Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, mix82g είπε

Για Αθήνα μια χαρά είναι φιλε

Αργότερα αν θέλεις βάζεις φίλτρα και από άλλες εταιρείες

Ευχαριστω για την απάντηση... Πάντως αν έχουν διαφορά να βάλω τωρα. Απλά ψάχνω τι είναι «καλύτερο» είτε σαν μάρκα είτε σαν μεγεθος πόρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, cac είπε

Ευχαριστω για την απάντηση... Πάντως αν έχουν διαφορά να βάλω τωρα. Απλά ψάχνω τι είναι «καλύτερο» είτε σαν μάρκα είτε σαν μεγεθος πόρου

Για την Αθήνα που όσο ξέρω το νερό δεν έχει κάποιο θέμα μια χαρά είναι τα φίλτρα που λες. Είναι ένα τίμιο φίλτρο. Κάποιοι εδώ στην ομάδα από Αθήνα έχουν φίλτρα της aquacera (aquametix, Cerametix κτλ) ,  μπορείς να κοιτάξεις και άλλες εταιρείες όπως Doulton, pentair, aquasana, multipure ....κτλ άλλες είναι ακριβές ,άλλες πιο φθηνές. Είναι όλες πιστοποιημένες ως προς τα υλικά και ως προς την μείωση ουσιών. Για matrikx ας πούμε δεν έχω δει δελτίο αποδοσης. Δλδ δελτίο που να αναγράφει ποιες ουσίες μειώνει και σε τι ποσοστό για όλη την ζωή του φίλτρου. Αυτές που σε έστειλα έχουν δελτίο απόδοσης. Θέλει λίγο ψάξιμο , δεν θέλω προσωπικά να λέω πάρε αυτό και εκείνο. Ο καθένας ανάλογα τις ανάγκες του. Όπως ξαναειπα όμως , αν το νερό είναι μια χαρά και απλά θες ένα φίλτρο για χλώριο και να κατακρατεί λάσπες χώματα σκουριές κτλ και αυτό που λες μια χαρά θα κάνει την δουλειά του. Έχει πιστοποίηση τουλάχιστον ως προς τα υλικά  το συγκεκριμένο φίλτρο της matrikx. Αν θυμάμαι καλά στην Ινδία κατασκευάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, skoudinio είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Για το πόσιμο νερό έχω αντιστροφή όσμωση. Βεβαια αν βάλω στην κεντρική αποσκληρυντη στην ουσία δεν θα πίνω σωστό νερό. Ποια λύση προτείνετε για να προστατεύσω ηλιακό μπαταρίες καυστήρα. Δυστυχώς δεν γίνεται να έχω παροχή νερού για το πόσιμο. Για κόστος μέχρι 1000 διαθέτουμε 

Με τόσα λεφτά παίρνεις πολύ καλό αποσκληρυντη που τοποθετείται στην κεντρική παροχή. Όσο νάτριο και αν περνάει δεν έχει θέμα διότι έχεις αντίστροφη όσμωση. Αρκεί να σε κατευθύνει κάποιος ώστε να μειώνει το νάτριο η αντίστροφη όσμωση. Στο λέω διότι και εκεί υπάρχουν κατηγορίες και κατηγορίες φίλτρων. Δεν σημαίνει ότι επειδή είναι αντίστροφης όσμωσης είναι και καλής ποιότητας ή μειώνει τις οποίες ουσίες σε ικανοποιητικό βαθμό. Μια καλή αντίστροφη όσμωση θέλει και κάποια μελέτη ώστε να πετύχεις τον σκοπό που θέλεις ως προς τις ουσίες που μειώνει.

