Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Spartan117 είπε

Ένα updated mining bench γιατί ο @Herald είπε οι μνήμες θα σκάσουν μετά απο λίγη ώρα (τρολάρω :D)

3080mem.PNG.0b6ebd415021cd29fd1e5eab2baca6b6.PNG

+1800 (22.6 Gbps) 107 - 108 MH/s και 66C με force  P2 state off. Απλά ψάχνω το maximum stable OC για 24/7, το mining ρίχνει πολύ πόνο στις μνήμες.

στην 4.6.4 επιτέλους αφήνει πάνω από +1500 σε vram το afterburner βλέπω....ωραίος Σπαρτιάτη......+1800 σκορπάνε οι vram σου στους 66 βαθμούς και δεν καταλαβαίνουν τίποτα!

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Herald είπε

Όχι ρε δεν το λέω μόνο για την θερμοκρασία, εγώ πάντως ίδια temps έχω είτε στα 1500 είτε +1800 (άντε να έχω αντί για 84 ξερώ γω 86). Απλά με το +1800 κάποια στιγμή θα κρασάρι. Μπορεί να πάρει 15 ώρες, μπορεί 18 ώρες, μπορεί και 2 μέρες. 

Παιζει ρολο και η θερμοκρασια  , εγω πριν βαλω τα thermalrigth δεν τα ακουμπαγα καν τα +1500 στο mining ,με το που πηγαινα την μπαρα εκλανε ο driver ,τωρα που επεσα σε temps 68-72 δοκιμασα +1500 και ετρεχε κομπλε ,βεβαια δεν το αφησα πολλες ωρες καποια στιγμη μπορει να κρασαρε αλλα φανηκε η διαφορα που κανει η θερμοκρασια στα τσιπακια

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Παιζει ρολο και η θερμοκρασια  , εγω πριν βαλω τα thermalrigth δεν τα ακουμπαγα καν τα +1500 στο mining ,με το που πηγαινα την μπαρα εκλανε ο driver ,τωρα που επεσα σε temps 68-72 δοκιμασα +1500 και ετρεχε κομπλε ,βεβαια δεν το αφησα πολλες ωρες καποια στιγμη μπορει να κρασαρε αλλα φανηκε η διαφορα που κανει η θερμοκρασια στα τσιπακια

Το ξερω οτι παίζουν ρολο και οι θερμοκρασιες γενικά αλλα στη δικια μου ελάχιστο. Βρισκει τοιχο στα 1875 ειτε σε mining ειτε σε bench. Τωρα δεν ξερω, αμα πεσω κατω απο 80 ισως δω διαφορά αλλα καλη τυχη να το καταφερεις αυτο σε 3090 😝

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να βαλω και κανα δυο σκορακια με το καινουριο συστημα ετσι ειχα λιγο ορεξη και χρονο να κατσω να ασχοληθω αποψε  προκαταρκτικα

 

corona.PNG

cpuz.PNG

R15.PNG

R20.PNG

R23.PNG

vray.PNG

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Είναι τέτοιο το άλμα μεταξύ 1ης/2ης γενιάς TR και Zen3?

Ειναι εξαιρετικη η πλατφορμα πλεον σε ολους τους τομεις φυσικα.. Η αχιλλειος πτερνα της AMD το gaming πλεον εχει αντιμετωπιστει οποτε δεν ειχα κανενα απολυτως λογο να παω παλι σε Intel.. Ηθελα 5900x αλλα σε λογικη τιμη δεν εβρισκα την δεδομενη στιγμη, οποτε για τα λεφτα που ζητουσαν εβαλα κατι παραπανω και πηρα τον μεγαλο.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Ηθελα 5900x αλλα σε λογικη τιμη δεν εβρισκα την δεδομενη στιγμη, οποτε για τα λεφτα που ζητουσαν εβαλα κατι παραπανω και πηρα τον μεγαλο.. 

Spoiler

 

Για ποσο παραπανω διαφορα μιλαμε?Βλεπω αυτη την στιγμη και εχουν περιπου 240ευρω διαφορα

https://www.skroutz.gr/c/32/cpu-epeksergastes/f/707055/AMD-Ryzen-9.html

Για ενα ''φιλο''ρωταω 😝

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Τελικά τι έκανες; Για τα 5 πόσο ρεύμα θες ( κ με τι cache ) @Arkin

Δεν εχω καθολου χρονο αυτες τις μερες φιλε μου και το αφησα οπως ειναι στα 4.8 all core χωρις avx 47 uncore στα 1.25 volt με 1.10 VCCIO και VCCSA. Θα δοκιμασω ομως και 5 με 48 uncore καποια στιγμη απλα για το bench. Απολυτα σταθερο το pc με αυτα τα ρευματα σε αυτες τις συχνοτητες και χαμηλες θερμοκρασιες.

Screenshot-1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Fulgore είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Για ποσο παραπανω διαφορα μιλαμε?Βλεπω αυτη την στιγμη και εχουν περιπου 240ευρω διαφορα

https://www.skroutz.gr/c/32/cpu-epeksergastes/f/707055/AMD-Ryzen-9.html

Για ενα ''φιλο''ρωταω 😝

 

 

Κλασσικα οταν αγοραζω εγω μετα απο λιγες μερες οι τιμες πεφτουν σε πιο λογικα επιπεδα!

Αν δεις την εξελιξη τιμης ειχε 1200 ακατεβατα στις 14 Απριλιου που παρηγγειλα με 900 ευρω απο Πλαισιο τον 5950x

Ο πιο φθηνος 5900x ειχε κοντα στα 800.. Η διαφορα ηταν αστεια.. Τωρα ο 5900x πεφτει σε πιο φυσιολογικα επιπεδα! 

Ομως εχει πεσει και ενα 50αρικο απο την τιμη που αγορασα ο 5950x να πεις στον φιλο σου,εγω απλα ενημερωνω 😜

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Δεν εχω καθολου χρονο αυτες τις μερες φιλε μου και το αφησα οπως ειναι στα 4.8 all core χωρις avx 47 uncore στα 1.25 volt με 1.10 VCCIO και VCCSA. Θα δοκιμασω ομως και 5 με 48 uncore καποια στιγμη απλα για το bench. Απολυτα σταθερο το pc με αυτα τα ρευματα σε αυτες τις συχνοτητες και χαμηλες θερμοκρασιες.

Screenshot-1.png

Περνάει OCCT small data ( 4.5.1 );

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...