Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να επισημάνω ότι η Primato σταμάτησε να φέρνει τα φίλτρα με NSF certification της Doulton και πλέον πωλεί της Aquacera, τα οποία φέρουν πιστοποίηση τα υλικά και όχι το φιλτρο στο σύνολό του. Τα Aquacera τα έχει και σε πολύ υψηλότερη τιμή (39€ εiχαν τα Doulton, 59€ τα Aquacera).

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα στους φίλους.Υστερα από αρκετές μέρες είναι η αλήθεια λόγω ελλείψης χρόνου αποφάσισα να ανοίξω τη φιλτροθηκη μου για να δω αν τρέχει τίποτα στραβό εξαιτίας της θολουρας που έχω σε μπουκάλια και στο νεροχύτη.Θαρρω πως αυτό είναι μεν αποτέλεσμα αλάτων, αλλά στο pb 1 βρήκα και εγώ κόκκους ανθρακα σαν τον άλλο φιλο.Καθαρισα τη θήκη και σε λίγες μέρες θα την ξανανοιξω να δω τι παίζει.Μιλαμε για pb 1 των 16 ευρώ άρα μάλλον για ινδικό.(που πάντως έχει και αυτό πιστοποιητικό nsf για τα υλικά).Τι να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, paris2019 είπε

Καλησπέρα στους φίλους.Υστερα από αρκετές μέρες είναι η αλήθεια λόγω ελλείψης χρόνου αποφάσισα να ανοίξω τη φιλτροθηκη μου για να δω αν τρέχει τίποτα στραβό εξαιτίας της θολουρας που έχω σε μπουκάλια και στο νεροχύτη.Θαρρω πως αυτό είναι μεν αποτέλεσμα αλάτων, αλλά στο pb 1 βρήκα και εγώ κόκκους ανθρακα σαν τον άλλο φιλο.Καθαρισα τη θήκη και σε λίγες μέρες θα την ξανανοιξω να δω τι παίζει.Μιλαμε για pb 1 των 16 ευρώ άρα μάλλον για ινδικό.(που πάντως έχει και αυτό πιστοποιητικό nsf για τα υλικά).Τι να κάνω; 

Φωτο και mail στην εταιρία ... Και αν σου ξαναοαρουσιαστει άλλαξε φίλτρο ...  Πιθανόν να είναι καμία παρτίδα προβληματική ... Πόσο καιρό το έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για τους γνώστες μονο,αν δηλητηριασουν το νερό το φίλτρο μας το καθαρίζει?μιλάω για τα κλασικά φιλτρα και όχι για την αντίστροφη  όσμωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, slk200gr είπε

Ερώτηση για τους γνώστες μονο,αν δηλητηριασουν το νερό το φίλτρο μας το καθαρίζει?μιλάω για τα κλασικά φιλτρα και όχι για την αντίστροφη  όσμωση 

Όχι, εξαρτάται τι θα ρίξουν μέσα στο νερό. Βαρεα μέταλλα δεν τα κρατάει το φίλτρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, slk200gr είπε

Ερώτηση για τους γνώστες μονο,αν δηλητηριασουν το νερό το φίλτρο μας το καθαρίζει?μιλάω για τα κλασικά φιλτρα και όχι για την αντίστροφη  όσμωση 

Εγώ δίνω να πιεί πρώτα ο μπάτλερ μου , περιμένω κανένα τέταρτο με εικοσάλεπτο και εαν δεν αρχίσει να βγάζει αφρούς από το στόμα τότε μόνο πίνω κι εγώ.Μέχρι στιγμής όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

΄Κατ' αρχήν κανένα φίλτρο δεν κατακρατά το 100% απ' όλες τις ουσίες, ακόμα και για το χλώριο τα συνήθη φίλτρα δεν σταματούν πάνω από το 90%

Για τι είδους δηλητηρίαση εννοείς; Από κάποια βιομηχανία; Από χρήση λιπασμάτων;

Για εξασθενές χρώμιο, νιτρικά θα πρότεινα οπωσδήποτε αντίστροφη όσμωση και μάλιστα με προφίλτρα κλάσης Ι για να διατηρήσεις την αποτελεσματικότητα της μεμβράνης. 

Αν είναι αρσενικό η αντίστροφη όσμωση δεν είναι αποτελεσματική .

 

Επεξ/σία από Conan2046
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.. Σκέφτομαι να βαλω φιλτρο νερού ετσι για να αναβαθμισουμε λιγο το νερό που πινουμε!!! 

Πως να κινηθω?? Ποια είναι η μεση τιμη ενος φίλτρου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2020 στις 1:34 ΜΜ, panther_512 είπε

Να επισημάνω ότι η Primato σταμάτησε να φέρνει τα φίλτρα με NSF certification της Doulton και πλέον πωλεί της Aquacera, τα οποία φέρουν πιστοποίηση τα υλικά και όχι το φιλτρο στο σύνολό του. Τα Aquacera τα έχει και σε πολύ υψηλότερη τιμή (39€ εiχαν τα Doulton, 59€ τα Aquacera).

Γιατι έτσι?

Εγω έπαιρνα αυτο και ήμουν σούπερ ευχαριστημένος https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/filtra-energou-anthraka/doulton-chlorasyl.html

Από που παίρνουμε τώρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...