Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, achilles_g_ είπε

Ναι, είναι αρκετά παλιά όπως και η βρύση.  Επιπλέον το νίπελ δεν ήταν ορειχάλκινο ....

Είχε μαζέψει όμως μέσα ένα δάχτυλο . Αθήνα ήταν η περιοχή ? Η επαρχία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 17/4/2020 στις 11:25 ΠΜ, IKARIWTHS είπε

καλησπερα παιδια ,εβαλα αυτο το δοχειο κατω απο την βρυση,μπορειτε να μου συστησετε καποιο φιλτρο Κεραμεικό που να εχει πιστοποιηση και να κόβειαπο 0.5μ και κατω?

το δοχειο ειναι 10"?   

IMG_20200417_111303.jpg

Αν ψάχνεις κάτι σε κεραμικό μπορείς να δείς εδώ στα 0,5m  https://www.skroutz.gr/s/21723340/Doulton-Ultracarb-Imperial-OBE-0-5-μm.html

Αν δεν θέλεις απαραίτητα κεραμικό μπορείς να δεις και εδώ δύο σταδίων άνθρακας 10m και ultrafltration 0,01m https://www.skroutz.gr/s/23024837/Pure-UFC-2510-10-10-μm.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Αν δεν θέλεις απαραίτητα κεραμικό μπορείς να δεις και εδώ δύο σταδίων άνθρακας 10m και ultrafltration 0,01m https://www.skroutz.gr/s/23024837/Pure-UFC-2510-10-10-μm.html

Αυτό είναι το ίδιο φίλτρο ακριβώς με το premium UFC 0.01 της πριματο που κάνει 60€. Καλή τιμή τα 45€.  Εγώ πέρυσι που τον πήρα το είχα πληρώσει 60... Δεν υπήρχε αλλου τότε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Αυτό είναι το ίδιο φίλτρο ακριβώς με το premium UFC 0.01 της πριματο που κάνει 60€. Καλή τιμή τα 45€.  Εγώ πέρυσι που τον πήρα το είχα πληρώσει 60... Δεν υπήρχε αλλου τότε. 

Και εμένα μου το πρότειναν και λέω να το παραγγείλω γιατί ήρθε η ώρα για αλλαγή. Για 0,01m έχει πολύ καλή τιμή.

Στις 22/4/2020 στις 1:44 ΜΜ, soulkeeper4 είπε

Καλησπερα και Χρονια Πολλα σε ολους με υγεια!

Εχω εδω κ ενα χρονο το συσυτημα κατω παγκο της ecosoft 2φιλτρων..

Προσφατα αλλαξα το 2ο (Pentek cbr2) κ θα αλλαξω και το πρωτο..(τωρα εχω matrikx cto+)...

σκεφτομαι να παρω το matrikx pb1...

Ειναι υπερβολη?

Καλησπέρα..Πιστεύω ο δεύτερος άνθρακας είναι υπερβολή βάλε ένα προφίλτρο για λασπες χωματα κτλ στο πρώτο και στο δεύτερο κράτα τον άνθρακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

 

Και εμένα μου το πρότειναν και λέω να το παραγγείλω γιατί ήρθε η ώρα για αλλαγή. Για 0,01m έχει πολύ καλή τιμή.

  Στις 22/4/2020 στις 1:44 ΜΜ,

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος ένα χρόνο τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2020 στις 5:21 ΠΜ, dimitrisdim14 είπε

Το θέλω γιατί στη Αθήνα δεν έχει γενικά πολλά άλατα ... Και επειδή δεν κάνει ανταλλαγή ιόντων μαγνησίου και καλίου όπως κάνουν οι άλλοι αποσκληευντες , και θεωρητικά μαγνήσιο κάλιο είναι χρήσιμα για τον οργανισμό κλπ ... Πιο πολύ για τα στίγματα αλάτων στο μπάνιο και για μηχανήματα όπως καφετέριες βραστηρες κλπ ... Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει γνώμη 

Αν το έχει χρησιμοποιήσει κανείς ας μας πει γιατί δεν είναι και φθηνό βεβαία για οικιακή χρήση υπάρχουν και πιο οικονομικές λυσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση...για απαντηση....

