Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/4/2021 στις 4:02 ΜΜ, mix82g είπε

Με απάντησαν επιτέλους.αλλα αυτό που με απάντησαν είναι το αρχείο που σε έστειλα πιο πάνω . Αυτό είναι το δελτίο αποδοσης δλδ αυτό που έστειλα . Δεν με απαντησαν αν μειώνει voc πράγμα που λογικά δεν θα μειώνει. αλλιώς κάτι θα με έλεγαν. Με είπαν ότι οι πληροφορίες που χρειάζομαι είναι στον παρακάτω σύνδεσμο. Ο σύνδεσμος είναι το αρχείο αυτο 

Screenshot_2021-04-09-15-58-07-153_com.google.android.gm.jpg

310917_pbs-400_spec-sheet (5).pdf 566 kB · 2 downloads

https://www.pentair.com/content/dam/extranet/everpure/residential/spec-sheets/310917_pbs-400_spec-sheet.pdf

Ορίστε και η διεύθυνση

Αναζητώντας περισσότερες πληροφορίες για το PBS-400 και τα VOCs έπεσα  πάνω σε αυτό το ωραίο φυλλάδιο https://www.pentairaquaeurope.com/sites/default/files/everpure_brand_brochure_en.pdf που αποσαφηνίζει ότι το PBS-400 δε φιλτράρει τα VOCs. Εδώ https://www.pentairaquaeurope.com/products/everpure-pbs-400 έχει κι άλλα ενημερωτικά  φυλλάδια που δεν υπάρχουν στο αντίστοιχο site της Pentair https://www.pentair.com/en/products/residential-water-treatment/designer-water-treatment/pbs-400_drinking_water_system.html 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, thyma είπε

Αναζητώντας περισσότερες πληροφορίες για το PBS-400 και τα VOCs έπεσα  πάνω σε αυτό το ωραίο φυλλάδιο https://www.pentairaquaeurope.com/sites/default/files/everpure_brand_brochure_en.pdf που αποσαφηνίζει ότι το PBS-400 δε φιλτράρει τα VOCs. Εδώ https://www.pentairaquaeurope.com/products/everpure-pbs-400 έχει κι άλλα ενημερωτικά  φυλλάδια που δεν υπάρχουν στο αντίστοιχο site της Pentair https://www.pentair.com/en/products/residential-water-treatment/designer-water-treatment/pbs-400_drinking_water_system.html 

 

Μα ναι αφού και στο δελτίο απόδοσης που με έστειλαν και το έχουν και στην σελιδα τους για το συγκεκριμένο φίλτρο,δεν αναφέρει ότι μειώνει VOC. Απλά επειδή είναι 0.5 μm κάποιες ουσίες που συγκαταλέγονται στις VOC με μέγεθος μεγαλύτερο από 0.5 μm προφανώς θα τις μειώνει . Δεν ξέρω να πω την αλήθεια αν ποιες είναι και πόσες οι ουσίες VOC πάνω από 0.5μm. αυτά πρέπει να είσαι χημικός για να έχεις κάποια γνώση. 

Αυτό είναι που λέω στο πάνω κείμενο μου. Δεν μπορείς να πας στα τυφλά να πάρεις φίλτρο επειδή είναι pentair. 

Πρεπει να ξέρεις τι ουσίες μειώνει το φίλτρο με δελτίο απόδοσης ώστε να καταλήξεις σε πιο θες να πας. 

Και δεν λέω ότι κάποιο φίλτρο που δεν έχει πιστοποίηση σημαίνει ότι δεν μειώνει και ουσίες. Μπορεί λόγο χρημάτων να μην θέλει να πιστοποίηση κάποιες ουσίες. Εκεί θα το καταλάβω. Αλλά ας το αναφέρουν στις σελιδες τους. Ας αναφέρουν ότι έστω έχει δοκιμαστεί για όλη την ζωή του το φίλτρο και μειώνει της τάδε ουσίες. Αλλά ας μας δείξουν άλλες αναλύσεις να ξέρουμε οι οποίες όμως θα είναι δοκιμασμένες σε όλη την ζωή του φίλτρου. Αν και πάλι δεν μπορείς για λόγους μάρκετινγκ να τους πιστέψεις. 

Εκεί είναι που λέω ότι αν κάτι είναι πιστοποιημένο με NSF είναι αλήθεια αυτά που παρουσιάζει η εταιρεία. Τέλος . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα για δοκιμή το μπουκαλάκι της doulton , Πιο πολύ για την δουλειά κλπ , ώστε να μπορώ να πίνω κ εκεί φιλτραρισμένο νερό . Φαίνεται πολύ καλό καλο ποιοτικό . Έχει μέσα φίλτρο άνθρακα 1 micron . Ισχύουν τα γνωστά που ισχύουν στα doulton . 

Removes>95% chlorine and reduces organic contaminants

Μειώνει βαρέα μέταλλα πάνω από 90%

Μικροπλαστικα , χώμα , σκουριές κλπ.

Αξία μπουκαλιού 25€

Αξία ανταλλακτικού 12€ για 300 λίτρα νερού (600 γεμίσματα ) Από τα ελάχιστα με τόσο μεγάλη αντοχή .

