Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, panther_512 είπε

Δεν υπάρχει καθαρή σχέση αιτίου-αιτιατού για αυτό που περιγράφεις. Μπορεί η ύπαρξη μικροοργανισμών να οφείλεται αλλού.

 

Το αναφέρω διότι με το ίδιο φίλτρο και την ίδια χρονική στιγμή κάναμε τις αναλύσεις.το δίκτυο μας σε ανάλυση που έκανα δεν είχε αεροβιους μικροοργανισμους . Και στο δικό μου φίλτρο μετά από έναν χρόνο πάλι δεν είχε αεροβιους μικροοργανισμους. Στο συγγενικό μου πρόσωπο όμως όπως σας έδειξε έχει , και μάλιστα αρκετούς. Η μόνη διαφορά στην χρήση των φίλτρων ήταν ότι στο συγγενικό μου πρόσωπο πέρασε ζεστό νερό με ότι και αν αυτό συνεπάγεται. Εγώ εκεί ρίχνω την αιτία αερόβιων μικροοργανισμών. Ξέρουμε ότι με το ζεστό νερό επηρεάζεται ο άνθρακας με άνοιγμα πόρων κτλ. Κάτι άλλο δεν έγινε ώστε να εξηγεί τέτοιες τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν έχουμε όλα τα στοιχεία για να βγεί ασφαλές συμπέρασμα.

Μπορεί να έμεινε το φίλτρο αχρησιμοποίητο για κάποιο διάστημα και το εγκλωβισμένο νερό να δημιούργησε αποικίες βακτηρίων, μπορεί να έβγαλε το κεραμικό να το καθαρίσει, να μήν έκλεισε την έξοδο του φίλτρου και να έγινε επιμόλυνση εκεί. Μπορεί να εγκλωβίστηκε αέρας στο φίλτρο και εκεί να σχηματίστηκε αποικία. Μπορεί να βομβαρδίστηκε το φίλτρο από κάποια υπερμολυσμένη ποσότητα νερού λόγω κάποιας βλάβης, και αναπόφευκτα ένα ποσοστό να πέρασε στο φίλτρο.....

Ναί, μπορεί και να οφείλεται στο συμβάν με το ζεστό νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panther_512 είπε

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν έχουμε όλα τα στοιχεία για να βγεί ασφαλές συμπέρασμα.

Μπορεί να έμεινε το φίλτρο αχρησιμοποίητο για κάποιο διάστημα και το εγκλωβισμένο νερό να δημιούργησε αποικίες βακτηρίων, μπορεί να έβγαλε το κεραμικό να το καθαρίσει, να μήν έκλεισε την έξοδο του φίλτρου και να έγινε επιμόλυνση εκεί. Μπορεί να εγκλωβίστηκε αέρας στο φίλτρο και εκεί να σχηματίστηκε αποικία. Μπορεί να βομβαρδίστηκε το φίλτρο από κάποια υπερμολυσμένη ποσότητα νερού λόγω κάποιας βλάβης, και αναπόφευκτα ένα ποσοστό να πέρασε στο φίλτρο.....

Ναί, μπορεί και να οφείλεται στο συμβάν με το ζεστό νερό.

Δεν είναι κεραμικό φίλε. Ειναι κλασικό καρμπον μπλοκ. Είναι σε σπίτι που κατοικούν οι παππούδες μ και η θεία Μ. Θέλω να πω ότι δουλεύει το φίλτρο δεν έχει μείνει στάσιμο . Γι'αυτό και αναφέρω ότι κάναμε την ίδια περίοδο αναλυση και είχαμε διαφορετικά αποτελέσματα. Δλδ δεν είναι από το  δίκτυο αλλιώς θα είχα και εγώ θέμα. Το μόνο διαφορετικό που μας έτυχε είναι το ότι πέρασε ζεστό νερό. Απλα το αναφέρω , με έκανε εντύπωση και πιστεύω ότι έχει να κάνει με αυτό το συμβάν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, learner είπε

Το βρυσάκι θα το βάλεις τρυπώντας τον πάγκο ή τον νεροχύτη;

Τον νεροχύτη γιατί έχει ειδική υποδοχή για κάτι τέτοιο. Είναι απλά κλειστό αλλά από κάτω φαίνεται ότι έχει δύο τρύπες για να τις ανοίξεις. Βέβαια λέει ότι είναι για να βάλεις dispenσer σαπουνιού αλλά δεν με χαλάει εμένα.

Επεξ/σία από zNikosz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, zNikosz είπε

Παρέλαβα το φιλτράκι της Doulton EcoFast με βρυσακι και το Ultracarb. Το απόγευμα θα κανω την εγκατάσταση.