Σε βαρελακι που εχω σε μια ταρατσα σπιτιου, καταφτανει 'κανονικο' τρεχουμενο/ποσιμο νερο. Ωστοσο, το βαρελακι, που υπαρχει εκει κυριως για ολες τις λοιπες χρησεις του σπιτιου σε περιπτωση διακοπης νερου, και οχι για ποση. Γιατι το βαρελακι, εχει τις σκονες του, δεν καθαριζεται ποτε, υπολλειμετα ισως εντος του κλπ.

Αν αυτο το νερο, σε ωρα αναγκης, το περασω σε μια κανατα brita, θεωρειται οτι ειναι ασφαλες για να το πιει καποιος;

Γενικα αναρωτιομουν δηλαδη για τις δυνατοτητες τις κανατας, πχ αν μπορει το φιλτρο ανθρακα να περιορισει σε ασφαλη επιπεδα, σχετικα ελεγχομενα μικροβιακα φορτια στο νερο κλπ, αλλα με καποιες προσφατες διακοπες νερου, συσχετισα στο μυαλο μου το νερο στο βαρελακι με την κανατα brita, και ειπα να ρωτησω εδω αποψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kage είπε

1.5 ευρώ έχει μια εξάδα νερό σε ώρα ανάγκης...αλλιώς γοογλαρε λεγιονέλλας /νόσος λεγεωνάριων

Αρα μου λες, οτι δεν καθαριζει, και δεν το κανει ποσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2020 στις 11:07 ΜΜ, mindreader είπε

Ερωτηση...για απαντηση....

Σε βαρελακι που εχω σε μια ταρατσα σπιτιου, καταφτανει 'κανονικο' τρεχουμενο/ποσιμο νερο. Ωστοσο, το βαρελακι, που υπαρχει εκει κυριως για ολες τις λοιπες χρησεις του σπιτιου σε περιπτωση διακοπης νερου, και οχι για ποση. Γιατι το βαρελακι, εχει τις σκονες του, δεν καθαριζεται ποτε, υπολλειμετα ισως εντος του κλπ.

Αν αυτο το νερο, σε ωρα αναγκης, το περασω σε μια κανατα brita, θεωρειται οτι ειναι ασφαλες για να το πιει καποιος;

Γενικα αναρωτιομουν δηλαδη για τις δυνατοτητες τις κανατας, πχ αν μπορει το φιλτρο ανθρακα να περιορισει σε ασφαλη επιπεδα, σχετικα ελεγχομενα μικροβιακα φορτια στο νερο κλπ, αλλα με καποιες προσφατες διακοπες νερου, συσχετισα στο μυαλο μου το νερο στο βαρελακι με την κανατα brita, και ειπα να ρωτησω εδω αποψεις.

Η δεξαμενή που έχεις (πλαστική η μεταλλική) το χλώριο που υπάρχει μέσα από το δίκτυο εξασθενεί εφόσον είναι στάσιμο και δεν ανανεώνεται. Αν υποθέσουμε πως η δεξαμενή δεν είναι πιστοποιημένη για πόσιμο νερό και ότι είναι εκτεθειμένη στις όποιες περιβαλλοντολογικές συνθήκες υπάρχει μεγάλος κίνδυνος ανάπτυξης μικροβιακού φορτίου, άλγης και οσμής. Οι κανάτες του εμπορίου αδυνατούν να φιλτράρουν μικροβιακό φορτίο. Σε τέτοια περίπτωση θα χρειαστείς συνδυασμό τουλάχιστον δυο φίλτρων (1ο στάδιο φυτικός ενεργός άνθρακας 0,5μικρά και 2ο στάδιο υπερδιήθηση  0,01μικρά). Για σίγουρα όμως αποτελέσματα μια αντίστροφη ώσμωση είναι σαφώς ότι καλύτερο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Και λάμπα uv θα συμπλήρωνα  ;)

Λάμπες UV δεν είναι ότι καλύτερο , αν διαβάσεις και ψάξεις για τις λάμπες , αυτές παράγουν πλάσμα λένε διάφορες έρευνες , το οποίο πιστεύουν ότι συσχετίζεται με καρκίνους κλπ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...