Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Mάλλον δεν θα ξαναδούμε ashes cpu bench. Με την έλευση των cometlake σταμάτησε να είναι καλό CPU bench :P 

Δεν πειράζει, ανέτρεξα σε προηγούμενες σελίδες. 35% πάνω ο 10900k από 3900x....

🤣

Βρήκες benchmark να κάνεις την τρολιά σου.

Εδώ σε τρώει ο 3700Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CometRyzen είπε

66 βγάζει. Το 66 είναι μικρότερο του 79. Δεν βλέπω κάτι? 

🤣

Άκυρο, με τη στραβομάρα το έβλεπα για 88.

Πάντως ισχύει ότι δεν είναι αξιόπιστο. Μπορεί να έχεις αποκλίσεις άνω του 10% από run σε run. Ότι να΄ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LIGHT1NG είπε

τώρα αυτό το σκορ που δείχνει στο tomb είναι σχετικά νορμάλ? κάτι μου φαίνεται περίεργο για κάποιο λόγο 

Είσαι χαμηλά. Τι μνήμες τρέχεις? Επίσης μη συγκρίνεις με 292, άλλη έκδοση βγάζει αλλά νούμερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Είσαι χαμηλά. Τι μνήμες τρέχεις? Επίσης μη συγκρίνεις με 292, άλλη έκδοση βγάζει αλλά νούμερα 

 

6 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

τώρα αυτό το σκορ που δείχνει στο tomb είναι σχετικά νορμάλ? κάτι μου φαίνεται περίεργο για κάποιο λόγο 

Λογικά η 505 του Demo είναι συγκρίσιμη με την 292 του retail. Η 237 είναι που έβγαζε μεγαλύτερα νούμερα.

Πάντως, lighting οι μνήμες θέλουν σφίξιμο γιατί σε έφαγε λάχανο ο 2600.

Κατέβασε τη 292, είναι η πιο στάνταρ εδώ μέσα.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, kkatzos είπε

🤣

Άκυρο, με τη στραβομάρα το έβλεπα για 88.

Πάντως ισχύει ότι δεν είναι αξιόπιστο. Μπορεί να έχεις αποκλίσεις άνω του 10% από run σε run. Ότι να΄ναι

Εμενα βγάζει τα ίδια με απόκλιση 0.5 fps. Φτάνει και πάνω από 85 άμα κλοκαρω στα 5.2

1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

Screenshot_8.jpg

Αφού σου γραφει και gpu bound 55%. 99 θα έπρεπε να είσαι. Στην ίδια έκδοση έβγαζα min πάνω από τα average σου με 8700k. Μήπως τρέχεις τίποτα στο background? 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Λογικά η 505 του Demo είναι συγκρίσιμη με την 292 του retail. Η 237 είναι που έβγαζε μεγαλύτερα νούμερα.

Πάντως, lighting οι μνήμες θέλουν σφίξιμο γιατί σε έφαγε λάχανο ο 2600.

Κατέβασε τη 292, είναι η πιο στάνταρ εδώ μέσα.

έχουμε link για την 292? θα την κατεβάσω λογικά όμως 19 του μήνα που ανανεώνονται τα GB από το cosmote at home οι μνήμες για να τις σφίξω και άλλο θα μου φάει τα νιάτα επίσης είναι και λίγο γτπ και τόσο που είναι νομίζω καλά είναι θα ρίξω μια ματιά για timmings για 3600 mhz RipjawsV VKB (cjr) αυτές έχω τις είχα χρυσό πληρώσει τότε 136€ η καρδιά να τις πουλήσω δεν μου πάει ακόμα xd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Εμενα βγάζει τα ίδια με απόκλιση 0.5 fps. 

Αφού σου γραφει και gpu bound 55%. 99 θα έπρεπε να είσαι. Στην ίδια έκδοση έβγαζα min πάνω από τα average σου με 8700k. Μήπως τρέχεις τίποτα στο background? 

Για βρες ένα run από τη 292.

--------------------

Εδώ ενός φίλου με 8700Κ στη 237 έκδοση

στοκ και @4.8 και τα δύο με μνήμες 3200 XMP.

 

8700K @ 4.8 & 3200 XMP.jpg

8700K stock & 3200 XMP.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Για βρες ένα run από τη 292.

--------------------

Εδώ ενός φίλου με 8700Κ στη 237 έκδοση

στοκ και @4.8 και τα δύο με μνήμες 3200 XMP.

