Προς το περιεχόμενο

Θανατική Ποινή : For OR Against?


slygeo87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα.

Το σωφρονιστικό σύστημα είναι χάλια,όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά παντού.Και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει,γιατί για να αλλάξει πρέπει να το ξηλώσουμε απ'τη ρίζα και να το χτίσουμε απ'την αρχή.Και κάτι τέτοιο εκτός του οτι δεν συμφέρει τους μεγάλους,για να φέρει αποτελέσματα πρέπει να εξετάσουμε την "νεα γενιά καταδίκων". (δεν μπορω να εξηγήσω ακριβώς αυτό που θέλω να πω)

Μπαίνεις μέσα για το τίποτα και βγαίνεις με πρεζόνι.Στην φυλακή γίνονται τρελά πράγματα.

 

Επίσης,όταν μπαίνεις για παράβαση κόκκινου σηματοδότη στην ίδια φυλακή με μια εκατοσταριά φονιάδων,drug dealers,και βιαστών,πως θα βγεις μετά έξω?

Θα έχεις ταυτιστεί με τον ρόλο του κρατουμένου.

Θα νιώθεις δακτυλοδεικτούμενος.

Θα φέρεις επάνω σου την ταμπέλα του εγκληματία.

 

Έτσι,όταν δεν μπορεί να σωφρονίσει έναν απλό παραβάτη,θα μπορέσει να σωφρονίσει έναν serial killer?

 

Πως λοιπόν θα προστατέψεις την κοινωνία απο κάτι τέτοιους? Και δεν εννοώ οτι με το να στείλεις έναν στην ηλεκτρική καρέκλα θα γλιτώσεις την κοινωνία απο την εγκληματικότητα,αλλά είναι πολύ πιθανό να σώσεις μια ζωή που μπορεί να αφαιρούσε ο εγκληματίας αυτός στην συνέχεια της ζωής του.Και αυτές τις ζωές που σώζονται έτσι οι στατιστικές έρευνες δεν μπορούν και ούτε μπόρεσαν να τις μετρήσουν ποτέ.

Αν λοιπόν δεν θες να τον σκοτώσεις,κόφ'του τουλαχιστον τα χερια να είναι λιγότερο επικίνδυνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν σου σκοτώσουν το παιδί με ένα πριόνι και το πετάξουν σε καμιά ρεματιά?

Είναι μια πιθανότητα που προφανώς να έχει γίνει και στη πραγματικότητα.

Δε προσπαθώ να σου αλλάξω άποψη ούτε είμαι απόλυτος στη δικιά μου' date=' αλλά εσύ ώντας πατέρας πως θα ήθελες να τιμωρηθεί ο δολοφόνος του παιδιού σου?[/quote']

 

Το ποινικό σύστημα δεν θα έπρεπε να έχει κυρίως σκοπούς τιμωρίας όσο σωφρονισμού. Αν σου κάνανε στο παιδί σου αυτό και το άλλο, άδεια επιχειρήματα, η νομοθεσία δεν σχηματίζεται εν βρασμό ψυχής, ούτε για να ικανοποιήσει τις καταστρεπτικές ανάγκες του καθένα. Διευθέτηση δυσλειτουργιών είναι, με σκοπό την κοινωνική επανένταξη του απροσάρμοστου. Αν μου σκοτώνανε κάποιον θα έκανα φρικτά πράγματα εν βρασμό ψυχής. ΕΥΤΥΧΩΣ λοιπόν που δεν είναι ο τσαντισμένος helm το κράτος, αλλά είναι η ψυχρή συλλογιστική του κοινωνικού συνόλου το κράτος.

 

Κοίτα δεν ξέρω αν υπάρχουν στατιστικές για το αν μειώνει την εγκληματικότητα ή την αυξάνει αλλά εσύ πχ δεν θα το ξανασκεφτόσουν αν ήθελες να με σκοτώσεις και υπήρχε η θανατική ποινή..

 

Υπάρχουν στατιστικές, να κοιτάξεις να μάθεις. Κοίτα τις στατιστικές του the great state of texas, πχ. Και μόνο που αποφαίνεσαι σε αυτό το ζήτημα με την ελαφρότητα κάποιου που δεν έχει κάνει στοιχειώδη έρευνα είναι κακό. Είναι ζήτημα ζωής και θανάτου. Εντάξει θα μου πεις, δεν ψηφίζουμε και για την λειτουργία του κράτους εδώ πέρα, αλλά επειδή οι συνειδήσεις διαμορφώνονται συνεχώς, δεν είναι καλό δείγμα αυτό που δείχνεις το να μην ξέρεις και να μιλάς για κάτι τόσο σημαντικό.

