Προς το περιεχόμενο

Φολα σε γατες


louben

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tελικά έχουν δίκιο οι κινέζοι όταν λένε

μην προσπαθείς να μάθεις χορό σ' ένα γουρούνι

γιατί και το γουρούνι ταλαιπωρείς και τη διάθεσή σου χαλάς

 

Lci,άντρα,το τίμημα της υπεραξίας σου πληρώνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 353
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Tελικά έχουν δίκιο οι κινέζοι όταν λένε

 

Lci,άντρα,το τίμημα της υπεραξίας σου πληρώνεις...

Τώρα , καλοθελητή, μας έκανες τη μούρη κρέας με τα επιχειρήματά σου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, για αυτόν απαγορέυονται οι συγκρίσεις με άλλα ζώα, και κάθε νήξη μέλους ανάγεται σε Ναζιστικές τάσεις και χρονικά σύνδρομα....... (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει από τη σχολή.......)

 

Επ, ωπ, αυτό μπορεί να με τσαντίσει. Δεν απαγόρευσα τίποτα, συνήθως η απαγόρευση δε συνοδεύεται από παράθεση απόψεων και κουβέντας. Μη λέμε ό,τι θέλουμε ε. Όχι να βγω και φασίστας. Ωραίο το wishful thinking που κάνω που και που, αλλά όχι και ότι απαγορεύω και την κουβέντα.

 

Είναι δικαίωμά μου να λέω τον άλλον gay, χοντρο, ηλίθιο κ.τ.λ.

 

Να 'ξερες με πόσους τρόπους μου λύνεις τα χέρια.

 

Στα περί "εγώ άλλο ρώτησα και 'σεις πιαστήκατε απ' τις τρίχες": όταν εγώ θέλω να μάθω κάτι, πχ "ποια είναι η αποτελεσματική αναλογία μάζας αέριου κυανίου προς όγκο αέρα, και κάποιος πεταχτεί και πει "οι γάτες τα σπάνε", δε θα αρχίσω να μιλάω για το αν οι γάτες τα σπάνε αν δε θέλω. Σαναλέμε, άμα δε θέλω να πάρει (και) άλλη ρότα το θέμα, δε συνεχίζω και δεν απαντάω σε σχόλια άσχετα με την αρχική μου ερώτηση.

 

Παρ' όλα αυτά επειδή θέλω να είμαι 101% δίκαιος, ακόμα και προς τα σένα, θα απαντήσω στο αρχικό σου ερώτημα.

 

Στη γειτονιά μου είναι μια αδερφάρα που ταίζει και μαζεύει όλες τις γάτες στην περιοχή. Βάζει τα πιατάκια στις μεσοτοιχίες και μετά τα πετάει προς τους κήπους των γειτόνων. Εν τω μεταξύ οι γάτες μας πολιορκούν.

 

Εχθές μπήκα σπίτι και από το διάδρομο πετάχθηκαν 6 γάτες. Παραλίγο στο σκοτάδι να πάθω ανακοπή. Η γιαγιά μου είναι 70 χρόνων και οι γάτες που έχουν μαζευτεί κάνουν τη ζωή της κόλαση στην αυλή.

 

Ο τύπος δεν καταλαβαίνει ότι και να του πούμε γιατί είναι δήθεν φιλόζωος.

 

Αγαπώ τις γάτες και πιστεύω ότι πια η ζωή ενός ζώου είναι πιο σημαντική από του ανθρώπου, αλλά αυτή τη στιγμή είμαι σε άμυνα.

 

Τι προτείνετε να κανω??

 

Τα δεδομένα απ' ότι καταλαβαίνω είναι πως κάποιος ταΐζει τις γάτες της γειτονιάς και μετά πετάει τα πιατάκια προς τους κήπους των γειτόνων.

 

Το πρόβλημα απ' ότι καταλαβαίνω είναι πως εσύ αν δεις γάτα τη νύχτα, ξαφνιάζεσαι, αν μάλιστα δεις και 6 μαζεμένες, το σκατό φτάνει στην κάλτσα.

 

Η αντίληψή σου επί του προβλήματος είναι πως οι γάτες έχουν φτιάξει καταπέλτες και κριούς και σε "πολιορκούν" και πως εκτελούν τακτικές blitzkrieg και Πρώσσικου αιφνιδιασμού και υπερφαλάγγισης με αποτέλεσμα εσύ να "είσαι σε άμυνα" παρά το γεγονός πως "τρόπου του λέγειν τις αγαπάς".

 

Αναφορικά με τα δεδομένα: αν ο τύπος πετάει τα πιατάκια ή οποιουδήποτε άλλου είδους σκουπίδια (= πράγματα που δε θες στον κήπο σου, ακόμα και αν πετάει πεντακοσάευρα) του κάνεις παρατήρηση και αν το τραβήξει, κινείσαι νομικά.