20210423_152051.jpg

Το ανταλλακτικό για 6 μήνες είναι? Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, arisikaria είπε

Το ανταλλακτικό για 6 μήνες είναι? Σωστά?

Σωστά για 6 μήνες.

Τελείωσα την εγκατάσταση

 

20210423_233847.jpg

20210423_233832.jpg

20210423_233815.jpg

20210423_233735.jpg

Επεξ/σία από zNikosz
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση.... Υπάρχει φίλτρο το οποίο μπορώ να εγκαταστήσω στην κεντρική παροχή του νερού για άλατα ώστε να μην πιάνουν συνέχεια άλατα οι βρύσες, ο νεροχύτη, το τηλέφωνο του ντους? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Παιδιά μια ερώτηση.... Υπάρχει φίλτρο το οποίο μπορώ να εγκαταστήσω στην κεντρική παροχή του νερού για άλατα ώστε να μην πιάνουν συνέχεια άλατα οι βρύσες, ο νεροχύτη, το τηλέφωνο του ντους? 

Είναι μεγάλο κεφάλαιο αυτό και θέλει ψάξιμο. Υπάρχουν τέτοια φίλτρα τα οποία πρέπει να ψάξεις και πράγματι κάνουν δουλειά. Υπάρχουν και τα ψεύτικα του εμπορίου και δεν κάνουν απολύτως τίποτα. 

Τώρα όσο αφορά τον αποσκληρυντη , για να  μείωση την σκληρότητα του νερού ανταλλασει ιόντα. Δηλαδή ανταλλασει τα ιόντα ασβεστίου μαγνησίου που αποτελείται το σκληρό νερό , με ιόντα νατρίου. 

Το νερό το αποσκληριωμενο που εισέρχεται όμως στο σπίτι περιέχει νάτριο κοινός αλάτι. Αν έχεις ιδίως υψηλά επίπεδα σκληρού νερού έχει σαν αποτέλεσμα να περνάει μεγάλη ποσότητα νατρίου από τον αποσκληρυντη στο νερό σου. Εκεί χρειάζεσαι αντίστροφη όσμωση στην βρύση που πίνεις νερό ώστε να μειώσεις και τα ιόντα νατρίου. 

Δεν ξέρω αν σε νοιάζει κάποιο προϊόν να είναι πιστοποιημενο (NSF) ή όχι , σε στέλνω πιστοποιημένα φίλτρα κεντρικής παροχής, από  τα οποια κάποια φίλτρα εκτός από την μείωση σκληρότητας , μειώνουν και βάριο και ράδιο (ραδιενεργό στοιχείο). Είναι όμως ακριβουτσικα λίγο και δεν ξέρω και ποια από αυτά μπορείς να βρεις στην ελληνική αγορά. Αλλά ότι υπάρχουν στην Ελλάδα τέτοια φίλτρα υπάρχουν. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω περαιτέρω όμως διότι δεν είχα ποτέ τέτοιου είδους φίλτρο προσωπικά. 

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?ProductFunction=044|Hardness+Reduction&ProductType=&submit2=Search

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zNikosz είπε

Μόλις άλλαξα και το φίλτρο του ψυγείου το οποίο είναι τίγκα στα άλατα. 

20210424_131017.jpg

Τι κοτρόνες είναι αυτές ? Σίγουρα είναι άλατα ή από το δίκτυο τίποτα πετρουλες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mix82g είπε

Τι κοτρόνες είναι αυτές ? Σίγουρα είναι άλατα ή από το δίκτυο τίποτα πετρουλες κτλ

Να σου πω και εγω το σκεφτηκα για πετρουλες αλλα και ο ηλιακος ηταν γεματος και βγαλαμε 3 κιλα αλατα απο μεσα. Παντος οτι ειναι ειτε πετρες ειτε αλατα με χαλασε. Σκεφτομουνα μηπως βαλω καποιο φιλτρο στον κεντρικο ισα ισα να κραταει τα πετραδακια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Τελικά τοποθέτησα τη διπλή φιλτροθήκη κάτω πάγκου 1/2" (μάλλον Watts) της Primato στην υπάρχουσα βρύση, με 1ο φίλτρο το Ecosoft CPV25105BECO και δεύτερο το Aquametix για να μην έχω μεγάλη πτώση ροής σε σχέση με το Cerametix. Αναλόγως την εμπειρία χρήσης μελλοντικά μπορεί να το αντικαταστήσω με το cerametix.

20210425_101408.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...