 

Όσο για την δολοφονική πρόθεση, κάνεις το λάθος να πιστεύεις ότι κάθε πράξη βίας είναι προμελετημένη εγκληματική ενέργεια παρμένη κάτω από ψυχρή ορθολογιστική λειτουργία. Οι άνθρωποι δεν είναι έτσι. Φταίνε εδώ και οι cliche αντιλήψεις του κόσμου για το πως είναι η βία, από ταινίες και τηλεοράσεις όπου το ΚΑΚΟ είναι πηγαία δύναμη που οδηγεί κάποιον να σκοτώνει μεθοδικά και σατανικά. Οι περισσότερες δολοφονίες είναι εγκλήματα πάθους από κακομοίρηδες η ανθρώπους που τους φτάσανε στα όρια τους, δεν είναι οργανωμένες ληστείες χρηματαποστολών. Το οργανωμένο έγκλημα δεν είναι τόσο μεγάλο ζήτημα όσο το κάνει να φαίνεται ή τρομολάγνα επικαιρότητα να φαίνεται στο ελλάδα.

 

Αν θυμώσεις κάποιον περίεργο αρκετά, θα σε σκοτώσει δεν πα να υπάρχει θανατική ποινή ή όχι. Στατιστικά, αυτό φαίνεται να ισχύει. Οποτε το επιχείρημα αυτό δεν στέκει. Και να ισχύουσε, δηλαδή για να αποτρέψεις ένα βίαιο έγκλημα κάνει ένα βίαιο έγκλημα το ίδιο το κράτος και είναι κάθε πολίτης συνένοχος? Πάμε καλά?

 

 

Η άποψή μου είναι πως μερικοί άνθρωποι όχι μόνο δεν είναι χρήσιμοι στην κοινωνία αλλά προκαλούν και μεγάλα προβλήματα από πάνω..δεν θα λείψουν σε κανέναν..τι αξία έχει η ζωή κάποιου που βίασε ένα(ή και περισσότερα) κοριτσάκι, του οποίου ίσως καταστραφεί η ζωή έπειτα από αυτό το συμβάν..τι αξία έχει η ζωή κάποιου που σκότωσε την γυναίκα του και τον κουμπάρο του επειδή μαμιόντουσαν??

 

Η αξία της ανθρώπινης ζωής είναι αμέτρητη. Ίσος πρέπει να ασχοληθείς λίγο με τα ανθρώπινα δικαιώματα, δεν έγινε ο διαφωτισμός βερεσέ.

 

και θα μου πεις ότι κανείς δεν έχει δικαίωμα να αφαιρέσει κάποια ζωή(ανθρώπου-ζώου)..ο δολοφόνος όταν αφαιρεί μια ζωή παίρνει συγχωροχάρτι αφού εκτίσει την ποινή του??

 

Συγχωροχάρτι το λες εσύ το να περάσεις 25 χρόνια στην φυλακή? Εγώ το λέω πληρωμένο κοινωνικό χρέος. Όλη σου η ζωή ως τώρα ήταν μικρότερη από αυτό το χρονικό διάστημα, και το μεγαλύτερο μέρος της ούτε καν το θυμάσαι.

 

Ισως διαπράξει ξανά αυτό για το οποίο καταδικάστηκε αφού αποφυλακιστεί..γιατί να το ρισκάρουμε?

 

οκ ας μην το ρισκάρουμε... ας γίνουμε και εμείς όλοι μαζί εγκληματίες. Just το be safe. Λέτε για θανατικές ποινές και βασανισμούς. Δεν ξέρω από που πηγάζει αυτή η κυνικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι δε ανέτελε από την ανατολή ώς συνηθίζεται, αλλά από τη δύση. Your point;

 

Δε δέχεσαι τη θανατική ποινή επειδή μπορεί να γίνει λάθος και να πεθάνει κάποιος?

Οκ το δέχομαι...αλλά μόνο γι' αυτό το λόγο?

Επίσης κάτι ρώτησα πριν και δεν είχε κανείς τα @ να μου απαντήσει.

Σου σφάζει αύριο ο γείτονας το μωράκι σου...τι θα 'θελες να του κάνεις?

Μη πεις για απονόμωση ή φυλακή γιατί δε θα σε πιστεψώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε δέχεσαι τη θανατική ποινή επειδή μπορεί να γίνει λάθος και να πεθάνει κάποιος?

Οκ το δέχομαι...αλλά μόνο γι' αυτό το λόγο?

Επίσης κάτι ρώτησα πριν και δεν είχε κανείς τα @ να μου απαντήσει.

