Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Είμαι και εγώ στην αναζήτηση φίλτρου νερού, με όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα έχω καταλήξει στο Doulton HIS με βρυσάκι και Ανταλλακτικό Φίλτρο Doulton Ultracarb 0.5 μm, αυτό που παρατήρησα είναι... για παράδειγμα η Primato δεν τα έχει πλεον στο site της παρα μόνο μέσω του skroutz. Αν κάνεις αναζήτηση μέσα στο site της δεν τα βρίσκεις. Αν μπορείτε να μου λύσετε τις απορίες θα με διευκολύνετε.   

Οι απορίες είναι:

Αν το πάρω τελικά θα έχω θέμα να βρω μετά ανταλλακτικά φίλτρα? 

 Έχω την απορία μήπως λόγο του Brexit σταματάνε τις εισαγωγές τα καταστήματα λόγο τελωνείου?

Εκτός και αν στο συγκεκριμένο σύστημα μπορώ να κουμπώσω άλλη μάρκα φίλτρου επάνω..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

55 λεπτά πριν, metropontikas είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Ενδιαφέρομαι κι εγώ να αγοράσω φίλτρο, άνω πάγκου. Χαζεύω το τόπικ κάμποσες μέρες αλλά δεν έχω καταφέρει να καταλήξω ακόμα σε κάτι συγκεκριμένο.

Μιας και μένω κέντρο Θεσσαλονίκης, υποθέτω πως χρειάζομαι απλώς φίλτρο/α για χώματα/σκουριές και άλατα, σωστά; το νερό της βρύσης μου φαίνεται να έχει κάτι σωματίδια μέσα όταν το χρησιμοποιώ (υποθέτω χώματα), και από δοκιμές για άλατα που έκανα βράζοντας νερό και αφήνοντάς το να εξατμιστεί όλο, μπορώ να πω πως υπάρχουν αρκετά.

Από όσα είδα μέχρι στιγμής, και επειδή δεν υπάρχει δυνατότητα εγκατάστασης στην κεντρική παροχή, ή να μπει κάτω πάγκου (και αντίστροφης όσμωσης δε θεωρώ πως είναι απαραίτητο, ενώ είναι και αρκετά κοστοβόρα νομίζω μια ποιοτική επιλογή), κατέληξα στις εξής προτάσεις των προηγούμενων συνφορουμιτών:

https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-ano-pagkou-doulton-filtadapt-pebble-grey-me-antallaktiko-biotect-ultra-ci-m12-02mm/

https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-ano-pagkou-filtrato-one-stage-lefko-10″-me-antallaktiko-filtro-filtrato-ccbc-cera10-02mm/

https://www.skroutz.gr/s/21767315/Doulton-HCP-Διπλό-Λευκό-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Doulton-Sediment-5-μm-Doulton-Sterasyl-OBE-0-5-μm.html

https://www.skroutz.gr/s/21767021/Doulton-HCS-Χρωμέ-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Doulton-Ultracarb-0-5-μm.html?from=favorites_popup#description

θεωρείτε πως το διπλό φίλτρο είναι εν τέλει η καλύτερη επιλογή, μιας και το 1ο φίλτρο που είναι ειδικά για χώματα/λάσπες ξεκουράζει το 2ο που είναι για τα μικρότερα σωματίδια, δίνοντάς του έτσι μεγαλύτερη διάρκεια ζωής;

Επίσης μια ερώτηση, μιας και δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά:

αυτά τα φίλτρα, κατακρατούν μια ποσότητα χλωρίου. επομένως το νερό που μένει μέσα στο φίλτρο όταν δεν χρησιμοποιούμε τη βρύση είναι επιρρεπές στην ανάπτυξη βακτηριών και γι'αυτό είναι καλύτερα να αφήνουμε να τρέχει η βρύση λίγο πριν τη χρησιμοποιήσουμε ώστε να ανανεώνεται το νερό. Σωστά; Αν ναι, σε πόσο χρονικό διάστημα δημιουργείται αυτός ο κίνδυνος ώστε να απαιτείται να αφήνουμε τη βρύση να τρέχει (π.χ. αν η βρύση είναι κλειστή για 2-3 ώρες, ή αν είναι 8+;), και πόσος είναι ο χρόνος που χρειάζεται να την αφήσουμε να τρέχει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια και το χρόνο σας παιδιά!

Το ultracarb της doulton περιέχει ασήμι το οποίο λειτουργεί σαν αντιβακτηριδιακό για τον λόγο που είπες πιο πάνω. Δεν ξέρω για το biotect ultra . Όλες οι εταιρείες σε λένε ότι άμα λείπεις πολλες μέρες πάνω από 6-7 πρέπει πριν πιεις νερό να το αφήσεις να τρέξει για 5-10 λεπτά. Αναλόγως την εταιρεία είναι οι χρόνοι που δίνουν. 

Πάντως Ας έχει αντιβακτηριδιακες ιδιότητες το φίλτρο , καλό είναι όταν λείπεις μέρες πάντα να το αφήνεις λίγο να τρέχει το φίλτρο. 

