Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Stergios Kot είπε

Άρα εφόσον έχεις πιεστικό πριν την ώσμωση η ώσμωση δεν έχει πιεστικά (booster) επάνω σωστά? Γιατί στην αγορά δεν υπάρχει ώσμωση με διπλή μεμβράνη που να μην έχει booster. Ένα βίντεο θα βοηθήσει σίγουρα. Αν έχεις το πιεστικό έχει και τη ώσμωση πιεστικό και το DAB είναι παραπάνω τότε υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχει όμως λύσει. Αλλά μόνο ένα βίντεο θα με βοηθήσει 

1ο Στάδιο: Υβριδικό (Πολυπροπυλένιο + Ενεργός άνθρακας Pentair)

2o ΣΤάδιο: Ενεργός άνθρακας τεχνολογίας Fibredyne Pentair made in USA

ή εναλλακτικά για 2ο Στάδιο: Ενεργός Άνθρακας PURE με τεχνολογία Βαρέων Μετάλλων

ότι σου έγραψα είναι ότι καλύτερο μπορείς να βάλεις για 2πλη φιλτροθήκη δοκιμασμένα

Στέργιο αυτό είναι αρκετό για μονό άνω πάγκου?

https://filtrato.gr/product/antalaktiko-filtro-simpagous-energou-anthraka-tis-pure-lrc-2510-p5-05mm-10/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xristos999999 είπε

Αυτά τα δύο είναι καλύτερα από αυτά που έχω τώρα; 

Αυτά που φορούσες ηταν δύο απλα φίλτρα όχι κάτι το ιδιαίτερο αυτά που σου προτείνει ο Στέργιος είναι πολύ καλύτερα, θα δείς μεγάλη διαφορά.

Επεξ/σία από Geoka1982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ποιοτικός άνθρακας χαρακτηρίζεται από τι είναι φτιαγμένος (από καρύδα, από baboo, από ξύλο κ.α).

Η καλύτερη ποιότητα είναι φυσικά από καρύδα. Για να δούμε πόσο καλός είναι σε χαρακτηριστικά ένας άνθρακας κοιτάμε το ελαχιστο ποσοστό Ιωδίνης (iodine mg/g).
Οι φθηνοί άνθρακες έχουν από 600 έως 800, οι καλοί από 800 έως 1000 και οι καλοί από από 1000 έως 1200.

Όπως θα δείτε από το επίσημο σαιτ της εταιρίας η πρώτη ύλη έχει ελάχιστο ποσοστό iodine 1200gr/g Pure Activate Carbon
Τι σημαίνει αυτό? από τις κορυφαίες παγκοσμίως εταιρίες. Στο ίδιο μήκος κυμαίνονται και οι ακριβοί άνθρακες της Pentair, της Multipure, της Caware και άλλες.
Επίσης ένα άλλο σημαντικό χαρακτηριστικό είναι ο άνθρακας που απελευθερώνεται στην πάροδο του χρόνου. Όσο λιγότερο τόσο καλύτερο. Αυτά είναι όμως ψιλά γράμματα για εμάς γιατί δεν μπορούμε να δούμε τα χαρακτηριστικά των πρώτων υλών. Ότι πληρώνεις παίρνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Christos Ka είπε