Σου σφάζει αύριο ο γείτονας το μωράκι σου...τι θα 'θελες να του κάνεις?

Μη πεις για απονόμωση ή φυλακή γιατί δε θα σε πιστεψώ.

 

σου απάντησε ο χελμ. ΑΚΡΙΒΩΣ από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου σκοτώνανε κάποιον θα έκανα φρικτά πράγματα εν βρασμό ψυχής.

 

Κράτος εν κράτει είσαι.

ΕΥΤΥΧΩΣ όμως...θα το κάνει το ''κράτος'' για 'σενα αντι να γίνεις εσύ ο ίδιος δολοφόνος.

Όποτε άσε τους παραλογισμούς και πάνε άναψε κανα κεράκι στο τάφο του παιδιού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάτι ρώτησα πριν και δεν είχε κανείς τα @ να μου απαντήσει.

Σου σφάζει αύριο ο γείτονας το μωράκι σου...τι θα 'θελες να του κάνεις?

Μη πεις για απονόμωση ή φυλακή γιατί δε θα σε πιστεψώ.

 

Συγκράτησε την τεστοστερόνη σου λίγο γιατι ξεχείλισε την οθόνη και τα βλέπεις λίγο θολά. Τι σχέση έχει η ψυχωσική σου αντίδραση και η δική μου με την σκοπιμότητα του σωφρονισμου, Ξεχωρισέτα αυτά τα δύο και επίσης διάβασε λίγο παραπάνω το ποστ του χελμ.

 

Κοίτα.

Το σωφρονιστικό σύστημα είναι χάλια,όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά παντού.(...)

Δεν είμαι σίγουρος για το "παντού" δεν ξέρω , είμαι σίγουρος όμως οτι υπάρχουν και σωφρονιστικά ιδρυματα που ουτε καν τα φαντάζεσαι και εσύ και εγω.

Απο την άλλη η λειτουργικότητα ενός ιδρύματος ή ενός συστήματος δεν μπορεί να επηρεάζει τις θέσεις μας στο αρχικό πρόβλημα-ερώτημα. Δηλαδή το αν λειτουργεί μια φυλακή σωστά ή όχι , δεν αλλάζει κάτι ως προς την ηθικότητα μιας ποινής που θέλει να συμβάλει στον σωφρονισμό.

Κατα τα άλλα , το πρόβληματα που αναφέρεις υφίστανται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@φιδelio nice feet dude και δε το παίζω άντρας όπως λες απλά είπα την άποψη μου.

Δε κατάλαβα το σχόλιο σου όμως, μήπως γίνεται να μου τα κάνεις λίγο πιο λιανά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@φιδelio nice feet dude και δε το παίζω άντρας όπως λες απλά είπα την άποψη μου.

Δε κατάλαβα το σχόλιο σου όμως, μήπως γίνεται να μου τα κάνεις λίγο πιο λιανά?

 

Οπως είπα και πριν ο χελμ το ανέλυσε σε πιο πάνω ποστ. (είναι καλύτερος στις επεξηγήσεις, δώσε λίγο περισσότερη βάση)

 

Δηλαδή... Είναι γεγονός οτι εσύ και εγώ θα αντιδρούσαμε με μανία/ψυχωση απέναντι σε έναν έγκληματια σαν αυτον που περιγράφεις, τον βιαστή της γκομενάς μας.

Αλλά αυτο λεμε δεν επικυρώνει την έννοια του σωφρονισμού , δεν μας εξηγεί δηλαδή πως θα εντοπίσουμε τα αίτια που οδηγεί έναν τέτοιο τύπο στο έγκλημα ώστε , πρώτον να τον θεραπεύσουμε αν γίνεται όσο γίνεται και δευτερον μέσα απο αυτήν την διαδικασία και χρησιμοποιώντας τις πληροφορίες που αποκομίσαμε απο την έρευνα , να εξασφαλίσουμε μια πιο υγιή κοινωνικοποίηση για τους εν δυναμει δολοφονους , βιαστές , πορνους και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο .... δηλαδή εσένα , εμένα ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eimai ΥΠΕΡ αμα το αδικημα γινοταν δυο φορες γιατι εγω να πληρωνο καθε τελειωμενο και να τον τιαζα στην φυλακη .θανατοσ και παλι θανατος αυτο ειναι σωστο σωθρονισμα για τους αλους να μην το επαναλαβουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποινικό σύστημα δεν θα έπρεπε να έχει κυρίως σκοπούς τιμωρίας όσο σωφρονισμού. Αν σου κάνανε στο παιδί σου αυτό και το άλλο, άδεια επιχειρήματα, η νομοθεσία δεν σχηματίζεται εν βρασμό ψυχής, ούτε για να ικανοποιήσει τις καταστρεπτικές ανάγκες του καθένα. Διευθέτηση δυσλειτουργιών είναι, με σκοπό την κοινωνική επανένταξη του απροσάρμoστου.