Το ότι μπορούν τα φίλτρα να αναπτύξουν βακτήρια ισχύει γιαυτο πρέπει να τα αλλάζεις την ώρα που πρέπει .   Αλλά αυτό έχει να κάνει με το νερό.δλδ πρέπει να έχει το νερό σου βακτήρια τα οποία θα αναπτύξει με τον καιρό το φίλτρο  . Ιδίως όταν μιλάμε για επικινδυνα βακτήρια.Δυο μελέτες που είδα και λένε για ανάπτυξη βακτηρίων , την μια έρευνα είναι κάποιες σελίδες πίσω, στο υπάρχον νερό που περνάει από το φίλτρο το οποίο γίνεται η έρευνα για βακτήρια, υπάρχουν τα συγκεκριμένα  βακτήρια που αναπτύχθηκαν στο φίλτρο της έρευνας. Είναι όμως σπάνιο φαινόμενο σε δημόσια δίκτυα να υπάρχουν βακτήρια διότι χλωριονεται το νερό . Στην Ελλάδα δεν έχουν εμφανιστεί επικίνδυνα δημόσια νερά από βακτήρια πέρα από πολύ σπάνιες περιπτώσεις...βακτήρια υπάρχουν παντού γύρω μας. Το φίλτρο είναι η λιγότερη πηγή που μπορείς να εκτεθείς σε βακτήρια. Ψάξε να δεις πόσα βακτήρια μπορείς να βρεις στο κινητό σου, στο τηλεκοντρόλ του σπιτιού, στα κουμπιά από ασανσέρ , στις πετσέτες μπάνιου κτλ κτλ κτλ. Γι'αυτό μην σε φοβιζει και μην σε απασχολεί αυτό. 

 

Τώρα για τα φίλτρα που λές ένα διπλό φίλτρο με το sediment σαν πρώτο φίλτρο για τα ιζήματα και γενικά τα χοντρά λάσπες χώμα κτλ και σαν δεύτερο το ultracarb si ή δεν ξέρω αν μπορεί να μπει το biotect ultra SI είσαι υπερκαλυμενος. 

Αναλύσεις που έχω δει Θεσσαλονίκη δεν έχουν τίποτα περίεργα θέματα με το νερό εκτός από κάποιες ελάχιστες περιοχές

52 λεπτά πριν, zNikosz είπε

Καλησπέρα σας,

Είμαι και εγώ στην αναζήτηση φίλτρου νερού, με όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα έχω καταλήξει στο Doulton HIS με βρυσάκι και Ανταλλακτικό Φίλτρο Doulton Ultracarb 0.5 μm, αυτό που παρατήρησα είναι... για παράδειγμα η Primato δεν τα έχει πλεον στο site της παρα μόνο μέσω του skroutz. Αν κάνεις αναζήτηση μέσα στο site της δεν τα βρίσκεις. Αν μπορείτε να μου λύσετε τις απορίες θα με διευκολύνετε.   

Οι απορίες είναι:

Αν το πάρω τελικά θα έχω θέμα να βρω μετά ανταλλακτικά φίλτρα? 

 Έχω την απορία μήπως λόγο του Brexit σταματάνε τις εισαγωγές τα καταστήματα λόγο τελωνείου?

Εκτός και αν στο συγκεκριμένο σύστημα μπορώ να κουμπώσω άλλη μάρκα φίλτρου επάνω..?

Η primato δεν φέρνει πλέον φίλτρα της doulton. Η qwater , η filtrato έχουν σίγουρα και ίσως και μερικές ακόμα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις ανταλλακτικά φίλτρα . Είναι εταιρία που την προμηθεύονται αρκετές εταιρείες στην Ελλάδα. Η qwater νομίζω ότι είναι και αντιπρόσωπος της doulton στην Ελλάδα αν δεν κάνω λάθος 

Και στην τελευταία ερώτηση σου , ναι μπορείς να κουμπωσεις άλλη μάρκα φίλτρου επάνω

https://www.skroutz.gr/s/21722920/Doulton-Ultracarb-HCP-0-5-μm-W9331112.html

Δες πόσες εταιρίες φέρνουν ας πούμε το ultracarb. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις φίλτρα. Μπορείς να δοκιμάσεις και άλλα φίλτρα όμως όπως είπα αν θες στο μέλλον. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mix82g είπε

Το ultracarb της doulton περιέχει ασήμι το οποίο λειτουργεί σαν αντιβακτηριδιακό για τον λόγο που είπες πιο πάνω. Δεν ξέρω για το biotect ultra . Όλες οι εταιρείες σε λένε ότι άμα λείπεις πολλες μέρες πάνω από 6-7 πρέπει πριν πιεις νερό να το αφήσεις να τρέξει για 5-10 λεπτά. Αναλόγως την εταιρεία είναι οι χρόνοι που δίνουν. 

Πάντως Ας έχει αντιβακτηριδιακες ιδιότητες το φίλτρο , καλό είναι όταν λείπεις μέρες πάντα να το αφήνεις λίγο να τρέχει το φίλτρο. 

Το ότι μπορούν τα φίλτρα να αναπτύξουν βακτήρια ισχύει γιαυτο πρέπει να τα αλλάζεις την ώρα που πρέπει .   Αλλά αυτό έχει να κάνει με το νερό.δλδ πρέπει να έχει το νερό σου βακτήρια τα οποία θα αναπτύξει με τον καιρό το φίλτρο  . Ιδίως όταν μιλάμε για επικινδυνα βακτήρια.Δυο μελέτες που είδα και λένε για ανάπτυξη βακτηρίων , την μια έρευνα είναι κάποιες σελίδες πίσω, στο υπάρχον νερό που περνάει από το φίλτρο το οποίο γίνεται η έρευνα για βακτήρια, υπάρχουν τα συγκεκριμένα  βακτήρια που αναπτύχθηκαν στο φίλτρο της έρευνας. Είναι όμως σπάνιο φαινόμενο σε δημόσια δίκτυα να υπάρχουν βακτήρια διότι χλωριονεται το νερό . Στην Ελλάδα δεν έχουν εμφανιστεί επικίνδυνα δημόσια νερά από βακτήρια πέρα από πολύ σπάνιες περιπτώσεις...βακτήρια υπάρχουν παντού γύρω μας. Το φίλτρο είναι η λιγότερη πηγή που μπορείς να εκτεθείς σε βακτήρια. Ψάξε να δεις πόσα βακτήρια μπορείς να βρεις στο κινητό σου, στο τηλεκοντρόλ του σπιτιού, στα κουμπιά από ασανσέρ , στις πετσέτες μπάνιου κτλ κτλ κτλ. Γι'αυτό μην σε φοβιζει και μην σε απασχολεί αυτό. 

