Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, vagos789 είπε

Tα δικτυα στα νησια ειναι πολυ παλια, ειναι πολυ ευκολο να βρεθει σιδηρος απο σκουρια, με τη χλωριωση επισης κανουν οτι να ναι και μικροοργανισμοι υπαρχουν γιατι οι δεξαμενες συντηρουνται πλημμελως.Δεν τους ελεγχει κανεις γιατι ειναι δημοσιο.

Σε καθε περιπτωση,καθε περιοχη εχει αλλα προβληματα αναλογα με τη προελευση του νερου και το εκαστοτε δικτυο,δεν ειναι κοινα τα προβληματα.Οπως επισης αν υπαρχει ενα Χ προβλημα εκτος οριων, δεν σημαινει οτι καποιος θα πεθανει σε μια εβδομαδα.Τα  ορια που υπαρχουν ειναι αρκετα αυστηρα.

Αν καποιος ειναι στην Αττικη,εχει αρκετα καλες πιθανοτητες να πινει καλο νερο εξαρχης (αλλα οχι βεβαιοτητα).

Οσο παμε προς τα εξω οι πιθανοτητες χειροτερευουν.

 

Άρα για μια μέτρια λύση από άποψη αποτέλεσματος αφού η τέλεια λύση σίγουρα απαιτεί πολλά χρήματα, ποια είναι γενικά ? Δηλαδή εγώ που είμαι επαρχία και έχουμε βαρύ νερό κυρίως σε θέμα αλάτων που αυτό από όσο ξέρω δε λύνεται εύκολα, τι θα πρότεινε κάποιος να βάλω για απλή βελτίωση της ποιότητας, πχ μείωση αλάτων έστω λίγο, μείωση παθογονων και μικροβιων, μείωση χλωριου και γενικά μια βελτίωση στα βασικά σημεία με ένα νορμάλ κόστος, ακόμα και 200 το χρόνο πχ αλλά όχι 1000 ή 10.000 εγκατάσταση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά αν ξέρει κάποιος, είχα αφήσει ένα ανταλλακτικό φίλτρου σε μια ραφιέρα δίπλα σε ένα παράθυρο και διαπίστωσα ότι το απόγευμα το χτυπούσε λίγο ο ήλιος όλον αυτόν τον καιρό(2 μήνες περίπου)… Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα φίλτρα geyser με ένα φίλτρο Aragon νανοτεχνολογίας που κρατάει αλλά κτλ έχει κανείς εικόνα? Είναι πατενταρισμένο και δεν το έχω βρει άλλου..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Nikolas7_7 είπε

Άρα για μια μέτρια λύση από άποψη αποτέλεσματος αφού η τέλεια λύση σίγουρα απαιτεί πολλά χρήματα, ποια είναι γενικά ? Δηλαδή εγώ που είμαι επαρχία και έχουμε βαρύ νερό κυρίως σε θέμα αλάτων που αυτό από όσο ξέρω δε λύνεται εύκολα, τι θα πρότεινε κάποιος να βάλω για απλή βελτίωση της ποιότητας, πχ μείωση αλάτων έστω λίγο, μείωση παθογονων και μικροβιων, μείωση χλωριου και γενικά μια βελτίωση στα βασικά σημεία με ένα νορμάλ κόστος, ακόμα και 200 το χρόνο πχ αλλά όχι 1000 ή 10.000 εγκατάσταση. 

 

Επαρχια αναλογα την περιοχη μπορει να εχει θεματα λογω φυτοφαρμακων λιπασματων,μπορει και οχι βεβαια,οποτε ερχομαστε παλι στο αρχικο,χωρις αναλυση νερου δεν εχει νοημα να βαζουμε "φιλτρα" δια πασα νοσον.Δεν υπαρχουν τετοια φιλτρα.Η απολυτη λυση για ποσιμο νερο ειναι απιθανο να ειναι φτηνη ή να αρκει ενα φιλτρο.Αλλα οπως ειπα και πριν,αναλυση νερου πρωτα,γιατι θεωρητικα μπορει να μην υπαρχει και κανενα προβλημα.Δεν καταλαβαινω γιατι αρκετοι εισαστε διαθεσιμοι να δινετε Χ ευρω το μηνα για φιλτρα αγνωστου ιδιοτητων αλλα μηδεν ευρω για να μαθετε αν οντως εχετε προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Nikolas7_7 είπε