Ανεβάζω και φωτογραφίες .

20210412_105138.jpg

20210412_105147.jpg

20210412_105231.jpg

20210412_105321.jpg

20210412_120725.jpg

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toray mk2. Αλλαγή φίλτρου πριν 1 μήνα και η ροή έχει ήδη πέσει στο μισό. Επίσης εδώ και αρκετό καιρό η μεσαία σκάλα δεν λειτουργούσε. Άνοιξα και το καθάρισα και το έβαλα στο ξύδι. Μια απορία για όποιον το έχει καθαρίσει. Τα τρία φίλτρα που έχει, παίζει ρόλο με ποια σειρά θα μπουν; Τα ίδια μου φαίνονται. Το τοποθέτησα τώρα και η μεσαία σκάλα λειτουργεί κομπλέ. 

 

Επίσης δεν κατάφερα να το άνοιξω και από τις δύο πλευρές. Υπάρχει τρόπος να καθαρίσω και τα φίλτρα από την άλλη μεριά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είχα ξεχάσει να βάλω το ένα φίλτρο από τα 3 ή 4 που έχει και τώρα δε το βρίσκω, λογικά χάθηκε. Τι κάνω; Αγοράζω καινούριο μηχανισμό ή το αφηνω όπως έχει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι για να απαντήσω σε κάτι που είχε ειπωθεί πριν λίγο καιρό . Δηλαδή ότι ο NSF δεν πιστοποιεί συσκευές. Τους έθεσα ερώτηση αν πιστοποιουν και συσκευές για τυχόν διαρροές , για την καταλληλότητα των υλικών κτλ και σας στέλνω την απάντηση μεταφρασμενη για όσους δεν γνωρίζουν αγγλικά και απο κάτω screenshot το μήνυμα που με έστειλαν:

Ναι, η πιστοποίηση NSF ενός φίλτρου περιλαμβάνει έλεγχο διαρροών και ασφάλεια υλικού που ονομάζεται δοκιμή εξαγωγής. Περιλαμβάνει επίσης έναν έλεγχο της κατασκευαστικής μονάδας για να διασφαλιστεί ότι αυτό που κατασκευάζεται είναι το ίδιο προϊόν που δοκιμάσαμε στα εργαστήρια μας.

Screenshot_2021-04-12-21-52-52-711_com.google.android.gm.jpg

Όπως καταλαβαίνετε οι έλεγχοι που κάνουν είναι κάτι παραπάνω από το να ελέγχουν ένα φίλτρο για ποιες ουσίες μειωνει μόνο. 

Ιδίως μεγάλο ενδιαφέρον έχει η τελευταία παράγραφος. Με αυτή την διατύπωση αντιλαμβάνομαι ότι πολλές εταιρείες μπορεί να δώσανε ένα καλο δείγμα για έλεγχο ώστε να πάρουν πιστοποιηση , και στην αγορά να βγάλανε ένα πιο οικονομικό και μικρότερης κατασκευαστικής και δυναμικής φίλτρο. Γι'αυτον τον λόγο  χρειάζονται  εντατικοί έλεγχοι ώστε να μην επιτραπούν τέτοια παρατράγουδα από διάφορες εταιρίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mix82g είπε

Σώπα ρε φίλε τι μας λες τώρα σοβαρά?να απευθυνθεί σε ένα σοβαρό κατάστημα επεξεργασίας νερού. Μάλιστα. Πολλά από αυτά τα καταστήματα συνεργάζονται με κάποιες εταιρείες φίλτρων . Και με το κατάστημα που έστειλα αναλύσεις νερού με πρότεινε κάτι φίλτρα που δεν υπάρχουν πουθενά , αμφιβάλλω αν οι ίδιοι τους ξέρουν τι πουλάν. Πάμε παρακάτω. Αυτά που λες δλδ τα εννοείς ή απλά έτσι επειδη έχεις ένα φίλτρο της pentair πετάχτηκες χωρίς να έχεις ιδέα και χωρίς να έχεις ψάξει το τι λέει και υποστηρίζει η κάθε ομοσπονδία και ο κάθε παγκόσμιος οργανισμός και και και ήρθες τώρα εσύ χωρίς να έχεις γνώσεις και χωρίς στοιχεία να μας πεις τι??? Ποιος ΝSF???ο NSF που συνεργάζεται με τον Παγκόσμιο οργανισμοί υγείας!!! Μάλιστα... Να καταργήσουμε τότε κάθε εταιρία πιστοποιησεων, να καταργήσουμε κάθε τι άξιο πάει να συμβεί πάνω στον πλανήτη για να προστατεύσει περιβάλλον και την υγεία του ανθρώπου τι ISO μωρέ τώρα ποιος δίνει σημασία σε ISO, CE , NSF  , WQA κτλ.