 

Αναφορικά με το πρόβλημα, σου προτείνω πάρα πολύ σοβαρά και δίχως ίχνος ειρωνείας να επισκεφθείς έναν ψυχολόγο.

 

Αναφορικά με την ερμηνεία του προβλήματος εκ μέρους σου, θα σου πρότεινα ο ψυχολόγος να είναι καλός.

 

Σε κάλυψα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Τζέλα Δέλτα δεν είχε φουγάρα. Βυθίστηκε. Η γάτα, αφού κάνει αυτό που χρειάζεται για να επιβιώσει, είναι σε καλό δρόμο. (Άμα, δε, κάνει και τα παραπάνω που λέει ο Λούσιφερ, είναι και πολύ εξελιγμένη. Εκτός αν ο σκύλος έχει κανόνια αντιύλης.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δεν ισχυρίζομαι ότι αυτό που πιστεύω ισχύει 100%. Απλά λέω τη γνώμη μου που έχω σχηματίσει από την μέχρι τώρα εμπειρία μου.Ξαναδιάβασε τι είπα πριν. Βαριέμαι να τα ξαναλέω.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:31 ----------

 

Για αυτό διάβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τι έχω πει εγώ στα πρώτα Post μου και μετά πες μου ΠΟΥ έδωσα εγώ ΕΜΦΑΣΗ (Τι να κάνω ρε παιδιά με το γείτονα) και ΠΟΥ ο ΛΟΥΣΙ.

RTFP

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:33 ----------

 

Βρήκες προκλητικό , στο ότι μέσα σε ένα ποστ που ζητούσα γνώμες για το πως να αντιμετωπίσω το γείτονα, ανέφερα κάπου ότι αγαπώ μεν τις γάτες απλά δεν τις πολυσυμπαθω?????

 

Είπαμε, κόψε το χόρτο!!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:35 ----------

 

Εδώ ο φίλος που εκφράζεται απόλυτα δεν σου προκαλεί το αίσθημα Λούσι?

Γιατί δε ζητάς βιβλιογραφία??

 

Τα διαβασα τα ποστ σου γι'αυτο μπηκα και στην διαδικασια να απαντησω ακομα και στο πρωτο καποιες σελιδες πιο πισω.

Η ερωτηση που σου εκανα ηταν συγκεκριμενη (και ηθελα να το πας μονος σου εκει που το πηγε ο lucifer ακριβως μετα την ερωτηση), και εσυ αντιθετα μου απαντησες να βρω που ακριβως δινεις εμφαση εσυ και που ο Lucifer, πραγμα που δεν με ενδιαφερει και δεν ρωτησα αλλωστε.

Δεν θεωρω πως εκφραζομαι απολυτα (btw αν θελεις βιβλιογραφια με χαρα μου να σου την δωσω οταν επιστρεψω σπιτι) ή τουλαχιστον θεωρω αυτο που ειπα τοσο απολυτο οσο αν ελεγα πως "ενα ζωο αν απειληθει θα επιτεθει".

 

Παρεμπιπτοντως το να χρησιμοποιεις τις λεξεις που υπαρχουν στην ελληνικη γλωσσα (ηλιθιος, γκευ κλπ) δεν εχει κανενα κακο απο μονο του. Το να τις χρησιμοποιεις με λανθασμενο τροπο διχως να γνωριζεις ακριβως τι σημαινουν και πως αποκωδικοποιουνται απο τους αλλους ομως μπορει να δημιουργησει προβληματα κατανοησης, προκλησης και διαφορων αλλων φυσεων τοσο σε εσενα οσο και στον συνομιλητη σου (offtopic).

 

Φιλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και αυτός ο χριστιανός πετάει ότι κοκκαλάκι του περισσέψει στους ξένους κήπους; Αφού τα αγαπάει τόσο πολύ και βαριέται να πετάξει τα αποφάγια του στο κάδο γιατί δε τα μαζεύει σπίτι του τα γατιά; Νιάου ρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ' όλα αυτά επειδή θέλω να είμαι 101% δίκαιος, ακόμα και προς τα σένα, θα απαντήσω στο αρχικό σου ερώτημα.

 

 

 

Τα δεδομένα απ' ότι καταλαβαίνω είναι πως κάποιος ταΐζει τις γάτες της γειτονιάς και μετά πετάει τα πιατάκια προς τους κήπους των γειτόνων.

 

Το πρόβλημα απ' ότι καταλαβαίνω είναι πως εσύ αν δεις γάτα τη νύχτα, ξαφνιάζεσαι, αν μάλιστα δεις και 6 μαζεμένες, το σκατό φτάνει στην κάλτσα.