Άρα για μια μέτρια λύση από άποψη αποτέλεσματος αφού η τέλεια λύση σίγουρα απαιτεί πολλά χρήματα, ποια είναι γενικά ? Δηλαδή εγώ που είμαι επαρχία και έχουμε βαρύ νερό κυρίως σε θέμα αλάτων που αυτό από όσο ξέρω δε λύνεται εύκολα, τι θα πρότεινε κάποιος να βάλω για απλή βελτίωση της ποιότητας, πχ μείωση αλάτων έστω λίγο, μείωση παθογονων και μικροβιων, μείωση χλωριου και γενικά μια βελτίωση στα βασικά σημεία με ένα νορμάλ κόστος, ακόμα και 200 το χρόνο πχ αλλά όχι 1000 ή 10.000 εγκατάσταση. 

 

Για όλα αυτά που λές συνδυαστικά μπορείς να δείς ένα φίλτρο της DOULTON άνω ή κάτω πάγκου. Θα έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimo69 είπε

Για τα φίλτρα geyser με ένα φίλτρο Aragon νανοτεχνολογίας που κρατάει αλλά κτλ έχει κανείς εικόνα? Είναι πατενταρισμένο και δεν το έχω βρει άλλου..

 

το εχω εδω και 2 χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Καθε 6 μηνες αλλαξω ανταλακτικο φιλτρακι με κοστος 8,5 ευρω.Και ειμαι σε περιοχη με πολυ χαλια νερο.

Επεξ/σία από jimmy1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2022 στις 2:22 ΜΜ, vagos789 είπε

Καλησπερα,με αφορμη μια ερευνα που εκανα σε Κυκλαδες,να σας πω καποια πραγματα για να μοιραστω την εμπειρια μου.

Για συγκροτημα 5-7 κατοικιων,εγινε πρωτα απο ολα αναλυση του νερου σε πιστοποιημενο εργαστηριο.

Αν δεν το κανετε αυτο,δεν κανετε τιποτα,γιατι δεν ξερετε αν και ποιον εχθρο πολεματε.

Στη συνεχεια επιλεχθηκε η λυση.Η λυση δυστυχως δεν ηταν τοσο... λυση.

Χρειαζεται μια συστοιχια δεξαμενων και μηχανηματων για αντιστροφη οσμωση,καθως και χημικα και συνεχης ελεγχος,οχι δηλαδη set and forget.

Ολα αυτα θα στοιχιζαν 10.000€ αρχικα,εφοσον πρωτα εβγαιναν αδειες απο πολεοδομια κτλ (αρκετα δυσκολο και χρονοβορο).

H εναλλακτικη ηταν καποια φιλτρα στους σωληνες+φιλτρο κατω απο τον παγκο της κουζινας που θα ειχε και UV αποστειρωτη,αυτο θα βελτιωνε μεν συνολικα την κατασταση αλλα και παλι δεν θα εδινε ασφαλες και ποσιμο νερο.

Τα περισσοτερα φιλτρα που πωλουνται, εφοσον λειτουργουν σωστα,κατακρατουν απλως στερεα σωματιδια.

Δηλαδη δεν κατακρατουν τιποτα απο χημικα,απο σιδηρο-σκουρια, απο μικροοργανισμους κτλ.

 

Καλησπέρα,

Όταν λες 

"Τα περισσοτερα φιλτρα που πωλουνται, εφοσον λειτουργουν σωστα,κατακρατουν απλως στερεα σωματιδια.