Πάμε παρακάτω ,δεν είπα ποτέ ότι η pentair δεν είναι μεγαλύτερη εταιρεία από την Filerx. Σύγκρινα δύο φίλτρα τα οποία βάση πιστοποίησης είναι πιστοποιημενα για το ίδιο πράγμα. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. Εγώ μιλάω με στοιχεία και δεν μιλάω με προσωπικές απόψεις και εμπειρίες επί του θέματος. Δεν θα πάρω στον λαιμό μου κόσμο επειδή μπορεί να έχω ένα φίλτρο κάποιας μεγάλης εταιρείας ,χωρίς περαιτέρω στοιχεία του φίλτρου επειδή τυχαίνει να είναι κάποιας μεγάλης εταιρείας. Υπάρχουν εταιρειες που πιστοποιούνται και μετά από ένα δύο χρόνια κόβονται διότι δεν συμμορφώνονται με τις απαιτήσεις που είχαν πιστοποιηθεί. Αυτή είναι η δουλειά που κάνει ο NSF. Δεν είναι ένα εργαστήριο όπως τα χιλιάδες που υπάρχουν, που στέλνει μια εταιρία δείγμα κάποια φιλτρα για να τους πουν ποιες και πόσες ουσίες μειώνει. Υπάρχει συνεχής έλεγχος  στις εγκαταστάσεις ,κάθε έτος ώστε να επιβεβαιώσει ότι οι εκάστοτε εταιρείες συμμορφώνονται με τις απαιτήσεις των προτοκολλων του οργανισμού. Είναι ο μεγαλύτερος οργανισμός μαζί με τον WQA όσο αφορά τα φίλτρα και είναι οι μόνοι οργανισμοί που μπορούν να δίνουν τέτοιες  πιστοποιήσεις με συγκεκριμένη βαρύτητα στους ελέγχους . 

 Πάμε και στο άλλο που λες ότι δεν πρόκειται να στείλει δελτίο απόδοσης η pentair. "Εδώ γελάμε". Και γελάμε διότι μου το λες με μεγάλη σιγουριά , και εδώ κολλάει ότι η ημιμαθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Δηλαδή εταιρίες με φίλτρα όπως multipure , Amway ( Espring) , aquasana κτλ που παρουσιάζουν τα δελτία τους θεωρούνται κατώτερες και είναι "μαρκετιστικες αηδιες" κατά τα λεγόμενα σου έτσι???? Μάλιστα..... Και όμως  λίγες σελίδες πίσω αναφέρω ότι τελικά με έστειλαν δελτίο απόδοσης για ένα συγκεκριμένο φίλτρο που ζητησα η pentair. Και στην σελίδα τους στα περισσότερα φίλτρα τους έχουν δελτία απόδοσης τελικα. Άρα αυτά τα περί δεν στέλνουν δελτίο διότι ο κόσμος είναι μάντης και μπορεί να γνωρίζει το ποιες ουσίες μειώνει και σε τι ποσοστό , πάνε περίπατο. Μια χαρά στέλνουν δελτία και τα αναφέρουν και στην σελίδα τους στα φίλτρα. Και αυτό είναι το σωστό. Στα τυφλά δεν πας να αγοράσεις φίλτρο.

Τα δελτία απόδοσης τα βγάζουν με μετρήσεις σε ορισμένα ph κτλ. Τι πάει να πει αν αλλάξει το ph αλλάζουν και οι μετρήσεις.χαιρω πολύ κανείς δεν είπε το αντίθετο. Άν όμως κάποιες ουσίες με ίδιο ph της μειώνει λιγότερο από κάποιο άλλο φίλτρο, τότε και το ph να άλλαζε θα συνέχιζε να της μειώνει ακόμα λιγότερο από το φίλτρο που μείωνε πιο ικανοποιητικα της ουσίες. Εξυπακούεται αυτό το πράγμα και δεν χρειάζεται να είναι επιστήμονας κάποιος για να το καταλάβει. 

Αυτό που με ξεπερνά είναι ότι βάση προσωπικής σας εμπειρίας προτείνετε κάποιοι φίλτρα , επειδή θεωρείτε μια εταιρία μεγάλη , ή επειδή έχετε βάλει στο σπίτι σας φιλτρα τα οποία σας διόρθωσε την γεύση και την οσμή χωρίς να γνωρίζετε τις ικανότητες που δεν φαίνονται και δεν μπορείτε να καταλάβετε μόνο με την γεύση και την οσμή.  

Έχω έρθει σε επαφή όλο αυτό το διάστημα πολλές φορές με τον NSF, με τον WQA με EPA ,με πολλές εταιρείες φιλτρων όπως multipure ,aquasana, doulton κτλ, και με πολλές άλλες που δεν έλαβα ποτέ απάντηση σε ερωτήματα μου. Αν είναι δυνατόν. Σαν πολίτης και καταναλωτής να ενδιαφέρομαι για κάποιο προϊόν μιας εταιρείας , να στέλνω μηνύματα και να μην λαμβάνω ποτέ απαντήσεις. Ιδίως για σοβαρά θέματα όσο αφορά το νερό και την υγεία μου. 

