Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, τι θα προτείνατε καλύτερα για κάτω πάγκου χωρίς βρυσάκι; Μια φιλτροθήκη (μονή/διπλή) και κάποια φίλτρα πχ ultracarb ή το σύστημα Pentair Pentek EVERPURE PBS-400; Αττική μένω σε παλιά πολυκατοικία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Gladwell είπε

Καλησπέρα, τι θα προτείνατε καλύτερα για κάτω πάγκου χωρίς βρυσάκι; Μια φιλτροθήκη (μονή/διπλή) και κάποια φίλτρα πχ ultracarb ή το σύστημα Pentair Pentek EVERPURE PBS-400; Αττική μένω σε παλιά πολυκατοικία. 

Το pentair μπορεί να μπει στην βρύση την κεντρική σου διότι έχει υψηλή πίεση απλα ότι κανεις με το νερό θα περναει μέσα από το φίλτρο πλύσιμο πιάτων κτλ.το ultracarb δεν μπαίνει σε κεντρική βρύση εκτός και αν εχεις τριοδη βρυση δλδ βρύση που έχει ενσωματωμένη Βάνα για φίλτρο.και τα δύο φίλτρα κάνουν καλά την δουλειά τους για τα ελληνικά νερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mix82g είπε

Το pentair μπορεί να μπει στην βρύση την κεντρική σου διότι έχει υψηλή πίεση απλα ότι κανεις με το νερό θα περναει μέσα από το φίλτρο πλύσιμο πιάτων κτλ.το ultracarb δεν μπαίνει σε κεντρική βρύση εκτός και αν εχεις τριοδη βρυση δλδ βρύση που έχει ενσωματωμένη Βάνα για φίλτρο.και τα δύο φίλτρα κάνουν καλά την δουλειά τους για τα ελληνικά νερα

Σε ευχαριστώ πολύ. Οπότε καταλαβαίνω η πιο εύκολη λύση είναι της Pentair και είμαι οκ χωρίς πολλές αλλαγές κάτω από την κεντρική μου βρύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μόλις μου ήρθαν τα αποτελέσματα από την ανάλυση που έκανα. Για να σας δώσω να καταλάβετε λόγο του ότι έχω λιγα νιτρικά (τον Σεπτέμβρη είχαμε 27mg/l τώρα 21mg/l ) έβαλα σαν πρώτο φίλτρο  ανταλλαγης ιόντων για νιτρικά και σαν δεύτερο  έβαλα φίλτρο άνθρακα για όλα τα άλλα. 

Τα αποτελέσματα είναι ότι δεν ανιχνεύεται καθόλου τα νιτρικά. Ως τώρα όλα καλά. Όμως λόγο του ότι το φίλτρο αυτό δουλεύει με ανταλλαγή ιόντων δλδ ανταλλασει ιόντα νιτρικών με ιόντα χλωρίου έχω αυξημένα χλωριούχα(ιόντα χλωρίου). Με λίγα λόγια κατακρατεί τα νιτρικά και στέλνει ιόντα χλωρίου στο νερό.  Βλέπω ότι τα χλωριούχα(ιόντα χλωρίου) έχουν εκτοξευτεί στα 57. Ενώ ήταν στο 12.το όριο βέβαια είναι 250.  τα φίλτρα άνθρακα δεν μειώνουν τα χλωριούχα δλδ τα ιόντα χλωρίου και μειώνουν μόνο το υπολειμματικο χλώριο αυτό δλδ που υπάρχει στο δίκτυο δλδ το χλώριο που βάζουν από τον δήμο και από τις διάφορες υπηρεσίες για να είναι καθαρό το νερό από μικρόβια.σας στέλνω τις αναλύσεις από την βρύση συγγενικού μου προσώπου που φαίνεται πόσα νιτρικά και χλωριούχα έχει και την δική μου ανάλυση που έχει εξαλείψει εντελώς τα νιτρικά. Επόμενη μέτρηση σε 5 μήνες που πρέπει να αλλαχτεί και το φίλτρο νιτρικών για να δω πόσα νιτρικά περνάνε. Στην πρώτη φωτογραφία είναι του συγγενικού μου προσώπου που μένει δίπλα μου , και στην δεύτερη φωτογραφία είναι από το νερό μου με το φίλτρο ρητίνης. Εγώ πριν 2 μήνες στην βρύση μου με έδειξε 23mg/l νιτρικα

