Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mix82g είπε

Ο NSF φίλε μου πιστοποιει και συσκευές.μου το είπαν και οι ίδιοι ότι ελέγχουν από φίλτρα μέχρι συσκευές φίλτρων για καταλληλότητα υλικών τόσο των φίλτρων όσο και των συσκευών , όπως επίσης και για τυχόν διαρροές κτλ. Κάτι άλλο που ήθελα να πω είναι ότι φαίνεται να είχες και διαρροή στο κούμπωμα?στην φώτο φαίνεται να υπάρχει ένα δάκρυ εκει

Eχω την εντυπωση οτι πιστοποιει οτι εχει να κανει με την υγεια τροφιμων.Αν και δεν καταλαβαινω ολα αυτα τα μηνυματα που γραφεις τι σκοπο εχουν.

Αν βρουμε πιστοποιημενος ,θα πουμε μετα οτι ειναι απο ινδια και οχι ιταλια ή βελγιο και δεν θα εχει τελειωμο η κουβεντα.Πες καποια βαση πιστοποιημενη να δουμε τι πιστοποιησεις εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το πιο πιθανό είναι να έσπασε η θήκη λόγο απότομης αλλαγής πίεσης δικτύου , και όχι γιατί είναι μη πιστοποιημένη από nsf ,η γιατί είναι άτλας . Που όλως τυχαίος η μισή Ελλάδα και σχεδόν όλοι οι υδραυλικοί άτλας φιλτροθηκες βάζουν στις κεντρικές παροχές . κάθε πιστοποιημένη από nsf  θήκη έχει όρια λειτουργίας πίεσης , και αν ξεπεραστούν , το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις είτε έχει nsf είτε.οχι . Οπότε τι λέτε συνέχεια για nsf και nsf ?  Ηρεμισε λίγο με.το nsf έχετε καταντήσει κουραστικοί ... 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilllis είπε

Eχω την εντυπωση οτι πιστοποιει οτι εχει να κανει με την υγεια τροφιμων.Αν και δεν καταλαβαινω ολα αυτα τα μηνυματα που γραφεις τι σκοπο εχουν.

Αν βρουμε πιστοποιημενος ,θα πουμε μετα οτι ειναι απο ινδια και οχι ιταλια ή βελγιο και δεν θα εχει τελειωμο η κουβεντα.Πες καποια βαση πιστοποιημενη να δουμε τι πιστοποιησεις εχει.

Δεν παίζει ρόλο που κατασκευάζεται κάποιο φίλτρο φίλε μ . Πιστοποιούντε φιλτρα που κατασκευάζονται απο Αμερική έως Κίνα Κορέα Ταϊβάν κτλ.

Μόνος σου μόλις είπες ότι ασχολείται με ότι έχει να κανει με την υγεία τροφίμων . Μια συσκευή για να είναι ασφαλής  προς τον άνθρωπο δεν πρέπει από κάπου να ελεγχθεί? Το υλικο της που είναι κατασκευασμένη δεν πρέπει να είναι κατάλληλο ώστε να έρχεται σε επαφή με το νερό το οποίο πίνει ο άνθρωπος? 

Σε εξήγησα πιο πριν ότι ο NSF δεν είναι ένας οργανισμός που ελέγχει μόνο ποιες ουσίες μειώνει ένα φίλτρο . Κανει έλεγχο ως προς την καταλληλότητα υλικών τόσο των φίλτρων οσο και των συσκευών, Κανει επιθεωρήσεις στις εγκαταστάσεις παραγωγής και έλεγχο, κανει ετήσιες επιθεωρήσεις στις εγκαταστάσεις για έλεγχο  γενικά έχουν κάποια πρότυπα και πρωτόκολλα  που πρέπει να πληρεί ένα φίλτρο και μια εταιρία. Μέσα σε αυτά είναι και ο έλεγχος καταλληλότητας συσκευών που μπαίνουν τα φίλτρα. Γι'αυτό και σε τονίζει στην επίσημη σελιδα του σε κάποιες εταιρίες αν είναι πιστοποιημένο το φυσίγγιο μόνο ή η συσκευή

Ας πούμε ένα παράδειγμα εδώ:

 https://info.nsf.org/Certified/dwtu/listings.asp?CompanyName=Aquafilter&submit1=Search+by+Manufacturer&Program=DWTU

Όπως θα δεις στην επάνω παράγραφο έχει θήκες της συγκεκριμένης εταιρείας ,και στη κάτω παράγραφο έχει τα φυσίγγια που εχουν περάσει πιστοποιηση. Κάτω ακριβώς από τις θήκες θα προσέξεις που γράφει 

Conforms to material and structural integrity requirements :

 

 

 

 

 

 

2 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Το πιο πιθανό είναι να έσπασε η θήκη λόγο απότομης αλλαγής πίεσης δικτύου , και όχι γιατί είναι μη πιστοποιημένη από nsf ,η γιατί είναι άτλας . Που όλως τυχαίος η μισή Ελλάδα και σχεδόν όλοι οι υδραυλικοί άτλας φιλτροθηκες βάζουν στις κεντρικές παροχές . κάθε πιστοποιημένη από nsf  θήκη έχει όρια λειτουργίας πίεσης , και αν ξεπεραστούν , το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις είτε έχει nsf είτε.οχι . Οπότε τι λέτε συνέχεια για nsf και nsf ?  Ηρεμισε λίγο με.το nsf έχετε καταντήσει κουραστικοί ... 

