Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tarantules είπε

Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός; Χρόνια τώρα με την Α.Ο που έχω και ένα λόγο παραπάνω να προσέχω τη μεμβράνη , παραπάνω από 2-3 λεπτά δεν ξέπλυνα ποτέ μου τα προφίλτρα άνθρακα.

Αν έβγαζαν κόκκους άνθρακα , έστω και μη ορατούς στο μάτι , το πρώτο πράγμα που θα μπούκωναν θα ήταν τη μεμβράνη που έχει μέγεθος πόρου 0,0001 μικρά.

Υπερβολικός όχι ...Εγώ σου λέω τι γράφει πάνω στα περισσότερα φίλτρα άνθρακα που έχω δει φίλε μου . Όσα έχω χρησιμοποιήσει λένε πάνω από 15-20 λεπτά . Τόσο συστήνει ο κατασκευαστής ... Συγκεκριμένα στο Μάτριξ που χρησιμοποιώ σαν προφιλτρο λέει minimum 20 λεπτά . 

 

Screenshot_20200124-050645~2.png

2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Όντως υπερβολή αυτός ο χρόνος. Εγώ το αφήνω 5 λεπτά να τρέξει την 1η φορά, με το νερό που φεύγει γεμίζω κουβάδες και τους κρατάω για την λεκάνη αντί για καζανάκι, την 2η φορά το αφήνω 1 λεπτό και μετά μπορώ να το χρησιμοποιήσω. 

Αν οι οδηγίες του φίλτρου σου λένε 5 λεπτά τότε οκ . Του δικού μου λενε minimum 20. Και βασικά στα περισσότερα απ' όσο ξέρω άνθρακα λένε 15-20... 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Υπερβολικός όχι ...Εγώ σου λέω τι γράφει πάνω στα περισσότερα φίλτρα άνθρακα που έχω δει φίλε μου . Όσα έχω χρησιμοποιήσει λένε πάνω από 15-20 λεπτά . Τόσο συστήνει ο κατασκευαστής ... Συγκεκριμένα στο Μάτριξ που χρησιμοποιώ σαν προφιλτρο λέει minimum 20 λεπτά .

Και πάλι δεν παύει να είναι υπερβολή τα 20 λεπτά αλλά εαν εσένα σε κάνει να νοιώθεις άνετα πάω πάσο.Πάντως να ξέρεις οτι σπαταλάς νερό χωρίς σοβαρό λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tarantules είπε

Και πάλι δεν παύει να είναι υπερβολή τα 20 λεπτά αλλά εαν εσένα σε κάνει να νοιώθεις άνετα πάω πάσο.Πάντως να ξέρεις οτι σπαταλάς νερό χωρίς σοβαρό λόγο.

Για να το συστήνει ο κατασκευαστής πιστεύω ότι δεν είναι υπερβολή . Προφανώς θα έχουν γίνει μετρήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν όπως είχα αναφέρει πιο παλιά, δέχτηκαν να μου στείλουν αντικατάσταση για το remineralising filter της αντίστροφης όσμωσης που έχω εντελώς δωρεάν λόγω χαμηλής μετρησης tds. 

Στα δυσάρεστα τωρα, το εγκατέστησα και παίρνω ακριβώς την ίδια μέτρηση με πριν.

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, τους ξαναεστειλα βέβαια αλλά δεν βλέπω φως. Είτε είναι άχρηστο παντελώς το remineralising meter είτε κάτι περίεργο συμβαίνει.

Επεξ/σία από cliobaccarra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έχω κερδίσει σε έναν υποτιθέμενο διαγωνισμό ένα δωρεάν φίλτρο ενεργού άνθρακα της alarco (268 euro). Το ανταλακτικό κάνει 49 ευρώ απο 98, αλλάζεται ανα έξι μήνες, αν δεν το αλλάξω στην ώρα του μπορεί να χάσω την συνέχιση της τιμής της προσφοράς, και επίσης μου ανέφερε ότι είναι η μοναδική ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΡΙΑ ελληνική εταιρία.

Παραθέτω παρακάτω το λινκ.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι οτι μιας και το μικρότερο φίλτρο που χρησιμοποιεί είναι 1μm (micron) ενώ βλέπω άλλες εταιρίες που έχουνε 0.3 micron και αναφέρουν οτι τα μικρόβια περνάνε έως τα 0.7 (μπορεί να είναι και μπαρούφες για θέμα μαρκετινγκ), υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα; Η πωλήτρια μου είπε πως το 1μm είναι τόσο ώστε να κραταει ολες τις βλαβερες ουσίες και βακτήρια αλλα να μην σταματάει τα καλά ιχνοστοιχεία που χρειάζεται το νερό (όπως το κάλιο, νατριο κτλ).

Μέχρι το απόγευμα πρεπει να έχω δώσει απάντηση για να ισχύει η προσφορά και δεν προλαβαίνω να το ψάξω όσο θα ήθελα, οπότε αν καποιος γνωρίζει κάτι θα το εκτιμούσα.

https://gr.alarco.shop/alarco-life-2-gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tarantules είπε

Άλλος κέρδισε από το διαγωνισμό αλλά δεν θέλω να στο χαλάσω.....

Στο ερώτημά σου : Ενδεικτικά :

260166531_.jpg.f3acc9f2640a07e316d294f7a107dd2f.jpg

αν και μου κανει εντύπωση γιατί με τις πιστοποιήσεις που μου έστειλαν για το 1 μικρον αναγράφει οτι κατακρατάει το χλώριο σχεδόν στο 100% αν θυμαμαι καλα, αλλά με βάση την εικόνα δεν θα έπρεπε να κρατάει καθόλου.