Δεν μπορείς να με πεις ότι εγώ δεν ξέρω και δεν γνωρίζω πράγματα όταν έχω έρθει σε επαφή τόσες φορές με τους μεγαλύτερους οργανισμούς παγκόσμιος , με την ομοσπονδία περιβάλλοντος Αμερικής, έχω  ψάξει και ακόμα ψάχνομαι και ενδιαφέρομαι χωρίς να έχω κάποιο όφελος για να μαθαίνω και να γνωρίζω κάποια πράγματα τόσο για τις μολυσματικές ουσίες , για τις τεχνολογίες φίλτρων , για τους λεπτομερής ελέγχους ώστε να πιστοποιηθεί κάποιο φίλτρο  και χίλια δυο πράγματα. Κάποιοι ούτε τα μισά γνωρίζουν , δεν είχαν ποτέ μελετήσει το τι προσφέρουν οι συγκεκριμένοι οργανισμοί αλλά γενικά έχουν άποψη. Εντάξει κάπου θέλει και ένα φρένο. Όταν δεν είσαι σίγουρος για κάτι ,δεν μπορείς να παίρνεις ρίσκο για όλους τους άλλους. Δεν μπορείς να εκφέρεις γνώμη χωρίς να γνωρίζεις περί του θέματος. Εδώ μέσα μπαίνουν εκατοντάδες που ψάχνουν για κάτι το οποίο θέλουν να είναι ένα έγκυρο προϊόν που χωρίς φοβο θα πίνουν οι ίδιοι , οι οικογένειές τους τα παιδιά τους. Δεν μπορεί ο καθένας χωρίς γνώση να προτείνει λύσεις από φίλτρα τα οποία δεν τους πιστοποιεί κάποιος όσο αφορά τα υλικά κατασκευής και τα φίλτρα. Δεν μιλάω προσωπικά σε εσένα. Μιλαω γενικά. 

Και τέλος όχι φίλε Μάρκετινγκ δεν είναι οι πιστοποιήσεις και οι αγώνες που δίνουν μεγάλοι μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα οργανισμοι για να έχεις εσύ και εγώ και οι οικογένειές σας ένα προϊόν ελεγμένο ώστε να είμαστε σίγουροι για το τι βάζουμε στον οργανισμό μας !! Μάρκετινγκ είναι ο καταιγισμός διαφημίσεων μέσω τηλεοπωλησεων, μεσω  MME κτλ 

 

 

αγαπητέ φίλε έχοντας πολλά χρόνια ως μηχανολόγος μηχανικός σε τεχνική-μελετητική εταιρία με πολλές εγκαταστάσεις σε επεξεργαστές νερού με συνεργάτες μεγάλων οίκων θα σου πω το εξής. Καταρχάς δεν δουλεύουμε τα οικιακά φίλτρα που μιλάτε εδώ. Εμείς από Big Blue και πάνω. Πιάστηκα από το Matrikx για το οποίο ξεκίνησε ο λόγος το οποίο το κατασκεύαζε η KX technologies στην Αμερική με κίτρινα καπάκια. Ήταν ένα πολύ καλό φίλτρο και Ακριβό. Όταν όμως άλλαξε και το κατασκευάζει η FilterX στην μισή και πλέον τιμή το δοκιμάσαμε δεν λέω αλλά τα αποτελέσματα των αναλύσεων δεν έδειξαν να αποχλωριώνει σωστά και να έχουμε πρόβλημα με τις μεμβράνες. Εκεί μιλάμε για μεμβράνες 40χ40 και άνω και τα κόστη είναι πανάκριβα. Μην ξεχνάς μιλάμε για βιομηχανία τροφίμων όπου οι χημικοί έλεγχοι είναι υποχρεωτικοί. Εκεί δεν κοιτάμε NSF και τέτοια. Εκεί έχουμε να κάνουμε με χημικούς μηχανικούς. Στην βιομηχανία τροφίμων έρχεται ο ΕΦΕΤ ξεκάρφωτα και κάνει ότι έλεγχο θέλει. Δεν τον νοιάζει αν ο επεξεργαστής είναι στο 60% της ζωής του η στο 90%. Το νερό πρέπει να είναι Υπερκάθαρο. Να φανταστείς ακόμη και το νερό που χρησιμοποιούν στις ταινίες για ξέπλυμα είναι υπερκάθαρο. Να μην μιλήσω για επεξεργαστές σε ιδιωτικές κλινικές. Για εμένα ο ΕΦΕΤ και η Υγειονομική υπηρεσία του κράτους είναι πολύ ανώτερη από τον NSF σε θέματα αυστηρότητας. O NSF σου έχει και ένα περιθώριο ο ΕΦΕΤ σου κόβει ένα πρόστιμο κάτι χιλιάδες ευρώ σε αναρτά και στο σαιτ του. Άλλο πράγμα 'όμως ο NSF και άλλο ο ΕΦΕΤ.

Αυτό που είπα ότι όταν το νερό αλλάξει χημική σύσταση τότε το δελτίο απόδοσης δεν θα είναι το ίδιο ισχύει. Να σου πω όσα παραδείγματα θέλεις. Κάτι πολύ απλό που το ακούω συνέχεια από τους συναδέλφους. Αν έχω χαμηλό ph, σίδηρο και ανεβασμένα επίπεδα οξυγόνου, τότε πρέπει να γίνει μια ειδική προφίλτρανση πριν την ώσμωση που κοστίζει το 1/3 της ώσμωσης. Για αυτό τονίζω μην δένεις σχοινί κορδόνι το δελτίο απόδοσης. Οκ είναι μία σταθερά. 