Στεργιο μου κανω προαπαθειες να απαντησω αλλα δεν ειμαι βλεπεις της δουλειας. 1 πιστικο εχει το συστημα DAB EURO 50 / 50. Ειναι δυνατο μηχανημα. Εξασφαλιζω πιεση περιπου 6 ατμασφαιρες στην οσμωση. Ξεπλυμα μεμβρανων....ναι ανα 15 μερες ή και πιο συχνα ανοιγω και ακουω οτι τρεχει πιο πολυ νερο στην αποχετευση. Οταν δινω πιεση απο το μοτερ, ανεβαινει αμεσως το μανομετρο της οσμωσης στα 6 μπαρ με κλειστο το βανακι απορριψης. Μολις ανοιγω το βανακι, πεφτει η πιεση διοτι φευγει προς την αποχετευση το νερο. Δεν ξερω τι λεει ο περιοριστης ροης διοτι αυτο με τις 15 μερες μου λενε οι οδηγιες. Αγωγιμοτητα του εισερχομενου δεν ξερω αλλα ppm ειναι περιπου 700 οπως ειπα. Για το χλωριο ....εχει διοτι ειναι του συνδεσμου του δημου αλλα ο ανθρακας καινουργιος, και τις τρεις φορες χαλασμενος; Και στις αλλες τρεις των φιλων  γιατι δουλευει; Θα βαλω βιντεο αν τα καταφερω. Αργοτερα ομως διοτι τωρα παω να σηκωσω τον πατερα μου απο το κρεβατι. Σε καθε περιπτωση σ ευχαριστω. Απο που μου γραφεις; Που βρισκεσαι;

Στεργιο, μετα εναν ελεγχο διαπιστωσαμε τα εξης: Το νερο μπαινει κανονικα με 6 ατμοσφαιρες στη μεμβρανη αλλα δε βγαινει καθολου απο τη βρυσουλα του καθαρου. Μονον απο την βρυση της αποχετευσης βγαινει νερο.  Ακομα, στην αποχετευση εχει δυο φυσιγγες που η μια γραφει 400 λιτρα και 1200 λίτρα και ειναι συνδεμενες παραλληλα με το βρυσακι της αποχετευσης. Αυτα λοιπον τα δυο δε βγαζουνε αταγονα νερο προς την αποχετευση. Αν παιζει αυτο..... Τη DAB την πηρα διοτι μου ειπε ο κατασκευαστης οτι καλο ειναι ναχω πιεση περιπου 6 μπαρ. Φωτογραφιες μπορω να βαλω μεχρι 2 μεγκα. Αρα μια μονο. Εχω βγαλει 6.  Στη φωτο Osmosi 3 φαινονται αυτες οι φυσιγγες στην αποχετευση απο τις οποιες δεν περναει νερο καθολου και διπλα το βρυσακι να να το ανοιγω καθε 15 μερες για 15 λεπτα. Αν μπορω να στις στειλω αλλοιως πεσμου. Αυτη η ιστορια θα με στειλει στο τρελλοκομειο......  

Osmosi 3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Christos Ka είπε

Στεργιο, μετα εναν ελεγχο διαπιστωσαμε τα εξης: Το νερο μπαινει κανονικα με 6 ατμοσφαιρες στη μεμβρανη αλλα δε βγαινει καθολου απο τη βρυσουλα του καθαρου. Μονον απο την βρυση της αποχετευσης βγαινει νερο.  Ακομα, στην αποχετευση εχει δυο φυσιγγες που η μια γραφει 400 λιτρα και 1200 λίτρα και ειναι συνδεμενες παραλληλα με το βρυσακι της αποχετευσης. Αυτα λοιπον τα δυο δε βγαζουνε αταγονα νερο προς την αποχετευση. Αν παιζει αυτο..... Τη DAB την πηρα διοτι μου ειπε ο κατασκευαστης οτι καλο ειναι ναχω πιεση περιπου 6 μπαρ. Φωτογραφιες μπορω να βαλω μεχρι 2 μεγκα. Αρα μια μονο. Εχω βγαλει 6.  Στη φωτο Osmosi 3 φαινονται αυτες οι φυσιγγες στην αποχετευση απο τις οποιες δεν περναει νερο καθολου και διπλα το βρυσακι να να το ανοιγω καθε 15 μερες για 15 λεπτα. Αν μπορω να στις στειλω αλλοιως πεσμου. Αυτη η ιστορια θα με στειλει στο τρελλοκομειο......  