 

Φίλε για σένα μπορεί να μην έχει την κατάλληλη βαρύτητα το να είναι πιστοποιημενο ένα φίλτρο, αλλά για κάποιον ο οποίος δεν έχει την οικονομική άνεση να αγοράζει φίλτρα και να πηγαίνει για αναλύσεις κάθε λίγο και λιγάκι σε εργαστήρια ,μπορεί να παίζει μεγάλο ρόλο η πιστοποιηση. Γιατί με την πιστοποίηση ξέρει σίγουρα ότι το φίλτρο που πήρε μειώνει τις ουσίες που έχει πιστοποιηθεί. Το φίλτρο που δεν έχει πιστοποιήση ο θεός ξέρει αν μειώνει και για πόσο καιρό κάποιες ουσίες. Θα πρέπει για να σιγουρευομαστε να πηγαίνουμε για ανάλυση το φίλτρο στην αρχή μόλις το αγοράσαμε και προς στο τέλος για να δούμε αν ακόμα τις μειώνει τις ουσίες ή τις πίνουμε. Όπως επίσης από τι υλικό είναι φτιαγμένο το φίλτρο?? Η θήκη?? Να μην ξέρεις τι βάζεις στον οργανισμό σου? Η θήκες αυτές είναι για χρήση προς τον άνθρωπο και μέσα έχουν συνέχεια νερό. Ξέρεις κάθε θήκη άγνωστης προέλευσης και υλικού το τι ουσίες μπορεί να απελευθερώνει?? Είναι θέματα πολύ λεπτά αυτά και όσο και αν γίνεται κουραστικό πρέπει να το καταλάβουμε αυτό ότι παίζει μεγάλο ρόλο η δουλειά που κάνει ο συγκεκριμένος οργανισμός. Δεν λέω μπορεί και χωρίς να είναι κάποιο φίλτρο ή  συσκευή πιστοποιημένη να είναι οκ σαν υλικά και να μειωνουν αυτα που λένε. Αλλά πώς μπορώ να είμαι σίγουρος. 

Πρέπει να κάνουμε αναλύσεις και να βλέπουμε αν πράγματι μειώνουν τις ουσίες που λένε , που εννοείται ότι δεν μπορείς για όλες τις ουσίες που λέει ότι μειώνει να τις ελέγξεις λόγο μεγάλων ποσών, και ακόμα πιο δύσκολο να ελέγξεις αν είναι κατάλληλα τα υλικά ως προς τον άνθρωπο.εγω πιστεύω με όσα έχω διαβάσει και έχω ψάξει ότι είναι μονόδρομος να κοιτάμε πιστοποιημένα προϊόντα. Ιδίως από τόσους μεγάλους οργανισμούς οι οποίοι είναι και μη κερδοσκοπικοί

Στο συγκεκριμένο θέμα εννοείται ότι παίζει ρόλο η πίεση του δικτύου . 2η φορά λέει του σπάει όμως δεν ξέρω αν πράγματι είναι τόσο μεγάλη η πίεση ώστε να σπάνε οι θήκες. Αυτό το ξέρει ο φίλος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φιλτροθήκη αυτή προορίζεται για κεντρική παροχή για φυσίγγιο πολυπροπυλενίου. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κάνει για κάτω πάγκου. Απλά θέλει μετατροπές.  

Πάμε να δούμε τώρα που τα αίτια. Πριν πάμε στα αίτια  να τονίσουμε οι περισσότερες φιλτροθήκες της αγοράς έχουν μέγιστη πίεση 6bar και συστήνουν μειωτή πίεσης. ο NSF δεν πιστοποιεί αντοχές και ανοχές. 

  • Απότομη αλλαγή πίεσης. 
  • Aν υπάρχει ηλιακός προφανώς έχει χαλάσει η βαλβίδα αντεπιστροφής και δημιουργεί αντίθετη πίεση η αύξηση της θερμοκρασίας.
  • Οι φιλτροθήκες να μην ήταν σωστά αποθηκευμένες από τον έμπορα που τις προμηθεύτηκε και να έγινε πολυμερισμός του υλικού.
  • Το φυσίγγιο να ήταν χιλιοστά μεγαλύτερο από την φιλτροθήκη και στην προσπάθεια να σφραγίσει το ρακόρ της φιλτροθήκης δημιουργήθηκε ομόρροπη δύναμη προς τα κάτω. Αυτό μπορεί να συμβεί και αν τοποθετήσεις ελάχιστα στραβά το φυσίγγιο στην φιλτροθήκη 
  • συνδυασμός των παραπάνω.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Stergios Kot είπε

Η φιλτροθήκη αυτή προορίζεται για κεντρική παροχή για φυσίγγιο πολυπροπυλενίου. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κάνει για κάτω πάγκου. Απλά θέλει μετατροπές.  

Πάμε να δούμε τώρα που τα αίτια. Πριν πάμε στα αίτια  να τονίσουμε οι περισσότερες φιλτροθήκες της αγοράς έχουν μέγιστη πίεση 6bar και συστήνουν μειωτή πίεσης. ο NSF δεν πιστοποιεί αντοχές και ανοχές. 