Απλά θέλω να πω έχοντας μεγάλη εμπειρία γνωρίζω ποιες εταιρίας είναι αξιόπιστες και πιες όχι περισσότερο βέβαια στο βιομηχανικό κομμάτι. Ακόμη και στις μεμβράνες. Πιστοποιημένη με ποσοστό rejection >97% και στην πραγματικότητα με είπε η εταιρία που έκανε το έργο παίρναν 93% με αποτέλεσμα για να μην την αλλάξουν άλλαξαν τον ποσοστό ανάκτησης. Τέλος πάντων να μην μακρηγορώ δεν έχω κάποια πρόθεση ούτε εκπροσωπώ καμία εταιρία επεξεργασίας νερού. Εκνευρίζομαι που συγκρίνεις ένα φίλτρο των 10Ε με ένα των 30Ε ότι επειδή και τα 2 έχουν NSF κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά. Όχι δεν κάνουν. Το βλέπω στην δουλειά μου χρόνια τώρα όπως ο καθένας εδώ μέσα στην δουλειά του βλέπει διαφορετικά πράγματα. Η πραγματικότητα είναι ίδια. Τις προάλες μελετούσα ένα φορτίο ψυκτικού θαλάμου και λέω τον πελάτη θα χρειαστούμε Daikin 22kw και κοστίζει τάδε. Ο πελάτης βρήκε τα ίδια χαρακτηριστικά σε κινέζικο μηχανάκι στην μισή τιμή. Επειδή έχει τα ίδια χαρακτηριστικά και τις ίδιες πιστοποιήσεις πάει να πει ότι είναι ίδιο? Μαντέψτε τι έγινε. 

Μην πράττετε και σκέπτεστε σαν τους δημοσίους υπαλλήλους κοιτάζοντας μόνο τα τεχνικά χαρακτηριστικά και την τιμή. Η Αγορά και γενικά η Παγκόσμια αγορά δείχνει τον δρόμο και όχι το καφενείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Iosif_L είπε

αγαπητέ φίλε έχοντας πολλά χρόνια ως μηχανολόγος μηχανικός σε τεχνική-μελετητική εταιρία με πολλές εγκαταστάσεις σε επεξεργαστές νερού με συνεργάτες μεγάλων οίκων θα σου πω το εξής. Καταρχάς δεν δουλεύουμε τα οικιακά φίλτρα που μιλάτε εδώ. Εμείς από Big Blue και πάνω. Πιάστηκα από το Matrikx για το οποίο ξεκίνησε ο λόγος το οποίο το κατασκεύαζε η KX technologies στην Αμερική με κίτρινα καπάκια. Ήταν ένα πολύ καλό φίλτρο και Ακριβό. Όταν όμως άλλαξε και το κατασκευάζει η FilterX στην μισή και πλέον τιμή το δοκιμάσαμε δεν λέω αλλά τα αποτελέσματα των αναλύσεων δεν έδειξαν να αποχλωριώνει σωστά και να έχουμε πρόβλημα με τις μεμβράνες. Εκεί μιλάμε για μεμβράνες 40χ40 και άνω και τα κόστη είναι πανάκριβα. Μην ξεχνάς μιλάμε για βιομηχανία τροφίμων όπου οι χημικοί έλεγχοι είναι υποχρεωτικοί. Εκεί δεν κοιτάμε NSF και τέτοια. Εκεί έχουμε να κάνουμε με χημικούς μηχανικούς. Στην βιομηχανία τροφίμων έρχεται ο ΕΦΕΤ ξεκάρφωτα και κάνει ότι έλεγχο θέλει. Δεν τον νοιάζει αν ο επεξεργαστής είναι στο 60% της ζωής του η στο 90%. Το νερό πρέπει να είναι Υπερκάθαρο. Να φανταστείς ακόμη και το νερό που χρησιμοποιούν στις ταινίες για ξέπλυμα είναι υπερκάθαρο. Να μην μιλήσω για επεξεργαστές σε ιδιωτικές κλινικές. Για εμένα ο ΕΦΕΤ και η Υγειονομική υπηρεσία του κράτους είναι πολύ ανώτερη από τον NSF σε θέματα αυστηρότητας. O NSF σου έχει και ένα περιθώριο ο ΕΦΕΤ σου κόβει ένα πρόστιμο κάτι χιλιάδες ευρώ σε αναρτά και στο σαιτ του. Άλλο πράγμα 'όμως ο NSF και άλλο ο ΕΦΕΤ.

Αυτό που είπα ότι όταν το νερό αλλάξει χημική σύσταση τότε το δελτίο απόδοσης δεν θα είναι το ίδιο ισχύει. Να σου πω όσα παραδείγματα θέλεις. Κάτι πολύ απλό που το ακούω συνέχεια από τους συναδέλφους. Αν έχω χαμηλό ph, σίδηρο και ανεβασμένα επίπεδα οξυγόνου, τότε πρέπει να γίνει μια ειδική προφίλτρανση πριν την ώσμωση που κοστίζει το 1/3 της ώσμωσης. Για αυτό τονίζω μην δένεις σχοινί κορδόνι το δελτίο απόδοσης. Οκ είναι μία σταθερά. 

