Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, thodoris20s είπε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, αυτό ακριβώς ήθελα. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο; Επίσης τι προτείνετε μονού σταδίου ή διπλού;

Αυτό το κομμάτι το αφήνω για τους πιο έμπειρους χρήστες γιατί εγώ δεν καταλαβαίνω πολλά από τις αναφορές για τις αναλύσεις νερού. Πάντως εγώ προσωπικά που είμαι Τούμπα έχω μονού σταδίου, με φίλτρο ενεργού άνθρακα 0,5 micron.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, yazidis είπε

Αυτό το κομμάτι το αφήνω για τους πιο έμπειρους χρήστες γιατί εγώ δεν καταλαβαίνω πολλά από τις αναφορές για τις αναλύσεις νερού. Πάντως εγώ προσωπικά που είμαι Τούμπα έχω μονού σταδίου, με φίλτρο ενεργού άνθρακα 0,5 micron.

https://www.skroutz.gr/s/21887971/Pentair-2GSL-Single-Syskeyi-Filtrou-Nerou-Kato-Pagou-Kentrikis-Parochis-Moni-1-2-me-Antallaktiko-Filtro-Matrikx-CTO-5-mm-5720551091.html#reviews

Με ένα τέτοιο θεωρώ ότι θα είμαι ΟΚ, αλλά ας περιμένω και τους πιο έμπειρους χρήστες για γνώμες και προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αυτο αλλαζεται καθε χρονο οπως αναγραφεται ,τοτε τα 9 ευρω που κοστιζει ενα φιλτρο τον χρονο ειναι οικονομικο.εγω εχω στα ρολογια ΑΤΛΑΣ αυτο το κοντο με τον κυλιδνρο-φιλτρο που ειναι σνα σχοινι μεσα.κοστιζει 4 ευρω και το αλλαζω καθε 5-6 μηνες οπτοε ερχομαι στα ιδια χρηματα. αλλα θελω να φυγει απο τα ρολογια γιατι φοβαμαι φθορα- διαροη.εχουμε θεματα .

οποτε κατι τετοιο ειναι καλο.υπαρχει κατι παρομοιο στα ιδια χρηματα για κατω απο τον παγκο ,σαν εναλλακτικο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους.

Μετακομισε ο κουμπάρος μου σε σπιτι στη Φιλαδέλφεια,με σιδερενιους σωληνες.

Προσανατολιζομαι σε φιλτρο κατω παγκου για στερεα σωματίδια,ισως διπλο και για χλώριο.

Μπορείτε να προτείνετε καποιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, specre είπε

@HERTHAN δε νομίζω να έπαθε κάτι. Έχω την εντύπωση πως αν αφήσεις να περάσει καυτό και αρκετό νερό, τότε χαλάει.

Καυτό νερό δεν ήταν σίγουρα και πέρασε μόνο για λίγα δευτερόλεπτα.Το πολυ 5-6 δευτερόλεπτα να ήταν.

Εγω το έβγαλα τώρα αλλά με αυτά που έχω ψάξει και διαβάζω για θερμοκρασίες κλπ γράφουν ότι πάνω απο 50 βαθμούς στην ουσία καταστρέφεται το φίλτρο.Το νερό που πέρασε ηταν το πολύ 20 βαθμούς άντε βαριά 30 γιατί δεν μπορω να το υπολογίσω και ακριβώς.

Σκέφτομαι να το ξαναβάλω να σου πω την αλήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρό review από την Pentair-Ct-10.

Να θυμίσω ότι το πρόβλημα μας ήταν η συνδυαστική μυρωδιά κλεισούρας και χλωρίου. Από θέμα καθαρότητας νερού σύμφωνα με τις τελευταίες μετρήσεις που έγιναν έοχυμε πολύ καλό νερό.

Με το παραπάνω φίλτρο δεν μυρίζει. Επιπλέον δεν συσσωρεύονται άλατα στις συσκευές μας, βραστήρα, καφετιέρες.