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?ProductFunction=044|Hardness+Reduction&ProductType=&submit2=Search

Εδώ έχει πιστοποιημένους αποσκληρυντες οι οποίοι πράγματι κάνουν δουλειά . Κάποιοι εκτός από το να μειώνουν τα άλατα , μειώνουν και το βάριο και το ράδιο (ραδιενεργό στοιχείο)

Δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις στην ελληνική αγορά. Αν έχεις την υπομονή ψάξε. Θα βρεις και άλλους στην αγορά αποσκληρυντες. Αλλά όταν ένας αποσκληρυντης έχει πιστοποιηση NSF να ξέρεις ότι δεν υπάρχει φόβος μήπως δεν κάνει δουλειά. Στο εμπόριο κυκλοφορούν πολλοί που δεν έχουν πιστοποιηση. Αλλά αν είναι να δώσεις τόσα χρήματα και να ρισκάρεις μήπως δεν κάνουν δουλειά κτλ τότε καλύτερα να πας σε κάτι πιστοποιημενο. Δεν θα δώσεις 30-40 ευρώ . Είναι πολλά τα λεφτά και θέλει σοβαρό φίλτρο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα.

Πήρα τηλέφωνο σήμερα σε κατάστημα και ρώτησα για φιλτροθήκες Aquafilter με πιστοποίηση nsf.
Μου πρότειναν αυτό :
https://homefresh.gr/index.php?id_product=1041&rewrite=-apduc-14&controller=product
μπήκα όμως στην σελίδα nsf :
https://info.nsf.org/Certified/dwtu/listings.asp?CompanyName=Aquafilter&submit1=Search+by+Manufacturer&Program=DWTU
και δεν υπάρχει. 
Με πιστοποίηση nsf έχει αυτό το προϊον :
https://homefresh.gr/index.php?id_product=1039&rewrite=-10-10-bar14&controller=prod
όπως γράφηκε σε προηγούμενη ανάρτηση.
το οποίο από όσο κατάλαβα πρέπει να πάρω εφόσον βλέπω δύο (για διπλό σύστημα φιλτροθήκης), ενώσεις, βάση, λαστιχάκια, διακλαδωτή κτλ και αρχίζει να γίνεται lego η υπόθεση...

Είπα ότι θέλω να χρησιμοποιήσω το  DOULTON ULTRACARB IMPERIAL OBE 0,5μm 10” μέσα στην θήκη και μου είπε ότι δεν θα το πάρει 😮 Είναι δυνατόν να μην το παίρνει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, learner είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.

Πήρα τηλέφωνο σήμερα σε κατάστημα και ρώτησα για φιλτροθήκες Aquafilter με πιστοποίηση nsf.
Μου πρότειναν αυτό :
https://homefresh.gr/index.php?id_product=1041&rewrite=-apduc-14&controller=product
μπήκα όμως στην σελίδα nsf :
https://info.nsf.org/Certified/dwtu/listings.asp?CompanyName=Aquafilter&submit1=Search+by+Manufacturer&Program=DWTU
και δεν υπάρχει. 
Με πιστοποίηση nsf έχει αυτό το προϊον :
https://homefresh.gr/index.php?id_product=1039&rewrite=-10-10-bar14&controller=prod
όπως γράφηκε σε προηγούμενη ανάρτηση.
το οποίο από όσο κατάλαβα πρέπει να πάρω εφόσον βλέπω δύο (για διπλό σύστημα φιλτροθήκης), ενώσεις, βάση, λαστιχάκια, διακλαδωτή κτλ και αρχίζει να γίνεται lego η υπόθεση...

Είπα ότι θέλω να χρησιμοποιήσω το  DOULTON ULTRACARB IMPERIAL OBE 0,5μm 10” μέσα στην θήκη και μου είπε ότι δεν θα το πάρει 😮 Είναι δυνατόν να μην το παίρνει;

 

Μα το φίλτρο που σε πρότειναν είναι της aqua pure όχι της aquafilter. Πάρε σε άλλη εταιρεία και ρώτησε. Με κάνει εντύπωση που σε είπε ότι δεν θα κάνουν τα φίλτρα της doulton. Μήπως επειδή ήθελε να πουλήσει τα δικά του φίλτρα ο τύπος? Νομίζω όλα αυτά ίδια βγαίνουν. Ας απαντήσει κάποιος που έχει τέτοιου είδους φιλτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φίλτρα είναι της  aqua pure.