 

Όσο για την δολοφονική πρόθεση, κάνεις το λάθος να πιστεύεις ότι κάθε πράξη βίας είναι προμελετημένη εγκληματική ενέργεια παρμένη κάτω από ψυχρή ορθολογιστική λειτουργία. Οι άνθρωποι δεν είναι έτσι.

 

Συμφωνώ.

 

Είμαι κατα της θανατικής ποινής δεδομένου ότι αποδεικνύεται πως δεν λειτουργεί αποτρεπτικά (για να αφήσω στην άκρη τις απόλυτα προσωπικές θρησκευτικές πεποιθήσεις μου)

 

Βέβαια, υπάρχουν κάποιες (σπάνιες) περιπτώσεις όπου το άτομο λόγω σοβαρής ψυχικής διαταραχής, δεν φαίνεται να έχει πολλές πιθανότητες σωφρονισμου.

 

Μήπως σε αυτές τις περιπτώσεις (μετα από ενδελεχή εξέταση από ειδικούς και μόνο μετα προηγούμενη προσπάθεια σωφρονισμού βάσει ενός τέτοιου συστήματος που περιέγραψες) θα έπρεπε να εξεταστεί το ενδεχόμενο?

 

Μήπως, αν ο άνθρωπος λόγω εξωγενών ή εσωγενών παραγόντων φτάσει σε τέτοιο επίπεδο, να πρέπει να του φερθείς όπως σε ένα zώο με λύσσα προκειμένου να μην βλάψει άλλους?

 

Προφανώς μιλάω για ένα περιορισμένο αριθμό περιπτώσεων, αλλα δεν ξέρω την απάντηση, ειλικρινά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως είπα και πριν ο χελμ το ανέλυσε σε πιο πάνω ποστ. (είναι καλύτερος στις επεξηγήσεις, δώσε λίγο περισσότερη βάση)

 

Δηλαδή... Είναι γεγονός οτι εσύ και εγώ θα αντιδρούσαμε με μανία/ψυχωση απέναντι σε έναν έγκληματια σαν αυτον που περιγράφεις, τον βιαστή της γκομενάς μας.

Αλλά αυτο λεμε δεν επικυρώνει την έννοια του σωφρονισμού , δεν μας εξηγεί δηλαδή πως θα εντοπίσουμε τα αίτια που οδηγεί έναν τέτοιο τύπο στο έγκλημα ώστε , πρώτον να τον θεραπεύσουμε αν γίνεται όσο γίνεται και δευτερον μέσα απο αυτήν την διαδικασία και χρησιμοποιώντας τις πληροφορίες που αποκομίσαμε απο την έρευνα , να εξασφαλίσουμε μια πιο υγιή κοινωνικοποίηση για τους εν δυναμει δολοφονους , βιαστές , πορνους και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο .... δηλαδή εσένα , εμένα ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ .

 

Δεν είπα για τη γκόμενα σου είπα για το σπλάχνο σου μεθαύριο καταρχάς.

Δεν τάσσομαι απολύτως υπέρ του μέτρου αυτού, αν σκότωνε ένας τρελός π.χ. τη θεία σου δε θα μου καίγονταν καρφί για το αν θα τον κάψουν ή για το αν θα τον φυλακίσουν.

Το θέμα όμως είναι αν σου κάτσει εσένα ρε φίλε...πες ο,τι γίνει η στραβή, τότε με σοβαρότητα και ψυχραιμία θα είσαι πραγματικά υπέρ των ανθρωπίνων δικαιώμάτων?

Τα διάβασα αυτά που έγραψε ο helm21, απολύτως κατανοητά και σωστά.Δεν αντιλέγω...

2 λάθη δε κάνουν ένα σωστό.

Όταν όμως θα σου παρουσιάσουν μπροστά στα μάτια σου αυτόν τον περιθωριακό τι θα κάνεις?Αυτή τη στιγμή σας μιλάω ως ''ο πατέρας με το ακρωτηριασμένο βρέφος του'' για να σας βάλω στη διαδικασία να σκεφτείτε πως εγώ είμαι εν μέρει υπέρ του μέτρου αυτού.

Συμφωνώ επίσης με τις απόψεις του φίλου com_hs, όπως είπα και στην αρχή, η φυλακή ήταν και είναι φυλακή, δε πρόκειται ουδέποτε να γίνει πραγματικά ένα ίδρυμα σωφρονισμού για κακοποιά στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...