Προς το περιεχόμενο

Κάπου το έχω ξαναδεί...


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Φίλε panther_512 μου είναι αρκετά δύσκολο να εισέλθω σε αυτήν την λογική. Αν μπορούσες λίγο να μας εξηγήσεις τι εννοείς ….

 

 

Πάντως αυτό με τα όνειρα δεν ξέρω αν θα το πιστέψετε αλλά με έχει απασχολήσει στο παρελθόν.

16 χρονών,…. παρασκευή βράδυ, ξυπνάω ύστερα από έντονο όνειρο τρομαγμένος…περίπου στη 1 πμ. Τι είχα δεί….αυτοκινητιστικό δυστύχημα φλόγες νεκροί καμένο άνθρωπο στην άσφαλτο και φιγούρες ανθρώπων από συγκεκριμένες επαφές που είχα.

Την άλλη μέρα το πρωί μαθαίνω ότι ένας φίλος μου βρέθηκε με το μηχανάκι κάτω από τις ρόδες αυτοκινήτου. Όταν ρώτησα τι ώρα έγινε που είπαν κατά τις 1. Άνηκε στον ίδιο περιβάλλον με τις φιγούρες που είδα….αλλά αυτόν δεν τον είδα…. μόνο κοινούς φίλους και μια μαύρη καμένη μάζα στην άσφαλτο.

Τελικά το κεφάλι του πολτοποιήθηκε και εξέπνευσε μετά από 1 εβδομάδα στην εντατική.

 

 

Επίσης πολλές φορές τυχαίνει να σκεφτώ κάποιον και τσουπ νάτος στο τηλ. Αυτό νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα τύχης. Διότι πόσες φορές τον θυμόμαστε και αυτός δεν παίρνει? Αρα λογικό κάποια από τις πολλές να τύχει η σύμπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προσπαθώ να εξηγήσω κάτι.

 

Αστειευόμουνα, αλλά οι πιθανότητες παραμένουν πιθανότητες.

 

Υπάρχουν καταγεγραμμένες αναφορές περι UFOs, remote viewing, astral projection, τηλεπάθεια και χίλια 2 άλλα πράματα, αλλά οι τσαρλατάνοι, οι φαντασιόπληκτοι και οι άνθρωποι με παραισθήσεις είναι τόσοι πολλοί που είναι σχεδόν αδύνατο να αγγίξεις αυτά τα θέματα με την οποιαδήποτε σοβαρότητα.

 

Οπότε για τη περίπτωση του deja vou, ας μείνουμε στη πλειοψηφία των ανθρώπων, όπου κατα πάσα πιθανότητα είναι κάποια εγκεφαλική μικρο-διαταραχή στην επεξεργασία πληροφοριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σπανια(1 φορα τον χρονο και αν) και εγω νομιζω οτι καποια πραγματα τα εχω ζησει ή τα εχω ξαναδει.

 

Θα σας πω κατι που δεν εχει πολυ μεγαλη σχεση αλλα μου εχει μεινει. Οταν ειμουν μικρος και πηγαινα δημοτικο ηθελα να παω στο supermarket και να παρω ενα συγκεκριμενο παιχνιδι(ενα ρομποτακι)που ειχε στο ραφι με τα παιχνιδια. Ε λοιπον μια μερα λεει ο πατερας μου να παμε να το παρουμε αυριο, εγω κοιμαμε και βλεπω ενα ονειρο οτι στο ραφι με τα παιχνιδια υπαρχουν κατι μακαριονια κτλπ και οτι σε ενα ραφι σε ασχετο σημειο του supermarket που δεν θυμαμε τη υπηρχε παλια κοντα στα ταμεια να εχουν παει τα τετραδια και τα παιχνιδια εκει αλλα και παλι να λοιπουν τα παιχνιδια σαν αυτα που ηθελα(ρομποτακια που ειχε πολλα).

Ε για να μην τα πολυλογω την επομενη μερα παω στο supermarket με ενα αγχος και βλεπω τα πραματα να ειναι οπως ηταν στο ονειρο μου. Εντομεταξι την χτεσινη μερα πριν δω το ονειρο που ειχα παει ολα ηταν οπως παλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει πως τις μέρες που είμαι κουρασμένος απ'το διάβασμα,ή τις μέρες που μου λείπει ύπνος,έχω περισσότερες πιθανότητες να πάθω dejavu.

Θα σας πω κατι που δεν εχει πολυ μεγαλη σχεση αλλα μου εχει μεινει. Οταν ειμουν μικρος και πηγαινα δημοτικο ηθελα να παω στο supermarket και να παρω ενα συγκεκριμενο παιχνιδι(ενα ρομποτακι)που ειχε στο ραφι με τα παιχνιδια. Ε λοιπον μια μερα λεει ο πατερας μου να παμε να το παρουμε αυριο, εγω κοιμαμε και βλεπω ενα ονειρο οτι στο ραφι με τα παιχνιδια υπαρχουν κατι μακαριονια κτλπ και οτι σε ενα ραφι σε ασχετο σημειο του supermarket που δεν θυμαμε τη υπηρχε παλια κοντα στα ταμεια να εχουν παει τα τετραδια και τα παιχνιδια εκει αλλα και παλι να λοιπουν τα παιχνιδια σαν αυτα που ηθελα(ρομποτακια που ειχε πολλα).