 

Τώρα για τα φίλτρα που λές ένα διπλό φίλτρο με το sediment σαν πρώτο φίλτρο για τα ιζήματα και γενικά τα χοντρά λάσπες χώμα κτλ και σαν δεύτερο το ultracarb si ή δεν ξέρω αν μπορεί να μπει το biotect ultra SI είσαι υπερκαλυμενος. 

Αναλύσεις που έχω δει Θεσσαλονίκη δεν έχουν τίποτα περίεργα θέματα με το νερό εκτός από κάποιες ελάχιστες περιοχές

Η primato δεν φέρνει πλέον φίλτρα της doulton. Η qwater , η filtrato έχουν σίγουρα και ίσως και μερικές ακόμα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις ανταλλακτικά φίλτρα . Είναι εταιρία που την προμηθεύονται αρκετές εταιρείες στην Ελλάδα. Η qwater νομίζω ότι είναι και αντιπρόσωπος της doulton στην Ελλάδα αν δεν κάνω λάθος 

Και στην τελευταία ερώτηση σου , ναι μπορείς να κουμπωσεις άλλη μάρκα φίλτρου επάνω

https://www.skroutz.gr/s/21722920/Doulton-Ultracarb-HCP-0-5-μm-W9331112.html

Δες πόσες εταιρίες φέρνουν ας πούμε το ultracarb. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις φίλτρα. Μπορείς να δοκιμάσεις και άλλα φίλτρα όμως όπως είπα αν θες στο μέλλον. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άπαντηση σου!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό πάντως , θα το ξαναπώ , ειναι να κάνουμε έλεγχο ή να μαθαίνουμε το τι μπορεί να περιέχει από ουσίες το νερό της περιοχής μας, και αναλόγως πηγαίνουμε στο κατάλληλο φίλτρο κοιτώντας πάντα το δελτίο απόδοσης και τις ουσίες που μας ενδιαφέρουν πόσο τις μειώνουν . Για να δώσω ένα παράδειγμα τα φίλτρα της doulton μειώνουν φαινόλες ΤCP και Χλωροφορμιο στο 50% μόνο. Ας πούμε πρέπει να ξέρετε αν υπάρχει περίπτωση να έχει το δίκτυο σας μια από αυτές τις ουσίες. Αυτό ισχύει για όλα τα φίλτρα . Θέλει μελέτη το συγκεκριμένο θέμα. Φαινόλες δεν ξέρω αν έχουν βρεθεί στην Ελλάδα αλλά χλωροφόρμιο κάποια στιγμή στην Αθήνα αν δεν κάνω λάθος σε κάποιο δίκτυο είχε βρεθεί αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια.  Γενικά η Ελλάδα πέρα από συγκεκριμένες περιοχές με νιτρικα ή κάποια βαρέα μέταλλα αρσενικό κτλ έχει γενικά καλό νερό από άποψη χημικών ουσιών.  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα εχει θέμα η γυναίκα μου δεν πινει νερο βρυσης γιατι της μυριζει χλωριο και δεν της αρεσει η γευση. Πινει μονο απο το ψυγειο που εχει φιλτρο επανω. Εγω δεν εχω προβλημα και δεν καταλαβαινω την διαφορα. Ισα ισα που η γευση του νερου στο ψυγειο μου φαινεται κάπος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zNikosz είπε

Καλησπέρα σας,

Είμαι και εγώ στην αναζήτηση φίλτρου νερού, με όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα έχω καταλήξει στο Doulton HIS με βρυσάκι και Ανταλλακτικό Φίλτρο Doulton Ultracarb 0.5 μm, αυτό που παρατήρησα είναι... για παράδειγμα η Primato δεν τα έχει πλεον στο site της παρα μόνο μέσω του skroutz. Αν κάνεις αναζήτηση μέσα στο site της δεν τα βρίσκεις. Αν μπορείτε να μου λύσετε τις απορίες θα με διευκολύνετε.   

Οι απορίες είναι:

Αν το πάρω τελικά θα έχω θέμα να βρω μετά ανταλλακτικά φίλτρα? 

 Έχω την απορία μήπως λόγο του Brexit σταματάνε τις εισαγωγές τα καταστήματα λόγο τελωνείου?

Εκτός και αν στο συγκεκριμένο σύστημα μπορώ να κουμπώσω άλλη μάρκα φίλτρου επάνω..?

Αν κοιτάς κάτω πάγκου με βρυσάκι δές το νέο ecofast  https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kato-pagkou-doulton-qt-eco-fast-me-antallaktiko-biotect-ultra-si-m12-02mm-kai-vrisaki/ το οποίο έρχεται με το καλύτερο φίλτρο της doulton.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2021 στις 9:22 ΜΜ, anonymous-root είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Έβαλα πάνω αυτή τη βδομάδα το φίλτρο που πήρα (Cerametrix) και έχω κάποια θέματα με τη γεύση. Μου αφήνει μια ξινίλα και πικράδα, ειδικά στο πίσω μέρος της γλώσσας. Καμμία σχέση με τα εμφιαλωμένα πχ που έχω συνηθίσει να πίνω. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Επανέρχομαι στο post μου.

