Προς το περιεχόμενο

Φολα σε γατες


louben

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μπορέσουμε καταρχήν να προσδιορίσουμε τί ακριβώς θεωρείται εξυπνάδα σε ένα ζώο, τότε θα μπορέσουμε να πούμε με μεγαλύτερη ακρίβεια αν ο σκύλος πχ είναι εξυπνότερος απο μια γάτα (αν και πιστεύω πως δεν πρέπει να συγκρίνουμε διαφορετικά είδη). Μπορεί κάποιος να θεωρεί ένα σκύλο έξυπνο επειδή κάθεται όταν του πεις κάτσε.. Γίνεται δηλαδή εξυπνότερο ένα ζώο όταν υπακούει στις προσταγές μας;

Προσωπικά πιστεύω πως "έξυπνο" ζώο είναι αυτό που προσαρμόζεται γρήγορα και επιβιώνει αρμονικά με το περιβάλλον του.

Βασικά έβλεπα ένα ντοκιμαντερ όπου συγκρίνανε την εξυπνάδα ενός σκύλου με ένα λύκο.

Ο σκύλος κατάφερε να ανοίξει ένα κουτί με το στόμα του για να φάει το κρέας και φυσικά εφόσον του το είπε ο άνθρωπος (με τον οποίο δεν είχε καμία σχέση).

 

Ο Λύκος πάτησε τον άνθρωπο και προσπάθησε να φάει το κουτί, δεν τα κατάφερε και την έκανε με μικρά......

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Σκύλος πιο ευφυής από Λύκο

 

Τώρα δεν ξέρω αν το άλογο το δελφίνι και δεν ξέρω εγώ τι άλλο είναι πιο έξυπνα από το σκύλο ή πια σειρά έχουν αλλά σίγουρα η εμπειρία μου μου έχει δείξει πως οι γάτες είναι λιγότερο έξυπνες από τους σκύλους.

 

Αλλά επειδή θα μου τα πρήξετε, δε συμπαθώ περισσότερα τα σκυλιά λόγω εξυπνάδας, αλλά λόγω της σχέσης τους με τον άνθρωπο! Οι γάτες είναι σα τα λιοντάρια, τα ανασταίνεις και μια μέρα το ένστικτο σε τρώει!! βέβαια και σκυλιά το έχουν κάνει αυτό , αλλά οι περιπτώσεις είναι λίγες και συνήθως σχετίζονται με διαταραχές!

 

Τώρα 15 σκυλιά στην αυλή μου δεν είναι σίγουρα καλό θέαμα, επομένως το αίσθημά μου δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι είναι ζώα αλλά ότι εισβάλουν στο χώρο μου (μαλλον γιατί δεν επισήμανα τα όρια κυριαρχίας μου με κάτουρο!!!)

 

Και ναι, ο άνθρωπος είναι ανώτερο ζώο από όλα!! Και ναι η ζωή του ανθρώπου είναι λιγότερο σημαντική για το σύμπαν από ότι η ζωή του σκουλικιού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 353
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
[...]

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Σκύλος πιο ευφυής από Λύκο

[...]

Κατά την άποψή μου δε μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα για ένα ολόκληρο είδος από ένα τέτοιο πείραμα για 1002 λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πχ η γάτα μου μού φέρνει ψόφια πουλιά που έπιασε, μια από τις θεωρίες για την αιτία που το κάνει, είναι πως με θεωρεί ανίκανο να κυνηγήσω ο ίδιος και με "φροντίζει".

Έχει ενδιαφέρον αυτή η θεωρία. Εγώ απέδιδα τα ψόφια πουλιά/ποντίκια/φίδια κάτι σαν δώρο ή επίδειξη ικανοτήτων, προς εμένα, της γάτας μου.

 

(Δε το λέω ως κακό το "εγωκεντρικό" παιδιά, ως χαρακτηριστικό του είδους μας το λέω ε).

Αλίμονο. Μια λέξη δεν είναι "κακιά" απο μόνη της. Το πως τη χρησιμοποιούμε μετράει. Το "εγωκεντρικός" όπως και το "ηλίθιος" που χρησιμοποίησα εγώ δεν είναι βρισιά αλλά ιδιότητα. Μπορεί μεν η ιδιότητα αυτή να έχει αρνητικές συνέπειες στον ίδιο τον άνθρωπο αλλά και στους γύρω του, δεν παύει δε να είναι μια ιδιότητα.