 

Η αντίληψή σου επί του προβλήματος είναι πως οι γάτες έχουν φτιάξει καταπέλτες και κριούς και σε "πολιορκούν" και πως εκτελούν τακτικές blitzkrieg και Πρώσσικου αιφνιδιασμού και υπερφαλάγγισης με αποτέλεσμα εσύ να "είσαι σε άμυνα" παρά το γεγονός πως "τρόπου του λέγειν τις αγαπάς".

 

Αναφορικά με τα δεδομένα: αν ο τύπος πετάει τα πιατάκια ή οποιουδήποτε άλλου είδους σκουπίδια (= πράγματα που δε θες στον κήπο σου, ακόμα και αν πετάει πεντακοσάευρα) του κάνεις παρατήρηση και αν το τραβήξει, κινείσαι νομικά.

 

Αναφορικά με το πρόβλημα, σου προτείνω πάρα πολύ σοβαρά και δίχως ίχνος ειρωνείας να επισκεφθείς έναν ψυχολόγο.

 

Αναφορικά με την ερμηνεία του προβλήματος εκ μέρους σου, θα σου πρότεινα ο ψυχολόγος να είναι καλός.

 

Σε κάλυψα;

1) Δεν είμαι τύπος που κινείται νομικά

2) Οι γάτες μια χαρά είναι. Αλλά όταν περνάς από το διάδρομο του σπιτιού σου, αυτές ε΄χουν μπει από το παράθυρο της σκάλας και πετάγονται δίπλα σου σε απόσταση τρίχας από το κούτελό σου, ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ, ε του πούστη, λιγάκι θα νοιώσεις ....πως το λέμε...άβολα!!...είτε είναι γάτες, είτε σκύλοι είτε ότι θες....

3) Το πρόβλημα είναι πως αυτός μαζεύει τις γάτες και δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη διαχείρισης

 

Τη μοναδική σοβαρή απάντηση την είδα από κοπέλα που πρότεινε υγειονομικό. Οι υπόλοιποι από εσάς.............άσε να μην πω.......flame του κερατα......

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:23 ----------

 

Καλά και αυτός ο χριστιανός πετάει ότι κοκκαλάκι του περισσέψει στους ξένους κήπους; Αφού τα αγαπάει τόσο πολύ και βαριέται να πετάξει τα αποφάγια του στο κάδο γιατί δε τα μαζεύει σπίτι του τα γατιά; Νιάου ρε.

Φίλε , μόλις ξεπέρασες το μέσο όρο IQ της παρέας:

 

1) Κατάλαβες το πρόβλημα

2) Φιλτράρισες τη πληροφορία

3) Διαχώρισες τις έννοιες:

α) Αντιλήψεις

β) ξέσπασμα οργής μετά επιθέτων

 

4)Έδωσες τη λύση (Νιάου ρε!!)B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη χαλάσεις το σερί σου πάντως, να σε ενημερώσω πως το υγειονομικό δεν είναι παράνομη εξτρεμιστική υπηρεσία και μάλλον συγκαταλέγεται στα μονοπάτια της νομικής οδού.

 

Κατά τα άλλα, καλή δύναμη και ΝΕΥΡΑ ΑΠΟ ΑΤΣΑΛΙ σου εύχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχω πάψει πλεον να γελάω μιας και όσο "ξεδιπλώνονται" τα "ταλέντα" και οι "χάρες" μερικών, από ένα σημείο και μετά στεναχωριέμαι!

 

Κρίμας...

:devil::fear::rolleyes:

 

PS: Πρόσεξα επίσης το path στο παρόν θέμα: Insomnia.gr ->Ψυχαγωγία -> Μπλα Μπλα -> Φόλα σε γάτες... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Sorry που ξεθάβω παλιό θέμα αλλά τελικά δεν έχω καταλάβει στις 32 σελίδες του θέματος τι μπορεί να κάνει κάποιος (γιατί για αυτό βασικά διάβασα το θέμα),

αλλά επίσης έψαχνα και πληροφορίες για το πως κάποιος προμηθεύεται φόλες, τι είναι οι φόλες και πως αντιμετωπίζονται.

 

Συνοπτικά απο άλλες σελίδες που διάβασα είναι τρεις "κοινοί" τύποι φόλας-δηλητηρίου που μπορεί κάποιος να προμηθευτεί σχετικά εύκολα.

 

1) Οι τοξικές-οργανοφωσφορικές (ίδιες με αυτές που περιέχονται στα νευροτοξικά αέρια για πόλεμο)

Χρησιμοποιούνται κατά κόρον ως εντομοκτόνα για γεωργική χρήση οπότε είναι σχετικά εύκολα προσβάσιμα

Έχουν χρόνο επίδρασεις ανάλογα βέβαια και με την δοσολογία και το βάρος του θύματος 30 λεπτά με μια ώρα.