Η περίεργη γεύση όντως υπήρχε, αλλά έφυγε μετά από 2-3 μέρες.
Μίλησα και με το κατάστημα αγοράς, όπου μου είπαν ότι αυτή τη γεύση - αίσθηση είναι φυσιολογική, δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα και ότι θα φύγει μετά από κάποιες μέρες, ενώ δουλεύει το φίλτρο. Όπως και έγινε.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα ...παιδιά θέλω τα φώτα σας για προτάσεις ...

ειμαι μουδανια Χαλκιδικής και ψάχνω για φίλτρα ....έχω ήδη αποσκληρυντη καθώς το νερό είναι πολύ σκληρό 

εχω παραγγείλει αυτο 

https://tsakalos.expert/katastima/filtro-nerou-judo-easy-flit-b-3-4-autokatharizomeno?skr_prm=WyIwMTJkM2UxMS0yZTIyLTRmZDctOTU0OS0wYjYxZWJlZmYwMjciLDE2MTc2OTIxNTkwMzUseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Γιατί αν και πρόσφατα άλλαξαν όλες τις σωλήνες του δικτύου του δήμου έχω πολλά χώματα και λάσπες ....

Μου πρότειναν να βάλω και ένα επιπλέον στα 15-20 μ μετά ...να τονίσω ότι τους καλοκαιρινούς μήνες η πίεση πέφτει αισθητά κυρίως τος απογευματινές -βράδυνες ώρες.

Να το βάλω ή μόνο με το judo ειμαι ενταξει ; Το judo μου είπαν ότι είναι 100μ

επισης επειδή θέλω να βάλω και αντίστροφη όσμωση για μαγείρεμα και πόση τι να προσέξω ; Έχετε να προτείνεται κάτι ; Ποσων σταδίων ; Να έχει λάμπα uv ??

Ή προτείνετε τίποτα άλλο εκτός από αντίστροφη όσμωση ;

 

 

Επεξ/σία από gigi80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gigi80 είπε

Καλημέρα στην παρέα ...παιδιά θέλω τα φώτα σας για προτάσεις ...

ειμαι μουδανια Χαλκιδικής και ψάχνω για φίλτρα ....έχω ήδη αποσκληρυντη καθώς το νερό είναι πολύ σκληρό 

εχω παραγγείλει αυτο 

https://tsakalos.expert/katastima/filtro-nerou-judo-easy-flit-b-3-4-autokatharizomeno?skr_prm=WyIwMTJkM2UxMS0yZTIyLTRmZDctOTU0OS0wYjYxZWJlZmYwMjciLDE2MTc2OTIxNTkwMzUseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Γιατί αν και πρόσφατα άλλαξαν όλες τις σωλήνες του δικτύου του δήμου έχω πολλά χώματα και λάσπες ....

Μου πρότειναν να βάλω και ένα επιπλέον στα 15-20 μ μετά ...να τονίσω ότι τους καλοκαιρινούς μήνες η πίεση πέφτει αισθητά κυρίως τος απογευματινές -βράδυνες ώρες.

Να το βάλω ή μόνο με το judo ειμαι ενταξει ; Το judo μου είπαν ότι είναι 100μ

επισης επειδή θέλω να βάλω και αντίστροφη όσμωση για μαγείρεμα και πόση τι να προσέξω ; Έχετε να προτείνεται κάτι ; Ποσων σταδίων ; Να έχει λάμπα uv ??

Ή προτείνετε τίποτα άλλο εκτός από αντίστροφη όσμωση ;

 

 

Το νερό σου από ουσίες πως είναι? Χαλκιδική σε κάποιες περιοχές είχε ακουστεί για αρσενικό. Σε εσάς έχει? Ξέρεις?από  Νιτρικά? 

Αναλόγως τι ουσίες έχει και σε τι ποσοστό τότε πας και στο κατάλληλο σύστημα νερού. Αν δεν έχεις βεβαρημένο νερό δεν χρειάζεσαι αντίστροφης όσμωσης. Αν πάλι θέλεις αντίστροφης όσμωσης εδώ έχει πολύ καλά πιστοποιημένα φίλτρα αντίστροφης όσμωσης τα οποία μειώνουν και αρσενικό και νιτρικά. Υπάρχουν αντίστροφης όσμωσης φίλτρα που είναι για περιοχές με αρσενικό έως 50ppb και υπάρχουν και φίλτρα αντίστροφης όσμωσης για περιοχές με  αρσενικό έως 300ppb. Στην πρώτο link είναι τα φίλτρα αντίστροφης όσμωσης για περιοχές με αρσενικό έως 300ppb

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?ProductFunction=058|Arsenic+(Pentavalent)<%3D300+ppb+Reduction&ProductFunction=058|Nitrate%2FNitrite+Reduction&ProductType=&submit2=Search

Και σε αυτό το link για περιοχές με αρσενικό έως 50ppb. 

 

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?ProductFunction=058|Arsenic+(Pentavalent)<%3D50+ppb+Reduction&ProductType=&submit2=Search

Λίγα είναι τα φίλτρα που είναι για περιοχές με αρσενικό έως 50ppb και τα συγκεκριμένα δεν είναι πιστοποιημένα για νιτρικά. Καλύτερη λύση είναι φίλτρα από το πρώτο link που σε έστειλα .

Θέλει απλα προσοχή διότι κάποιες εταιρείες στην Ελλάδα πουλάνε διαφορετικά φίλτρα από ότι αυτά που είναι πιστοποιημένα. Να προσέχεις τις λεπτομέρειες δλδ την ονομασία του φίλτρου που είναι πιστοποιημενο. 

