Προς το περιεχόμενο

Κάπου το έχω ξαναδεί...


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια...θα ηθελα να σας πω κατι που μου συνεβαινε απο οταν ημουν μικρος.

οταν πηγαινα ταξιδια και οχι μονο...αισθανομουν οτι αυτην την σκηνη (αυτο που ζω τωρα) καπου το ειχα ξαναδει!

τωρα τελευταια καθε μερα βιωνω την ιδια κατασταση.

οχι μονο ξαναβλεπω την ιδια σκηνη αλλα και ξερω τι θα γινει αμεσως μετα! δεν μπορω να το καταλαβω

θα ηθελα να μαθω αν τυχαινει σε κανεναν το ιδιο πραγμα...

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

όχι είναι απολύτως πρωτάκουστο στην επιστημονική κοινότητα αυτό που περιγράφεις. Σου προτείνω να μιλήσεις με ειδικούς, και να μην παραβλέψεις να αναφέρεις ότι έχεις ζήσει σε σπηλιά μόνος σου τα πρώτα 20 χρόνια της ζωής σου.

 

από έναν 21 σε έναν άλλον 21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν κανω πλακα....δεν εννοω οτι προβλεπω το μελλον!!! εννοω οτι επειδη το εχω ξαναδει...ξερω με καποιον τροπο τι θα γινει τα επομενα μονο δευτερολεπτα

π.χ ειχα παει στα Ιωαννινα πρωτη φορα στην ζωη μου το 2005 και ειχαμε παει με μια παρεα σε ενα αρχαιολογικο χωρο...και ηξερα οτι εκει κοντα ειχε ενα αρχαιο θεατρο...και οντως ειχε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απʼ ότι έχω διαβάσει πρόκειται για μια εγκεφαλική ''διαταραχή''.

Δλδ βλέπεις κάτι το ξεχνάς και όταν το ξαναβλέπεις αμυδρά θυμάσαι ότι το έχεις ξαναδεί στο μακρινό παρελθόν ενώ μπορεί να έχουν περάσει κλάσματα δευτερολέπτου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγγουρια διαταραχή , dejavu λέγεται και οφείλεται σε υστέρηση φάσης του οπτικού σήματος απο τα δύο μάτια που απλά μερικές φορές τυχαίνει να υπάρχει

 

στην πραγματικότητα το ένα μάτι στέλνει γρηγορότερα τα data στο cpu και μετά όταν στείλει και το δεύτερο data, ο cpu παρατηρεί στο stack (μνήμη) ότι ξαναποθηκευθεί το ίδιο byte ... και νομίζεις ότι έχεις την ανάμνηση.. επειδή είναι και πολύ πρόσφατη ανάμνηση (κάποια κλάσματα του δευτερολέπτου) σε ποιάνει έντονο συναίσθημα (και λές " κάπου το έχω ξαναζήσει!!")

 

τώρα , το ότι το παθαίνεις συχνά είναι άλλο θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε προσέξει -σε όσους έχει συμβεί- πως αν και καταλαβαίνουμε ότι "αυτή τη σκηνή την έχουμε ξαναδεί", δεν μπορούμε να την διακόψουμε αν δεν ολοκληρωθεί;

 

Επίσης έχετε σκεφτεί πως ότι συμβαίνει γύρω είναι προβλεπόμενο;Και πιθανόν την στιγμή που μας συμβαίνει αυτό το φαινόμενο να έχουμε κάνει μία σωστή πρόβλεψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχουν διάφορες επιστηονικές εξηγήσεις για το συναίσθημα αυτό και όλες περιστρέφονται γύρω από μικρο-διαταραχές στην επεξεργασία πληροφοριών από τον εγκέφαλο.

 

Βέβαια, υπάρχει πάντα η πιθανότητα να οφείλεται το συναίσθημα που έχεις σε αναμνήσεις προηγούμενης ζωής σου στο πλανήτη ή μπορεί να είχες αστρική προβολή την ώρα που κοιμόσουν ή μπορεί να είδες το μέλλον στον ύπνο σου ή εξωγήινοι να σε απαγάγουν τα βράδια, να κάνουν πειράματα στον εγκέφαλό σου και να έχεις παρενέργειες ή για κάποιο λόγο να έχεις υποσυνείδητα επαφή με παράλληλες πραγματικότητες.

 

Εγώ προσωπικά θα μείνω στις εγκεφαλικές μικρο-διαταραχές.

 

Choose and pick.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγγουρια διαταραχή , dejavu λέγεται και οφείλεται σε υστέρηση φάσης του οπτικού σήματος απο τα δύο μάτια που απλά μερικές φορές τυχαίνει να υπάρχει

 

στην πραγματικότητα το ένα μάτι στέλνει γρηγορότερα τα data στο cpu και μετά όταν τα στείλει και το δεύτερο data, ο cpu παρατηρεί στο stack (μνήμη) ότι ξαναποθηκευθεί το ίδιο byte ... και νομίζεις ότι έχεις την ανάμνηση.. επειδή είναι και πολύ πρόσφατη ανάμνηση (κάποια κλάσματα του δευτερολέπτου) σε ποιάνει έντονο συναίσθημα (και λές " κάπου το έχω ξαναζήσει!!")

 

τώρα , το ότι το παθαίνεις συχνά είναι άλλο θέμα...

 

Κάνεις σοβαρότατο λάθος. Το παραπάνω που λές δεν έχει αποδειχθεί και το σημαντικότερο πρόβλημα στην θεωρία αυτή είναι ότι δεν εξηγεί το deja vou που συμβαίνει σε ανθρώπους τυφλούς ή με ένα μόνο μάτι.

 

Το ότι είναι κάποια μικρο-διαταραχή στο τρόπο που ο εγκέφαλος επεξεργάζεται τις πληροφορίες, αυτό είναι σχεδόν σίγουρο, αλλά το ότι οφείλεται στα μάτια μας, αυτό είναι αμφιλεγόμενο για τους λόγους που σου έγραψα πιό πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, υπάρχει πάντα η πιθανότητα να οφείλεται το συναίσθημα που έχεις σε αναμνήσεις προηγούμενης ζωής σου στο πλανήτη ή μπορεί να είχες αστρική προβολή την ώρα που κοιμόσουν ή μπορεί να είδες το μέλλον στον ύπνο σου ή εξωγήινοι να σε απαγάγουν τα βράδια, να κάνουν πειράματα στον εγκέφαλό σου και να έχεις παρενέργειες ή για κάποιο λόγο να έχεις υποσυνείδητα επαφή με παράλληλες πραγματικότητες.

 

ασφαλώς θα αστειεύεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...