  • Απότομη αλλαγή πίεσης. 
  • Aν υπάρχει ηλιακός προφανώς έχει χαλάσει η βαλβίδα αντεπιστροφής και δημιουργεί αντίθετη πίεση η αύξηση της θερμοκρασίας.
  • Οι φιλτροθήκες να μην ήταν σωστά αποθηκευμένες από τον έμπορα που τις προμηθεύτηκε και να έγινε πολυμερισμός του υλικού.
  • Το φυσίγγιο να ήταν χιλιοστά μεγαλύτερο από την φιλτροθήκη και στην προσπάθεια να σφραγίσει το ρακόρ της φιλτροθήκης δημιουργήθηκε ομόρροπη δύναμη προς τα κάτω. Αυτό μπορεί να συμβεί και αν τοποθετήσεις ελάχιστα στραβά το φυσίγγιο στην φιλτροθήκη 
  • συνδυασμός των παραπάνω.

Καλημέρα φίλε. Συμφωνώ σε αυτά που λες. Πουθενά δεν είπα με σιγουριά ότι φταίνε οι πιστοποιήσεις κτλ. Απλά το ανέφερα αυτό με τις πιστοποιήσεις επειδή είναι λογικό αν ένα προϊόν δεν έχει πιστοποιήσεις και τα υλικά είναι αμφιβόλου ποιότητας ,να χρησιμοποιεί και υλικά πολύ πιο μάπα και φθηνιαρικα από κάποια σοβαρή εταιρία και να έχει σαν αποτέλεσμα να είναι και πιο επιρρεπείς σε διαρροές ,σπασίματα κτλ δεν μπορούμε να ξέρουμε τι πιέσεις είχε το σύστημα και να έσπασε. Απλά επειδή αναφέρει ότι έγινε 2 φορές αυτό λίγο με έκανε εντύπωση.

Ξέρω ότι η θήκη η συγκεκριμένη προορίζεται για κεντρικής παροχής το ανέφερα στα προηγούμενα μνμτ. 

Ένα άλλο ειναι η εγγύηση που δίνουν κάποιες εταιρείες φίλτρων οι οποίες είναι πιστοποιημενες. Η πλειοψηφία δίνει 10 χρόνια και υπάρχουν και εταιρίες με ινοξ θήκες που δίνουν μέχρι και εφόρου ζωής. Όταν μια εταιρία σου δίνει 10 χρόνια εγγύηση καταλαβαίνεις ότι δεν έχει να φοβηθεί κάτι από την συσκευή της σε σχέση με μια εταιρια που μπορεί να σε κάνει πολύ πιο λίγα χρόνια εγγύηση . Δεν μπορεί να γίνεται σύγκριση ανάμεσα σε τέτοιες εταιρείες. Δεν ξέρω η ατλας και η κάθε άτλας πόσο εγγύηση δίνει. Απλά το αναφέρω και αυτο

 

Και κάτι άλλο για τις συσκευές άτλας , όσες και να είδα όλες σχεδόν λένε μέγιστη πίεση λειτουργίας 8bar. Τώρα μα ανεβαίνει η πιεση τόσο πολύ ώστε να σπάει φίλτρο τι να σε πω με φαίνεται πολύ περίεργο και να πω την αλήθεια δεν το έχω ακούσει. Έχω ακούσει για διορροες κτλ αλλά όχι για σπάσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Το πιο πιθανό είναι να έσπασε η θήκη λόγο απότομης αλλαγής πίεσης δικτύου , και όχι γιατί είναι μη πιστοποιημένη από nsf ,η γιατί είναι άτλας . Που όλως τυχαίος η μισή Ελλάδα και σχεδόν όλοι οι υδραυλικοί άτλας φιλτροθηκες βάζουν στις κεντρικές παροχές . κάθε πιστοποιημένη από nsf  θήκη έχει όρια λειτουργίας πίεσης , και αν ξεπεραστούν , το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις είτε έχει nsf είτε.οχι . Οπότε τι λέτε συνέχεια για nsf και nsf ?  Ηρεμισε λίγο με.το nsf έχετε καταντήσει κουραστικοί ... 

 

 

15 ώρες πριν, mix82g είπε

Δεν παίζει ρόλο που κατασκευάζεται κάποιο φίλτρο φίλε μ . Πιστοποιούντε φιλτρα που κατασκευάζονται απο Αμερική έως Κίνα Κορέα Ταϊβάν κτλ.

Μόνος σου μόλις είπες ότι ασχολείται με ότι έχει να κανει με την υγεία τροφίμων . Μια συσκευή για να είναι ασφαλής  προς τον άνθρωπο δεν πρέπει από κάπου να ελεγχθεί? Το υλικο της που είναι κατασκευασμένη δεν πρέπει να είναι κατάλληλο ώστε να έρχεται σε επαφή με το νερό το οποίο πίνει ο άνθρωπος? 