Osmosi 3.jpg

Προφανώς μπορεί χάλασαν τα check elbow των μεμβρανων https://filtrato.gr/product/rakor-goniako-npt-se-qc-antepistrofo/

Οι περιοριστές είναι τελείως λάθος. πρέπει να είναι μόνο ένας. Γενικά φιλαράκι έχεις μεγάλο πρόβλημα. Πρέπει να πάει σε τεχνικό να λυθεί όλο και να ελεγχθεί γιατί τζάμπα νερό πετάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Stergios Kot είπε

Προφανώς μπορεί χάλασαν τα check elbow των μεμβρανων https://filtrato.gr/product/rakor-goniako-npt-se-qc-antepistrofo/

Οι περιοριστές είναι τελείως λάθος. πρέπει να είναι μόνο ένας. Γενικά φιλαράκι έχεις μεγάλο πρόβλημα. Πρέπει να πάει σε τεχνικό να λυθεί όλο και να ελεγχθεί γιατί τζάμπα νερό πετάς

Αυτα απ ο,τι ειδαμε δουλευουνε...Βεβαια δε μπορεις με το στομα να δωσεις πιεση για ν ανοιξει αλλα δουλευει η βαλβιδα. Και δε μου λες.... χαλασανε και τα δυο μαζι;; Παραξενο δεν ειναι; Και αν παλι οι στραγγαλιστες στην αποχετευση ειναι βουλωμενοι, δικαιολογειται τετοια συμπεριφορα; Εννοω να μην περναει καθολου καθαρο νερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Christos Ka είπε

Αυτα απ ο,τι ειδαμε δουλευουνε...Βεβαια δε μπορεις με το στομα να δωσεις πιεση για ν ανοιξει αλλα δουλευει η βαλβιδα. Και δε μου λες.... χαλασανε και τα δυο μαζι;; Παραξενο δεν ειναι; Και αν παλι οι στραγγαλιστες στην αποχετευση ειναι βουλωμενοι, δικαιολογειται τετοια συμπεριφορα; Εννοω να μην περναει καθολου καθαρο νερο;

Μπορεί να χάλασε η τετράοδη αν δεν έχει ηλεκτροβαλβίδα. Πολλά μπορεί αν δεν πάει άμεσα σε τεχνικό...Από εδώ δεν λύνονται αυτά τα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Stergios Kot είπε

Μπορεί να χάλασε η τετράοδη αν δεν έχει ηλεκτροβαλβίδα. Πολλά μπορεί αν δεν πάει άμεσα σε τεχνικό...Από εδώ δεν λύνονται αυτά τα πράγματα

Δεν υπαρχουνε τετοιοι εδω Στεργιο...... Θα σου ξεκινησουνε .......να δουμε αυτο...να δουμε το αλλο....θα τ αλλαξουμε ολα και στο τελος δε θα δουλευει τιποτα και θα την εχω ξαναπληρωσει. Γνωστο το εργο ...δυστυχως.... Ειναι να μη σου τυχει....

Μόλις τώρα, Christos Ka είπε

Δεν υπαρχουνε τετοιοι εδω Στεργιο...... Θα σου ξεκινησουνε .......να δουμε αυτο...να δουμε το αλλο....θα τ αλλαξουμε ολα και στο τελος δε θα δουλευει τιποτα και θα την εχω ξαναπληρωσει. Γνωστο το εργο ...δυστυχως.... Ειναι να μη σου τυχει....

Τετραοδη εχει...Οι γερμανοι μαλιστα μου ειπανε λυσε την και κοιταξε την. Θα μπορουσα να τους στειλω φωτογραφια. Σε καθε περιπτωση, αυριο θα τους γραψω αυτα που εγραψα και σε σενα, για να δω τι θα μου πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Christos Ka είπε

Δεν υπαρχουνε τετοιοι εδω Στεργιο...... Θα σου ξεκινησουνε .......να δουμε αυτο...να δουμε το αλλο....θα τ αλλαξουμε ολα και στο τελος δε θα δουλευει τιποτα και θα την εχω ξαναπληρωσει. Γνωστο το εργο ...δυστυχως.... Ειναι να μη σου τυχει....

