Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 20/9/2020 στις 11:45 ΜΜ, sjjj15 είπε

Με ένα φίλτρο κάτω πάγκου Pentair Pentek CBR2-10 είμαι εντάξει ή πρέπει να βάλω διπλό;

είσαι κομπλέ αν έχεις φίλτρο κεντρικής παροχής. Αν όχι καλό θα είναι να βάλεις ένα, η το Pentair να το κάνεις διπλό βάζοντας ένα πολυπροπυλένιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, plano1 είπε

Για αντιστροφή ώσμωση 6 σταδίων έχετε να μου προτείνετε κάποιο σύστημα αξιόπιστο? 

Διαθέτω μέχρι 200 ευρώ 

Επώνυμη και καλή λύση είναι η ecosoft. Γενικά προσοχή θέλει από εκεί που θα την αγοράσεις γιατί οι οσμωσεις θέλουν υποστήριξη. Εννοώ να υπάρχει κάποιος τεχνικός. Πριν προβείς σε αγορά καλό θα είναι να μιλήσεις στο τηλέφωνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πραγματικά πολύ πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτα για τα φίλτρα και νομίζω ότι ο πολύς ο κόσμος δεν γνωρίζει ακόμα καλά...τα περί φίλτρου με διαδικασία όσμωσης...Οι απόψεις εδω είναι απίστευτα χρήσιμες ειδικά σε σπίτια με μικρά παιδιά κλπ..

Χθες στην παρέα μου καθηγητής στο επάγγελμα εξηγούσε σε άλλους πόσο κορυφαίος είναι στα θέματα προστασίας υγείας(νομίζει) κι έχει γι αυτό το σύστημα Κάμελοτ το οποίο και έγω το έχω χρησιμοποιήσει παλιότερα...

Στην επαρχία όπου πας να ζητήσεις φίλτρο νερού και σου δίνουν ότι πιο απλό υπάρχει...ειναι ...δύσκολο να βρούμε τα προχωρημένα συστήματα που αναφέρεται και κυρίως αυτό το εντυπωσιακό που ανέφερε ο φίλος Stergios Kot 

οτι οι οσμώσεις θέλουν και υποστήριξη....χμ δύσκολα τα πράγματα...

Ειλικρινά έπεσα απ τα σύνεφα μαθαίνοντας ότι τα φίλτρα Κάμελοτ (Imperial κλπ) Δεν είναι απ τα κορυφαία !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτρο έχω το Carbonit sanuno εδώ και 10 χρόνια..Είμαι ευχαριστημένος χωρίς να δίνω μια περιουσία για τα ανταλακτικα φίλτρα..Επειδή όμως δεν αρκεί το φιλτράρισμα, σκέφτομαι να τοποθετήσω πάνω του και τον ενεργοποιητή νερού plocherkat, για να έχω ζωντανό νερό πηγής...Τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο ;;;..αξίζει τα λεφτά του ;;; Το παίρνεις μια φορά και το έχεις μια ζωή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, να πω και εγώ την εμπειρία μου.