8700K @ 4.8 & 3200 XMP.jpg

8700K stock & 3200 XMP.jpg

Βασικά απο όσο ξέρω οι μνήμες παιζουν μεγάλο ρολο στο sotr. Λογικά τα νουμερα του με 3200 μνήμες. Επίσης ανάλογα με την κάθε κάρτα βγάζεις και άλλα νούμερα. Παντως 130 έβγαζα στο bench με στοκ 1080ti. Τα ίδια νούμερα περίπου με τον 3600 του nofear στο cpugame

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Είσαι χαμηλά. Τι μνήμες τρέχεις? Επίσης μη συγκρίνεις με 292, άλλη έκδοση βγάζει αλλά νούμερα 

127  είναι χαμηλά? με βάση τα σκορ εδώ νορμάλ φαίνεται αλλά το gpu bound κάπως παράξενο βέβαια το βράδυ που θα φτιάξω το waterblock να κάτσει σωστά με την πάστα στον επεξεργαστή γιατί έβλεπα παράλογες θερμοκρασίες 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

127  είναι χαμηλά? με βάση τα σκορ εδώ νορμάλ φαίνεται αλλά το gpu bound κάπως παράξενο βέβαια το βράδυ που θα φτιάξω το waterblock να κάτσει σωστά με την πάστα στον επεξεργαστή γιατί έβλεπα παράλογες θερμοκρασίες 😂

Oχι το 127 φυσιολογικο ειναι, κάπου 135 βγάζω με τερματισμένη την ti μου. Σε stock ~125. Για το CPU game λέω οτι είναι χαμηλά όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι πάει πααααρα πολύ στραβά με το AotS.

Είναι κυριολεκτικά αδύνατο να βγάλω οποιοδήποτε συμπέρασμα, αφού εφαρμόζει ότι θέλει, όποτε θέλει, αν θέλει.

Πήγα να βάλω χεράτα τις ρυθμίσεις του @CometRyzen από παραπίσω μέσω του settings.ini που μου δίνει τη δυνατότητα ο launcher να πειράξω, και βγάζει ότι γουστάρει.

Αλλάζει μόνο του την ανάλυση σε άλλη από αυτή που έβαλα (και δεν εννοώ ότι βάζω 2560*1440 και βγάζει fhd...εννοώ ότι βάζω την 1424*861 και βάζει μόνο του όταν το ανοίγω μια άλλη, 16:10 ίσως?).

Έτρεξα πάντως 1440 crazy/low, 1080 crazy/low, και οι διαφορές στα scores είναι κάπου στο 2% μεταξύ όλων.

1440 Low: 46.4/46.4

1440 Crazy: 45.7/47.7

1080 Crazy: 44.8/48.1

1080 Low: Κάτι παρεμφερές.

Ok, τρέχει game logic, και ότι βλέπουμε στην οθόνη (μαζί και οι ρυθμίσεις που επιλέγουμε) είναι για το gpu κομμάτι, το οποίο δεν καταλαβαίνω πως δεν επηρεάζει όταν αλλάζουν και cpu dependent ρυθμίσεις από crazy σε low (shadows, πχ).

Θα κοιτάξω και 4Κ σε DX12 πιο μετά, από περιέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Κάτι πάει πααααρα πολύ στραβά με το AotS.

Είναι κυριολεκτικά αδύνατο να βγάλω οποιοδήποτε συμπέρασμα, αφού εφαρμόζει ότι θέλει, όποτε θέλει, αν θέλει.

Πήγα να βάλω χεράτα τις ρυθμίσεις του @CometRyzen από παραπίσω μέσω του settings.ini που μου δίνει τη δυνατότητα ο launcher να πειράξω, και βγάζει ότι γουστάρει.

Αλλάζει μόνο του την ανάλυση σε άλλη από αυτή που έβαλα (και δεν εννοώ ότι βάζω 2560*1440 και βγάζει fhd...εννοώ ότι βάζω την 1424*861 και βάζει μόνο του όταν το ανοίγω μια άλλη, 16:10 ίσως?).

Έτρεξα πάντως 1440 crazy/low, 1080 crazy/low, και οι διαφορές στα scores είναι κάπου στο 2% μεταξύ όλων.

1440 Low: 46.4/46.4

1440 Crazy: 45.7/47.7

1080 Crazy: 44.8/48.1

1080 Low: Κάτι παρεμφερές.

Ok, τρέχει game logic, και ότι βλέπουμε στην οθόνη (μαζί και οι ρυθμίσεις που επιλέγουμε) είναι για το gpu κομμάτι, το οποίο δεν καταλαβαίνω πως δεν επηρεάζει όταν αλλάζουν και cpu dependent ρυθμίσεις από crazy σε low (shadows, πχ).

Θα κοιτάξω και 4Κ σε DX12 πιο μετά, από περιέργεια.

Η ανάλυση που έβαλα ειναι 900p man, απλά λόγω windowed mode τρώγει λίγα pixel η μπάρα από πάνω, και άρα προσαρμόζει και τα πλαινά για να κρατηθούν οι αναλογίες. 1440*900 βάλε σε windowed και θα σου βγεί η ανάλυση που τρέχω. Τα υπόλοιπα είναι με crazy preset vulkan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...