Έχει πιστοποιημένους και αποσκληρυντες. Οι οποίοι είναι και για άλατα και για ράδιο (ραδιενεργό στοιχείο) διότι δεν είναι το προβλημα μόνο η πόση αλλά και η εισπνοή όταν κάνουμε μπάνιο και πλένουμε πιάτα. Ξεφεύγουν λίγο στην τιμή αλλά είναι κορυφαία συστήματα αυτά. Εδώ είναι κάποια φίλτρα αποσκλήρυνσης τα οποία πέρα από το νερό σε προστατεύουν και από ράδιο και από βάριο κτλ.

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?ProductFunction=044|Hardness+Reduction&ProductFunction=044|Radium+226%2F228+Reduction&ProductType=&submit2=Search

Το judo που παραγγειλες για τα άλατα είναι μόνο? Και με πιο τρόπο γίνεται αποσκλήρυνση ? Θέλει προσοχή με τα φίλτρα ανταλλαγής ιόντων διότι μειώνουν ασβέστιο και μαγνήσιο λόγο ανταλλαγής ιόντων αλλά τα ανταλλάσουν με ιόντα νάτριο. Το νερό που θα πίνεις μετά έχει μεγάλες ποσότητες νατρίου. Πράγμα που σημαίνει ότι το νάτριο είναι πιο ανθυγιεινό από ασβέστιο και μαγνήσιο. Γι'αυτό καλά είναι τέτοιου είδους αποσκληρυντες που γίνονται με ανταλλαγή ιόντων να μπαίνουν πριν τις συσκευές που θέλουμε να προστατεύσουμε και όχι στο πόσιμο νερό. Υπάρχουν άλλοι μέθοδοι για το πόσιμο απλα δεν το έχω ψάξει το συγκεκριμένο θέμα πολύ

Σίγουρα χρειάζεσαι και φίλτρο με πιο μικρούς πόρους από ότι 100μm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, mix82g said:

Το νερό σου από ουσίες πως είναι? Χαλκιδική σε κάποιες περιοχές είχε ακουστεί για αρσενικό. Σε εσάς έχει? Ξέρεις?από  Νιτρικά? 

Αναλόγως τι ουσίες έχει και σε τι ποσοστό τότε πας και στο κατάλληλο σύστημα νερού. Αν δεν έχεις βεβαρημένο νερό δεν χρειάζεσαι αντίστροφης όσμωσης. Αν πάλι θέλεις αντίστροφης όσμωσης εδώ έχει πολύ καλά πιστοποιημένα φίλτρα αντίστροφης όσμωσης τα οποία μειώνουν και αρσενικό και νιτρικά. Υπάρχουν αντίστροφης όσμωσης φίλτρα που είναι για περιοχές με αρσενικό έως 50ppb και υπάρχουν και φίλτρα αντίστροφης όσμωσης για περιοχές με  αρσενικό έως 300ppb. Στην πρώτο link είναι τα φίλτρα αντίστροφης όσμωσης για περιοχές με αρσενικό έως 300ppb

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?ProductFunction=058|Arsenic+(Pentavalent)<%3D300+ppb+Reduction&ProductFunction=058|Nitrate%2FNitrite+Reduction&ProductType=&submit2=Search

Και σε αυτό το link για περιοχές με αρσενικό έως 50ppb. 

 

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?ProductFunction=058|Arsenic+(Pentavalent)<%3D50+ppb+Reduction&ProductType=&submit2=Search

Λίγα είναι τα φίλτρα που είναι για περιοχές με αρσενικό έως 50ppb και τα συγκεκριμένα δεν είναι πιστοποιημένα για νιτρικά. Καλύτερη λύση είναι φίλτρα από το πρώτο link που σε έστειλα .

Θέλει απλα προσοχή διότι κάποιες εταιρείες στην Ελλάδα πουλάνε διαφορετικά φίλτρα από ότι αυτά που είναι πιστοποιημένα. Να προσέχεις τις λεπτομέρειες δλδ την ονομασία του φίλτρου που είναι πιστοποιημενο. 

Έχει πιστοποιημένους και αποσκληρυντες. Οι οποίοι είναι και για άλατα και για ράδιο (ραδιενεργό στοιχείο) διότι δεν είναι το προβλημα μόνο η πόση αλλά και η εισπνοή όταν κάνουμε μπάνιο και πλένουμε πιάτα. Ξεφεύγουν λίγο στην τιμή αλλά είναι κορυφαία συστήματα αυτά. Εδώ είναι κάποια φίλτρα αποσκλήρυνσης τα οποία πέρα από το νερό σε προστατεύουν και από ράδιο και από βάριο κτλ.

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?ProductFunction=044|Hardness+Reduction&ProductFunction=044|Radium+226%2F228+Reduction&ProductType=&submit2=Search

Το judo που παραγγειλες για τα άλατα είναι μόνο? Και με πιο τρόπο γίνεται αποσκλήρυνση ? Θέλει προσοχή με τα φίλτρα ανταλλαγής ιόντων διότι μειώνουν ασβέστιο και μαγνήσιο λόγο ανταλλαγής ιόντων αλλά τα ανταλλάσουν με ιόντα νάτριο. Το νερό που θα πίνεις μετά έχει μεγάλες ποσότητες νατρίου. Πράγμα που σημαίνει ότι το νάτριο είναι πιο ανθυγιεινό από ασβέστιο και μαγνήσιο. Γι'αυτό καλά είναι τέτοιου είδους αποσκληρυντες που γίνονται με ανταλλαγή ιόντων να μπαίνουν πριν τις συσκευές που θέλουμε να προστατεύσουμε και όχι στο πόσιμο νερό. Υπάρχουν άλλοι μέθοδοι για το πόσιμο απλα δεν το έχω ψάξει το συγκεκριμένο θέμα πολύ

Σίγουρα χρειάζεσαι και φίλτρο με πιο μικρούς πόρους από ότι 100μm

Το judo είναι αυτοκαθαριζόμενο για λάσπες και χώματα ...όχι για άλατα 

η αποσκληρυνση γίνεται με 25 λίτρο δοχείο ρητίνης που προσθέτω εγώ μια φορά τον μήνα αλάτι ...εννοειται τι είναι στην κεντρική παροχή για προστασία κυρίως των οικοσυσκευων ...