Ε για να μην τα πολυλογω την επομενη μερα παω στο supermarket με ενα αγχος και βλεπω τα πραματα να ειναι οπως ηταν στο ονειρο μου. Εντομεταξι την χτεσινη μερα πριν δω το ονειρο που ειχα παει ολα ηταν οπως παλια.

Εγώ και ένας φίλος μου μια φορά πριν δυο χρόνια είδαμε το ίδιο όνειρο. (σχεδόν ίδιο,ήταν σαν να βλέπουμε το ίδιο πράγμα,αλλά ο καθένας απο διαφορετική οπτική)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ωραια ολα αυτα που λετε αλλα εγω δεν βλεπω κανενα ονειρο....απλα συμβαινουν!

το τελευταια deja vu που επαθα ηταν προχτες στις εγκαταστασεις του αγ. κοσμα που παιζαμε μπασκετ με την παρεα...θυμαμαι χαρακτηριστικα να δινω την μπαλα στον φιλο μου (και τελειως ενστικτοδως του ειπα προσεξε! περιπου 6 δεφτ. πριν γλιστρισει σε κατι νερα στο γηπεδο) και ξαφνικα επεσε...λες και το ηξερα...και μαλιστα εκεινη την στιγμη πεταχτηκε ο αδερφος μου και ειπε ''καλα εισαι ηλι8ιος?'' ετσι ακριβως οπως το ειχα ''ξαναζησει''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, σου δώσαμε την επιστημονική εξήγηση για το deja vou.

 

Είναι η λανθασμένη εντύπωση ότι κάτι το έχουμε ξαναζήσει ή ότι γνωρίζουμε τί θα συμβεί τα επόμενα δευτερόλεπτα. Η λανθασμένη εντύπωση οφείλεται σε μικρο-διαταραχή στο πώς ο εγκέφαλός μας επεξεργάζεται τις πληροφορίες που δέχεται και ο συνδυασμός τους με τη μνήμη.

 

Ειδικά δε στις περιπτώσεις όπου βρίσκεσαι σε καταστάσεις που κάνεις συχνά, όπως το να παίξεις μπάσκετ με τους φίλους σου μέρα παρα μέρα σε συνδυασμό με τον αδελφό σου να σου λέει μία φράση που φαντάζομαι την ακούς μέρα παρα μέρα.

 

Αν πάρα ταύτα είσαι πεπισμένος ότι προβλέπεις το άμεσο μέλλον, τότε κοίτα προς:

 

UFOs

Astral Projection

Remote Viewing

Parallel Realities

Telepathy

Prodigy childs

Collective memory

Past Lives

neurology

Epilepsy

schizophrenia

Hallucinations

 

Επίσης, η ταινία NEXT με το Nicolas Kage μπορεί να σε διαφωτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λολ...φιλε δες την ταινία next του 2007 ειναι ο προταγωνιστης (nicolas cage) βλεπει το μελλον του για λιγα δευτερολεπτα δες πως να εκμεταλευτεις αυτην την δυνατοτητα :)

με πρόλαβε ο panthiras

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μόνο deja vu που έχω είναι όταν παίζει ο γάβρος εκτός έδρας στην Ευρώπη.

Χάρην στις προφητικές μου ικανότητες η χρυσοφόρα αυτή ομάδα με έχει πλουτίσει με το "στοίχημα". Και να φανταστεί κανείς πως σιχαίνομαι τον τζόγο, γενικά δεν παίζω τζόγο. Μόνο το γάβρο! Σίγουρα κέρδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα εγω ειχα δει κατι πριν κανα δυο χρονια που μου ειπαν οτι λεγετε αστρικη προβολη και ωφειλετε στην υπερδιεγερση του υποσυνειδητου τμηματος του εγκεφαλου. βασικα ξυπνησα, ετσι θεωρω τουλαχιστον χωρις να εχω αισθηση του σωματος μου ,δεν ειχα δυνατοτητα να κουνησω καποιο μελος του και το μονο που μπορουσα να κανω για το χρονικο διαστημα που ημουν σε αυτη την κατασταση το οποιο δεν ξερω ποσο ηταν ηταν να βλεπω σε ενα περιορισμενο οπτικο πεδιο. το μονο που ειδα ηταν ενα λευκο τριγωνο στον τοιχο το οποιο με την περιορισμενη οπτικη μου γωνια προσπαθησα να δω μηπως σχηματιζετε απο καποιο φως που διαπερνουσε την κουρτινα. Ειδα οτι δεν υπαρχει κατι και θυμαμαι οτι αρχισα να τρομαζω με το τι διαολο ειναι αυτο που βλεπω. ε εμεινα καμποση ωρα σε αυτη την κατασταση και μετα επανηρθα στην κατασταση του υπνου αποτομα. τωρα τι διαολο ηταν αυτο δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το deja vou όλοι μας το έχουμε ζήσει κάποια στιγμή.

 

Μιά αίσθηση ότι αυτό που ζείς το έχεις ξαναζήσει, ενώ παράλληλα έχεις τη ψευδαίσθηση ότι γνωρίζεις το τί θα γίνει στα επόμενα δευτερόλεπτα, αλλά όσο και να το προσπαθήσεις δεν ξέρεις τί θα γίνει. Αλλά με κάθε δευτερόλεπτο που περνά είσαι όλο και πιό σίγουρος ότι έχεις δίκιο και ότι ήξερες το τί θα γινόταν.

 

Και θα έπρεπε να το είχες καταλάβει αυτό, από τα πρώτα κιόλας πόστ που σου γράψαν, το πόσο κοινό φαινόμενο είναι αυτό που μας αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...