Απλά θέλω να πω έχοντας μεγάλη εμπειρία γνωρίζω ποιες εταιρίας είναι αξιόπιστες και πιες όχι περισσότερο βέβαια στο βιομηχανικό κομμάτι. Ακόμη και στις μεμβράνες. Πιστοποιημένη με ποσοστό rejection >97% και στην πραγματικότητα με είπε η εταιρία που έκανε το έργο παίρναν 93% με αποτέλεσμα για να μην την αλλάξουν άλλαξαν τον ποσοστό ανάκτησης. Τέλος πάντων να μην μακρηγορώ δεν έχω κάποια πρόθεση ούτε εκπροσωπώ καμία εταιρία επεξεργασίας νερού. Εκνευρίζομαι που συγκρίνεις ένα φίλτρο των 10Ε με ένα των 30Ε ότι επειδή και τα 2 έχουν NSF κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά. Όχι δεν κάνουν. Το βλέπω στην δουλειά μου χρόνια τώρα όπως ο καθένας εδώ μέσα στην δουλειά του βλέπει διαφορετικά πράγματα. Η πραγματικότητα είναι ίδια. Τις προάλες μελετούσα ένα φορτίο ψυκτικού θαλάμου και λέω τον πελάτη θα χρειαστούμε Daikin 22kw και κοστίζει τάδε. Ο πελάτης βρήκε τα ίδια χαρακτηριστικά σε κινέζικο μηχανάκι στην μισή τιμή. Επειδή έχει τα ίδια χαρακτηριστικά και τις ίδιες πιστοποιήσεις πάει να πει ότι είναι ίδιο? Μαντέψτε τι έγινε. 

Μην πράττετε και σκέπτεστε σαν τους δημοσίους υπαλλήλους κοιτάζοντας μόνο τα τεχνικά χαρακτηριστικά και την τιμή. Η Αγορά και γενικά η Παγκόσμια αγορά δείχνει τον δρόμο και όχι το καφενείο. 

Φίλε μου ένα λάθος κανείς σε όλα αυτά . Εγώ ποτέ δεν είπα ότι το συγκεκριμένο φίλτρο είναι καλύτερο από της pentek. Να κατανοείτε τι διαβάζετε. Παντε πίσω και δείτε. Ούτε καν έκανα σύγκριση. 

Είπα ότι επειδή θέλει να αλλάξει φίλτρο ο φίλος επειδή κατασκευάζεται Ινδία, του επεσήμανα ότι και το pentek κατασκευάζεται Κίνα. Αμέσως μετά αναφέρω ότι έχουν πιστοποιηθεί για το ίδιο πράγμα , και αναφέρω μετα ότι δεν ξέρω όμως τι ουσίες μειωνει το ένα και πόσες ουσίες μειώνει το άλλο δεν έχω δει δελτίο απόδοσης από κανένα. Πουθενά δεν κάνω σύγκριση διότι προσπαθώ να είμαι σίγουρος για αυτά που θα πω διότι δεν θέλω να επηρεασω αρνητικά κάποιον και να κάνει λάθος επιλογή. Το ότι δεν ασχολείστε με οικιακά φίλτρα ίσως να παίζει ρόλο να μην γνωρίζετε και τόσα πολλά επί του θέματος. Όπως να μην γνωρίζετε και το τι ψέμμα κυκλοφορεί στις εταιρείες φίλτρων .

Θα σε δώσω ένα παραδειγμα τώρα για "την σύγκριση δύο φίλτρων" ας πούμε ότι το pentek δεν μειώνει VOC όπως και το everpure PBS400  που αναφέραμε πριν με κάποιον φιλο , και το συγκεκριμένο της matrikx τις μειώνει τις ουσίες VOC . κάλλιστα θα μπορούσε κάποιος που σκέφτεται ποια εταιρεία είναι μεγαλύτερη να επηρεάσει τον άλλον να πάει στο φίλτρο της pentek διότι είναι φίλτρα της Pentair κτλ κτλ αυτό είναι που λέω ότι πρέπει να κοιτάμε και την ποιότητα του φίλτρου η οποία ποιότητα αναδεικνύεται και από την πιστοποίηση του φίλτρου από NSF , και τις ουσίες που μπορεί να μειώσει. 

Ο ΕΦΕΤ δεν πιστοποιεί φίλτρα. Και ούτε κάνει έλεγχο στα φίλτρα . Δεν θα σε πει ο ΕΦΕΤ ποιες ουσίες μειώνει ένα φίλτρο και ποιες όχι. Πρέπει ο καταναλωτής να βοηθηθεί από κάπου. Πρέπει κάποιος να τον πει τον απλό πολίτη ότι αυτό που αναζητάει για να μειώσει κάποιες ουσίες που θέλει, το κάνουν κάποια συγκεκριμένα φίλτρα τα οποία είναι ελεγμένα και πιστοποιημένα κιόλας τόσο στις ουσίες που μειώνουν, όσο και στην κατάλληλη χρήση των υλικών. Διότι η πλειοψηφία των θηκών και των φίλτρων είναι πλαστικά και ξέρεις σίγουρα και έχει ειπωθεί πολλές φορές το τι ουσίες μπορεί να βγάζει το πλαστικό. Η κάθε εταιρεία για να πουλήσει φίλτρα της μπορεί να σύρει  χίλια δυο ώστε να πείσει τον καταναλωτή να αγοράσει φίλτρο από την εταιρεία τους.