 

2) Οι αντιπηκτικές φόλες οι οποίες χρησιμοποιούνται για φαρμακευτική χρήση σε ανθρώπους,

για την αντιμετώπιση θρόμβων στους ανθρώπους και προφυλακτικά σε άτομα με τάση για εγκεφαλικό και έμφραγμα.

Εκτός αυτού, χρησιμοποιούνται και ως ποντικοκτόνα, ουσιαστικά είναι ο κύριος τύπος ποντικοκτόνου που κυκλοφορεί στην αγορά.

Αν και αρκετά άσχημη δηλητηρίαση, συνήθως έχεις περισσότερο χρόνο για να χορηγήσεις το αντίδοτο από ότι στις δηλητηριάσεις με τα οργανοφωσφορικά

 

3) Φόλες μηχανικού τραύματος (εδώ σαν να "γύρισε" ένας διακόπτης απο "απλή" δολοφονία σε "σαδιστική" δολοφονία,

γιατί ο εκτελεστής απολαμβάνει την πράξη/θέαμα κάτι που διαφέρει τον άνθρωπο απο τα υπόλοιπα όντα του ζωικού βασιλείου)

Οι “φόλες μηχανικού τραύματος” είναι φόλες με αιχμηρά αντικείμενα μέσα όπως π.χ. τριμμένο γυαλί.

Αν και η απλούστερη φόλα από άποψη υλικών, θέλει ένα άτομο με πραγματική πώρωση και σκατοψυχιά για να τις φτιάξει,

να κάτσει δηλαδή να ασχοληθεί με όλη την διαδικασία του να τρίψει το γυαλί τόσο ώστε να καταπίνεται εύκολα αλλά να σκίζει εξίσου καλά

και μετά να το πλάσει προσεχτικά και στοργικά σε κεφτέδες για τα αδέσποτα της γειτονιάς.

Πως λειτουργεί: Σε σκίζει εσωτερικά, Sherlock! Σου κάνει οισοφάγο, στομάχι και έντερα σερπαντίνες.

Αντιμετωπίζετε? Αυτού του τύπου η φόλα προκαλεί εκτεταμένα εσωτερικά τραύματα και αφήνει πολύ λίγες επιλογές

 

Βασικά τα εξηγώ όχι για να βάλει κάποιος φόλες στις γάτες του, αλλά για τον ιδιοκτήτη κάποιου κατοικιδίου (δε με ενδιαφέρει γάτα ή σκύλο αν έχει ή παπαγάλο).

Γιατί η γνώση είναι δύναμη. Σωστά? Σωστά.

Στο νομικό θέμα πιστεύω πως μπορείς να αντλήσεις πληροφορίες απο κάποια φιλοζωική-κτηνίατρο-δικηγόρο.

Στο θέμα το κοινωνικό με αρέσει η ιδέα της αφισοκόλλησης στην γειτονιά για φωτογραφία του θύματος ή παρόμοιου θύματος,

αλλά φοβάμαι πως τέτοιοι άνθρωποι είναι εξαιρετικά ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΙ και ΔΕΝ έχουν ευαισθησίες,

που θα μπορούσες να τους προκαλέσεις σε έναν δολοφόνο, γιατί απλά ο εγκέφαλος τους δεν είναι ο συμβατικός που έχουμε (ελπίζω) οι περισσότεροι.

Σκληρή η κοινωνία αλλά πρέπει να ξέρεις και πως μπορείς να προφυλαχτείς απο αυτήν.

 

Πηγή πληροφοριών για του τύπους της φόλας:

fridge.gr/zb/8103/fola

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι τετοιοι μαλακες υπαρχουν και θα υπαρχουν γιατι υπαρχει ατιμωρισια...Γνωριζετε αν υπαρχει νομοθετικο πλαισιο για τετοιες καταστασεις στην Ελλάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πάνω έλεγε για αυτόφωρη διαδικασία απο την αστυνομία και μπορείς να ασκήσεις και δικαστικά πίεση, αλλά πάντα με αποδείξεις.

Λεπτομέρεις θα ταν καλό να αντλήσεις απο φιλοζωικές και δικηγόρο.

ΠΑΝΤΑ όμως με αποδείξεις έτσι?

Βίντεο, φωτογραφία, μάρτυρας κτλπ. Όπως και σε όλα τα αλλα εγκλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι τετοιοι μαλακες υπαρχουν και θα υπαρχουν γιατι υπαρχει ατιμωρισια...Γνωριζετε αν υπαρχει νομοθετικο πλαισιο για τετοιες καταστασεις στην Ελλάδα?

 

Το θέμα είναι πώς αποδεικνύεις ότι ο χ έριξε φόλα σε ένα ζώο.

 

Κατατά το συγκεκριμένο είναι πολύ περισσότερο θέμα νοοτροπίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...