Θυμάμαι μικρός που άκουγα ότι τα (περισσότερα τουλάχιστον) ζώα δεν έχουν πραγματική ευφυΐα και αυτό που ερμηνεύουμε εμείς σαν εξυπνάδα είναι απλά ενστικτώδεις αντιδράσεις τους. Δεν μπόρεσα να καταλάβω ποτέ γιατί και πώς στέκει αυτή η διαφοροποίηση (ευφυΐα vs ένστικτο).

Ε τί να κάνει και ο άνθρωπος; Έπρεπε να βρεί λέξεις για να αποδώσει νοήματα σε διάφορα φαινόμενα - με αποτέλεσμα να παίζει με αυτές στο τέλος. Η ευφυΐα του ανθρώπου στην ουσία μπορεί να είναι διαφορετική. Το πραγματική μπορεί να το βγάλανε για να αισθανόμαστε καλύτερα :P.

Παρόλα αυτά τα ζώα όντως λειτουργούν περισσότερο ενστικτωδώς. Δεν μπορούν να κάνουν τόσο περίπλοκες σκέψεις όσο ο άνθρωπος.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 18:00 ----------

 

Βασικά έβλεπα ένα ντοκιμαντερ όπου συγκρίνανε την εξυπνάδα ενός σκύλου με ένα λύκο.

Ο σκύλος κατάφερε να ανοίξει ένα κουτί με το στόμα του για να φάει το κρέας και φυσικά εφόσον του το είπε ο άνθρωπος (με τον οποίο δεν είχε καμία σχέση).

 

Ο Λύκος πάτησε τον άνθρωπο και προσπάθησε να φάει το κουτί, δεν τα κατάφερε και την έκανε με μικρά......

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Σκύλος πιο ευφυής από Λύκο

Ίσως να μην είναι σωστό να συγκρίνουμε εξημερωμένα ζώα με άγρια. Ο σκύλος ζει κοντά στον άνθρωπο, ίσως και μέσα στο ίδιο σπίτι, βλέπει πως ζει ο άνθρωπος, ξέρει οτι η σκυλοτροφή του είναι στην αποθήκη κτλ. Στο περιβάλλον του λοιπόν, ο σκύλος σίγουρα είναι πιο έξυπνος απο το λύκο. Για βάλε το σκύλο στο περιβάλλον του λύκου να επιζήσει.

"Θα τον φάνε οι λύκοι" :P

 

Αλλά επειδή θα μου τα πρήξετε, δε συμπαθώ περισσότερα τα σκυλιά λόγω εξυπνάδας, αλλά λόγω της σχέσης τους με τον άνθρωπο! Οι γάτες είναι σα τα λιοντάρια, τα ανασταίνεις και μια μέρα το ένστικτο σε τρώει!! βέβαια και σκυλιά το έχουν κάνει αυτό , αλλά οι περιπτώσεις είναι λίγες και συνήθως σχετίζονται με διαταραχές!

Εξαιρώντας τις διαταραχές, εμπειρικά μπορώ να πω οτι το κατοικίδιο ζώο, είτε είναι σκύλος ή γάτα, μεγαλώνει όπως το μεγαλώσεις. Αν του προσφέρεις αγάπη και φροντίδα, εκπαιδεύοντάς το σωστά, ποτέ δεν θα σε "φάει". Αρκεί να ξέρουμε τον τρόπο. Υπάρχουν άνθρωποι που βασανίζουν τα σκυλιά τους χτυπώντας τα (για διάφορους ηλίθιους λόγους) και όταν τους δαγκώσουν λένε οτι το σκυλί είναι κακό, χτυπώντας το ξανά! Μπαίνοντας έτσι σε ένα φαύλο κύκλο που μόνο ένας ηλίθιος μπορεί να μπει. Τα σκυλιά και οι γάτες που δαγκώνουν συνήθως ζούν σε άσχημο περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τζιμάρα, μερικά πράγματα που οι γάτες μπορούν να κάνουν και εσύ δε μπορείς:

 

-Οι γάτες έχουν έναν επιπλέον σπόνδυλο στη σπονδυλική τους στήλη καθώς και άλλον ένα στο θώρακα που τους επιτρέπει να είναι πιο ευέλικτες από οτιδήποτε δίποδο έχει υπάρξει ως τώρα.

