Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Εντάξει τότε, καλά κάνεις και το λες για να αποτανθουμε και άλλοι εκεί. Δεν περίμενα ότι ένας τέτοιος οργανισμός να απαντάει στα emails οποιουδήποτε. 

Ναι να ξέρετε απαντάνε σε ότι και αν ρωτήσετε. Όποιος θέλει να ξέρει ότι μπορεί να τους στείλει μνμ για οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα.ξερει κανένας σας στο φίλτρο ρητίνης για νιτρικά τι ανταλλαγή ιόντων γίνεται? Έτσι με είπαν από την doulton στην Αγγλία  που τους έστειλα μνμ ότι γίνεται ανταλλαγή ιόντων. Ρώτησα τι ανταλλαγή και δεν απάντησαν ακόμα.ξερει κανένας από εσάς μήπως? Στην ρητίνη για τα άλατα ας πούμε γίνεται ανταλλαγη ιόντων ασβεστίου και μαγνησίου νομίζω με νάτριο. Δλδ δεν ασπρίζουν οι βραστηρες οι συσκευές κτλ αλλά πίνεις μετά πιο πολύ νάτριο αλάτι δλδ.απο ότι έχω καταλάβει. Στην ρητίνη όμως νιτρικών ξέρει κάποιος τι παίζει?

Πάντως με είπαν ότι είναι πόσιμο και ότι είναι και πιστοποιημένο από την WRAS για την χρήση του.λογικα δεν θα αποτελεί προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, johnyboy είπε

τα απλά anti scale φίλτρα παροχής (ustm πχ) κάνουν δουλειά σε περιοχές με πολλά άλατα στο νερό ή χρειάζεται αποσκληρυντής? 

Όλα κάνουν δουλειά απλά ο χρόνος ζωής τους δεν είναι σταθερός παίζει μεγάλο ρόλο το νερό της κάθε περιοχής. Με τον αποσκληρυντή έχεις σταθερό εγγυημένο αποτέλεσμα ανεξαρτήτως σκληρότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Όλα κάνουν δουλειά απλά ο χρόνος ζωής τους δεν είναι σταθερός παίζει μεγάλο ρόλο το νερό της κάθε περιοχής. Με τον αποσκληρυντή έχεις σταθερό εγγυημένο αποτέλεσμα ανεξαρτήτως σκληρότητας.

Δεν με πειράζει αν θα δίνω 30 ευρώ κάθε τρεις μήνες αντί για ένα χρόνο, αλλά αν κάνει δουλειά με απασχολεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Με απάντησαν από την doulton όσο αφορά την ρητίνη νιτρικών με τι ιόντα γίνεται η ανταλλαγή. Αυτό με έστειλαν: "The ions exchanged are Chlorine ions. The material used is a WRAS approved product"

άρα όποιος ενδιαφέρεται για μείωση νιτρικών χωρίς να θέλει να πάει σε αντίθετη όσμωση μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα διπλό  φίλτρο.δεν ξέρω για άλλες εταιρείες απλά από την έρευνα που έκανα και όπως σας έστειλα κιόλας είναι εγκεκριμένα και πιστοποιημένα τα συγκεκριμένα φίλτρα αυτής της εταιρείας άσχετα αν είναι από τις μεγαλύτερες παγκοσμίως εταιρείες φίλτρων ήθελα να κάνω την έρευνα μου και όποιος μπορεί να βοηθηθεί από αυτό ... Στην συγκεκριμένη περίπτωση εγώ θα πάρω σαν πρώτο φίλτρο  το φίλτρο ρητίνης νιτρικών της doulton και σαν δεύτερο φίλτρο θα έχω το ultracarb. Θα κάνω έλεγχο νιτρικών τόσο στην αρχή χρήσης του φίλτρου όσο και στο 6μηνο... Τον Σεπτέμβρη( μετά την καλλιεργητική περίοδο)  που μετρήθηκε το νερό μας από τον δήμο είχαμε 27 νιτρικά .έκανα και μια ανάλυση τώρα να δω που βρισκόμαστε και περιμένω αποτελέσματα, αλλά παραπάνω δεν νομίζω να έχουμε λόγο του ότι τα νιτρικά αυξάνονται λόγο αζωτούχων λιπασμάτων την καλλιεργητική περίοδο και τότε είχε 27. Άρα τώρα λογικά πιο χαμηλά θα είμαι. Σε τέτοιες τιμές πιστεύω ότι ένα φίλτρο ριτινης που θα το αλλάζεις μια φορά ή δύο τον χρόνο (θα δείξουν οι αναλύσεις αργότερα) θα κάνει δουλειά. Το αν έχει κάποιος πολύ μεγαλύτερες τιμές και άλλα βαρέα μέταλλα κτλ τότε πάει σε αντίθετη όσμωση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnyboy είπε

Δεν με πειράζει αν θα δίνω 30 ευρώ κάθε τρεις μήνες αντί για ένα χρόνο, αλλά αν κάνει δουλειά με απασχολεί. 