Δηλαδη δεν κατακρατουν τιποτα απο χημικα,απο σιδηρο-σκουρια, απο μικροοργανισμους κτλ." τι ακριβώς εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2022 στις 2:22 ΜΜ, vagos789 είπε

Καλησπερα,με αφορμη μια ερευνα που εκανα σε Κυκλαδες,να σας πω καποια πραγματα για να μοιραστω την εμπειρια μου.

Για συγκροτημα 5-7 κατοικιων,εγινε πρωτα απο ολα αναλυση του νερου σε πιστοποιημενο εργαστηριο.

Αν δεν το κανετε αυτο,δεν κανετε τιποτα,γιατι δεν ξερετε αν και ποιον εχθρο πολεματε.

Στη συνεχεια επιλεχθηκε η λυση.Η λυση δυστυχως δεν ηταν τοσο... λυση.

Χρειαζεται μια συστοιχια δεξαμενων και μηχανηματων για αντιστροφη οσμωση,καθως και χημικα και συνεχης ελεγχος,οχι δηλαδη set and forget.

Ολα αυτα θα στοιχιζαν 10.000€ αρχικα,εφοσον πρωτα εβγαιναν αδειες απο πολεοδομια κτλ (αρκετα δυσκολο και χρονοβορο).

H εναλλακτικη ηταν καποια φιλτρα στους σωληνες+φιλτρο κατω απο τον παγκο της κουζινας που θα ειχε και UV αποστειρωτη,αυτο θα βελτιωνε μεν συνολικα την κατασταση αλλα και παλι δεν θα εδινε ασφαλες και ποσιμο νερο.

Τα περισσοτερα φιλτρα που πωλουνται, εφοσον λειτουργουν σωστα,κατακρατουν απλως στερεα σωματιδια.

Δηλαδη δεν κατακρατουν τιποτα απο χημικα,απο σιδηρο-σκουρια, απο μικροοργανισμους κτλ.

 

Θέλατε να έχετε πόσιμο νερό σε επίπεδο κεντρικής εγκατάστασης; 

Για το σύστημα με φίλτρο κεντρικής παροχής (για τα χοντρά) και αντίστροφης όσμωσης+υπεριώδεις τι μπορεί να ήταν αυτό που δεν μπορούσε να αφαιρέσει και να το κάνει πόσιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νερο ειχε βρωμικά (ο τόνος στη λήγουσα) χλωριουχα και σίδηρο.

Δηλαδη δεν ειχε καν κωλοβακτηριδια,νιτρωδη κ.α. που συναντωνται συχνα αλλου

Χρειαζοταν μια πληρης εγκατασταση αντιστροφης οσμωσης με δεξαμενες και συνεχης χρηση χημικων με παρακολουθηση

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vagos789 είπε

Επαρχια αναλογα την περιοχη μπορει να εχει θεματα λογω φυτοφαρμακων λιπασματων,μπορει και οχι βεβαια,οποτε ερχομαστε παλι στο αρχικο,χωρις αναλυση νερου δεν εχει νοημα να βαζουμε "φιλτρα" δια πασα νοσον.Δεν υπαρχουν τετοια φιλτρα.Η απολυτη λυση για ποσιμο νερο ειναι απιθανο να ειναι φτηνη ή να αρκει ενα φιλτρο.Αλλα οπως ειπα και πριν,αναλυση νερου πρωτα,γιατι θεωρητικα μπορει να μην υπαρχει και κανενα προβλημα.Δεν καταλαβαινω γιατι αρκετοι εισαστε διαθεσιμοι να δινετε Χ ευρω το μηνα για φιλτρα αγνωστου ιδιοτητων αλλα μηδεν ευρω για να μαθετε αν οντως εχετε προβλημα.