-Τα άκρα των γάτων δεν είναι συνδεδεμένα με τους ώμους τους, πράγμα που σημαίνει πως μπορούν να χωρέσουν οπουδήποτε αρκεί να χωράει το κεφάλι τους. Εσύ δεν ξέρω καν αν χωράς σε Mini Cooper.

-Οι γάτες χρησιμοποιούν τους κυνόδοντές τους για να κόβουν με μια δαγκωματιά τη σπονδυλική στήλη των θηραμάτων τους. Εσένα αν το μαγειρεμένο μοσχάρι σου βγει σκληρό, το πετάς επειδή σε κουράζει το μάσημα.

-Τα πίσω πόδια μιας γάτας όταν περπατάει, πατάνε ακριβώς στο ίδιο σημείο που πάτησαν τα μπροστινά της πόδια. Αυτό σημαίνει πως μπορεί να περπατάει άνετα σε οποιαδήποτε επιφάνεια με εμβαδό ίσο ή μεγαλύτερο της πατούσας τους. Εσύ αν δοκιμάσεις να περπατήσεις στην άκρη πεζοδρομίου, κατά πάσα πιθανότητα θα κάνεις 3-4 βήματα πριν χάσεις την ισορροπία σου.

-Οι γάτες έχουν νύχια! Εσύ έπρεπε να περάσεις από μερικές χιλιετίες εξέλιξης για να μπορέσεις να φτιάξεις εργαλεία εξίσου αποτελεσματικά.

-Οι γάτες έχουν ένα επιπλέον δάχτυλο ψηλότερα από τα άλλα που χρησιμεύει ως αντιολισθητικό όταν κάνουν άλματα. Εσύ γλιστράς σε βρεγμένο έδαφος ακόμα και αν περπατάς αργά.

-Η όραση μιας γάτας απαιτεί το ένα έκτο της φωτεινότητας που απαιτεί η δική σου για να διακρίνει αντικείμενα. Αλλά οκ, εσύ μπορείς να ξεχωρίζεις το μωβ από το πορτοκαλί, οπότε θα επιβιώσεις ευκολότερα ε!

-Οι γάτες έχουν ικανότητα αντίληψης ήχου εύρους 10.5 οκτάβων, μεγαλύτερη από ενός σκύλου και προφανώς από τη δική σου. Πέραν του ότι μπορούν να αντιλαμβάνονται υπερηχητικούς ήχους όμως, έχουν άλλο ένα πλεονέκτημα που τα εξελιγμένα ανθρωποειδή δεν έχουν: τα αυτιά τους περιστρέφονται.

-Η αίσθηση όσφρησης μιας γάτας είναι προφανώς καλύτερη από τη δική σου και ελαφρώς χειρότερη από αυτή ενός σκύλου.

-Τα μουστάκια μιας γάτας πέραν από αισθητήρια όργανα μέσω αφής σε περιβάλλον πολύ χαμηλού φωτισμού (που εσύ δεν αντιλαμβάνεσαι ως χαμηλό, αντιλαμβάνεσαι ως ανύπαρκτο) εντοπίζουν την κίνηση μέσω της αλλαγής της πίεσης του ατμοσφαιρικού αέρα. Εσύ τον αέρα τον μετράς σε μποφώρ.

-Αντανακλαστικά; Χαχ.

-Εσύ αρχίζεις να τα φτύνεις όταν η θερμοκρασία του σώματός σου φτάνει τους 45 βαθμούς, οι γάτες ενοχλούνται όταν η θερμοκρασία τους ξεπερνά τους 55. Και έχουν γούνα. Επιπροσθέτως, το γεγονός πως εσύ ως πλήρως μάχιμο θηλαστικό ορίζεσαι από τους Κιρκάδιους Ρυθμούς σου σημαίνει πως έχεις μεταβλητή θερμοκρασία σώματος: οι γάτες δεν έχουν τέτοιους ρυθμούς, είναι 24/24 και η θερμοκρασία τους είναι σταθερή.

