαρχει καποιος που εχει φιλτρο της εταιρειας αυτης και εχει κανει καποια αναλυση?

Δεν έχω βρει κάτι και εγώ σχετικα με τα aquacerA . Έψαξα για πιστοποιήσεις αλλά τπτ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Keyser-Soze είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Νέος στο φορουμ και πήρα μια φιλτρο-θηκη Άνω παγκου Ιταλιας Atlas και εφόσον ξέμειναν απο Μatrikx Pb1 πηρα ενα Eiger 10αρι στα 19 ευρω.

Διάβασα ολο το tread  και βλέπω οτι τα Μatrikx χάλασαν και δεν είναι πια Made in USA.

To Eiger ειναι μια χαρα εως τωρα , μια εβδομαδα το εχω, αλλα προβληματίζομαι με την εταιρία.

Λένε ότι είναι ευρωπαϊκα , αλλά η σελίδα http://eigerfilter.com/ ειναι 100% μουφα με λατινικα γραμμένα σε μερικά σημεία και μαϊμού διεύθυνση στην Νορβηγία (Sesam Street 323b, 4010, Norway).

Δεν βρίσκω απολύτως τίποτα για αυτούς στα νετ. Περίεργα πράγματα. 

Μηπως ειναι Βουλγαρικα οπως τα μαϊμού Doulton??? H Κινέζικα?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Update: 

Τσέκαρα το domain και μάλλον είναι ελληνικό?!?!?!?! Άρα Κινεζια/Ασιατικο φασόν 100% οπως τα aircondition Inventor και Toyotomi με Ελληνα μεταπωλητή ...

Domain Name: EIGERFILTER.COM
Registry Domain ID: 2332867547_DOMAIN_COM-VRSN
Registrar WHOIS Server: whois.papaki.gr
Registrar URL: http://www.papaki.gr
Updated Date: 2019-11-08T18:07:12Z
Creation Date: 2018-11-15T09:48:30Z
Registry Expiry Date: 2020-11-15T09:48:30Z
Registrar: ENARTIA S.A.
Registrar IANA ID: 1727
Registrar Abuse Contact Email: [email protected]
Registrar Abuse Contact Phone: +30 211-800-2275
Domain Status: clientTransferProhibited https://icann.org/epp#clientTransferProhibited
Domain Status: clientUpdateProhibited https://icann.org/epp#clientUpdateProhibited
Name Server: NS1.WEBFACTION.COM
Name Server: NS2.WEBFACTION.COM
Name Server: NS3.WEBFACTION.COM
Name Server: NS4.WEBFACTION.COM
DNSSEC: unsigned
URL of the ICANN Whois Inaccuracy Complaint Form: https://www.icann.org/wicf/
>>> Last update of whois database: 2019-11-14T15:38:11Z <<<

Αν και δεν μπορείς να απαγορεύσεις σε μια εταιρεία να ανοίξει σελίδα και να προμοτάρει τα προϊόντα της με ξένο domain, όντως βρωμάει το θέμα. Απλά μακριά από αυτό το φίλτρο την επόμενη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Keyser-Soze είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Νέος στο φορουμ και πήρα μια φιλτρο-θηκη Άνω παγκου Ιταλιας Atlas και εφόσον ξέμειναν απο Μatrikx Pb1 πηρα ενα Eiger 10αρι στα 19 ευρω.

Διάβασα ολο το tread  και βλέπω οτι τα Μatrikx χάλασαν και δεν είναι πια Made in USA.

 

Aν θέλεις matrikx το καινούργιο τους είναι made in usa matrikx hc+cto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την Eiger είναι απλά τα πράγματα, Κάποιος ίδρυσε μια εταιρεία παράγγειλε τα φίλτρα κάπου στα βάθη της Ασίας και τους έβαλε την επωνυμία τους. Δεν βλέπω το λόγο να ρισκάρει κάποιος για ένα προϊόν που δεν έχει την οποιαδήποτε πιστοποίηση και δεν ξέρουμε την ποιότητα του.