εχεις δικιο αλλα πιο πολυ στα αλατα ειναι το δικο μου προβλημα ομως δεν ξερω αν θα ηθελα αντιστροφη οσμωση και λοιπες "χημικες" διαδικασιες για να το βελτιωσω.. γιαυτο δεν το ψαχνω διαφορετικα. το να πας σε χημικη λυση για μενα δεν ειναι επιλογη οταν δεν εχει καποιο σοβαρο θεμα το νερο. Προσωπικα σκεφτομαι να παρω μεγαλα γυαλινα δοχεια και να πηγαινω στο βουνο σε πηγη που εχω στα 40 λεπτα, 2 φορες το μηνα, να παιρνω νερο κορυφαιο, οπως εκανα και πολυ παλια αλλα καποια στιγμη βαρεθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, jimmy1966 είπε

το εχω εδω και 2 χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Καθε 6 μηνες αλλαξω ανταλακτικο φιλτρακι με κοστος 8,5 ευρω.Και ειμαι σε περιοχη με πολυ χαλια νερο.

Το ανταλλακτικό είναι και αυτό geyser? Είναι από το Aragon που διαφημίζουν ή του ενεργού άνθρακα.έχεις κάνει κάποιο τσέκαρε στο νερό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2022 στις 3:39 ΜΜ, iVentz είπε

Καλησπέρα, είχα ψηθεί να πάρω ένα Toray Mk2 eg λόγω κριτικών στο σκρουτζ. Αν και όσο μπορέσα να διαβασω στο thread τα άνω πάγκου δεν λένε (?). Είμαι σε σπίτι που θα μείνω 1-2 χρόνια max.

 

Επίσης κάτι άσχετο.. Εχω δει έναν τύπο από την Camelot greece στο YouTube (Κώστα Αθανασίου) φαίνεται πολύ πειστικός, γνώστης κτλπ.. από την άλλη βγάζει και ένα vibe telemarketing scammer. Είναι καλή η κακή πηγή για φίλτρα νερού? Link

Trust the vibe....ακριβώς αυτό είναι !

Μία προσωπική εταιρεία του ίδιου που έγινε οικογενειακή επιχείρηση... που ονομάστηκε international κλπ για να πουλήσει μούρη. Που συνεργάζεται με άλλες εταιρείες "προστασίας της υγείας" που ποτέ δεν ονομάζονται και ποτέ δεν εμφανίζονται.

Η Camelot Greece εννοείται πως δεν είναι καμία θυγατρική ...γιατί απλά δεν υπάρχει κανένας αμερικανικός κολοσσός ...όλα είναι one man show του κύπριου.

Ένα προϊόν που διαφημίζεται για το χειρουργικό ατσάλι ...ΟΥΑΟΥ ...κάμποσους όρους που κανείς δεν ξέρει τι σημαίνουν και φυσικά δεν είναι διεθνώς αναγνωρισμένοι.

Όλα τα χαρτιά και τα πιστοποιητικά που δείχνει έχουν όση βαρύτητα έχουν και οι βεβαιώσεις συμμετοχής σε ένα σεμινάριο....και βεβαίως αφορούν κατά 95% τον ίδιο...όχι το προϊόν του.

Αν το πάρεις απόφαση, θα το αγοράσεις μόνο και μόνο από την απίστευτη πίεση που θα φας από τον ίδιο ως πωλητή....για να μην σου πω την απίστευτη πίεση που θα τρως κάθε φορά που είναι να αλλάξεις το φίλτρο.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimo69 είπε

Το ανταλλακτικό είναι και αυτό geyser? Είναι από το Aragon που διαφημίζουν ή του ενεργού άνθρακα.έχεις κάνει κάποιο τσέκαρε στο νερό?

https://www.online-parts.gr/index.php?act=viewProd&productId=230  αυτο εδω ειναι το ανταλακτικο.Καθε 6 μηνες το αλλαζουμε.Αγοραζω 3 μαζι και μου βγαινει 8,5 ευρω το ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2022 στις 2:32 ΜΜ, vagos789 είπε

Το νερο ειχε βρωμικά (ο τόνος στη λήγουσα) χλωριουχα και σίδηρο.

