Προς το περιεχόμενο

Θανατική Ποινή : For OR Against?


slygeo87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστω ότι εφαρμόζεται μόνο σε δολοφόνους.

 

Εκτελούνται 100, αποκαλύπτεται λίγο μετά (ή πολύ μετά) ότι ήταν αθώος.

 

Τι λέμε τότε, δεν πειράζει, ένας ήταν μόνο;

 

Έστω ο,τι αυτό δε συνέβαινε, αλλά αυτό που είπα πιο πάνω...τότε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...εγώ μάλλον υπέρ είμαι.

Δεν έχω βέβαια εμπεριστατωμένα επιχειρήματα αλλά δεν θεωρώ τη φυλακή ως μέτρο σωφρονισμού ενός δολοφόνου.

 

Ναι ενώ ο θάνατος τον σωφρονίζει μια για παντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να σκοτωσεις τον αλλο οταν υπαρχουν τοσο ωραια εργαλεια http://www.men24.gr/html/ent/593/ent.35593.asp

αρκει να μην το παρακανει κανεις.

+ προτεινω το 8 με διαφορα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να σκοτωσεις τον αλλο οταν υπαρχουν τοσο ωραια εργαλεια http://www.men24.gr/html/ent/593/ent.35593.asp

αρκει να μην το παρακανει κανεις.

+ προτεινω το 8 με διαφορα :)

 

:fear::fear::shock::eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@horsepower

ποιο θα ειναι το αποτελεσμα λοιπον αν εφαρμοστει?

παραδειγματιζει? μειωνεται η εγκληματικοτητα?

οχι,αρα ποιο το αποτελεσμα?

 

 

Κοίτα δεν ξέρω αν υπάρχουν στατιστικές για το αν μειώνει την εγκληματικότητα ή την αυξάνει αλλά εσύ πχ δεν θα το ξανασκεφτόσουν αν ήθελες να με σκοτώσεις και υπήρχε η θανατική ποινή..

Η άποψή μου είναι πως μερικοί άνθρωποι όχι μόνο δεν είναι χρήσιμοι στην κοινωνία αλλά προκαλούν και μεγάλα προβλήματα από πάνω..δεν θα λείψουν σε κανέναν..τι αξία έχει η ζωή κάποιου που βίασε ένα(ή και περισσότερα) κοριτσάκι, του οποίου ίσως καταστραφεί η ζωή έπειτα από αυτό το συμβάν..τι αξία έχει η ζωή κάποιου που σκότωσε την γυναίκα του και τον κουμπάρο του επειδή μαμιόντουσαν??και θα μου πεις ότι κανείς δεν έχει δικαίωμα να αφαιρέσει κάποια ζωή(ανθρώπου-ζώου)..ο δολοφόνος όταν αφαιρεί μια ζωή παίρνει συγχωροχάρτι αφού εκτίσει την ποινή του??

Ισως διαπράξει ξανά αυτό για το οποίο καταδικάστηκε αφού αποφυλακιστεί..γιατί να το ρισκάρουμε?

 

Για να γίνω και ποιο συγκεκριμένος σχετικά με τις προϋποθέσεις κάτω από τις οποίες θα ήθελα να εφαρμοστεί..

1)Αν ο δολοφόνος πιανόταν επ' αυτοφόρω δεν το συζητάω καν..

2)Αν υπήρχαν αμφιβολίες για το αν είναι όντως αυτός ο ένοχος τότε να του επιβάλλεται ποινή φυλάκισης μέχρι να διαλευκανθεί η υπόθεση..

3)Για εμπόρους ηρωίνης βλ. 1

4)Για serial offenders ξαναβλ. 1(εκτός αν νομίζεις ότι υπάρχει δυνατότητα σωφρονισμού σε τέτοιες περιπτώσεις)..