Για τα matrikx χωρίς να τα υπερασπίζομαι ούτε να τα κατηγορώ δεν νομίζω ότι το που φτιάχνονται είναι απαραίτητα σημάδι για το πόσο καλά ή κακά είναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Aν θέλεις matrikx το καινούργιο τους είναι made in usa matrikx hc+cto

Thanks , θα τα κοιτάξω και αυτά. Βέβαια το matrikx hc+cto εχει και ~40 ευρω . Θα δω και τα Omnipure, Doulton Ultracarb SlimLine OBE, και τα Αtlas να δω διαφορές. Μένω Ν.Φαληρο σε καινούργια πολυκατοικία και δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι επιπέδου NSF 53.

Είδα ότι το Leroy-Merlin Πειραιώς είναι τίγκα σε matrikx pb1. Θα πάω να δω αργότερα εάν είναι made in USA. Τα έχει βεβαία στα ~24 ευρω. 

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Με την Eiger είναι απλά τα πράγματα, Κάποιος ίδρυσε μια εταιρεία παράγγειλε τα φίλτρα κάπου στα βάθη της Ασίας και τους έβαλε την επωνυμία τους. Δεν βλέπω το λόγο να ρισκάρει κάποιος για ένα προϊόν που δεν έχει την οποιαδήποτε πιστοποίηση και δεν ξέρουμε την ποιότητα του.

Για τα matrikx χωρίς να τα υπερασπίζομαι ούτε να τα κατηγορώ δεν νομίζω ότι το που φτιάχνονται είναι απαραίτητα σημάδι για το πόσο καλά ή κακά είναι.

Ακριβώς αυτό.

Στο Aliexpress/Alibaba βρίσκεις 10αρι με συμπιεσμένο άνθρακα coconut με 5 ευρώ. 

Επεξ/σία από Keyser-Soze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι που διάβασα προηγουμένως για φίλτρα χαλαζία σε πόσιμο νερό (πολυφωσφορικών συγκεκριμένα) ξεχάστε το.

Είναι μόνο για να αποτρέπεται η επικάθιση αλάτων και δεν είναι ασφαλή για πόσιμο.

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Πήγα σήμερα από την αντιπροσωπεία της veluda στην Μυτιλήνη. Μου πρότειναν 270 το https://www.veluda.com/gr/antistrofi-osmosi/vv-traditional-wo-pump-5-6-7-77. Σαν νερό μου άρεσε αρκετά. Μου είπαν ότι θέλει ρυθμίσεις να το τοποθετήσουν (πιθανόν παπατζιλικη). Υπάρχει κάτι πιο οικονομικό και δοκιμασμένο? Για φίλτρο μου είπαν περίπου 100 τον χρόνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/11/2019 στις 4:39 ΜΜ, dimitrisdim14 είπε

Αν πάρεις πλαστική κοιτά να είναι bpa free . Μια τέτοια είναι η πλαστική της atlas filtri . Σίγουρα υπάρχουν κ άλλεςεπιλογες πάντως . Το doulton είναι καλό Φίλτρο . Για μένα  πολλά τα λεφτά του συγκεκριμένου που ανέβασες  και το θεωρώ πεταμένα λεφτά το σύστημα που μετράει το νερό , αφού αν απλά πίνεις και μαγειρεύεις πολύ δύσκολα θα καταναλώσεις τα λίτρα Αντοχής  του φίλτρου ..

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ που είδες bpa free? Οπου διαβασα δεν αναφερει αυτό, λεω τελικα να παρω φιλτροθηκη atlas και imperial ultracarb. 

Επεξ/σία από Αλέξυ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Αλέξυ είπε

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ που είδες bpa free? Οπου διαβασα δεν αναφερει αυτό, λεω τελικα να παρω φιλτροθηκη atlas και imperial ultracarb. 

Αναφέρεται στα χαρακτηριστικά στο σάιτ τους . 

821EE889-AD5B-47EE-909E-401D13498049.jpeg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Made in India όλα τα matrikx στα Leroy....

Παιδιά ολες οι φίλτρο-θήκες  απο πλαστικο ειναι απο PP (Polypropylene).Το PP δεν έχει ΒΡΑ έτσι και αλλιως !!!