-Τα σκατά μιας γάτας είναι πάντα ξερά και τα ούρα της είναι φοβερά πυκνά. Αυτό σημαίνει πως η κατακράτηση υγρών τους είναι πολλές φορές αποτελεσματικότερη από τη δική σου.

-Πόσο καιρό αντέχεις χωρίς νερό; Οι γάτες μπορούν να επιζήσουν με θαλασσόνερο.

-Η γλώσσα μιας γάτας έχει μικρές ακίδες εμπεριέχουσες κερατίνη, μήκους 500 μικρομέτρων η καθεμία, που χρησιμοποιούν για να καθαρίζονται. Εσύ αγοράζεις βιντάλ σασούν.

-Μια γάτα θα προσγειωθεί πάντα στα πόδια της αν πέσει από 90 πόντους ή ψηλότερα. Εσύ απλώς θα προσγειωθείς.

-Οι γάτες έχουν ωορρηξία μόνο μετά την συνουσία. Αυτό σημαίνει πως δεν παίζει να ξεμείνουν από ωάρια όπως τα θηλυκά των ανθρώπων. Επιπλέον, μια γάτα μπορεί να κυοφορεί ταυτόχρονα γατιά από διαφορετικούς πατέρες, η περίοδος εγκυμοσύνης είναι περίπου 65 μέρες και τα γατιά συνήθως είναι από 2 έως 5. Συνέκρινέ το αυτό με μια περίοδο εγκυμοσύνης 9 μηνών για έναν άνθρωπο και πες μου, ποιος έχει περισσότερες ελπίδες στη φύση. Α, παρεμπιπτόντως, εσύ ξεκίνησες να παράγεις σπέρμα όταν ήσουν 12 χρονών, ένας γάτος είναι έτοιμος να αμολήσει γατιά στους 5 μήνες.

-Το δέρμα μιας γάτας είναι τόσο χαλαρά συνδεδεμένο με τον υποδόριο ιστό ώστε η γάτα μπορεί να περιστραφεί μέσα σε αυτό και να αντεπιτεθεί σε οποιοδήποτε αρπακτικό την έχει αρπάξει από κάπου. Εσύ είσαι ένα κεφαλοκλείδωμα δουλειά.

 

Και κάτι τελευταίο, εσύ πόσων χρονών ήσουν όταν σε εκπαίδευσαν για την παρακάτω δουλειά;

 

541px-Toilet_Trained_Cat_22_Aug_2005.jpg

 

Για περισσότερες πληροφορίες, εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Cat

Αν σου φανεί δύσκολο, είχα κάποτε μια γάτα που διάβαζε αυτή την έκδοση: http://simple.wikipedia.org/

 

Ίσως σου φανεί χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

-Η γλώσσα μιας γάτας έχει μικρές ακίδες εμπεριέχουσες κερατίνη, μήκους 500 μικρομέτρων η καθεμία, που χρησιμοποιούν για να καθαρίζονται.

 

Που οταν την πιάνουν οι γλύκες και θέλει να σε γλύψει, η αίσθηση είναι σα να σε ξύνουν με γυαλόχαρτο!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τζιμάρα, μερικά πράγματα που οι γάτες μπορούν να κάνουν και εσύ δε μπορείς:

 

-Οι γάτες έχουν έναν επιπλέον σπόνδυλο στη σπονδυλική τους στήλη καθώς και άλλον ένα στο θώρακα που τους επιτρέπει να είναι πιο ευέλικτες από οτιδήποτε δίποδο έχει υπάρξει ως τώρα.

-Τα άκρα των γάτων δεν είναι συνδεδεμένα με τους ώμους τους, πράγμα που σημαίνει πως μπορούν να χωρέσουν οπουδήποτε αρκεί να χωράει το κεφάλι τους. Εσύ δεν ξέρω καν αν χωράς σε Mini Cooper.

-Οι γάτες χρησιμοποιούν τους κυνόδοντές τους για να κόβουν με μια δαγκωματιά τη σπονδυλική στήλη των θηραμάτων τους. Εσένα αν το μαγειρεμένο μοσχάρι σου βγει σκληρό, το πετάς επειδή σε κουράζει το μάσημα.