Με αυτήν την λογική θα είσαι καλυμμένος και ανάλογα με την  σκληρότητα μπορεί να θέλεις και ποιο λίγες αλλαγές το χρόνο, αυτό βέβαια θα το δεις στην πράξη. Αν δοκιμάσεις τελικά κάποιο θα θέλαμε εντυπώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Με αυτήν την λογική θα είσαι καλυμμένος και ανάλογα με την  σκληρότητα μπορεί να θέλεις και ποιο λίγες αλλαγές το χρόνο, αυτό βέβαια θα το δεις στην πράξη. Αν δοκιμάσεις τελικά κάποιο θα θέλαμε εντυπώσεις...

Είμαι ανάμεσα σε pentair και ustm. Έχω καιρό ακόμα να αποφασίσω. έχει αρκετά άλατα το νερό εδώ πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Είμαι ανάμεσα σε pentair και ustm. Έχω καιρό ακόμα να αποφασίσω. έχει αρκετά άλατα το νερό εδώ πάντως. 

Πόσο σκληρό είναι το νερό στην περιοχή σου; Εμένα είναι πάνω από 350-400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έστειλε η doulton ένα αρχείο με το τι ουσίες μειώνει το ultracarb.να δώσω ένα παράδειγμα  Βλέπω ότι στην έκθεση της Envirotek τo phenol το μειώνει 99% και στο αρχείο που με έστειλε η doulton 50%.

Τους ρώτησα και με απάντησαν αυτό:

The current Envirotech report on Ultracarb is attached this is run over a small amount of water , where the filter performance table is measured over the whole 2200 litres

 That is the difference.

 The more water you put through the less effective it is on some items .

 βλέπετε πουθενά να λέει στο αρχείο τους ότι είναι μετά από 2200 λίτρα η μέτρηση όπως με λένε αυτοί? Δεν έχω καταλάβει.. με τα λεγόμενα τους, στην έκθεση της Envirotek περνάει ελάχιστο νερό και γίνεται η μέτρηση ενώ στο αρχείο τους είναι μετά από 2200λιτρα αυτό δεν εννοούν? Το αναφέρει πουθενά στο αρχείο τους ? Σας επισυνάπτω κ τα δυο αρχεία

 

Envirotech-Doulton-Chemical-Reduction-Test-Report (7).pdf Filter Performance Table Global (July 20) (1).pdf

1 ώρα πριν, johnyboy είπε

Είμαι ανάμεσα σε pentair και ustm. Έχω καιρό ακόμα να αποφασίσω. έχει αρκετά άλατα το νερό εδώ πάντως. 

Σκέφτηκα και εγώ να βάλω φίλτρο για τα άλατα αλλά από ότι κατάλαβα γίνεται ανταλλαγη ιόντων δηλαδή ανταλλάσσει το φίλτρο ασβέστιο και μαγνήσιο με νάτριο. Δεν είναι πρόβλημα όμως να περνάει μετά νάτριο σε πιο μεγάλη ποσότητα? Είναι σαν να παίρνει ο οργανισμός παραπάνω νάτριο έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mix82g είπε

Σκέφτηκα και εγώ να βάλω φίλτρο για τα άλατα αλλά από ότι κατάλαβα γίνεται ανταλλαγη ιόντων δηλαδή ανταλλάσσει το φίλτρο ασβέστιο και μαγνήσιο με νάτριο. Δεν είναι πρόβλημα όμως να περνάει μετά νάτριο σε πιο μεγάλη ποσότητα? Είναι σαν να παίρνει ο οργανισμός παραπάνω νάτριο έτσι δεν είναι?

δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια αλλά ούτε με απασχολεί ιδιαίτερα γιατί θέλω να βάλω 2 προφιλτρα κεντρικής παροχής μόνο και μόνο για να μην περνάνε άλατα και λάσπες στις συσκευές μου. πλυντηρια βρύσες κλπ. για να πίνω θα βάλω αντίστροφης όσμωσης. 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, johnyboy είπε

δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια αλλά ούτε με απασχολεί ιδιαίτερα γιατί θέλω να βάλω 2 προφιλτρα κεντρικής παροχής μόνο και μόνο για να μην περνάνε άλατα και λάσπες στις συσκευές μου. πλυντηρια βρύσες κλπ. για να πίνω θα βάλω αντίστροφης όσμωσης. 

Ααα οκ έτσι ναι. Και εγώ σκέφτομαι να βάλω στο πλυντήριο και θερμοσίφωνα. Απλά νόμιζα για πόσιμο το ήθελες γιαυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η ανάλυση από το σπίτι μου. Όπως βλέπετε τα νιτρικά είναι 23. Νομίζω τα άλλα καλά είναι  αρσενικό 1.1 είμαστε χαμηλά γενικά μόνο τα νιτρικά και λίγο η σκληρότητα νερου

IMG_20210217_111129.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...