Τετραοδη εχει...Οι γερμανοι μαλιστα μου ειπανε λυσε την και κοιταξε την. Θα μπορουσα να τους στειλω φωτογραφια. Σε καθε περιπτωση, αυριο θα τους γραψω αυτα που εγραψα και σε σενα, για να δω τι θα μου πουν.

Πάρε μια τετράοδη https://www.skroutz.gr/s/22358960/Τετράοδη-Βαλβίδα-QC.html

και βάλε έναν μειωτή στη ώσμωση στα 4bar

Επεξ/σία από Stergios Kot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Stergios Kot είπε

Πάρε μια τετράοδη https://www.skroutz.gr/s/22358960/Τετράοδη-Βαλβίδα-QC.html

και βάλε έναν μειωτή στη ώσμωση στα 4bar

Αυτο θα μπορουσε να γινει...πειραμα στα 10-15 €, θα μπορουσε. Ομως τι δουλεια ναχει η τετραοδη αφου δε βγαινει καθαρο νερο απο τις μεμβρανες για να παει στην τετραοδη; Εκτος και αν επηρεαζει και την πριν λειτουργια του συστηματος, πριν φτασει το νερο εκει. οσον αφορα την πιεση, μπορω να το κανονισω απο τον πρεσσοστατη της DAB. Μου ειπαν ομως οι Γερμανοι, μεχρι 6

 - 6,5 μπαρ μπορω και ειναι καλυτερα ναναι ψηλα η πιεση διοτι περναει πιο πολυ καθαρο νερο.

Osmosi 5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Christos Ka είπε

Αυτο θα μπορουσε να γινει...πειραμα στα 10-15 €, θα μπορουσε. Ομως τι δουλεια ναχει η τετραοδη αφου δε βγαινει καθαρο νερο απο τις μεμβρανες για να παει στην τετραοδη; Εκτος και αν επηρεαζει και την πριν λειτουργια του συστηματος, πριν φτασει το νερο εκει. οσον αφορα την πιεση, μπορω να το κανονισω απο τον πρεσσοστατη της DAB. Μου ειπαν ομως οι Γερμανοι, μεχρι 6

 - 6,5 μπαρ μπορω και ειναι καλυτερα ναναι ψηλα η πιεση διοτι περναει πιο πολυ καθαρο νερο.

Osmosi 5.jpg

Μπερδέυεται στην τετράοδη το εισερχόμενο νερό (προς τις μεμβράνες) με αυτό τις αποχέτευσης. Επίσης όταν πιάσει η έξοδος 2 bar σταματάει η τεράοδη (κλεινει το κύκλωμα) εξού και η ονομασία auto shutt off valve

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Stergios Kot είπε

Μπερδέυεται στην τετράοδη το εισερχόμενο νερό (προς τις μεμβράνες) με αυτό τις αποχέτευσης. Επίσης όταν πιάσει η έξοδος 2 bar σταματάει η τεράοδη (κλεινει το κύκλωμα) εξού και η ονομασία auto shutt off valve

Καλα τα λες εσυ Στεργιο μου...... Εχω βεβαια καποιες ερωτησεις αλλα απο δω γραψε, ξαναγραψε δεν ειναι κατανοητα ολα.... Καποια στιγμη αν εχεις ορεξη και μπορεις, γραψε ενα τηλ. να σε παρω να σου διατυπωσω τις σκεψεις μου. Ανεξαρτητα βεβαια απο αυτο, εγω θα γραψω στους Γερμανους και μαλλον θα παραγγειλω τους πνιχτες της αποχετευσης, τα γωνιακα ρακορακια και την τετραοδη. Εκει μαλλον θα δειξει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Stergios Kot είπε

Ένας ποιοτικός άνθρακας χαρακτηρίζεται από τι είναι φτιαγμένος (από καρύδα, από baboo, από ξύλο κ.α).