Σε εξήγησα πιο πριν ότι ο NSF δεν είναι ένας οργανισμός που ελέγχει μόνο ποιες ουσίες μειώνει ένα φίλτρο . Κανει έλεγχο ως προς την καταλληλότητα υλικών τόσο των φίλτρων οσο και των συσκευών, Κανει επιθεωρήσεις στις εγκαταστάσεις παραγωγής και έλεγχο, κανει ετήσιες επιθεωρήσεις στις εγκαταστάσεις για έλεγχο  γενικά έχουν κάποια πρότυπα και πρωτόκολλα  που πρέπει να πληρεί ένα φίλτρο και μια εταιρία. Μέσα σε αυτά είναι και ο έλεγχος καταλληλότητας συσκευών που μπαίνουν τα φίλτρα. Γι'αυτό και σε τονίζει στην επίσημη σελιδα του σε κάποιες εταιρίες αν είναι πιστοποιημένο το φυσίγγιο μόνο ή η συσκευή

Ας πούμε ένα παράδειγμα εδώ:

 https://info.nsf.org/Certified/dwtu/listings.asp?CompanyName=Aquafilter&submit1=Search+by+Manufacturer&Program=DWTU

Όπως θα δεις στην επάνω παράγραφο έχει θήκες της συγκεκριμένης εταιρείας ,και στη κάτω παράγραφο έχει τα φυσίγγια που εχουν περάσει πιστοποιηση. Κάτω ακριβώς από τις θήκες θα προσέξεις που γράφει 


Conforms to material and structural integrity requirements :

 

 

 

 

 

 

 

Φίλε για σένα μπορεί να μην έχει την κατάλληλη βαρύτητα το να είναι πιστοποιημενο ένα φίλτρο, αλλά για κάποιον ο οποίος δεν έχει την οικονομική άνεση να αγοράζει φίλτρα και να πηγαίνει για αναλύσεις κάθε λίγο και λιγάκι σε εργαστήρια ,μπορεί να παίζει μεγάλο ρόλο η πιστοποιηση. Γιατί με την πιστοποίηση ξέρει σίγουρα ότι το φίλτρο που πήρε μειώνει τις ουσίες που έχει πιστοποιηθεί. Το φίλτρο που δεν έχει πιστοποιήση ο θεός ξέρει αν μειώνει και για πόσο καιρό κάποιες ουσίες. Θα πρέπει για να σιγουρευομαστε να πηγαίνουμε για ανάλυση το φίλτρο στην αρχή μόλις το αγοράσαμε και προς στο τέλος για να δούμε αν ακόμα τις μειώνει τις ουσίες ή τις πίνουμε. Όπως επίσης από τι υλικό είναι φτιαγμένο το φίλτρο?? Η θήκη?? Να μην ξέρεις τι βάζεις στον οργανισμό σου? Η θήκες αυτές είναι για χρήση προς τον άνθρωπο και μέσα έχουν συνέχεια νερό. Ξέρεις κάθε θήκη άγνωστης προέλευσης και υλικού το τι ουσίες μπορεί να απελευθερώνει?? Είναι θέματα πολύ λεπτά αυτά και όσο και αν γίνεται κουραστικό πρέπει να το καταλάβουμε αυτό ότι παίζει μεγάλο ρόλο η δουλειά που κάνει ο συγκεκριμένος οργανισμός. Δεν λέω μπορεί και χωρίς να είναι κάποιο φίλτρο ή  συσκευή πιστοποιημένη να είναι οκ σαν υλικά και να μειωνουν αυτα που λένε. Αλλά πώς μπορώ να είμαι σίγουρος. 

Πρέπει να κάνουμε αναλύσεις και να βλέπουμε αν πράγματι μειώνουν τις ουσίες που λένε , που εννοείται ότι δεν μπορείς για όλες τις ουσίες που λέει ότι μειώνει να τις ελέγξεις λόγο μεγάλων ποσών, και ακόμα πιο δύσκολο να ελέγξεις αν είναι κατάλληλα τα υλικά ως προς τον άνθρωπο.εγω πιστεύω με όσα έχω διαβάσει και έχω ψάξει ότι είναι μονόδρομος να κοιτάμε πιστοποιημένα προϊόντα. Ιδίως από τόσους μεγάλους οργανισμούς οι οποίοι είναι και μη κερδοσκοπικοί

Στο συγκεκριμένο θέμα εννοείται ότι παίζει ρόλο η πίεση του δικτύου . 2η φορά λέει του σπάει όμως δεν ξέρω αν πράγματι είναι τόσο μεγάλη η πίεση ώστε να σπάνε οι θήκες. Αυτό το ξέρει ο φίλος. 

Οτι και να πιστοποιησει ο NSF το αν αντεχει το δοχειο την πιεση δεν θα το πιστοποιησει.Οποτε ακυρη τελειως η αναφορα περι NSF.

Στο site της atlas δειχνει οτι θελει δοχειο διαστολης η εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilllis είπε

 

Οτι και να πιστοποιησει ο NSF το αν αντεχει το δοχειο την πιεση δεν θα το πιστοποιησει.Οποτε ακυρη τελειως η αναφορα περι NSF.

Στο site της atlas δειχνει οτι θελει δοχειο διαστολης η εγκατασταση.

Εσύ με είπες ότι δεν πιστοποιεί φίλτρα και σε έδειξα ότι πιστοποιεί. 

Το να είναι πιστοποιημένα τα φίλτρα και οι συσκευές  μιας εταιρείας , εξυπακούεται ότι σαν εταιρια έχει κάποιας καλής ποιότητας υλικά σε σχέση με μη πιστοποιημένα , αντιγραφές και φασον φίλτρα και συσκευές κάποιων εταιριών. Πάνω σε αυτό ήταν η αναφορά μου περί NSF. 