Οι φιλτροθήκες είναι της aqua filter.

Αυτός είπε ότι όλα είναι με πιστοποιήσεις nsf. Εγώ στην σελίδα nsf που παρέθεσες βλέπω να έχει πιστοποίηση nsf μόνο αυτή η φιλτροθήκη από το site του πωλητή :

https://homefresh.gr/index.php?id_product=1039&rewrite=-10-10-bar14&controller=prod

Και εμένα μου κάνει εντύπωση πως να μην ταιριάζει το doulton obe 10". Μπορεί όμως να είναι και έτσι. Δεν το έχω μπροστά μου για να το δοκιμάσω. 

 

Ας το ξαναγράψω μήπως το δει κανείς. 

Υπάρχει κάποιος που να έχει διπλή φιλτροθήκη κάτω πάγκου με ανεξάρτητο βρυσάκι και πιστοποίηση nsf;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, learner είπε

Τα φίλτρα είναι της  aqua pure.

Οι φιλτροθήκες είναι της aqua filter.

Αυτός είπε ότι όλα είναι με πιστοποιήσεις nsf. Εγώ στην σελίδα nsf που παρέθεσες βλέπω να έχει πιστοποίηση nsf μόνο αυτή η φιλτροθήκη από το site του πωλητή :

https://homefresh.gr/index.php?id_product=1039&rewrite=-10-10-bar14&controller=prod

Και εμένα μου κάνει εντύπωση πως να μην ταιριάζει το doulton obe 10". Μπορεί όμως να είναι και έτσι. Δεν το έχω μπροστά μου για να το δοκιμάσω. 

 

Ας το ξαναγράψω μήπως το δει κανείς. 

Υπάρχει κάποιος που να έχει διπλή φιλτροθήκη κάτω πάγκου με ανεξάρτητο βρυσάκι και πιστοποίηση nsf;

 

Μα οι φιλτροθηκες επανω γράφουν Aquapure. Εν πάση περιπτώσει γιατί δεν θέλεις στυλ κεράκι ? Όπως τα κλασικά της doulton ας πούμε? Μπορείς να πας σε δύο μονες θήκες aquafilter αν θέλεις. Μπορείς να κοιτάξεις και άλλες μάρκες όπως  pentair κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θέλω στυλ κεράκι για να μπορώ ανά πάσα στιγμή να δοκιμάσω το οτιδήποτε OBE 10" φίλτρο.

Θα ρίξω και μια ματιά για τις pentair που λες, να δω μήπως υπάρχει καμιά διπλή με πιστοποίηση.

Επεξ/σία από learner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mix82g είπε

Μα οι φιλτροθηκες επανω γράφουν Aquapure. Εν πάση περιπτώσει γιατί δεν θέλεις στυλ κεράκι ? Όπως τα κλασικά της doulton ας πούμε? Μπορείς να πας σε δύο μονες θήκες aquafilter αν θέλεις. Μπορείς να κοιτάξεις και άλλες μάρκες όπως  pentair κτλ

aquafilter Aquapure μπερδεύτηκα.

Έχεις δίκιο φίλε. Η μόνη φιλτροθήκη που είδα ότι έχει NSF ήταν η μονή της aqua filter.

Οι άλλες είναι Aquapure και δεν έχουν πιστοποίηση nsf.

 

 

Τώρα κοίταζα για pentair  διπλή κάτω πάγκου με πιστοποίηση NSF αλλά δυστυχώς ΔΕΝ...

 

Επεξ/σία από learner
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, learner είπε

aquafilter Aquapure μπερδεύτηκα.

Έχεις δίκιο φίλε. Η μόνη φιλτροθήκη που είδα ότι έχει NSF ήταν η μονή της aqua filter.

Οι άλλες είναι Aquapure και δεν έχουν πιστοποίηση nsf.

