Προς το περιεχόμενο

8800 gt : Οι πρώτες επιδόσεις σε παιχνίδια


EddieObscurant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δηλαδή ρε παιδιά η nvidia θα χτυπήσει τη χριστουγεννιάτικη αγορά με ένα lifting της 8800?

 

΄Οτι θα κάνει ακριβώς και η ΑMD.

 

Δεν έλεγαν ότι θα κυκλοφορούσαν οι νέες 9Χ00 με DirectX10.1 μετά το Νοέμβρη?

 

Ποιά αξιόπιστη πηγή το ισχυρίστηκε; ΄Εχω πει πολλάκις εδώ μέσα ότι θα είναι μόνο D3D10.

 

Ποιός μου λέει εμένα ότι σε ένα 6μηνο-12μηνο δε θα υποστηριζεται απο κανένα νέο game?

 

Αν κοιτάξεις τα slides της Microsoft λέει σαφέστατα incremental increase. Επειδή δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι συνέχεια, η σύντομη απάντηση είναι ότι οι επερχόμενες κάρτες θα είναι το ίδιο γρήγορες όσο οι ενσωματωμένες μονάδες του μέλλοντος όταν κυκλοφορήσει το πρώτο πραγματικό D3D10 παιχνίδι. H βασικότερη διαφορά του D3D10.1 είναι ο καλύτερος έλεγχος της εξομάλυνσης στα παιχνίδια και όχι κάποιο feature που θα κερδίζεις ή θα χάνεις στα παιχνίδια.

 

Επίσης μου φαίνεται λίγο παράδοξο να είναι φθηνότερη απ' τις υπάρχουσες 8800 και με καλύτερες επιδόσεις.

Ή θα πρέπει να καταργήσει τελείως τις απλές 8800 και τις πανάκριβες 8800GTX ή αλλιώς θα χάσει πελάτες απ' την παλιά φρουρά της.

 

Τα refresh έτσι είναι. ΄Αλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς.

 

Και δε νομίζω ότι η nvidia πιέζεται ιδιαίτερα απ' τον ανταγωνισμό αυτή τη στιγμή για να ρίξει τις τιμές.

 

To λες εσύ αυτό. Η AMD ανασκουμπώνεται για τα καλά με το RV670 και η nvidia το γνωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρώτο link δεν δουλεύει.

το δεύτερο είναι και πάλι από κάποιον ''θνητό'', θα συμφωνήσω με τον moderatora του nvnews, και θα παραμείνω καχύποπτος...

 

edit δουλεύει και το πρώτο link, αλλά όχι με firefox...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρώτο link δεν δουλεύει.

το δεύτερο είναι και πάλι από κάποιον ''θνητό'', θα συμφωνήσω με τον moderatora του nvnews, και θα παραμείνω καχύποπτος...

 

Το πρωτο link ειναι το review που αναλυουν στο δευτερο link στο nvnews..

And it looks pretty legitimate to me.. They just broke the NDA..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''I would wait for the big websites reviews. Something fishy about the high resolution scores. Has less SPs, less bandwidth but manages to hang with the GTX with AA and AF on? Hmmm...if its true great!! But, I dunno...slightly suspicious''

 

αυτή η άποψη στέκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''I would wait for the big websites reviews. Something fishy about the high resolution scores. Has less SPs, less bandwidth but manages to hang with the GTX with AA and AF on? Hmmm...if its true great!! But, I dunno...slightly suspicious''

 

αυτή η άποψη στέκει?

 

Mmm nope I don't see anything fishy here..Εξαρταται απο το πως ειναι δομημενος ο κωδικας ενος παιχνιδιου για να δειξει και τα αναλογα προτερηματα/μειονεκτηματα της..

Less bandwidth ναι και εδω ειναι και η "αδυναμια" της καρτας (partially bandwidth limited)και θα φανει ακομα περισσοτερο σε μελλοντικα games.. Δες CoH και World in Conflict ας πουμε την διαφορα της με την GTS 640mb και την 8800GTX..

Κατα τα αλλα εχει αρκετα SPs, very good core/mem clocks,excellent shader clock και το κυριοτερο high O/Cability..

Επισης μην ξεχνας οτι ειχαν τοσο καιρο να βρουν την χρυση τομη με το bus interface και φαινεται οτι για το κοινο που απευθυνεται η καρτα ειναι killer..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με βάζει σε σκέψεις ότι είναι πολή φτηνή και είναι λίγο πιο κάτω σε επιδόσεις από τις Gtx-Ultra που κοστίζουν 1 περιουσία.

 

Θα είναι δυναμίτης άν όλα αυτά ισχύουν πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης, καλά για τις δικιές μας δεν κάνω καν λόγο, αλλά και 640GTS θα πρέπει να πέσουν τουλάχιστον στα μισά λεφτά για να τις προτιμήσει κάποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bus interface είναι 256 right?

η δική μου με 320bus τρώει πολύ σκόνη, και με βάζει σε σκέψεις...

υποτίθεται ότι έχω και περισσότερο bandwidth..?

 

Αλλο το bus interface και αλλο το memory bandwidth.

 

Και memory bandwidth εχει περισσοτερο η 8800GTS (63.4 εναντι 57.6) αλλα παρα ταυτα βλεπεις οτι η 8800GT ειναι σχεδον παντα καλυτερη σε επιδοσεις.. Ειναι θεμα κωδικα παιχνιδιου και κατα ποσο επηρεαζει το memory pool size του κωδικα του τις επιδοσεις της καθε καρτας.. Και πολλα τετοια παιχνιδια δεν υπαρχουν προς το παρον.

 

Με λιγα λογια εξακολουθουν σημερα να μετρανε πιο πολυ τα core/shader clocks στις επιδοσεις μιας συγχρονης nVIDIA gpu με βαση την αρχιτεκτονικη της παρα το framebuffer size..

Αυτο βεβαιως μπορει να αλλαξει στο μελλον αλλα δεν θα εχει και καμια σημασια γιατι τοτε οι καρτες θα ειναι outdated.. Εξακολουθω να θεωρω την 8800gt a hell of gpu για το pricepoint της και ειδικα για το mainstream κοινο που απευθυνεται..

Βεβαιως παντα καλο θα ειναι να περιμενουμε και αλλα official benchmarks αλλα δεν νομιζω οτι θα αλλαξει η εικονα πολυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...