-Τα πίσω πόδια μιας γάτας όταν περπατάει, πατάνε ακριβώς στο ίδιο σημείο που πάτησαν τα μπροστινά της πόδια. Αυτό σημαίνει πως μπορεί να περπατάει άνετα σε οποιαδήποτε επιφάνεια με εμβαδό ίσο ή μεγαλύτερο της πατούσας τους. Εσύ αν δοκιμάσεις να περπατήσεις στην άκρη πεζοδρομίου, κατά πάσα πιθανότητα θα κάνεις 3-4 βήματα πριν χάσεις την ισορροπία σου.

-Οι γάτες έχουν νύχια! Εσύ έπρεπε να περάσεις από μερικές χιλιετίες εξέλιξης για να μπορέσεις να φτιάξεις εργαλεία εξίσου αποτελεσματικά.

-Οι γάτες έχουν ένα επιπλέον δάχτυλο ψηλότερα από τα άλλα που χρησιμεύει ως αντιολισθητικό όταν κάνουν άλματα. Εσύ γλιστράς σε βρεγμένο έδαφος ακόμα και αν περπατάς αργά.

-Η όραση μιας γάτας απαιτεί το ένα έκτο της φωτεινότητας που απαιτεί η δική σου για να διακρίνει αντικείμενα. Αλλά οκ, εσύ μπορείς να ξεχωρίζεις το μωβ από το πορτοκαλί, οπότε θα επιβιώσεις ευκολότερα ε!

-Οι γάτες έχουν ικανότητα αντίληψης ήχου εύρους 10.5 οκτάβων, μεγαλύτερη από ενός σκύλου και προφανώς από τη δική σου. Πέραν του ότι μπορούν να αντιλαμβάνονται υπερηχητικούς ήχους όμως, έχουν άλλο ένα πλεονέκτημα που τα εξελιγμένα ανθρωποειδή δεν έχουν: τα αυτιά τους περιστρέφονται.

-Η αίσθηση όσφρησης μιας γάτας είναι προφανώς καλύτερη από τη δική σου και ελαφρώς χειρότερη από αυτή ενός σκύλου.

-Τα μουστάκια μιας γάτας πέραν από αισθητήρια όργανα μέσω αφής σε περιβάλλον πολύ χαμηλού φωτισμού (που εσύ δεν αντιλαμβάνεσαι ως χαμηλό, αντιλαμβάνεσαι ως ανύπαρκτο) εντοπίζουν την κίνηση μέσω της αλλαγής της πίεσης του ατμοσφαιρικού αέρα. Εσύ τον αέρα τον μετράς σε μποφώρ.

-Αντανακλαστικά; Χαχ.

-Εσύ αρχίζεις να τα φτύνεις όταν η θερμοκρασία του σώματός σου φτάνει τους 45 βαθμούς, οι γάτες ενοχλούνται όταν η θερμοκρασία τους ξεπερνά τους 55. Και έχουν γούνα. Επιπροσθέτως, το γεγονός πως εσύ ως πλήρως μάχιμο θηλαστικό ορίζεσαι από τους Κιρκάδιους Ρυθμούς σου σημαίνει πως έχεις μεταβλητή θερμοκρασία σώματος: οι γάτες δεν έχουν τέτοιους ρυθμούς, είναι 24/24 και η θερμοκρασία τους είναι σταθερή.

-Τα σκατά μιας γάτας είναι πάντα ξερά και τα ούρα της είναι φοβερά πυκνά. Αυτό σημαίνει πως η κατακράτηση υγρών τους είναι πολλές φορές αποτελεσματικότερη από τη δική σου.

-Πόσο καιρό αντέχεις χωρίς νερό; Οι γάτες μπορούν να επιζήσουν με θαλασσόνερο.

-Η γλώσσα μιας γάτας έχει μικρές ακίδες εμπεριέχουσες κερατίνη, μήκους 500 μικρομέτρων η καθεμία, που χρησιμοποιούν για να καθαρίζονται. Εσύ αγοράζεις βιντάλ σασούν.

-Μια γάτα θα προσγειωθεί πάντα στα πόδια της αν πέσει από 90 πόντους ή ψηλότερα. Εσύ απλώς θα προσγειωθείς.