Για αυτό σε λέω αν θέλεις πηγαίνεις σε δύο μονές. Το ίδιο πράγμα είναι.απλα κάποιες είναι 1/2" ιντσας άλλες είναι 1" ιντσας. Τα πιο πολλά ξεχωριστά  Βρυσάκια για φίλτρο είναι 1/4 ή 3/8 ιντσες. Δεν ξέρω σε τι βρύση θα τα βάλεις τα φίλτρα , αλλά να ρωτήσεις γενικά όλα αυτά να μην κάνεις διπλές δουλειές. Υπάρχουν και συστολικα που από 1/2 ιντσα σε βγάζει 1/4 ή 3/8 . Να το μελετήσεις καλά το θέμα.ισως έχει και Βρυσάκια 1/2 ιντσας ή 1 ιντσας . Γενικά όλα αυτά να τα ρωτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπει ανεξάρτητο βρυσάκι τρυπώντας τον ξύλινο πάγκο.

Απλά φοβάμαι λίγο τις ανεξάρτητες θήκες που πρέπει να γίνει η υπόθεση lego να μην έχω τίποτα διαρροές, για αυτό θα προτιμούσα έτοιμη διπλή φιλτροθήκη, απλά να έχει την πιστοποίηση nsf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, learner είπε

Θα μπει ανεξάρτητο βρυσάκι τρυπώντας τον ξύλινο πάγκο.

Απλά φοβάμαι λίγο τις ανεξάρτητες θήκες που πρέπει να γίνει η υπόθεση lego να μην έχω τίποτα διαρροές, για αυτό θα προτιμούσα έτοιμη διπλή φιλτροθήκη, απλά να έχει την πιστοποίηση nsf.

Δεν υπάρχει φόβος επειδή είναι μονές οι θήκες να ξέρεις. Αν γίνει σωστά η σύνδεση δεν υπάρχει πρόβλημα. Και εγώ δύο ξεχωριστά φίλτρα έχω. Από διαφορετικές εταιρείες κιόλας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή μεταξύ των θηκών τις σύνδεσες με σωληνάκι εύκαμπτο ή με κάποια άλλη ειδική ένωση;

Επίσης τι διατομές είναι οι είσοδοι/έξοδοι από τις φιλτροθήκες σου; 

Είναι και εσένα με πιστοποίηση nsf;

 

Εδώ πάλι λένε πιστοποιημένα υλικά σύμφωνα με nsf:

https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kato-pagkou-1-4″-filtrato-made-in-the-usa-double-10″/

τι παίζει; Αν είναι όντως έτσι τότε να το πάρω.

Επεξ/σία από learner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιον που δεν θελει να πολυ ασχοληθει με τα σταδια και ολη τη μανουρα που εχουν, ενα φιλτρο ψυγειου κατω απο τον παγκο με ενα βρυσακι για ποσιμο νερο υφισταται σαν λυση; Αλλαζει ευκολα το φιλτρο, βρισκει πληθωρα διαφορετικων φιλτρων και εχει καποια καθαροτητα παραπανω στο νερο, σχετικα οικονομικα. Δεν ξερω αν γινεται ομως…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Παρέλαβα σήμερα τα Pentek C1 5 μm και Pentek CBR2-10 0.5 μm. Παρατήρησα ότι η τρύπα εντός των φίλτρων έχουν ίδια διάμετρο, ενώ τα προηγούμεναt Atlas Filtri CB-AF CTO SX 5 μm και Atlas Filtri CB-AF PB 10SX 0.5 μm που αντικατέστησα είχαν πολύ μεγάλη διαφορά. Το 0.5 μm είχε πολύ μικρό στόμιο, και το 5 μm είχε αρκετά μεγάλο. 

επίσης, η πίεση του νερού ενώ με τα προηγούμενα ήταν αρκετά χαμηλή, τώρα είναι αρκετά καλή. 

Υπάρχει περίπτωση να μου έστειλαν κάτι λάθος?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...