Μεγάλωσα σε άλλη πόλη αλλά πλέον είμαι Αθήνα πολλά χρόνια. Επειδή όμως όπως λένε, σπίτι σου είναι εκεί που το νερό δεν σου μυρίζει, δεν μπορούσα με τίποτα να πιώ νερό από βρύση στην Αθήνα και φυσικά κατέληξα να παίρνω εμφιαλωμένα. Εδώ και καιρό σκεφτόμουν τη λύση του φίλτρου αλλά πάντα κάτι με σταματούσε. Έχοντας κουραστεί το κουβάλημα, το αποφάσισα και μη μπορώντας να πείσω τη γυναίκα μου για την τοποθέτηση δεύτερης βρύσης στο νεροχύτη  πήγα στη λύση που πρότεινε ο @Stergios Kot για σύνδεση κατευθείαν στο κρύο (το everpure pbs 400 της pentair). Έκανα την εγκατάσταση σήμερα και πιστέψτε με έχω πάθει την πλάκα μου. Φοβερή ποιότητα και γεύση νερού (σε σχέση πάντα με αυτό που γευόμουν από τις βρύσες) και επιτέλους μου έφυγε το άγχος αν έχω ακόμη νερό ή το πότε θα πάω να αγοράσω. Ελπίζω μόνο να κρατήσει 11 μήνες, γιατί η αλήθεια είναι ότι τσιμπάει λιγάκι η τιμή του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η όλη συζήτηση είναι πολύ ενδιαφέρουσα και πολύ χρήσιμη γιατί αγγίζει θέματα υγειας.Πρέπει όμως να βάλλουμε στο τραπέζι της ενημέρωσης κάποια πράγματα  επίσημα και διασταυρωμένα: π.χ. οι περισσότεροι γονείς θεωρούν ότι με ένα φίλτρο όχι μόνο ειναι εντάξει αλλά ειναι και πληρεις! Εδω όμως διαπίστωσα  οτι θέματα όπως όσμωση δεν τα γνωρίζει πολύς κόσμος.Επίσης ότι πολλοί απο εμας είμαστε επαρχία και ότι δεν έχουμε επιλογή σύγκρισης άμεσης με πολλά προιόντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, aloop είπε

Καλησπέρα, να πω και εγώ την εμπειρία μου.

Μεγάλωσα σε άλλη πόλη αλλά πλέον είμαι Αθήνα πολλά χρόνια. Επειδή όμως όπως λένε, σπίτι σου είναι εκεί που το νερό δεν σου μυρίζει, δεν μπορούσα με τίποτα να πιώ νερό από βρύση στην Αθήνα και φυσικά κατέληξα να παίρνω εμφιαλωμένα. Εδώ και καιρό σκεφτόμουν τη λύση του φίλτρου αλλά πάντα κάτι με σταματούσε. Έχοντας κουραστεί το κουβάλημα, το αποφάσισα και μη μπορώντας να πείσω τη γυναίκα μου για την τοποθέτηση δεύτερης βρύσης στο νεροχύτη  πήγα στη λύση που πρότεινε ο @Stergios Kot για σύνδεση κατευθείαν στο κρύο (το everpure pbs 400 της pentair). Έκανα την εγκατάσταση σήμερα και πιστέψτε με έχω πάθει την πλάκα μου. Φοβερή ποιότητα και γεύση νερού (σε σχέση πάντα με αυτό που γευόμουν από τις βρύσες) και επιτέλους μου έφυγε το άγχος αν έχω ακόμη νερό ή το πότε θα πάω να αγοράσω. Ελπίζω μόνο να κρατήσει 11 μήνες, γιατί η αλήθεια είναι ότι τσιμπάει λιγάκι η τιμή του. 

Παρατήρησες αν ελαττώθηκε η πίεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, aloop είπε

Καλησπέρα, να πω και εγώ την εμπειρία μου.

Μεγάλωσα σε άλλη πόλη αλλά πλέον είμαι Αθήνα πολλά χρόνια. Επειδή όμως όπως λένε, σπίτι σου είναι εκεί που το νερό δεν σου μυρίζει, δεν μπορούσα με τίποτα να πιώ νερό από βρύση στην Αθήνα και φυσικά κατέληξα να παίρνω εμφιαλωμένα. Εδώ και καιρό σκεφτόμουν τη λύση του φίλτρου αλλά πάντα κάτι με σταματούσε. Έχοντας κουραστεί το κουβάλημα, το αποφάσισα και μη μπορώντας να πείσω τη γυναίκα μου για την τοποθέτηση δεύτερης βρύσης στο νεροχύτη  πήγα στη λύση που πρότεινε ο @Stergios Kot για σύνδεση κατευθείαν στο κρύο (το everpure pbs 400 της pentair). Έκανα την εγκατάσταση σήμερα και πιστέψτε με έχω πάθει την πλάκα μου. Φοβερή ποιότητα και γεύση νερού (σε σχέση πάντα με αυτό που γευόμουν από τις βρύσες) και επιτέλους μου έφυγε το άγχος αν έχω ακόμη νερό ή το πότε θα πάω να αγοράσω. Ελπίζω μόνο να κρατήσει 11 μήνες, γιατί η αλήθεια είναι ότι τσιμπάει λιγάκι η τιμή του. 