Δηλαδη δεν ειχε καν κωλοβακτηριδια,νιτρωδη κ.α. που συναντωνται συχνα αλλου

Χρειαζοταν μια πληρης εγκατασταση αντιστροφης οσμωσης με δεξαμενες και συνεχης χρηση χημικων με παρακολουθηση

 

 

Φίλε ποιος σε είπε ότι χρειάζονται τόσα χρήματα για σίδηρο και χλωριούχα. Ποια είναι η τιμή των χλωριουχων και ποιος σε είπε ότι τα χλωριούχα είναι επικίνδυνα για τον οργανισμό. Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας δεν έχει ανώτατες τιμές  όσο αφορά στην ανθρώπινη υγεία. Έχουν μια τιμή 250mg η οποία αν ξεπεραστεί δίνει μια γλυφή γεύση στο νερό. Από εκεί κ πέρα αν ο σίδηρος όπως εξηγείς που έχετε εννοεις σκουριές κτλ να ξες ότι ένα καλό φίλτρο άνθρακα κατακρατά τις σκουριές. Από εκεί κ πέρα ότι κ να έχει το νερό μέχρι κ μικρόβια και ιούς κτλ υπάρχουν φίλτρα αντίστροφης όσμωσης και φίλτρα με UV τα οποία θα σε κάνουν δουλειά κ με την βοήθεια εμπλουτισμού θα παίρνεις τις απαραίτητες ουσίες που είναι υγιεινές για τον ανθρώπινο οργανισμό. Τώρα αν θέλετε να μην επιβαρύνετε τις σωληνώσεις και το δίκτυο σας με χλωριούχα κτλ τότε ίσως χρειαστεί όλο αυτό που λέτε ότι σας προτείνανε , απλά δεν ξέρω τι χημικά θα χρησιμοποιηθούν ώστε να μην τα βρείτε στο πόσιμο νερό σας. Πρέπει να ξέρετε τι κινήσεις θα γίνουν ώστε να καθαρίσει το δίκτυο και τι χημικά θα χρησιμοποιηθούν.

Τώρα όσο αφορά τα άλατα στα νερά για έναν άλλο φίλο που ρωτάει. Έχουμε πει πολλές φορές ότι τα άλατα δεν είναι επικίνδυνα για τον ανθρώπινο οργανισμό. Καταστρέφουν σωληνώσεις κτλ αλλά δεν κάνουν κακό στον άνθρωπο. Είναι ιόντα μαγνησίου και ασβεστίου. Υπερπολυτιμα για τον άνθρωπο. Αν κάποιος θέλει να κάνει σοβαρή δουλειά για την αφαίρεση αλάτων χρειάζεται ένα καλό αποσκληρυντη (ο οποίος κοστίζει κάτι παραπάνω από 600-700€) και στο πόσιμο νερό ένα σοβαρό φίλτρο όσμωσης διότι οι αποσκληρυντες λειτουργούν κυρίως με ανταλλαγή ιόντων. Δλδ ανταλλάσουν τα ιόντα του μαγνησίου κ ασβεστίου με ιόντα νατρίου.το νερό μετά δεν θα έχει άλατα (μαγνήσιο και ασβέστιο) αλλά θα έχει νάτριο(αλάτι). Όσο περισσότερη περιεκτικότητα εχουμε σε άλατα τόσο περισσότερη θα είναι και η περιεκτικότητα σε νάτριο κατά την ανταλλαγή. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, mix82g είπε

Φίλε ποιος σε είπε ότι χρειάζονται τόσα χρήματα για σίδηρο και χλωριούχα. Ποια είναι η τιμή των χλωριουχων και ποιος σε είπε ότι τα χλωριούχα είναι επικίνδυνα για τον οργανισμό. Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας δεν έχει ανώτατες τιμές  όσο αφορά στην ανθρώπινη υγεία. Έχουν μια τιμή 250mg η οποία αν ξεπεραστεί δίνει μια γλυφή γεύση στο νερό. Από εκεί κ πέρα αν ο σίδηρος όπως εξηγείς που έχετε εννοεις σκουριές κτλ να ξες ότι ένα καλό φίλτρο άνθρακα κατακρατά τις σκουριές. Από εκεί κ πέρα ότι κ να έχει το νερό μέχρι κ μικρόβια και ιούς κτλ υπάρχουν φίλτρα αντίστροφης όσμωσης και φίλτρα με UV τα οποία θα σε κάνουν δουλειά κ με την βοήθεια εμπλουτισμού θα παίρνεις τις απαραίτητες ουσίες που είναι υγιεινές για τον ανθρώπινο οργανισμό. Τώρα αν θέλετε να μην επιβαρύνετε τις σωληνώσεις και το δίκτυο σας με χλωριούχα κτλ τότε ίσως χρειαστεί όλο αυτό που λέτε ότι σας προτείνανε , απλά δεν ξέρω τι χημικά θα χρησιμοποιηθούν ώστε να μην τα βρείτε στο πόσιμο νερό σας. Πρέπει να ξέρετε τι κινήσεις θα γίνουν ώστε να καθαρίσει το δίκτυο και τι χημικά θα χρησιμοποιηθούν.