Ο ΝSF είναι ένας οργανισμός που είναι εδώ και χρόνια σε συνεργασία με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας. Μόνο αμελητέα δεν μπορείς να πεις την προσπάθεια και την δουλειά που κανει ο συγκεκριμένος  οργανισμός. Όπως είναι το ΙSO για κάποιες επιχειρήσεις και προϊόντα , το αντίστοιχο και ακόμα πιο αυστηρό ειναι ο NSF. 

Και τέλος το ότι δοκιμάσατε κάποια συγκεκριμένα φίλτρα που δεν αποχλωριοναν το νερό καλά, να είσαι σίγουρος ότι αν είχαν πιστοποιηθεί τα συγκεκριμένα φίλτρα που λες από τον NSF για μείωση χλωρίου θα το μείωνε σίγουρα.δεν υπάρχει περίπτωση να μην ισχύει αυτό που σε λέει ο ΝSF. Υπάρχει όμως το ενδεχόμενο να δώσανε ένα καλό και ακριβό φίλτρο για έλεγχο στον NSF για να πάρουν την πιστοποίηση , και στο εμπόριο να βγάλανε σκάρτα φίλτρα. Αυτό αφήνει αν εννοηθεί και από το μήνυμα τους που με έστειλαν και το ανέβασα πιο πάνω. Και για αυτό κάνουν κάθε χρόνο επιθεωρήσεις σε ανυποψίαστο χρόνο ώστε να δουν αν έχει αλλάξει κάτι στην παραγωγή φίλτρων που είχαν πιστοποιηθεί.γιαυτο και έχω τονίσει και εγώ και άλλες φορές  ότι παίζει ρόλο να πηγαίνετε να παίρνετε φίλτρα από σοβαρές εταιρειες , οι οποίες είναι χρόνια στον χώρο των φίλτρων , και εννοείται να κοιτάνε να είναι ελεγμένο και πιστοποιημένο από κάποιον οργανισμό(NSF,WQA) τα φίλτρα που θα πάρουν ώστε να είναι σίγουροι για την δουλειά που θα κάνουν και για την καταλληλότητα των υλικών που είναι προς χρήση.δεν μπορεί ο κόσμος να αγοράζει φίλτρα και να δίνει υπέρογκα ποσά στις αναλύσεις για να δει ποιες ουσίες μειώνει και για πόσο καιρό. Αυτή την δουλειά την κάνει όπως προείπα συγκεκριμένος οργανισμός για εμάς 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.nsf.org/about-nsf/regulatory-affairs/about-nsf-certification

https://www.nsf.org/knowledge-library/what-is-nsf-certification

https://www.nsf.org/training

https://www.nsf.org/about-nsf

εδώ επισυνάπτω μερικά πράγματα για τον NSF . Το ποιοι είναι και το τι προσφέρουν. Όποιος θέλει ας μπει να δει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγόρασα πρόσφατα αυτό το φίλτρο https://www.rainbowwaters.gr/gr/el/products/oikiako-filtro-neroy-3m-ap-easy-cs-ff και προς το παρόν είμαι υπέρευχαριστημένος με βάση τις ανάγκες του σπιτιού! Έχει NSF/ANSI 42 οπότε με καλύπτει. Έχει κανένας άλλος κάποια άλλη πρόταση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ChristosStavridis είπε

Εγώ αγόρασα πρόσφατα αυτό το φίλτρο https://www.rainbowwaters.gr/gr/el/products/oikiako-filtro-neroy-3m-ap-easy-cs-ff και προς το παρόν είμαι υπέρευχαριστημένος με βάση τις ανάγκες του σπιτιού! Έχει NSF/ANSI 42 οπότε με καλύπτει. Έχει κανένας άλλος κάποια άλλη πρόταση??

74.8% μόνο μειώνει το χλώριο πάντως. Αν δεν έχεις θέμα με το χλώριο και σε καλύπτει οκ.

Είναι 5μm δλδ έχει περιορισμένες δυνατότητες σαν φίλτρο δεν είναι για να μειώνει πολλές ουσιες. Είναι αναλόγως την περιοχή σου και το δίκτυο νερού σου.

Αν θες να πας σε άλλο φίλτρο της συγκεκριμένης εταιρείας πολύ πιο ανώτερο βάση πιστοποιήσεων και μείωσης ουσιών είναι αυτό :

 https://www.rainbowwaters.gr/gr/el/products/oikiako-filtro-neroy-3m-ap-easy-cyst-ff

Είναι αναλόγως τι ζητάς και τι νερό έχεις στο δίκτυο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2021 στις 12:07 ΜΜ, dimitrisdim14 είπε

Αγόρασα για δοκιμή το μπουκαλάκι της doulton , Πιο πολύ για την δουλειά κλπ , ώστε να μπορώ να πίνω κ εκεί φιλτραρισμένο νερό . Φαίνεται πολύ καλό καλο ποιοτικό . Έχει μέσα φίλτρο άνθρακα 1 micron . Ισχύουν τα γνωστά που ισχύουν στα doulton . 