Μπορεί να τσιμπάει όπως λες και εσύ η τιμή του αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις που λένε. Όσο για την αντοχή του τέτοιες εταιρίες όπως η pentair ότι γράφουν ισχύει με το παραπάνω.

7 ώρες πριν, AMSTERIS είπε

η όλη συζήτηση είναι πολύ ενδιαφέρουσα και πολύ χρήσιμη γιατί αγγίζει θέματα υγειας.Πρέπει όμως να βάλλουμε στο τραπέζι της ενημέρωσης κάποια πράγματα  επίσημα και διασταυρωμένα: π.χ. οι περισσότεροι γονείς θεωρούν ότι με ένα φίλτρο όχι μόνο ειναι εντάξει αλλά ειναι και πληρεις! Εδω όμως διαπίστωσα  οτι θέματα όπως όσμωση δεν τα γνωρίζει πολύς κόσμος.Επίσης ότι πολλοί απο εμας είμαστε επαρχία και ότι δεν έχουμε επιλογή σύγκρισης άμεσης με πολλά προιόντα.

Δεν τα γνωρίζει πολύς κόσμος όπως επίσης δεν τα γνωρίζουν και πολλά μαγαζιά που τα πουλάνε οπότε αγοράζουμε με προσοχή και όχι από τον κάθε άσχετο.

1 ώρα πριν, tinapo είπε

Παρατήρησες αν ελαττώθηκε η πίεση;

Το pbs-400 της pentair δίνει πολύ καλή παροχή στα 8l/min περίπου που σημαίνει πως είναι ιδανική λύση για απευθείας σύνδεση χωρίς βρυσάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tinapo είπε

Παρατήρησες αν ελαττώθηκε η πίεση;

Γενικά, στη βρύση της κουζίνας έχει αρκετή ροη και την είχα κλείσει λιγάκι από τον περιστροφικό διακόπτη στο κολεκτερ γιατί αλλιώς πεταγόταν πάνω μας νερό με το που ακουμπούσε σε κανένα πιάτο, κουτάλι κλπ. Μια ημέρα το έχω και για να σου πω την αλήθεια μια μικρή πτώση υπάρχει, αλλά αν δεν με ρώταγες δε θα το είχα παρατηρήσει. Όποτε όπως καταλαβαίνεις, ναι μεν υπάρχει διαφορά η οποία όμως δεν μας δημιουργεί πρόβλημα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε! Ξεκίνησα να ψάχνω για φίλτρο νερού και βλέποντας κάποιες από τις παλαιότερες αναρτήσεις του νήματος είδα αυτό

Τι γνώμη έχετε;

Επειδή θα μπει σε ενοικιαζόμενο σπίτι ψάχνω για τέτοιου είδους( αρχικά κοιτούσα για αυτά που μπαίνουν κατευθείαν στη βρύση αλλά μάλλον δεν είναι και τα καλύτερα σωστά;)

Μέχρι αυτά τα χρήματα (120 μαξ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ισχυρισμός ότι η διαδικασία όσμωσης συγκρατεί και τα χρήσιμα ιχνοστοιχεία του νερού  είναι σωστός ? 2 εταιρείες φίλτρων  δηλώνουν ότι αυτό ειναι το μειονέκτημα στην όσμωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ύστερα από την πρόσφατη έρευνα που έκανα και εγω η αντιστροφη οσμωση  σε ένα απο τα στάδια που εχει συνήθως στο 6ο σου εμπλουτίζει το νερό με μεταλλικά ιχνοστοιχεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 

έχω φίλτρο κάτω πάγκου και θέλω να δω πόσα λίτρα νερού περνάνε από την παροχή του φίλτρου για να ξέρω πότε θα το αλλάζω. Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι σαν αυτό της φωτογραφίας που είναι για κήπους? 

Είναι το πιο οικονομικό που βρήκα..

08188-20.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...