Το Atlas που έχω είναι απο PP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν ,μετά από 10 μέρες αποφάσισαν να δω ποιο φίλτρο φταίει ,  τελικά την μπόχα την ειχε το   MATRIKX Pb1 0,5μm made USA και οχι  το προφιλτρο MATRIKX Pb1,επισης ηταν γεμάτο γλυτσα ,λογικο γιατι αν ειχε το προφιλτρο προβλημα το δεύτερο λογικα θα το καθάριζε απο τις μυρωδιές. Για προτείνεται ενα πολυ καλο για δεύτερη θέση φιλτρο ,δεν με ενδιαφερει το κοστος

Επεξ/σία από slk200gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, slk200gr είπε

Λοιπόν ,μετά από 10 μέρες αποφάσισαν να δω ποιο φίλτρο φταίει ,  τελικά την μπόχα την ειχε το   MATRIKX Pb1 0,5μm made USA και οχι  το προφιλτρο MATRIKX Pb1,επισης ηταν γεμάτο γλυτσα ,λογικο γιατι αν ειχε το προφιλτρο προβλημα το δεύτερο λογικα θα το καθάριζε απο τις μυρωδιές. Για προτείνεται ενα πολυ καλο για δεύτερη θέση φιλτρο ,δεν με ενδιαφερει το κοστος

Αφού έχεις σαν προφιλτρο ενα Μάτριξ , που κοβει το χλώριο το μόλυβδο κλπ , τότε πας Η σε κάποιο κεραμικό doulton με άνθρακα όπως το ultracarb , η για κάποιο με μεμβρανη για μικρότερο πόρο φίλτρανσης όπως πρότεινα παραπάνω  μιας και το χλώριο θα το κοβει ήδη το πρώτο φίλτρο . . Απλά το matrikx είναι 0.5 ενώ όλα τα doulton είναι 0.9 όποτε ουσιαστικά θα είναι και λίγο διακοσμητικό σαν δεύτερο φίλτρο το doulton . Ένα setup  με άνθρακα πρώτο φίλτρο στα 0.5 και μεμβρανη σαν δεύτερο στα 0.01 είναι πιο σωστό . Δες  το aquapure που εβαλα στο προηγούμενο ποστ μου ... βγάζει και η velunda ένα παρόμοιο με μεμβρανη και η atlas filtri ένα στα 0.03. Εγώ χρησιμοποιώ όπως έχω κ ξανά αναφέρει το primato premium ufc (Της Siam cast nylon). Είναι άνθρακα και 0.01 μεμβρανη μαζί . + προφιλτρο matrikx . 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Η σε κάποιο κεραμικό doulton με άνθρακα , η για κάποιο με μεμβρανη προτείνω εγώ . 

Κάτι σαν αυτο?https://www.allwater.gr/product/filtra-posimou-nerou/antallaktika-filtra/keramiko-antallaktiko-filtro-energou-anthraka-doulton-ultracarb®-imperial-obe-05-mm?skr_prm=WyJlZTFjNTc1My1hNWZjLTQ2ZDMtYWRmNi0wOTEzYWE0OTUwNTkiLDE1NzM4OTk0MTQ1MTIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

12 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Αφού έχεις σαν προφιλτρο ενα Μάτριξ , που κοβει το χλώριο το μόλυβδο κλπ , τότε πας Η σε κάποιο κεραμικό doulton με άνθρακα όπως το ultracarb , η για κάποιο με μεμβρανη για μικρότερο πόρο φίλτρανσης όπως πρότεινα παραπάνω  μιας και το χλώριο θα το κοβει ήδη το πρώτο φίλτρο . . Απλά το matrikx είναι 0.5 ενώ όλα τα doulton είναι 0.9 όποτε ουσιαστικά θα είναι και λίγο διακοσμητικό σαν δεύτερο φίλτρο το doulton . Ένα setup  με άνθρακα πρώτο φίλτρο στα 0.5 και μεμβρανη σαν δεύτερο στα 0.01 είναι πιο σωστό . 

0,5 βλέπω ότι είναι και το doulton

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...