τώρα το τι έχει το νερό ειλικρινά δεν ξέρω ...κατανοώ βέβαια ότι πρέπει πρώτα να κάνω ανάλυση και μετά να καταλήξω αλλά δεν ξέρω την διαδικασία ...απεθλυθυνομαι στο δήμο ; 
εχεις να προτείνεις κάποιο αντιστροφής όσμωσης ; Γιατί βλέπω και με 100€ στο Σκρουτζ και εμένα μου πρότειναν σε μαγαζί με 260 της ατλας αν θυμάμαι καλά ...

Επεξ/σία από gigi80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το καλοκαίρι δεν έχεις πολύ πίεση θα χρειαστείς σίγουρα αντλία για την όσμωση. Δλδ θα πρέπει να έχεις ρεύμα εκεί κοντά στο ντουλάπι ώστε να έχεις αντλία η οποία κάνει και κάποιο θόρυβο. Εν πάση περιπτώσει με 100 όσμωση της προκοπής δεν παίζει να βρεις. Και η ατλας που σε λένε έχουν δύο πιστοποιησεις αν θυμάμαι καλά ιταλικές. Τώρα τι εταιρίες είναι αυτές και με ποια κριτήρια πιστοποιούν και πιο είναι το έργο τους δεν ξέρω. Πάντως NSF πιστοποιηση δεν έχουν σίγουρα. Τώρα αν είναι καλή ή όχι και αν κάνει την δουλειά που σε λέει η εταιρία δεν ξέρω. Θα πρέπει να ξέρεις τι ουσίες έχει το νερό σου και να κάνεις αναλύσεις και στην αρχή και στο τέλος ζωής των φίλτρων να δεις πόσο μειώνουν τις ουσίες που σε ενδιαφέρουν. 

Θα ζητήσεις από τον δήμο ή από τον οργανισμό που ασχολείται με τα νερά της περιοχής μια λίστα με τις αναλύσεις που έχουν κάνει στο νερό. Να δεις και μικροβιολογικά και χημικά και για βαρέα μέταλλα.αλλιως γκουγκλαρεις αναλύσεις νερού στα Μουδανιά, και σε βγαζει αν υπάρχει κάποια εταιρία αναλύσεων. Και μιλάς από εκεί και πέρα μαζί τους για να κάνεις ανάλυση στο νερό. Αν πας σε εταιρία το νερό σου θα ζητήσεις χημικές , μικροβιολογικές , και από βαρέα μέταλλα σίγουρα αρσενικό. Τώρα κάτι άλλο δεν νομίζω διότι είναι και ακριβές εξετάσεις. 15-20 ευρώ είναι το κάθε βαρεο μέταλλο. Οι αναλύσεις από τους δήμους πάντως έχουν και τα βαρέα μέταλλα μέσα στις αναλύσεις τους. Καλά είναι από εκεί να ψάξεις και να ζητήσεις να σε δώσουν κάποιες αναλύσεις

Άρα η αποσκλήρυνση γίνεται με αλάτι . Φίλε δεν ξέρω ποσο σκληρό νερό είχες αλλά το νάτριο είναι πολύ πιο ανθυγιεινο από το ασβέστιο και το μαγνήσιο. Αυτή τη στιγμή αν πίνεις νερό που περνάει απο τον αποσκληρυντη τότε παιρνεις περισσότερες ποσότητες αλατιού. Βάζεις και στο φαι αλάτι ,βάζεις και στις σαλάτες, παίρνεις και από το νερό άστα να πάνε. Μην βάζετε τέτοιους αποσκληρυντες για πόσιμο νερό. Γενικά δεν προορίζονται τέτοιες ρητίνες για πόσιμο νερό. Να κάνεις σίγουρα και για ιοντα νατριου ανάλυση να δεις πόσο νάτριο περνάει στο νερο

Να ξέρετε ότι δεν υπάρχει έρευνα που να δείχνει ότι το σκληρό νερό ειναι επικίνδυνο για την υγεία. 

Είναι καταστροφικό σε υψηλές τιμές , για οικιακές συσκευές αλλά για τον άνθρωπο δεν έχει αποφανθεί ότι επηρεάζει την υγεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, mix82g said:

Επειδή το καλοκαίρι δεν έχεις πολύ πίεση θα χρειαστείς σίγουρα αντλία για την όσμωση. Δλδ θα πρέπει να έχεις ρεύμα εκεί κοντά στο ντουλάπι ώστε να έχεις αντλία η οποία κάνει και κάποιο θόρυβο. Εν πάση περιπτώσει με 100 όσμωση της προκοπής δεν παίζει να βρεις. Και η ατλας που σε λένε έχουν δύο πιστοποιησεις αν θυμάμαι καλά ιταλικές. Τώρα τι εταιρίες είναι αυτές και με ποια κριτήρια πιστοποιούν και πιο είναι το έργο τους δεν ξέρω. Πάντως NSF πιστοποιηση δεν έχουν σίγουρα. Τώρα αν είναι καλή ή όχι και αν κάνει την δουλειά που σε λέει η εταιρία δεν ξέρω. Θα πρέπει να ξέρεις τι ουσίες έχει το νερό σου και να κάνεις αναλύσεις και στην αρχή και στο τέλος ζωής των φίλτρων να δεις πόσο μειώνουν τις ουσίες που σε ενδιαφέρουν. 