-Οι γάτες έχουν ωορρηξία μόνο μετά την συνουσία. Αυτό σημαίνει πως δεν παίζει να ξεμείνουν από ωάρια όπως τα θηλυκά των ανθρώπων. Επιπλέον, μια γάτα μπορεί να κυοφορεί ταυτόχρονα γατιά από διαφορετικούς πατέρες, η περίοδος εγκυμοσύνης είναι περίπου 65 μέρες και τα γατιά συνήθως είναι από 2 έως 5. Συνέκρινέ το αυτό με μια περίοδο εγκυμοσύνης 9 μηνών για έναν άνθρωπο και πες μου, ποιος έχει περισσότερες ελπίδες στη φύση. Α, παρεμπιπτόντως, εσύ ξεκίνησες να παράγεις σπέρμα όταν ήσουν 12 χρονών, ένας γάτος είναι έτοιμος να αμολήσει γατιά στους 5 μήνες.

-Το δέρμα μιας γάτας είναι τόσο χαλαρά συνδεδεμένο με τον υποδόριο ιστό ώστε η γάτα μπορεί να περιστραφεί μέσα σε αυτό και να αντεπιτεθεί σε οποιοδήποτε αρπακτικό την έχει αρπάξει από κάπου. Εσύ είσαι ένα κεφαλοκλείδωμα δουλειά.

 

Και κάτι τελευταίο, εσύ πόσων χρονών ήσουν όταν σε εκπαίδευσαν για την παρακάτω δουλειά;

 

541px-Toilet_Trained_Cat_22_Aug_2005.jpg

 

Για περισσότερες πληροφορίες, εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Cat

Αν σου φανεί δύσκολο, είχα κάποτε μια γάτα που διάβαζε αυτή την έκδοση: http://simple.wikipedia.org/

 

Ίσως σου φανεί χρήσιμο.

 

Μου επιτρέπετε,παρακαλώ ένα up στον φίλο μου το Κώστα,έτσι;Ιδίως αυτό το καιρό που ο σιαμέζος (του βουνού) που μας ανέχεται πάνω από 18 χρόνια,έχει αρχίσει και τα φτύνει όπου νάναι...:fear:Θα του το διαβάσω το βραδάκι.:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τζιμάρα, μερικά πράγματα που οι γάτες μπορούν να κάνουν και εσύ δε μπορείς:

 

-Οι γάτες έχουν έναν επιπλέον σπόνδυλο στη σπονδυλική τους στήλη καθώς και άλλον ένα στο θώρακα που τους επιτρέπει να είναι πιο ευέλικτες από οτιδήποτε δίποδο έχει υπάρξει ως τώρα.

-Τα άκρα των γάτων δεν είναι συνδεδεμένα με τους ώμους τους, πράγμα που σημαίνει πως μπορούν να χωρέσουν οπουδήποτε αρκεί να χωράει το κεφάλι τους. Εσύ δεν ξέρω καν αν χωράς σε Mini Cooper.

-Οι γάτες χρησιμοποιούν τους κυνόδοντές τους για να κόβουν με μια δαγκωματιά τη σπονδυλική στήλη των θηραμάτων τους. Εσένα αν το μαγειρεμένο μοσχάρι σου βγει σκληρό, το πετάς επειδή σε κουράζει το μάσημα.

-Τα πίσω πόδια μιας γάτας όταν περπατάει, πατάνε ακριβώς στο ίδιο σημείο που πάτησαν τα μπροστινά της πόδια. Αυτό σημαίνει πως μπορεί να περπατάει άνετα σε οποιαδήποτε επιφάνεια με εμβαδό ίσο ή μεγαλύτερο της πατούσας τους. Εσύ αν δοκιμάσεις να περπατήσεις στην άκρη πεζοδρομίου, κατά πάσα πιθανότητα θα κάνεις 3-4 βήματα πριν χάσεις την ισορροπία σου.

-Οι γάτες έχουν νύχια! Εσύ έπρεπε να περάσεις από μερικές χιλιετίες εξέλιξης για να μπορέσεις να φτιάξεις εργαλεία εξίσου αποτελεσματικά.

