Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, CometRyzen είπε

Mάλλον δεν θα ξαναδούμε ashes cpu bench. Με την έλευση των cometlake σταμάτησε να είναι καλό CPU bench :P 

Δεν πειράζει, ανέτρεξα σε προηγούμενες σελίδες. 35% πάνω ο 10900k από 3900x....

Εδώ πέρα, πάντως, άκρη δεν βγάλαμε...ούτε με πυρήνες, ούτε με συχνότητα, ούτε με μνήμες, ούτε με τίποτα.

Μαζί μας ήσουν, όπως βλέπεις, και δεν καταλήξαμε πουθενά.

Επιπλέον, τί ακριβώς εννοείς παραπίσω που γράφεις πως "Δεν έχει σημασία, cpu test είναι. Ότι ανάλυση και να τρέξω το ίδιο νούμερο βγάζει. Το πρώτο νούμερο σου λέει πόσα πραγματικά fps έβγαλες και το 2ο ποσα μπορεί να βγάλει το cpu."?

Μιλάμε για cpu render, έτσι? Κάποια εικόνα φτιάχνει, κάποιο video. Πώς δεν παίζει ρόλο η ανάλυση?

Εκτός κι αν αυτό που βλέπουμε να τρέχει στα αντίστοιχα τεστ το βάζει για να περάσει η ώρα και από πίσω τρέχει άλλη ρουτίνα για cpu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1768

  • ultraex2003

    1480

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Εδώ πέρα, πάντως, άκρη δεν βγάλαμε...ούτε με πυρήνες, ούτε με συχνότητα, ούτε με μνήμες, ούτε με τίποτα.

Μαζί μας ήσουν, όπως βλέπεις, και δεν καταλήξαμε πουθενά.

Επιπλέον, τί ακριβώς εννοείς παραπίσω που γράφεις πως "Δεν έχει σημασία, cpu test είναι. Ότι ανάλυση και να τρέξω το ίδιο νούμερο βγάζει. Το πρώτο νούμερο σου λέει πόσα πραγματικά fps έβγαλες και το 2ο ποσα μπορεί να βγάλει το cpu."?

Μιλάμε για cpu render, έτσι? Κάποια εικόνα φτιάχνει, κάποιο video. Πώς δεν παίζει ρόλο η ανάλυση?

Εκτός κι αν αυτό που βλέπουμε να τρέχει στα αντίστοιχα τεστ το βάζει για να περάσει η ώρα και από πίσω τρέχει άλλη ρουτίνα για cpu.

Aπό όσο ξέρω gamelogic τρέχει, δεν παίζει ρόλο η ανάλυση. Δοκίμασε το μία σε άλλη ανάλυση και δες. Μόνο το 1ο νούμερο θα αλλάξει επειδή θα σε μπουκαλιάζει η GPU. Τουλάχιστον έτσι νομίζω, τώρα το έσβησα και δεν μπορώ να τεστάρω.

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Aπό όσο ξέρω gamelogic τρέχει, δεν παίζει ρόλο η ανάλυση. Δοκίμασε το μία σε άλλη ανάλυση και δες. Μόνο το 1ο νούμερο θα αλλάξει επειδή θα σε μπουκαλιάζει η GPU. 

Ok, αύριο βράδυ που θα γυρίσω σπίτι, ελπίζω να το θυμηθώ.

Δεν μου κάθεται καλά, πάντως...όταν επιλέγεις το cpu test, αν τρέχει και η gpu από πάνω, δεν ζητάει κι αυτή, δεν καταναλώνει?

Τί γίνεται με τις κάποιες εκατοντάδες/χιλιάδες μονάδες που εμφανίζονται στην οθόνη εκείνη την ώρα? Σε άλλη ανάλυση, η κάρτα δεν θα ζητάει περισσότερα/λιγότερα από τη cpu για να τις εμφανίσει κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ok, αύριο βράδυ που θα γυρίσω σπίτι, ελπίζω να το θυμηθώ.

Δεν μου κάθεται καλά, πάντως...όταν επιλέγεις το cpu test, αν τρέχει και η gpu από πάνω, δεν ζητάει κι αυτή, δεν καταναλώνει?

Τί γίνεται με τις κάποιες εκατοντάδες/χιλιάδες μονάδες που εμφανίζονται στην οθόνη εκείνη την ώρα? Σε άλλη ανάλυση, η κάρτα δεν θα ζητάει περισσότερα/λιγότερα από τη cpu για να τις εμφανίσει κλπ?