Το ότι έγινε από πιεση έτσι το φίλτρο σου δεν μας το αναφέρεις από την αρχη. Εσύ είσαι σίγουρος ότι ανέβασες πάνω από 8bar πίεση?? Σε ρωτάω για να δούμε αν σίγουρα είναι από εκεί. Εγώ όσες εταιρείες έχω δει να πουλάνε φίλτρα έχουν και έναν κλέφτη νερού το οποίο ειναι μια μικρή Βάνα ώστε να έχεις μια πίεση σταθερή όσο μπορεί να είναι. Εσύ τέτοιο πράμα έχεις,?

 

Στην πρώτη παράγραφο ήθελα να γράψω "συσκευές φίλτρων " όχι φίλτρα . Για τις συσκευές με είπες να σε στείλω να δεις πιστοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vasilllis είπε

 

Οτι και να πιστοποιησει ο NSF το αν αντεχει το δοχειο την πιεση δεν θα το πιστοποιησει.Οποτε ακυρη τελειως η αναφορα περι NSF.

 

Το ίδιο λέμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Το ίδιο λέμε!

Γι'αυτό και ρωτάω αν ξέρει ότι ανεβαίνει η πίεση πιο ψηλά από 8bar που δίνει η εταιρεία. Αν ανεβαίνει τόσο ψηλά ώστε να σπάει το φίλτρο που προφανώς μπορεί να πηγαίνει και 10-11 bar και παραπανω θα ανοίγανε και τα ασφαλιστικά σε θερμοσίφωνο και όπου αλλού έχει 

Αν πάλι δεν φτάνει τόσες ψηλές πιέσεις τότε είναι αστοχίες υλικών της θήκης φίλτρου. 2 φορές σε 5 χρόνια λέει εσπασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πρώτη επαφή με συσκευή/φίλτρο νερού αγόρασα αυτό https://www.skroutz.gr/s/21810809/Atlas-Filtri-Depural-Top-Λευκό-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Matrikx-PB1-0-5-μm.html  πριν 2-3 μέρες, μπορώ να πω πως είδαμε θετική διαφορά.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι το φίλτρο έλεγε made in india οπότε και λέω σε 12 μήνες να πάω στο https://www.skroutz.gr/s/21656905/Pentek-CBR2-10-0-5-μm.html , υπάρχει κάποιο καλύτερο; Δεν ψάχνω κάτι τρελό απλά αξιόπιστο προς τα υλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Klausx είπε

Σαν πρώτη επαφή με συσκευή/φίλτρο νερού αγόρασα αυτό https://www.skroutz.gr/s/21810809/Atlas-Filtri-Depural-Top-Λευκό-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Matrikx-PB1-0-5-μm.html  πριν 2-3 μέρες, μπορώ να πω πως είδαμε θετική διαφορά.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι το φίλτρο έλεγε made in india οπότε και λέω σε 12 μήνες να πάω στο https://www.skroutz.gr/s/21656905/Pentek-CBR2-10-0-5-μm.html , υπάρχει κάποιο καλύτερο; Δεν ψάχνω κάτι τρελό απλά αξιόπιστο προς τα υλικά.

Γενικά pentek , everpure κτλ ειναι της εταιρείας pentair. Το συγκεκριμένο φίλτρο που λες το CBR2-10 βλέπω ότι η pentair το κατασκευάζει Κίνα πάντως. Σου το λέω επειδή θέλεις να αλλάξεις φίλτρο επειδή φτιάχνεται στην Ινδία. Και τα δύο φίλτρα έχουν την ίδια πιστοποιηση μόνο όσο αφορά την καταλληλότητα των υλικων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mix82g είπε

Γενικά pentek , everpure κτλ ειναι της εταιρείας pentair. Το συγκεκριμένο φίλτρο που λες το CBR2-10 βλέπω ότι η pentair το κατασκευάζει Κίνα πάντως. Σου το λέω επειδή θέλεις να αλλάξεις φίλτρο επειδή φτιάχνεται στην Ινδία. Και τα δύο φίλτρα έχουν την ίδια πιστοποιηση μόνο όσο αφορά την καταλληλότητα των υλικων

Απλά στη μία περίπτωση μιλάμε για την pentair και στην άλλη για την matrix ανάμεσα στις δύο δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης και εννοείτε δεν χρειάζεται καν να αναφέρω ποια είναι η καλύτερη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Geoka1982 είπε

Απλά στη μία περίπτωση μιλάμε για την pentair και στην άλλη για την matrix ανάμεσα στις δύο δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης και εννοείτε δεν χρειάζεται καν να αναφέρω ποια είναι η καλύτερη. 

εγώ το αναφέρω από την άποψη ότι θέλει να αλλάξει φίλτρο διότι από ότι κατάλαβα κατασκευάζεται Ινδία. Και είπα ότι το άλλος φίλτρο που προτείνει (pentek) κατασκευάζεται Κίνα. 

Δεν νομίζω ότι στα συγκεκριμένα φιλτρα έχει να κάνει με πιο είναι καλύτερο από το άλλο. Έχουν τις ίδιες πιστοποιήσεις έτσι και αλλιώς. Είναι δλδ και τα δύο βάση υλικών πανομοιότυπα και κατάλληλα προς χρήση. Τώρα ποιες ουσίες κρατάει το κάθε φίλτρο , και σε τι ποσοστό δεν μπορώ να ξέρω αν δεν δω ένα έγκυρο  δελτίο απόδοσης . 