-Οι γάτες έχουν ένα επιπλέον δάχτυλο ψηλότερα από τα άλλα που χρησιμεύει ως αντιολισθητικό όταν κάνουν άλματα. Εσύ γλιστράς σε βρεγμένο έδαφος ακόμα και αν περπατάς αργά.

-Η όραση μιας γάτας απαιτεί το ένα έκτο της φωτεινότητας που απαιτεί η δική σου για να διακρίνει αντικείμενα. Αλλά οκ, εσύ μπορείς να ξεχωρίζεις το μωβ από το πορτοκαλί, οπότε θα επιβιώσεις ευκολότερα ε!

-Οι γάτες έχουν ικανότητα αντίληψης ήχου εύρους 10.5 οκτάβων, μεγαλύτερη από ενός σκύλου και προφανώς από τη δική σου. Πέραν του ότι μπορούν να αντιλαμβάνονται υπερηχητικούς ήχους όμως, έχουν άλλο ένα πλεονέκτημα που τα εξελιγμένα ανθρωποειδή δεν έχουν: τα αυτιά τους περιστρέφονται.

-Η αίσθηση όσφρησης μιας γάτας είναι προφανώς καλύτερη από τη δική σου και ελαφρώς χειρότερη από αυτή ενός σκύλου.

-Τα μουστάκια μιας γάτας πέραν από αισθητήρια όργανα μέσω αφής σε περιβάλλον πολύ χαμηλού φωτισμού (που εσύ δεν αντιλαμβάνεσαι ως χαμηλό, αντιλαμβάνεσαι ως ανύπαρκτο) εντοπίζουν την κίνηση μέσω της αλλαγής της πίεσης του ατμοσφαιρικού αέρα. Εσύ τον αέρα τον μετράς σε μποφώρ.

-Αντανακλαστικά; Χαχ.

-Εσύ αρχίζεις να τα φτύνεις όταν η θερμοκρασία του σώματός σου φτάνει τους 45 βαθμούς, οι γάτες ενοχλούνται όταν η θερμοκρασία τους ξεπερνά τους 55. Και έχουν γούνα. Επιπροσθέτως, το γεγονός πως εσύ ως πλήρως μάχιμο θηλαστικό ορίζεσαι από τους Κιρκάδιους Ρυθμούς σου σημαίνει πως έχεις μεταβλητή θερμοκρασία σώματος: οι γάτες δεν έχουν τέτοιους ρυθμούς, είναι 24/24 και η θερμοκρασία τους είναι σταθερή.

-Τα σκατά μιας γάτας είναι πάντα ξερά και τα ούρα της είναι φοβερά πυκνά. Αυτό σημαίνει πως η κατακράτηση υγρών τους είναι πολλές φορές αποτελεσματικότερη από τη δική σου.

-Πόσο καιρό αντέχεις χωρίς νερό; Οι γάτες μπορούν να επιζήσουν με θαλασσόνερο.

-Η γλώσσα μιας γάτας έχει μικρές ακίδες εμπεριέχουσες κερατίνη, μήκους 500 μικρομέτρων η καθεμία, που χρησιμοποιούν για να καθαρίζονται. Εσύ αγοράζεις βιντάλ σασούν.

-Μια γάτα θα προσγειωθεί πάντα στα πόδια της αν πέσει από 90 πόντους ή ψηλότερα. Εσύ απλώς θα προσγειωθείς.

-Οι γάτες έχουν ωορρηξία μόνο μετά την συνουσία. Αυτό σημαίνει πως δεν παίζει να ξεμείνουν από ωάρια όπως τα θηλυκά των ανθρώπων. Επιπλέον, μια γάτα μπορεί να κυοφορεί ταυτόχρονα γατιά από διαφορετικούς πατέρες, η περίοδος εγκυμοσύνης είναι περίπου 65 μέρες και τα γατιά συνήθως είναι από 2 έως 5. Συνέκρινέ το αυτό με μια περίοδο εγκυμοσύνης 9 μηνών για έναν άνθρωπο και πες μου, ποιος έχει περισσότερες ελπίδες στη φύση. Α, παρεμπιπτόντως, εσύ ξεκίνησες να παράγεις σπέρμα όταν ήσουν 12 χρονών, ένας γάτος είναι έτοιμος να αμολήσει γατιά στους 5 μήνες.