οπότε καλύτερα να καταλύξω σε 0.3 - 0.1 που δίνουν άλλες εταιρίες λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πιο μικρός ο πόρος εννοείται τόσο το καλύτερο.Εαν ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για το χλώριο , υπάρχουν και στο εμπόριο ειδικά φίλτρα όπως πχ το ChlorePlus της Pentek και το Chloraguard της Matrikx.Εγώ έχω βάλει ένα τέτοιο μετά το κεντρικής παροχής των 20 μικρών.Είναι από τα λίγα που κατακρατούν τις μονοχλωραμίνες που είναι και το βασικό πρόβλημα και όχι γενκά το χλώριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με ενδιαφέρει αποκλειστικά για χλώριο. αν και το νερο της περιοχής θεωρείται πόσιμο, κατα καιρούς είχε ακουστεί για παλιές σωληνώσεις αμιάντου. Οπότε θέλω κατι να είμαι καλλυμένος απο πολλές πλευρές, όπως και τις παλιές σωληνώσεις των κτηρίων. Πάντως μέχρι τώρα με εμφιαλωμένα την βγάζουμε, απλά κάθε φορά παίρνουμε και άλλης εταριάς νερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, αφου το camelot αναφέρει πως έχει την καλύτερη ποιότητα νερού σε φίλτρο ενεργού ανθρακα και δίνει χρηματική αμοιβή αν αποδειχθεί το αντίθετο, γιατί κάποιος να πάει σε άλλη εταρία (αν εξαιρέσουμε το κόστος);

Ρωτάω εσάς που το έχετε ψάξει αρκετά το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

268 ευρώ για φίλτρο ενεργού άνθρακα απλά γελάμε, αν ειναι να δίνεις 98 ευρώ κάθε έτος για ανταλλακτικό πηγαινε σε φίλτρο της multipure με συμπαγή ενεργό άνθρακα η σε συστήματα αντίστροφης όσμωσης. 

Όσο για τα Camelot. Όποιος είναι έξυπνος καταλαβαίνει ότι δεν υπάρχει τρόπος απόδειξης για αυτό που ζητάνε η ακόμα και να φερεις άνετα μπορούν να τα αντικρουσουν και να επικαλεστουν κάτι άλλο για να μην σε πληρώσουν ενώ εσύ θα έχεις πληρώσει ένα σωρό για ερευνες και χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις. 

Στο νερό της ΕΥΔΑΠ δεν βρίσκεις τίποτα οσων αφορα τα στερεα σωματιδια κάτω των 0.8μm οπότε με οποιοδήποτε φίλτρο απο 0.5μm και πιστοποιήσεις nsf εισαι καλυμμενος εκτός αν εντοπιστούν χημικές ουσίες και οργανικά η ανόργανα οπότε εκεί θέλεις φίλτρανση σε επίπεδο μοριακής κλίμακας δηλαδή νανοδιηθηση aka αντιστροφή όσμωση. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, tarantules είπε

Και πάλι δεν παύει να είναι υπερβολή τα 20 λεπτά αλλά εαν εσένα σε κάνει να νοιώθεις άνετα πάω πάσο.Πάντως να ξέρεις οτι σπαταλάς νερό χωρίς σοβαρό λόγο.

Χρησιμοποιουσα για χρόνια το matrikx που δίνει ο κατασκευαστης 20 λεπτά ξέπλυμα. Σε πληροφορώ οτι μια φορά σταμάτησα το ξέπλυμα στα 10 λεπτά και το νερό είχε μια άσχημη γεύση απο τον άνθρακα. Οπότε για να σου λέει 20 λεπτά κάτι ξέρει παραπάνω.

Τώρα χρησιμοποιώ ένα atlas 0.5 made in usa, που λέει, ξέπλυμα μέχρι το νερό να γίνει διαυγές. Πολυ γενικό αυτό. Εγω το άφησα 15 λεπτά και ήταν οκ.

Όντως συμφωνώ μαζί σου ότι είναι σπάταλη νερού, αλλά δεν συμφωνώ ότι γίνεται χωρίς λόγο. 

Επεξ/σία από thant
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,  ήρθε η ώρα να αλλάξω φιλτρα . απολυμανση Πώς κάνουμε στο σύστημα κάτω πάγκου; τι υγρό να χρησιμοποιήσω; στις οδηγίες λέει 5% χλωριουχο νάτριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις...δεν ξέρω γιατί μου το κάνει αυτό😟 ....20 λεπτά είναι πάρα πολλή ώρα για να βλέπω μετά κόκκους άνθρακα🙄...σκέφτομαι να το αλλάξω....

σε τι να πάω όμως...έχετε να προτείνεται κάτι 🤔

 

Matrikx + HC αυτό το έχει βάλει κανείς?

 

 

Επεξ/σία από TFN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TFN είπε

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις...δεν ξέρω γιατί μου το κάνει αυτό😟 ....20 λεπτά είναι πάρα πολλή ώρα για να βλέπω μετά κόκκους άνθρακα🙄...σκέφτομαι να το αλλάξω....

σε τι να πάω όμως...έχετε να προτείνεται κάτι 🤔

Matrikx + HC αυτό το έχει βάλει κανείς?

Πάρε ένα doulton ultracarb. Που είναι πολύ αξιόπιστο . Και καλύτερο από τα Μάτριξ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...