Θα ζητήσεις από τον δήμο ή από τον οργανισμό που ασχολείται με τα νερά της περιοχής μια λίστα με τις αναλύσεις που έχουν κάνει στο νερό. Να δεις και μικροβιολογικά και χημικά και για βαρέα μέταλλα.αλλιως γκουγκλαρεις αναλύσεις νερού στα Μουδανιά, και σε βγαζει αν υπάρχει κάποια εταιρία αναλύσεων. Και μιλάς από εκεί και πέρα μαζί τους για να κάνεις ανάλυση στο νερό. Αν πας σε εταιρία το νερό σου θα ζητήσεις χημικές , μικροβιολογικές , και από βαρέα μέταλλα σίγουρα αρσενικό. Τώρα κάτι άλλο δεν νομίζω διότι είναι και ακριβές εξετάσεις. 15-20 ευρώ είναι το κάθε βαρεο μέταλλο. Οι αναλύσεις από τους δήμους πάντως έχουν και τα βαρέα μέταλλα μέσα στις αναλύσεις τους. Καλά είναι από εκεί να ψάξεις και να ζητήσεις να σε δώσουν κάποιες αναλύσεις

Άρα η αποσκλήρυνση γίνεται με αλάτι . Φίλε δεν ξέρω ποσο σκληρό νερό είχες αλλά το νάτριο είναι πολύ πιο ανθυγιεινο από το ασβέστιο και το μαγνήσιο. Αυτή τη στιγμή αν πίνεις νερό που περνάει απο τον αποσκληρυντη τότε παιρνεις περισσότερες ποσότητες αλατιού. Βάζεις και στο φαι αλάτι ,βάζεις και στις σαλάτες, παίρνεις και από το νερό άστα να πάνε. Μην βάζετε τέτοιους αποσκληρυντες για πόσιμο νερό. Γενικά δεν προορίζονται τέτοιες ρητίνες για πόσιμο νερό. Να κάνεις σίγουρα και για ιοντα νατριου ανάλυση να δεις πόσο νάτριο περνάει στο νερο

Να ξέρετε ότι δεν υπάρχει έρευνα που να δείχνει ότι το σκληρό νερό ειναι επικίνδυνο για την υγεία. 

Είναι καταστροφικό σε υψηλές τιμές , για οικιακές συσκευές αλλά για τον άνθρωπο δεν έχει αποφανθεί ότι επηρεάζει την υγεία.

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις ...όχι δεν πίνω νερό αλλά μόνο εμφιαλωμένο ...μαγειρεύω όμως με αυτό νερό ...

οσο και να το έψαξα δεν έχω βρει τίποτα για την ποιότητα του νερού στο google οποτε πρέπει να πάω από τον δήμο ...

σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο και τις πληροφορίες ...

θα επανέλθω αφού δω την ανάλυση του νερού -αν βρω - από τον δήμο ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, mix82g είπε

Το ultracarb της doulton περιέχει ασήμι το οποίο λειτουργεί σαν αντιβακτηριδιακό για τον λόγο που είπες πιο πάνω. Δεν ξέρω για το biotect ultra . Όλες οι εταιρείες σε λένε ότι άμα λείπεις πολλες μέρες πάνω από 6-7 πρέπει πριν πιεις νερό να το αφήσεις να τρέξει για 5-10 λεπτά. Αναλόγως την εταιρεία είναι οι χρόνοι που δίνουν. 

Πάντως Ας έχει αντιβακτηριδιακες ιδιότητες το φίλτρο , καλό είναι όταν λείπεις μέρες πάντα να το αφήνεις λίγο να τρέχει το φίλτρο. 

Το ότι μπορούν τα φίλτρα να αναπτύξουν βακτήρια ισχύει γιαυτο πρέπει να τα αλλάζεις την ώρα που πρέπει .   Αλλά αυτό έχει να κάνει με το νερό.δλδ πρέπει να έχει το νερό σου βακτήρια τα οποία θα αναπτύξει με τον καιρό το φίλτρο  . Ιδίως όταν μιλάμε για επικινδυνα βακτήρια.Δυο μελέτες που είδα και λένε για ανάπτυξη βακτηρίων , την μια έρευνα είναι κάποιες σελίδες πίσω, στο υπάρχον νερό που περνάει από το φίλτρο το οποίο γίνεται η έρευνα για βακτήρια, υπάρχουν τα συγκεκριμένα  βακτήρια που αναπτύχθηκαν στο φίλτρο της έρευνας. Είναι όμως σπάνιο φαινόμενο σε δημόσια δίκτυα να υπάρχουν βακτήρια διότι χλωριονεται το νερό . Στην Ελλάδα δεν έχουν εμφανιστεί επικίνδυνα δημόσια νερά από βακτήρια πέρα από πολύ σπάνιες περιπτώσεις...βακτήρια υπάρχουν παντού γύρω μας. Το φίλτρο είναι η λιγότερη πηγή που μπορείς να εκτεθείς σε βακτήρια. Ψάξε να δεις πόσα βακτήρια μπορείς να βρεις στο κινητό σου, στο τηλεκοντρόλ του σπιτιού, στα κουμπιά από ασανσέρ , στις πετσέτες μπάνιου κτλ κτλ κτλ. Γι'αυτό μην σε φοβιζει και μην σε απασχολεί αυτό. 