Κάτι άλλο που θέλω να αναφέρω είναι ότι ένα φίλτρο είτε κατασκευάζεται Αμερική, είτε Κίνα, είτε Ινδία ,είτε Ταϊβάν κτλ δεν πάει να πει ότι είναι καλύτερο λόγο χώρας κατασκευής. Μην ξεχνάτε ότι από τα κορυφαία φίλτρα στον χώρο είναι το Espring που κατασκευάζεται Κίνα. Όπως και η aquasana έχει φίλτρα που κατασκευάζει στην Κίνα. Όπως και πολλές άλλες εταιρείες. Το κάνουν  για πιο φθηνά εργατικά κτλ. Αυτό συμβαίνει σε πολλές εταιρείες και βιομηχανίες επάνω στον πλανήτη. 

Τώρα αν κάποια προϊόντα που κατασκευάζονται Κίνα , Ινδία , Ταϊβάν κτλ έχουν πιο πολλές αστοχίες από ότι αν φαίνονται Αμερική δεν ξέρω. Ίσως ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mix82g είπε

εγώ το αναφέρω από την άποψη ότι θέλει να αλλάξει φίλτρο διότι από ότι κατάλαβα κατασκευάζεται Ινδία. Και είπα ότι το άλλος φίλτρο που προτείνει (pentek) κατασκευάζεται Κίνα. 

Δεν νομίζω ότι στα συγκεκριμένα φιλτρα έχει να κάνει με πιο είναι καλύτερο από το άλλο. Έχουν τις ίδιες πιστοποιήσεις έτσι και αλλιώς. Είναι δλδ και τα δύο βάση υλικών πανομοιότυπα και κατάλληλα προς χρήση. Τώρα ποιες ουσίες κρατάει το κάθε φίλτρο , και σε τι ποσοστό δεν μπορώ να ξέρω αν δεν δω ένα έγκυρο  δελτίο απόδοσης . 

Κάτι άλλο που θέλω να αναφέρω είναι ότι ένα φίλτρο είτε κατασκευάζεται Αμερική, είτε Κίνα, είτε Ινδία ,είτε Ταϊβάν κτλ δεν πάει να πει ότι είναι καλύτερο λόγο χώρας κατασκευής. Μην ξεχνάτε ότι από τα κορυφαία φίλτρα στον χώρο είναι το Espring που κατασκευάζεται Κίνα. Όπως και η aquasana έχει φίλτρα που κατασκευάζει στην Κίνα. Όπως και πολλές άλλες εταιρείες. Το κάνουν  για πιο φθηνά εργατικά κτλ. Αυτό συμβαίνει σε πολλές εταιρείες και βιομηχανίες επάνω στον πλανήτη. 

Τώρα αν κάποια προϊόντα που κατασκευάζονται Κίνα , Ινδία , Ταϊβάν κτλ έχουν πιο πολλές αστοχίες από ότι αν φαίνονται Αμερική δεν ξέρω. Ίσως ...

 

Αλήθεια τώρα? Συγκρίνεις την Pentair με την Filterx που κατασκευάζει τα μάτριξ επειδή και οι 2 έχουν πιστοποιητικά NSF? με συγχωρείς αλλά είσαι βαθιά νυχτωμένος. Η Pentair είναι έτη φωτός μπροστά στην επεξεργασία νερού και εφόσον "ψάχνεσαι" τόσο πολύ οφείλεις να το γνωρίζεις. Αλλά από ότι παρατηρώ κοιτάς ποιος έχει την μεγαλύτερη πιστοποίηση. Δεν είναι το θέμα μόνο οι πιστοποιήσεις. Η Pentair δεν θα σου δώσει ποτέ αναλυτικό δελτίο απόδοσης όχι γιατί απλά δεν έχει, έχει και παρά έχει απλά δεν είναι το χαρτί με το οποίο θα επιλέξεις φίλτρο όπως κάνουν οι υπόλοιποι κατασκευαστές για λόγους μάρκετιγκ.  Να στο πω απλά. Νερό με όμοιους μολυντές αν αλλάξεις βασικά συστατικά όπως χρόνος, θερμοκρασία και pH θα πάρεις διαφορετικά αποτελέσματα. Οπότε το δελτίο δεν θα ισχύει και θα βρεθεί εκτεθειμένη. Την Pentair δεν την ενδιαφέρουν μερκετίστικες αηδίες και αν παρατηρήσεις τα φίλτρα τους τα ταμπελάκια είναι πολύ φτωχά. Αυτός που θα πάρει Pentair ξέρει. Οι άλλοι ας ψάχνουν τα micron και τα ψευδή NSF και να αγοράζουν φίλτρα από τα L.M. Ο καθένας που έχει σοβαρό πρόβλημα καλό είναι να απευθυνθεί σε ένα σοβαρό κατάστημα επεξεργασίας νερού

