Προς το περιεχόμενο

Κάπου το έχω ξαναδεί...


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Κάνεις σοβαρότατο λάθος. Το παραπάνω που λές δεν έχει αποδειχθεί και το σημαντικότερο πρόβλημα στην θεωρία αυτή είναι ότι δεν εξηγεί το deja vou που συμβαίνει σε ανθρώπους τυφλούς ή με ένα μόνο μάτι.

 

Το ότι είναι κάποια μικρο-διαταραχή στο τρόπο που ο εγκέφαλος επεξεργάζεται τις πληροφορίες, αυτό είναι σχεδόν σίγουρο, αλλά το ότι οφείλεται στα μάτια μας, αυτό είναι αμφιλεγόμενο για τους λόγους που σου έγραψα πιό πάνω.

 

:whistle: :fear: εκεί που το είχα διαβάσει αυτά που έγραψα, συγκεκριμένα σε ντοκυμαντέρ (ναι ενταξει , σούπερ πηγή αλλά απο εκεί τα θυμάμαι) έλεγε πως οι τυφλοί/μονόφθαλμοι ουκ εν το dejavu νοιώθουν

... :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, σε αυτά που διαβασα εγώ, περιλαμβάνονται και οι τυφλοί.

 

Αυτό που λές όμως δεν απέχει λογικά πολύ από την αλήθεια.

 

Απλώς χρειάζεται μεγαλύτερη γενίκευση, ώστε να συμπεριληφθούν και τα άλλα αισθητήρια όργανα.

 

Αλλά ακόμα, δεν υπάρχει στάνταρ εξήγηση του φαινομένου. Μόνο θεωρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ποιο τροπο μπορω να ελεγξω τα ονειρα μου....υπαρχει κανενας ελληνικος οδηγος?

 

Στο http://www.ld4all.com/ σε λίγες μέρες θα ανέβει η μετάφραση του οδηγού στα ελληνικά ... :)

 

@ flo1 : Δεν έχει σημασία το αν έχω ξεφύγει, αλλά το από που και προς τα που .... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω αυτό έχει να κάνει με τις κυματομορφές θ, ακούγεται παρεμφερές με το φαινόμενο του πλήθους -όταν κοιτάς κάποιον ανάμεσα σε κόσμο και αυτός αυτόματα γυρνάει και κοιτάει κατευθείαν εσένα.

 

δεν καταλαβα θες να πεις οτι οταν σε κοιταει καποιος εκπεμπονται καποια κυμματα που αντιλαμβανεται ο εγκεφαλος του αλλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όλες οι τεχνικές έχουν κυρίως να κάνουν με τη συνήθεια. Να κάνεις συγκεκριμένα πράματα στην κανονική σου ζωή, όπου στο όνειρο αν τα κάνεις θα διαπιστώσεις ότι βλέπεις όνειρο.

 

 

Αν το κάνεις αυτό τακτικά κάθε μέρα, τότε θα το "γράψεις" και στο υποσυνείδητό σου. Όταν θα βλέπεις όνειρο, θα κοιτάξεις το ρολόι σου, αλλά στα όνειρα οι δείκτες ποτέ δεν κινούνται. Έτσι συνηδειτοποιείς ότι βλέπεις όνειρο και μετά μπορείς να το ελέγξεις.

 

 

 

Ένα από τα πιό δύσκολα πράματα όταν συνειδητοποιήσεις ότι βλέπεις όνειρο, είναι να μήν ξυπνήσεις. Ένας από τους κλασσικούς τρόπους, όταν καταλάβεις ότι θα ξυπνήσεις, είναι να κάνεις μέσα στον ύπνο σου στροφή 360 μοιρών. Αυτό σε κρατάει μέσα στο όνειρο.

 

Υπάρχουν πολλές ακόμα τεχνικές.

 

Μου έχουν τύχει πολλές φορές να διαπιστώσω οτι βλέπω όνειρο.Μετά απο την διαπίστωση πως το ελέγχεις?