IMG_20210407_164245.jpg

IMG_20210407_164508.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!! Ήθελα να κάνω μια  ερώτηση αν έχει τύχει σε κάποιον να δει από την βρύση του φίλτρου όταν την ανοίγει σαν να κρέμεται ένα λευκό χνούδι. Εχθές παρατήρησα όταν άνοιγα την βρύση ότι στην άκρη του στομίου της βρύσης κάτι λευκό το οποίο με το χέρι όταν το έπιασα είδα στο χέρι μου ότι ήταν κάτι σαν άσπρο χνούδι μαλακό προφανώς επειδή ήταν μέσα στο νερό. Μου είχε τύχει και με το παλιότερο φίλτρο να το προσέξω. Δεν ξέρω αν η βρύση μέσα είχε ακόμα υπολείμματα ή αν είναι από το καινούριο φίλτρο. Ξέρω ότι τα block έχουν μια  λευκή μεμβράνη στο εσωτερικό του φίλτρου το οποίο κρατάει τον άνθρακα να μην βγάζει κομμάτια στο νερό. Και σκέφτομαι μήπως είναι από αυτήν την μεμβράνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mix82g είπε

Καλημέρα!! Ήθελα να κάνω μια  ερώτηση αν έχει τύχει σε κάποιον να δει από την βρύση του φίλτρου όταν την ανοίγει σαν να κρέμεται ένα λευκό χνούδι. Εχθές παρατήρησα όταν άνοιγα την βρύση ότι στην άκρη του στομίου της βρύσης κάτι λευκό το οποίο με το χέρι όταν το έπιασα είδα στο χέρι μου ότι ήταν κάτι σαν άσπρο χνούδι μαλακό προφανώς επειδή ήταν μέσα στο νερό. Μου είχε τύχει και με το παλιότερο φίλτρο να το προσέξω. Δεν ξέρω αν η βρύση μέσα είχε ακόμα υπολείμματα ή αν είναι από το καινούριο φίλτρο. Ξέρω ότι τα block έχουν μια  λευκή μεμβράνη στο εσωτερικό του φίλτρου το οποίο κρατάει τον άνθρακα να μην βγάζει κομμάτια στο νερό. Και σκέφτομαι μήπως είναι από αυτήν την μεμβράνη

Εμένα δεν μου έχει τύχει. 

Πολύ σημαντικές οι πληροφορίες που αναφέρεις με τις αναλύσεις. 

Οποτε το καλύτερο φίλτρο που τα κρατάει όλα είναι αντιστροφή όσμωση με σύστημα εμπλουτισμού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Εμένα δεν μου έχει τύχει. 

Πολύ σημαντικές οι πληροφορίες που αναφέρεις με τις αναλύσεις. 

Οποτε το καλύτερο φίλτρο που τα κρατάει όλα είναι αντιστροφή όσμωση με σύστημα εμπλουτισμού. 

Δεν έχω φίλε αντίστροφη όσμωση . Έχω ένα διπλό φίλτρο με μια ρητίνη νιτρικών και έναν άνθρακα. Προσοχή στην αντίστροφη όσμωση με εμπλουτισμό διότι με έχει τύχει όταν ρωτούσα για συγκεκριμένα φίλτρα σε κάποια εταιρεία με είχαν πει ότι στον εμπλουτισμό βάζουν και φθόριο. Εγώ έχω ακούσει ότι δεν είναι το φθόριο ότι πιο υγιεινό πάντως.μπορει να περιέχουν οι οδοντόκρεμες φθόριο κτλ αλλά γενικά δεν είναι υγιεινό και δεν ξέρω για πιο λόγο να το βάζουν. 

Η αντίστροφη όσμωση είναι μονόδρομος όσο αφορά τα πολύ επιβαρυμένα νερά. Αλλά εννοείται και εκεί υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες όπως ακριβώς και στα φίλτρα άνθρακα. Μην νομίζεις ότι με μια όσμωση που θα πάρεις λύνεις το πρόβλημα. Πρέπει να είσαι σίγουρος για τις ουσίες που μειώνει σε όλη την διάρκεια ζωής. Και όταν μιλάμε για τέτοια συστήματα επειδή μπαίνουν σε επιβαρυμένα νερά δεν χωράει ρίσκο όσο αφορά την αγορά ενός καλού τέτοιου συστήματος. 

Πάντως το καλό στην ανάλυση που έκανα είναι ότι η ρητίνη δεν με μείωσε απλά τα νιτρικά, αλλά τα εξάλειψε , δεν υπάρχουν καθόλου. Στο 6μηνο που χρειάζεται αλλαγή θα ξανά κάνω ανάλυση να δω αν μειώνει και πόσο τα νιτρικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Είμαι σε αναζήτησή φίλτρου νερού κάτω πάγκου.Προσπάθησα να διαβάσω κάποια σχόλια αλλά είναι χιλιάδες όποτε είπα να ρωτήσω.Εχω χρησιμοποιήσει κάτω πάγκου αγορασμένα από μαγαζι(L.M.) και τα 3 έσπασαν στα ξαφνικά και πλημμυρίσαμε.Ευτυχώς ήμουν σπιτι και γλιτώσαμε τα χειρότερα.Να σημειώσω ήταν πλαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Mikyjo είπε

Καλησπέρα.Είμαι σε αναζήτησή φίλτρου νερού κάτω πάγκου.Προσπάθησα να διαβάσω κάποια σχόλια αλλά είναι χιλιάδες όποτε είπα να ρωτήσω.Εχω χρησιμοποιήσει κάτω πάγκου αγορασμένα από μαγαζι(L.M.) και τα 3 έσπασαν στα ξαφνικά και πλημμυρίσαμε.Ευτυχώς ήμουν σπιτι και γλιτώσαμε τα χειρότερα.Να σημειώσω ήταν πλαστικό.