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Iosif_L είπε

Αλήθεια τώρα? Συγκρίνεις την Pentair με την Filterx που κατασκευάζει τα μάτριξ επειδή και οι 2 έχουν πιστοποιητικά NSF? με συγχωρείς αλλά είσαι βαθιά νυχτωμένος. Η Pentair είναι έτη φωτός μπροστά στην επεξεργασία νερού και εφόσον "ψάχνεσαι" τόσο πολύ οφείλεις να το γνωρίζεις. Αλλά από ότι παρατηρώ κοιτάς ποιος έχει την μεγαλύτερη πιστοποίηση. Δεν είναι το θέμα μόνο οι πιστοποιήσεις. Η Pentair δεν θα σου δώσει ποτέ αναλυτικό δελτίο απόδοσης όχι γιατί απλά δεν έχει, έχει και παρά έχει απλά δεν είναι το χαρτί με το οποίο θα επιλέξεις φίλτρο όπως κάνουν οι υπόλοιποι κατασκευαστές για λόγους μάρκετιγκ.  Να στο πω απλά. Νερό με όμοιους μολυντές αν αλλάξεις βασικά συστατικά όπως χρόνος, θερμοκρασία και pH θα πάρεις διαφορετικά αποτελέσματα. Οπότε το δελτίο δεν θα ισχύει και θα βρεθεί εκτεθειμένη. Την Pentair δεν την ενδιαφέρουν μερκετίστικες αηδίες και αν παρατηρήσεις τα φίλτρα τους τα ταμπελάκια είναι πολύ φτωχά. Αυτός που θα πάρει Pentair ξέρει. Οι άλλοι ας ψάχνουν τα micron και τα ψευδή NSF και να αγοράζουν φίλτρα από τα L.M. Ο καθένας που έχει σοβαρό πρόβλημα καλό είναι να απευθυνθεί σε ένα σοβαρό κατάστημα επεξεργασίας νερού

Σώπα ρε φίλε τι μας λες τώρα σοβαρά?να απευθυνθεί σε ένα σοβαρό κατάστημα επεξεργασίας νερού. Μάλιστα. Πολλά από αυτά τα καταστήματα συνεργάζονται με κάποιες εταιρείες φίλτρων . Και με το κατάστημα που έστειλα αναλύσεις νερού με πρότεινε κάτι φίλτρα που δεν υπάρχουν πουθενά , αμφιβάλλω αν οι ίδιοι τους ξέρουν τι πουλάν. Πάμε παρακάτω. Αυτά που λες δλδ τα εννοείς ή απλά έτσι επειδη έχεις ένα φίλτρο της pentair πετάχτηκες χωρίς να έχεις ιδέα και χωρίς να έχεις ψάξει το τι λέει και υποστηρίζει η κάθε ομοσπονδία και ο κάθε παγκόσμιος οργανισμός και και και ήρθες τώρα εσύ χωρίς να έχεις γνώσεις και χωρίς στοιχεία να μας πεις τι??? Ποιος ΝSF???ο NSF που συνεργάζεται με τον Παγκόσμιο οργανισμοί υγείας!!! Μάλιστα... Να καταργήσουμε τότε κάθε εταιρία πιστοποιησεων, να καταργήσουμε κάθε τι άξιο πάει να συμβεί πάνω στον πλανήτη για να προστατεύσει περιβάλλον και την υγεία του ανθρώπου τι ISO μωρέ τώρα ποιος δίνει σημασία σε ISO, CE , NSF  , WQA κτλ.

Πάμε παρακάτω ,δεν είπα ποτέ ότι η pentair δεν είναι μεγαλύτερη εταιρεία από την Filerx. Σύγκρινα δύο φίλτρα τα οποία βάση πιστοποίησης είναι πιστοποιημενα για το ίδιο πράγμα. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. Εγώ μιλάω με στοιχεία και δεν μιλάω με προσωπικές απόψεις και εμπειρίες επί του θέματος. Δεν θα πάρω στον λαιμό μου κόσμο επειδή μπορεί να έχω ένα φίλτρο κάποιας μεγάλης εταιρείας ,χωρίς περαιτέρω στοιχεία του φίλτρου επειδή τυχαίνει να είναι κάποιας μεγάλης εταιρείας. Υπάρχουν εταιρειες που πιστοποιούνται και μετά από ένα δύο χρόνια κόβονται διότι δεν συμμορφώνονται με τις απαιτήσεις που είχαν πιστοποιηθεί. Αυτή είναι η δουλειά που κάνει ο NSF. Δεν είναι ένα εργαστήριο όπως τα χιλιάδες που υπάρχουν, που στέλνει μια εταιρία δείγμα κάποια φιλτρα για να τους πουν ποιες και πόσες ουσίες μειώνει. Υπάρχει συνεχής έλεγχος  στις εγκαταστάσεις ,κάθε έτος ώστε να επιβεβαιώσει ότι οι εκάστοτε εταιρείες συμμορφώνονται με τις απαιτήσεις των προτοκολλων του οργανισμού. Είναι ο μεγαλύτερος οργανισμός μαζί με τον WQA όσο αφορά τα φίλτρα και είναι οι μόνοι οργανισμοί που μπορούν να δίνουν τέτοιες  πιστοποιήσεις με συγκεκριμένη βαρύτητα στους ελέγχους . 