 

Όταν διαπιστώνω οτι βλέπω όνειρο τις πιο πολλές φορές θέλω να ξυπνήσω γιατί βλέπω εφιάλτες.Δεν μπορώ όμως.Απλός ξέρω οτι αυτό που βλέπω είναι ένας εφιάλτης και σε λίγο θα ξυπνήσω στο κρεβάτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας εχει τυχει ποτε....λιγο πριν σας παρει ο υπνος....ξαφνικα να νιωθετε οτι πεφτετε σε ενα κενο?!

 

Ναι, αρκετές φορές, τώρα δε ξέρω πως λέγεται το συγκεκριμένο φαινόμενο, ας μας εξηγήσει ο panther. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αίσθημα ότι πέφτουμε, ελάχιστο χρόνο πρίν μας πάρει ο ύπνος και η έντονη αντίδραση που κάνει το σώμα μας (τίναγμα) συμβαίνει σε όλους τους ανθρώπους.

 

Και αυτό είναι όπως και το sleep paralysis, μικρο-διαταραχή στο τρόπο που ο εγκέφαλός μας επεξεργάζεται τα δεδομένα που λαμβάνει από το σώμα μας.

 

Όταν μας παίρνει ο ύπνος, οι μύες μας χαλαρώνουν και μετά ο εγκέφαλος κλείνει τους διακόπτες κίνησής τους, ώστε να μήν τραυματιστούμε στον ύπνο μας (φανταστειτε να κουνιόσασταν ανάλογα με αυτό που βλέπετε στον ύπνο σας).

 

Καμιά φορά όμως, τη στιγμή που οι μύες χαλαρώνουν, ο εγκέφαλος διαβάζει λάθος το μήνυμα αυτό και νομίζει ότι πέφτουμε. Συνεπώς δίνει κατευθείαν ώθηση στους μύες να τιναχτούμε για να αποφύγουμε τη πτώση ή να πέσουμε με τα πόδια μας.

 

Το φαινόμενο δεν έχει ακόμα εξηγηθεί πλήρως, ενώ μιά άλλη εξήγηση είναι αυτή της αποβολής από το σώμα του συγκεντρωμένου στατικού ηλεκτρισμού, που μαζέψαμε κατα τη διάρκεια της μέρας, με αποτέλεσμα το τίναγμα των μυών.

 

Οι υπέρμαχοι των astral projection λένε ότι σε αυτή τη φάση είναι που η ψυχή μας πάει να φύγει από το σώμα και ο εγκέφαλος προσπαθεί να τη κρατήσει εντός του σώματος. Αν καταφέρετε να αγνοήσετε το αίσθημα πτώσης, αμέσως μετά θα αρχίσετε να πετάτε έξω από το σώμα σας, με μιά κλωστή να σας συνδέει με αυτό.

 

Κάνετε τη βόλτα σας και μετά επιστρέφετε στο σώμα σας.

 

Για τη τελευταία περίπτωση δεν έχω προσωπική άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έγω πάντως έχω πάθει το φαινόμενο Dejavu. Βλέπω μια ωραία γκόμενα, ξέρω λίγα λέπτα πριν το τι θα γίνει!! Έιναι φανταστικό, πάω να της μιλήσω και όντως ναι! τρώω μόντα όπως ακριβώς το είχα δει πριν λίγα λεπτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E πού να τα ξερω? Τα διάβασα.

 

Μου αρέσει να διαβάζω για οτιδήποτε το μυστηριώδες υπάρχει εκεί έξω ή μέσα μας.

 

Από UFO και Reptilians μέχρι τα γιγαντιαία καλαμάρια που υπάρχουν στο βυθό των θαλασσών μας.

 

Από τα τιναγματάκια που κάνουμε όταν κοιμόμαστε και για ποιό λόγο η μύτη μου είναι βουλωμένη όποτε ξυπνάω μέχρι αστρικά ταξίδια και επαφές με άλλες νοημοσύνες.

 

Άλλα τα πιστεύω και άλλα όχι. Αλλά όλα προσφέρονται για ενδιαφέρον διάβασμα.

 

Το κακό είναι ότι υπάρχει πολύ σαβούρα εκεί έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...