Το L.M τι είναι δεν καταλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Mikyjo είπε

Κατάστημα,δεν ξερω εάν επιτρέπεται να πω γι’αυτο το έγραψα ετσι.

Οκ κατάλαβα. 

Κοίτα γενικά η πλειοψηφία των θηκών είναι πλαστικές.Γιαυτο πρέπει να είναι πιστοποιημένες για τα υλικά ώστε να είναι ακίνδυνα για χρήση προς τον άνθρωπο. Υπάρχουν και ανοξείδωτες θήκες η οποίες βγαίνουν λίγο πιο ακριβές. 

Όσο για φίλτρο καλό είναι να μας πεις για το νερό σου αν πχ περιέχει αρσενικό , νιτρικά ή κάτι άλλο και μετά να ψάξεις το κατάλληλο φίλτρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mix82g είπε

Οκ κατάλαβα. 

Κοίτα γενικά η πλειοψηφία των θηκών είναι πλαστικές.Γιαυτο πρέπει να είναι πιστοποιημένες για τα υλικά ώστε να είναι ακίνδυνα για χρήση προς τον άνθρωπο. Υπάρχουν και ανοξείδωτες θήκες η οποίες βγαίνουν λίγο πιο ακριβές. 

Όσο για φίλτρο καλό είναι να μας πεις για το νερό σου αν πχ περιέχει αρσενικό , νιτρικά ή κάτι άλλο και μετά να ψάξεις το κατάλληλο φίλτρο. 

Ευ άριστη για την απάντηση.Καταλαβαινω αυτά που λέτε.Δεν έχω ιδεα για το νερό της περιοχής.Μενω στον Πειραιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Mikyjo είπε

Ευ άριστη για την απάντηση.Καταλαβαινω αυτά που λέτε.Δεν έχω ιδεα για το νερό της περιοχής.Μενω στον Πειραιά.

Δεν ξέρω για το νερό εκεί αλλά λογικά βαρέα μέταλλα και νιτρικά δεν νομίζω να έχει. Πάνω κάτω καλό νερό θα έχετε. Από μια αναζήτηση που έκανα το 2017 είχαν βγάλει μια ανακοίνωση για κωλοβακτηριδια. Δεν πιστεύω ότι πλέον έχει κάποιο θέμα. Μπορείς να πας σε φίλτρο πιστοποιημένο για να είσαι σίγουρος ως προς την δουλειά που θα κάνει. Πιστοποιημένα φίλτρα είναι pentair, aquasana , multipure , doulton , καλά φίλτρα λένε τα παιδιά εδώ μέσα ότι είναι και το cerametix και aquametix .. σίγουρα ξεχνάω και άλλα. Μπορείς να μπεις στην επίσημη σελίδα του NSF και να δεις ποιες εταιρείες έχουν πιστοποίηση και σε ποιες ουσίες. Και πάντα να ζητάς δελτίο απόδοσης από τις εταιρείες.

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mix82g είπε

Δεν ξέρω για το νερό εκεί αλλά λογικά βαρέα μέταλλα και νιτρικά δεν νομίζω να έχει. Πάνω κάτω καλό νερό θα έχετε. Από μια αναζήτηση που έκανα το 2017 είχαν βγάλει μια ανακοίνωση για κωλοβακτηριδια. Δεν πιστεύω ότι πλέον έχει κάποιο θέμα. Μπορείς να πας σε φίλτρο πιστοποιημένο για να είσαι σίγουρος ως προς την δουλειά που θα κάνει. Πιστοποιημένα φίλτρα είναι pentair, aquasana , multipure , doulton , καλά φίλτρα λένε τα παιδιά εδώ μέσα ότι είναι και το cerametix και aquametix .. σίγουρα ξεχνάω και άλλα. Μπορείς να μπεις στην επίσημη σελίδα του NSF και να δεις ποιες εταιρείες έχουν πιστοποίηση και σε ποιες ουσίες. Και πάντα να ζητάς δελτίο απόδοσης από τις εταιρείες.

https://info.nsf.org/Certified/DWTU

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου!Θα τα κοιτάξω όλα αμέσως.

καλη συνέχεια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...