-Το δέρμα μιας γάτας είναι τόσο χαλαρά συνδεδεμένο με τον υποδόριο ιστό ώστε η γάτα μπορεί να περιστραφεί μέσα σε αυτό και να αντεπιτεθεί σε οποιοδήποτε αρπακτικό την έχει αρπάξει από κάπου. Εσύ είσαι ένα κεφαλοκλείδωμα δουλειά.

 

Και κάτι τελευταίο, εσύ πόσων χρονών ήσουν όταν σε εκπαίδευσαν για την παρακάτω δουλειά;

 

541px-Toilet_Trained_Cat_22_Aug_2005.jpg

 

Για περισσότερες πληροφορίες, εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Cat

Αν σου φανεί δύσκολο, είχα κάποτε μια γάτα που διάβαζε αυτή την έκδοση: http://simple.wikipedia.org/

 

Ίσως σου φανεί χρήσιμο.

Εγώ σε λίγα χρόνια θα πάω στον Α του κενταύρου, και ίσως πάρω και μια γάτα μαζί!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[/color]

1) Ίσως να μην είναι σωστό να συγκρίνουμε εξημερωμένα ζώα με άγρια. Ο σκύλος ζει κοντά στον άνθρωπο, ίσως και μέσα στο ίδιο σπίτι, βλέπει πως ζει ο άνθρωπος, ξέρει οτι η σκυλοτροφή του είναι στην αποθήκη κτλ. Στο περιβάλλον του λοιπόν, ο σκύλος σίγουρα είναι πιο έξυπνος απο το λύκο. Για βάλε το σκύλο στο περιβάλλον του λύκου να επιζήσει.

"Θα τον φάνε οι λύκοι" :P

 

 

2)Εξαιρώντας τις διαταραχές, εμπειρικά μπορώ να πω οτι το κατοικίδιο ζώο, είτε είναι σκύλος ή γάτα, μεγαλώνει όπως το μεγαλώσεις. Αν του προσφέρεις αγάπη και φροντίδα, εκπαιδεύοντάς το σωστά, ποτέ δεν θα σε "φάει". Αρκεί να ξέρουμε τον τρόπο. Υπάρχουν άνθρωποι που βασανίζουν τα σκυλιά τους χτυπώντας τα (για διάφορους ηλίθιους λόγους) και όταν τους δαγκώσουν λένε οτι το σκυλί είναι κακό, χτυπώντας το ξανά! Μπαίνοντας έτσι σε ένα φαύλο κύκλο που μόνο ένας ηλίθιος μπορεί να μπει. Τα σκυλιά και οι γάτες που δαγκώνουν συνήθως ζούν σε άσχημο περιβάλλον.

1) Και εγώ αν βουτίξω στον ωκεανό θα με φάνε οι καρχαρίες!! Άλλωστε ο σκύλος είναι εξημερωμένος λύκος!! Το γιατί έγινε εξυπνότερος δε μας ενδιαφέρει. Σίγουρα κάποια αιτία θα υπάρχει!! Αλλά γενικά είπα πως το πείραμα δεν είχε και τη σφραγίδα του ΟΗΕ

 

2)Εν γένει έχεις δίκιο αλλά παίζουν και τα ένστικτα. Για δοκίμασε να μεγαλώσεις με αγάπη ένα λιονταράκι!!! Τα έντσικτα των ζώων αυτών είναι υπεράνω του εγκεφάλου τους!! Σαν τις γυναίκες ένα πράγμα..........που όταν τις πιάσει τρεις λαλούν και δυο χορεύουν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πάω Α..... Β Βασιλόπουλος.

300 μέτρα μακριά, και 300 ευρώ λιγότερα...

 

Τις έχουν ξεσκίσει τις κονσέρβες τα κωλόγατα :-):-)

 

Urinary για το Μήτσο, Satiety για τη Λουλού, ότι να 'ναι για το Μάκη...

 

Ποιος είναι το πρωτεύον είπαμε??

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:06 ----------

 

Όλα τα λεφτά είναι η ταυτότητα..

 

Panther και τα μυαλά στα κάγκελα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...