Όχι η καρτα τα ίδια ζητάει ασχέτως ανάλυσης. Η ανάλυση δεν επηρεάζει την cpu. Γιαυτό σε ένα παιχνίδι που είσαι cpu bound ας πούμε και να ρίξεις ανάλυση τα ίδια frames θα βγάζεις. Τώρα αν κάνει κάτι άλλο το aots θα σε γελάσω, θα το βάλω να κατέβει και θα δω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Όχι η καρτα τα ίδια ζητάει ασχέτως ανάλυσης. Η ανάλυση δεν επηρεάζει την cpu. Γιαυτό σε ένα παιχνίδι που είσαι cpu bound ας πούμε και να ρίξεις ανάλυση τα ίδια frames θα βγάζεις. Τώρα αν κάνει κάτι άλλο το aots θα σε γελάσω, θα το βάλω να κατέβει και θα δω 

Αν ρίξεις μπορεί.

Αν ανεβάσεις, όμως?

Με άλλες αναλύσεις τρέχαμε εκεί πίσω...πώς μπορείς να συγκρίνεις?

Btw, ποιανού είναι τα νούμερα που ανέβασες? Τί θα βάλεις να κατέβει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Αν ρίξεις μπορεί.

Αν ανεβάσεις, όμως?

Με άλλες αναλύσεις τρέχαμε εκεί πίσω...πώς μπορείς να συγκρίνεις?

Btw, ποιανού είναι τα νούμερα που ανέβασες? Τί θα βάλεις να κατέβει?

Δικα μου είναι, τα έτρεχα την προηγούμενη βδομάδα αλλά το σβησα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου δίνετε κανά λινκ να κατεβάσω κανένα από αυτά τα benchmark να δω τι παίζει με το δικό μου 😂 αν και αύριο το βράδυ πρέπει να βγάλω - βάλω το cpu block από την υδρόψυξη γιατί όταν το είχα συνδέσει πριν κάτι μέρες δεν πάτησε σωστά και τώρα περιμένω την πάστα 😂 μου έχει φάει μια περιουσία η thermal grizzly με την kryonaut 🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

δεν μου δίνετε κανά λινκ να κατεβάσω κανένα από αυτά τα benchmark να δω τι παίζει με το δικό μου 😂 αν και αύριο το βράδυ πρέπει να βγάλω - βάλω το cpu block από την υδρόψυξη γιατί όταν το είχα συνδέσει πριν κάτι μέρες δεν πάτησε σωστά και τώρα περιμένω την πάστα 😂 μου έχει φάει μια περιουσία η thermal grizzly με την kryonaut 🤣 

Για ποιό από όλα θες λινκ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

Για ποιό από όλα θες λινκ; 

για το shadow of tr νομίζω βρήκα ένα αλλά δεν έκατσα στο pc ακόμα, για το arches θα ήθελα αλλά νομίζω το πληρώνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

για το shadow of tr νομίζω βρήκα ένα αλλά δεν έκατσα στο pc ακόμα, για το arches θα ήθελα αλλά νομίζω το πληρώνεις 

Για το shadow υπάρχει το demo νομίζω όσο για το Ashes ειταν για ένα διάστημα δωρεάν τωρα δεν ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ultraex2003 είπε

Για το shadow υπάρχει το demo νομίζω όσο για το Ashes ειταν για ένα διάστημα δωρεάν τωρα δεν ειναι

είχαμε δηλαδή, δεν πειράζει αύριο που θα ανοίξω το pc για να φτιάξω το waterblock που ήθελα να ξερα πόσο κοιμόμουν εκείνη την ώρα😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη βιάζεσαι κομήτη.και οι πυρήνες κοιμούνται μαλιστα

 

Το bench είναι αναξιόπιστο τέρμα.καπακι που το ξανατρεξα έδωσε 62

Βρες κάτι άλλο για να χαρεις

 

IMG-345707da405df28c0e2d0e6a737a5dac-V.jpg

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

X1900XT 256MB (R580 GPU)

GPU από τα παλιά (2006) όταν η ΑΤΙ ήταν μπροστά από την nVidia (μέχρι να βγει η σειρά 8800GTX/GTS)

Oλα με αερα

Screenshot_2020-06-16-00-32-39-021_com.miui.gallery.jpg

x1900xt 26450.PNG

Για την ιστορία για να μπορέσει να είναι μπροστά η πράσινη έβγαλε την Frankestain καρτα 7950 GX2 ( δύο PCB 7950 ενωμένα σε sli - φούρνος)

Screenshot_2020-06-16-00-39-12-659_com.miui.gallery.jpg

Επεξ/σία από obijuan1983
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...