5)Η θανάτωση να γινόταν με lethal injection..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέρ με τις προϋποθέσεις που έδεσε ο pappous_soulis.Αλλά εδώ που πόσο μάλλον είναι Ελλάδα δεν θα ήταν και πολύ δύσκολο να γίνει κάποιο λάθος και να ''φάνε'' κάποιον αθώο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω..Για κατι αφορητα απεχθες, οπως η παιδεραστια, απο τη μια θελω την θανατικη ποινη, και απο την αλλη σκεφτομαι πως θα μπορουσε να συνδυαστει με κανενα βασανιστηριακι πριν την επιβολη της, η τελοσπαντων ποια θα ηταν η φρικτοτερη τιμωρια.

Για αλλες περιπτωσεις, δεν ξερω.

Οταν προσπαθω να φανταστω, μονο στα πλαισια μεγαλης φρικης μου βγαινει το εσυ τωρα γιατι να ζεις, και γιατι να περιμενουμε να βγεις με καλη διαγωγη και να ξανακυκλοφορεις αναμεσα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά,για περιπτώσεις παιδεραστίας δεν χωράει συζήτηση.

Περιπτώσεις οπου ο πατέρας χτύπαγε και βίαζε επι καθημερινή βάση την κόρη του...εκεί όχι μόνο θανάτωση αλλά και τα πιο σκληρά βασανιστήρια να προηγηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιχείρημα ότι ο δολοφόνος μένει δολοφόνος δεν μπορώ να δω σε τι διαφέρει από το επιχείρημα ο ληστής μένει ληστής , πάνω στην βάση του σωφρονισμού και τον σκοπό του. Συνεπώς να σκέφτομαι οτι σωφρονισμός σημαίνει την ικανοποίηση των εγωκεντρικών διαθέσεων (φόνος ισούται με θάνατο) , βάζοντας το "εγώ" στην ανάλογη θέση; (συγγενής θύματος κτλ ). Δηλαδή η άνομη πράξη βαφτίζει τους άνομους μόνιμα αθέμιτους ακόμα και όταν εκτίσουν την ποινή τους;

 

Αντιστοίχως αφού η ληστεία δεν είναι άξια της ποινής του θανάτου , να προτείνουμε για παράδειγμα το δημόσιο μαστίγωμα για την ικανοποίηση του ίδιου εγωισμού ; Όχι αφου ο ληστής μένει ληστής , αρα τι κάνουμε με αυτόν αφου βγάλουμε πάνω του το άχτι μας; Κάποτε τους μαστιγώναμε για να εκφοβήσουμε αυτόν και το κόσμο γύρω του , αλλά τα εγκλήματα , φόνοι , βιασμοί , ληστείες κτλ δεν είναι και τόσο συνειδητές επιλογές όπως νομίζουν πολλοί.

 

Πολύ πιθανόν αν έβαζα την θέση μου σε ένα τετοιο σενάριο, να ήθελα να πιω το αίμα του άλλου που θα ....δεν θέλω να το σκέφτομαι , ειδικά όταν αφορά το έγκλημα αυτο δόλο και στην περίπτωση του βιασμού. Αλλά αυτο δεν λύνει το πρόβλημα στην ρίζα του, δηλαδή πρέπει κάποιοι ειδικοί να δουν τι τρέχει με την πάρτη του γιατί κατέληξε να σκοτώνει , ή να βιάζει. Αυτο δεν το επιδιώκεις στήνοντας τον τύπο στο τοίχο.

 

Ηθικά και αμετάκλητα ακόμα και αν το σωφρονιστικό σύστημα μας εν μέρει είναι σάπιο ,είμαι κατά. Η ποινή του θανάτου είναι μια παράδοξη πράξη γιατί επιβάλλεται υποτίθεται ενάντια στην ίδια την φύση του θανάτου με δόλο. Ίσως λοιπον η ποινή του θανάτου να ειναι πολύ χειρότερη πράξη απο το εγκλημα κεθαυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...