 Πάμε και στο άλλο που λες ότι δεν πρόκειται να στείλει δελτίο απόδοσης η pentair. "Εδώ γελάμε". Και γελάμε διότι μου το λες με μεγάλη σιγουριά , και εδώ κολλάει ότι η ημιμαθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Δηλαδή εταιρίες με φίλτρα όπως multipure , Amway ( Espring) , aquasana κτλ που παρουσιάζουν τα δελτία τους θεωρούνται κατώτερες και είναι "μαρκετιστικες αηδιες" κατά τα λεγόμενα σου έτσι???? Μάλιστα..... Και όμως  λίγες σελίδες πίσω αναφέρω ότι τελικά με έστειλαν δελτίο απόδοσης για ένα συγκεκριμένο φίλτρο που ζητησα η pentair. Και στην σελίδα τους στα περισσότερα φίλτρα τους έχουν δελτία απόδοσης τελικα. Άρα αυτά τα περί δεν στέλνουν δελτίο διότι ο κόσμος είναι μάντης και μπορεί να γνωρίζει το ποιες ουσίες μειώνει και σε τι ποσοστό , πάνε περίπατο. Μια χαρά στέλνουν δελτία και τα αναφέρουν και στην σελίδα τους στα φίλτρα. Και αυτό είναι το σωστό. Στα τυφλά δεν πας να αγοράσεις φίλτρο.

Τα δελτία απόδοσης τα βγάζουν με μετρήσεις σε ορισμένα ph κτλ. Τι πάει να πει αν αλλάξει το ph αλλάζουν και οι μετρήσεις.χαιρω πολύ κανείς δεν είπε το αντίθετο. Άν όμως κάποιες ουσίες με ίδιο ph της μειώνει λιγότερο από κάποιο άλλο φίλτρο, τότε και το ph να άλλαζε θα συνέχιζε να της μειώνει ακόμα λιγότερο από το φίλτρο που μείωνε πιο ικανοποιητικα της ουσίες. Εξυπακούεται αυτό το πράγμα και δεν χρειάζεται να είναι επιστήμονας κάποιος για να το καταλάβει. 

Αυτό που με ξεπερνά είναι ότι βάση προσωπικής σας εμπειρίας προτείνετε κάποιοι φίλτρα , επειδή θεωρείτε μια εταιρία μεγάλη , ή επειδή έχετε βάλει στο σπίτι σας φιλτρα τα οποία σας διόρθωσε την γεύση και την οσμή χωρίς να γνωρίζετε τις ικανότητες που δεν φαίνονται και δεν μπορείτε να καταλάβετε μόνο με την γεύση και την οσμή.  

Έχω έρθει σε επαφή όλο αυτό το διάστημα πολλές φορές με τον NSF, με τον WQA με EPA ,με πολλές εταιρείες φιλτρων όπως multipure ,aquasana, doulton κτλ, και με πολλές άλλες που δεν έλαβα ποτέ απάντηση σε ερωτήματα μου. Αν είναι δυνατόν. Σαν πολίτης και καταναλωτής να ενδιαφέρομαι για κάποιο προϊόν μιας εταιρείας , να στέλνω μηνύματα και να μην λαμβάνω ποτέ απαντήσεις. Ιδίως για σοβαρά θέματα όσο αφορά το νερό και την υγεία μου. 

Δεν μπορείς να με πεις ότι εγώ δεν ξέρω και δεν γνωρίζω πράγματα όταν έχω έρθει σε επαφή τόσες φορές με τους μεγαλύτερους οργανισμούς παγκόσμιος , με την ομοσπονδία περιβάλλοντος Αμερικής, έχω  ψάξει και ακόμα ψάχνομαι και ενδιαφέρομαι χωρίς να έχω κάποιο όφελος για να μαθαίνω και να γνωρίζω κάποια πράγματα τόσο για τις μολυσματικές ουσίες , για τις τεχνολογίες φίλτρων , για τους λεπτομερής ελέγχους ώστε να πιστοποιηθεί κάποιο φίλτρο  και χίλια δυο πράγματα. Κάποιοι ούτε τα μισά γνωρίζουν , δεν είχαν ποτέ μελετήσει το τι προσφέρουν οι συγκεκριμένοι οργανισμοί αλλά γενικά έχουν άποψη. Εντάξει κάπου θέλει και ένα φρένο. Όταν δεν είσαι σίγουρος για κάτι ,δεν μπορείς να παίρνεις ρίσκο για όλους τους άλλους. Δεν μπορείς να εκφέρεις γνώμη χωρίς να γνωρίζεις περί του θέματος. Εδώ μέσα μπαίνουν εκατοντάδες που ψάχνουν για κάτι το οποίο θέλουν να είναι ένα έγκυρο προϊόν που χωρίς φοβο θα πίνουν οι ίδιοι , οι οικογένειές τους τα παιδιά τους. Δεν μπορεί ο καθένας χωρίς γνώση να προτείνει λύσεις από φίλτρα τα οποία δεν τους πιστοποιεί κάποιος όσο αφορά τα υλικά κατασκευής και τα φίλτρα. Δεν μιλάω προσωπικά σε εσένα. Μιλαω γενικά. 

Και τέλος όχι φίλε Μάρκετινγκ δεν είναι οι πιστοποιήσεις και οι αγώνες που δίνουν μεγάλοι μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα οργανισμοι για να έχεις εσύ και εγώ και οι οικογένειές σας ένα προϊόν ελεγμένο ώστε να είμαστε σίγουροι για το τι βάζουμε στον οργανισμό μας !! Μάρκετινγκ είναι ο καταιγισμός διαφημίσεων μέσω τηλεοπωλησεων, μεσω  MME κτλ 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...