 

Τώρα για τα φίλτρα που λές ένα διπλό φίλτρο με το sediment σαν πρώτο φίλτρο για τα ιζήματα και γενικά τα χοντρά λάσπες χώμα κτλ και σαν δεύτερο το ultracarb si ή δεν ξέρω αν μπορεί να μπει το biotect ultra SI είσαι υπερκαλυμενος. 

Αναλύσεις που έχω δει Θεσσαλονίκη δεν έχουν τίποτα περίεργα θέματα με το νερό εκτός από κάποιες ελάχιστες περιοχές

Η primato δεν φέρνει πλέον φίλτρα της doulton. Η qwater , η filtrato έχουν σίγουρα και ίσως και μερικές ακόμα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις ανταλλακτικά φίλτρα . Είναι εταιρία που την προμηθεύονται αρκετές εταιρείες στην Ελλάδα. Η qwater νομίζω ότι είναι και αντιπρόσωπος της doulton στην Ελλάδα αν δεν κάνω λάθος 

Και στην τελευταία ερώτηση σου , ναι μπορείς να κουμπωσεις άλλη μάρκα φίλτρου επάνω

https://www.skroutz.gr/s/21722920/Doulton-Ultracarb-HCP-0-5-μm-W9331112.html

Δες πόσες εταιρίες φέρνουν ας πούμε το ultracarb. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις φίλτρα. Μπορείς να δοκιμάσεις και άλλα φίλτρα όμως όπως είπα αν θες στο μέλλον. 

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Μια ερωτηση αναφορικα με τα ανταλλακτικα εχω. Ανα ποσο καιρο χρειαζονται αλλαγη; Εξαμηνο; Διοτι δεν αναφερεται στην περιγραφη του προϊοντος.

Επισης, για ανταλλακτικα ουσιαστικα μιλαμε για αυτα εδω ετσι;

https://www.skroutz.gr/s/21725236/Doulton-Sediment-5-μm.html#description

https://www.skroutz.gr/s/21723340/Doulton-Ultracarb-Imperial-OBE-0-5-μm.html

 

Συγνωμη για την κουραση, προσπαθω να καταλαβω, οπως καταλαβαινετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, metropontikas είπε

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Μια ερωτηση αναφορικα με τα ανταλλακτικα εχω. Ανα ποσο καιρο χρειαζονται αλλαγη; Εξαμηνο; Διοτι δεν αναφερεται στην περιγραφη του προϊοντος.

Επισης, για ανταλλακτικα ουσιαστικα μιλαμε για αυτα εδω ετσι;

https://www.skroutz.gr/s/21725236/Doulton-Sediment-5-μm.html#description

https://www.skroutz.gr/s/21723340/Doulton-Ultracarb-Imperial-OBE-0-5-μm.html

 

Συγνωμη για την κουραση, προσπαθω να καταλαβω, οπως καταλαβαινετε.

Τα φίλτρα αυτά είναι αλλά εξαρτάται σε ποια θήκη θα τοποθετηθούν. Αναλόγως την θήκη έχουν και διαφορετικά στόμια τα φίλτρα. Τα φίλτρα που με έστειλες αν προσέξεις έχουν διαφορετικά στόμια και λογικά είναι για διαφορετικές θήκες.

Όταν θα πάρεις τηλ την εταιρεία ξέρουν αυτοί τι θα σε δώσουν. Εσύ θα τους πεις ότι θες διπλή φίλτροθήκη της doulton για πάνω ή κάτω πάγκου και τα φίλτρα sediment και ultracarb και αυτοί από εκεί και πέρα ξέρουν πιο φίλτρο κάνει.

Το ultracarb το αλλαζεις μια φορά τον χρονο και το sediment 6-12 μήνες. Λογικά μια φορά το χρόνο και εκείνο . Εκτός και αν έχεις πολλά χώματα σκουριές κτλ και μπουκωνει πιο γρήγορα.αν μπουκωνει  γρήγορα κάποιο φίλτρο το καταλαβαίνεις και από την ροή του νερού. Θα ελαττωθεί

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Κατοχος αρκετα χρονια ενος torayvino mk series βρυσης φιλτρο , ευχαριστημενος γενικα , το συστημα βρυσης αρχισε να τα παιζει (μπερδευει νερα κλπ). Παραλληλα με το θεμα του φιλτρου εχω και μετακομιση (αλλαζω σπιτι λογω ιδιοκατοικησης) και σκεφτηκα να παω  - επειδη μου το επιτρεπει ο παγκος στην κουζινα του νεου σπιτιου - Σε ανω παγκου και με τα λιγα/πολλα που ειδα στο συγκεκριμενο νημα  , καταληγω στο παρακατω :

https://www.qwaterfilters.com/product/filtro-nerou-ano-pagkou-doulton-filtadapt-pebble-biotect-ultra-si/

Η ερωτηση αφορα τα εξης: 

1) Απ'οτι διαβαζω ειναι μια καλη επιλογη σε περιοχη με οχι ασχημο νερο γενικα και απόσο ξερω δεν εχουμε πολλα χημικα και βαρεα μεταλλα.

2) Ετσι οπως το δινει το συγκεκριμενο καταστημα με καλυπτει? Η πρεπει να κανω καποια αλλαγη στο φιλτρο?

3)Απορια παρα ερωτηση (too much info την δεδομενη στιγμη ) , η συγκεκριμενη σειρα παιρνει μονο δικα της φιλτρα? η μπορω να εχω κι αλλες επιλογες..?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα , ελπιζω να μην επαναλαμβανω τα ιδια και τα ιδια . Υπαρχει ελλειψη χρονου και οι σελιδες ειναι πολλες. Διαβασα σχετικα αρκετες αλλα μπερδευτηκα περισσοτερο.

 

*Υπαρχει οικονομικο οριο και ειναι οσο το παραπανω φιλτρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...