Η καλύτερη ποιότητα είναι φυσικά από καρύδα. Για να δούμε πόσο καλός είναι σε χαρακτηριστικά ένας άνθρακας κοιτάμε το ελαχιστο ποσοστό Ιωδίνης (iodine mg/g).
Οι φθηνοί άνθρακες έχουν από 600 έως 800, οι καλοί από 800 έως 1000 και οι καλοί από από 1000 έως 1200.

Όπως θα δείτε από το επίσημο σαιτ της εταιρίας η πρώτη ύλη έχει ελάχιστο ποσοστό iodine 1200gr/g Pure Activate Carbon
Τι σημαίνει αυτό? από τις κορυφαίες παγκοσμίως εταιρίες. Στο ίδιο μήκος κυμαίνονται και οι ακριβοί άνθρακες της Pentair, της Multipure, της Caware και άλλες.
Επίσης ένα άλλο σημαντικό χαρακτηριστικό είναι ο άνθρακας που απελευθερώνεται στην πάροδο του χρόνου. Όσο λιγότερο τόσο καλύτερο. Αυτά είναι όμως ψιλά γράμματα για εμάς γιατί δεν μπορούμε να δούμε τα χαρακτηριστικά των πρώτων υλών. Ότι πληρώνεις παίρνεις

Σχετικά με τα doulton ultracarb ξερουμε αυτες τις πληροφοριες ?

Έψαξα αλλα δε βρηκα κατι σχετικο, ουτε απο τι ειναι φτιαγμενος ουτε ποσοστο ιωδινης / απελευθερωση ανθρακα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2020 στις 11:58 ΜΜ, MacGyverLarisa είπε

Μπράβο καλή δουλειά αλλά μπερδεύτηκα στις

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ NSF

Για τα οικιακά φίλτρα τα κύρια πρότυπα πιστοποίησης είναι:

- NSF/ANSI 42 : Components only και Aesthetic effect-

-NSF/ANSI 42 : components only (ασφαλείς πρώτες ύλες) 

Ίδιο νούμερο άλλη πιστοποίηση? Αναγράφεται ολόκληρο η μόνο τα νούμερα?

Ναι ίδιο νούμερο αλλά άλλη πιστοποίηση. Θα πρέπει να αναγράφεται όλο

dw_nsf_ansi_42_53_401.pdf

Στις 5/9/2020 στις 4:48 ΜΜ, zernex201 είπε

Τα γράμματα του reddit παραείναι μικρά και γκρίζα και με πιάνει πονοκέφαλος όταν είναι να διαβάσω κάτι.. και οχι δεν είμαι μεγάλος σε ηλικία.

Το να εγκαθιστώ εφαρμογές και addons για να διαβάσω κάτι, το θεωρώ τουλάχιστον αστείο.

Αλλά αγνόησε με εμένα, σε άλλους μπορεί να αρέσει :)

Το wiki που έχεις είναι πραγματικά τέλειο. Εξηγεί τα πάντα , απλά και κατανοητά ! 

Δεκτή η άποψη σου.

Το wiki έχει συνταχθεί από τα μέλη του insomnia απλά εγώ το έχω επεξεργαστεί. 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο σπιτι μου εχω αλλάξει όλες τις σωλήνες ύδρευσης και αποφάσισα ταυτόχρονα να βάλω φίλτρα νερού. 

Με αυτό που έχω κάνει έχω σχετικά καθαρό νερό για να κάνω μπάνιο αλλα και νερό για να πίνουμε και για μαγείρεμα γιατι στο σπίτι μένουμε 3 άτομα. Είμαι ικανοποιημένος απ το αποτέλεσμα . Δοκίμασα κατά καιρούς τις χρωματικές ταινίες ενδείξεων και χημικός που τις είδε μου είπε οτι μειώνει κατά παρα πολύ το Χλώριο, τα νιτρικά, τα νιτρώδη και το σίδηρο. Το κόστος με τα ανταλλακτικά μου βγαινει περίπου 14 ευρώ.

Επεξ/σία από blueakamah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...