Removes>95% chlorine and reduces organic contaminants

Μειώνει βαρέα μέταλλα πάνω από 90%

Μικροπλαστικα , χώμα , σκουριές κλπ.

Αξία μπουκαλιού 25€

Αξία ανταλλακτικού 12€ για 300 λίτρα νερού (600 γεμίσματα ) Από τα ελάχιστα με τόσο μεγάλη αντοχή .

Ανεβάζω και φωτογραφίες .

20210412_105138.jpg

20210412_105147.jpg

20210412_105231.jpg

20210412_105321.jpg

20210412_120725.jpg

Σήμερα παιδιά παρέλαβα και το δικό μου μπουκάλι (Το doulton είναι της γυναίκας ).

Για μένα πήρα το Lifestraw Go  είναι πιο βαρεως τύπου , 

Διπλή φιλτρανση με μεμβράνες 0.2microns(αντοχή 4000λιτρα , τιμή ανταλλακτικού 25€)

Και άνθρακα . (Αντοχή 100λιτρα) Τιμή ανταλλακτικού 15€ τα 2. 

απαιτεί ρουφηγμα για να πιεις , και χωράει 650ml νερό .

Είναι BPA και PET free και το υλικό είναι πλαστικό tritan που λέει ότι είναι πολύ ανθεκτικό κλπ

Με το συγκεκριμένο μπορείς να πιεις νερό από ποτάμια και λίμνες , απο πηγάδια ,  σύμφωνα με την εταιρία . Επίσης η εταιρία χρησιμοποιεί την ίδια τεχνολογία για να καθαρίζει το  νερό σε χώρες Αφρικής. 

φαίνεται πολύ δυνατό. 

 

20210413_173422.jpg

20210413_173439.jpg

20210413_173451.jpg

20210413_173612.jpg

20210413_173630.jpg

20210413_173651.jpg

20210413_173712.jpg

20210413_235513.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Σήμερα παιδιά παρέλαβα και το δικό μου μπουκάλι (Το doulton είναι της γυναίκας ).

Για μένα πήρα το Lifestraw Go  είναι πιο βαρεως τύπου , 

Διπλή φιλτρανση με μεμβράνες 0.2microns(αντοχή 4000λιτρα , τιμή ανταλλακτικού 25€)

Και άνθρακα . (Αντοχή 100λιτρα) Τιμή ανταλλακτικού 15€ τα 2. 

απαιτεί ρουφηγμα για να πιεις , και χωράει 650ml νερό .

Είναι BPA και PET free και το υλικό είναι πλαστικό tritan που λέει ότι είναι πολύ ανθεκτικό κλπ

Με το συγκεκριμένο μπορείς να πιεις νερό από ποτάμια και λίμνες , απο πηγάδια ,  σύμφωνα με την εταιρία . Επίσης η εταιρία χρησιμοποιεί την ίδια τεχνολογία για να καθαρίζει το  νερό σε χώρες Αφρικής. 

φαίνεται πολύ δυνατό. 

 

20210413_173422.jpg

20210413_173439.jpg

20210413_173451.jpg

20210413_173612.jpg

20210413_173630.jpg

20210413_173651.jpg

20210413_173712.jpg

20210413_235513.jpg

Αυτά τα φίλτρα σε ποδήλατο χωράνε? Ξέρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαμαι απο παλια το lifestraw, ειναι οντως για πολυ ζορικες καταστασεις

Οσοι μενετε στην Αττικη ειναι πιθανο οτι δεν χρειαζεστε κανενα φιλτρο

Οσοι ειστε επαρχια θα πρεπει να κανετε μετρησεις για να δειτε αν και τι προβλημα υπαρχει και μετα να βρειτε φιλτρα που οντως σας καλυπτουν για τα συγκεκριμενα θεματα

Θελει προσοχη γιατι καποιοι πουλανε μαξιμαλιστικα πχ αφαλατωσεις χωρις να ειναι απαραιτητες ή χρησιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Θυμαμαι απο παλια το lifestraw, ειναι οντως για πολυ ζορικες καταστασεις

Οσοι μενετε στην Αττικη ειναι πιθανο οτι δεν χρειαζεστε κανενα φιλτρο

Οσοι ειστε επαρχια θα πρεπει να κανετε μετρησεις για να δειτε αν και τι προβλημα υπαρχει και μετα να βρειτε φιλτρα που οντως σας καλυπτουν για τα συγκεκριμενα θεματα

Θελει προσοχη γιατι καποιοι πουλανε μαξιμαλιστικα πχ αφαλατωσεις χωρις να ειναι απαραιτητες ή χρησιμες

Σωστός φίλε. Αυτό το έχουμε επισημάνει πολλές φορές και συνεχίζω να το λέω. Πρώτα μαθαίνουμε το νερό μας και μετά κάνουμε αγορά φίλτρου.αλλιως μπορεί τζάμπα να δίνει λεφτά κάποιος χωρίς να έχει και τα αποτελέσματα που πρέπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...