Τώρα όσο αφορά τα άλατα στα νερά για έναν άλλο φίλο που ρωτάει. Έχουμε πει πολλές φορές ότι τα άλατα δεν είναι επικίνδυνα για τον ανθρώπινο οργανισμό. Καταστρέφουν σωληνώσεις κτλ αλλά δεν κάνουν κακό στον άνθρωπο. Είναι ιόντα μαγνησίου και ασβεστίου. Υπερπολυτιμα για τον άνθρωπο. Αν κάποιος θέλει να κάνει σοβαρή δουλειά για την αφαίρεση αλάτων χρειάζεται ένα καλό αποσκληρυντη (ο οποίος κοστίζει κάτι παραπάνω από 600-700€) και στο πόσιμο νερό ένα σοβαρό φίλτρο όσμωσης διότι οι αποσκληρυντες λειτουργούν κυρίως με ανταλλαγή ιόντων. Δλδ ανταλλάσουν τα ιόντα του μαγνησίου κ ασβεστίου με ιόντα νατρίου.το νερό μετά δεν θα έχει άλατα (μαγνήσιο και ασβέστιο) αλλά θα έχει νάτριο(αλάτι). Όσο περισσότερη περιεκτικότητα εχουμε σε άλατα τόσο περισσότερη θα είναι και η περιεκτικότητα σε νάτριο κατά την ανταλλαγή. 

 

πολυ επεξεγηματικος, σε ευχαριστω για την αναλυση, ειχα ρωτησει για τα αλατα αλλα γενικα παρακολουθω ολη την συζητηση.

Τα αλατα το ξερω οτι δεν κανουν κακο γενικα αλλα σε μεγαλη περιεκτικοτητα μηπως ειναι και αυτα επιβαρυντικα για αρθρωσεις κτλ? εγω αυτη την εικονα εχω, οχι οτι ειναι χημικα που κανουν κακο, αλλα απλως καθονται σε αρθρωσεις κτλ.

Τωρα στην περιοχη μου δεν εχω δει σε αναλυσεις κατι τρομερο,περα απο τα συνηθισμενα που εχει ενα νερο, λιγο βαρυ απο αλατα και λιγη επιβαρυνση απο μικροβια κτλ. Θα παω να κανω και εγω μια αναλυση, απλα εχω 2 φιλους με εργαστηρια και μου εχουν πει οτι δεν εχουμε θεμα με το νερο, και οτι οσοι πηραν camelot απλα ειχαν καλυτερες τιμες στα δεδομενα αυτα αλλα οχι κατι τρομερο. Γιαυτο κατεληξα στο τελος να μην βαλω τιποτα. (εξαλλου οποτε ηπια απο το φιλτραρτισμενο δεν ειδα διαφορα ουτε στη γευση), ομως αν μπορουσα με απλο τροπο να μειωσω τα αλατα, αν ισχυει αυτο που λεω παραπανω, θα ηταν ιδανικο. Τον εμπλουτισμο (αντιστροφη οσμωση) δε θα τον επεδιωκα γιατι το θεωρω χημικη διαδικασια που δεν με ενθουσιαζει 

Επεξ/σία από Nikolas7_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...