Χωρίς να στείλω δείγμα είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα, αφού μου κάλυψε το ζητούμενο και κάτι παραπάνω.
 

Τώρα ψάχνω αντίστοιχη λύση για να καταργήσουμε το άνω πάγκου και να βάλουμε επιπλέον βρυσάκι, μάλλον θα προτιμήσω την ίδια εταιρία (αν έχετε κάποια πρόταση καλοδεχούμενη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2024 στις 5:20 ΜΜ, thodoris20s είπε

Δεν πάει μαζί με το βρυσάκι υποχρεωτικά;

Εννοείς απλά ένα τέτοιο; https://www.skroutz.gr/s/21863851/Pentair-M10-Slime-Line-Syskeyi-Filtrou-Nerou-Kato-Pagou-Kentrikis-Parochis-Dipli-1-4.html#description

Αυτό έχει παροχές 1/4" για βρυσάκι αν θέλεις απευθείας δες με παροχές 1/2"

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω στο φίλτρο αντίστροφης όσμωσης  υπάρχει διακοπτάκι - βίδα κάτι που να ρυθμίζει την σκληρότητα ή την αγωγιμότητα του νερού ; 

Που βρίσκεται συνήθως αυτό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2024 στις 12:44 ΜΜ, filarhos είπε

Μικρό review από την Pentair-Ct-10.

Να θυμίσω ότι το πρόβλημα μας ήταν η συνδυαστική μυρωδιά κλεισούρας και χλωρίου. Από θέμα καθαρότητας νερού σύμφωνα με τις τελευταίες μετρήσεις που έγιναν έοχυμε πολύ καλό νερό.

Με το παραπάνω φίλτρο δεν μυρίζει. Επιπλέον δεν συσσωρεύονται άλατα στις συσκευές μας, βραστήρα, καφετιέρες.

Χωρίς να στείλω δείγμα είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα, αφού μου κάλυψε το ζητούμενο και κάτι παραπάνω.
 

Τώρα ψάχνω αντίστοιχη λύση για να καταργήσουμε το άνω πάγκου και να βάλουμε επιπλέον βρυσάκι, μάλλον θα προτιμήσω την ίδια εταιρία (αν έχετε κάποια πρόταση καλοδεχούμενη).

Από  τα καλύτερα της αγοράς. https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kato-pagkou-pentair-everpure-s-100-05mm-me-kefali-ql3b-kai-vrisaki/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα μαγαζί που ρώτησα μου πρότεινε atlas filtri για κεντρική παροχή και είναι ενεργού άνθρακα . Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι θέλει κάθε 3-4 μήνες αλλαγή . Λίγο δεν είναι ρε παιδιά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, CaMp3on said:

Σε ένα μαγαζί που ρώτησα μου πρότεινε atlas filtri για κεντρική παροχή και είναι ενεργού άνθρακα . Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι θέλει κάθε 3-4 μήνες αλλαγή . Λίγο δεν είναι ρε παιδιά ;

Εμένα για Ατλας που ρώτησα μου είπαν κάθε χρόνο και κάθε 3 η μεμβράνη (σε σύστημα 6 σταδίων) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2024 στις 9:32 ΜΜ, NeraBlack είπε

Καλησπέρα σε ολους.

Μετακομισε ο κουμπάρος μου σε σπιτι στη Φιλαδέλφεια,με σιδερενιους σωληνες.

Προσανατολιζομαι σε φιλτρο κατω παγκου για στερεα σωματίδια,ισως διπλο και για χλώριο.

Μπορείτε να προτείνετε καποιο;

Καλησπέρα. Έχει σημασία αν θα επιλέξεις φίλτρο με ξεχωριστό βρυσάκι ή απ' ευθείας στη κρύα παροχή. 

Στη περίπτωση που δεν επιλέξεις βρυσάκι, τότε το διπλό είναι σοφότερη επιλογή 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...