Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Ναι αυτο συζητουσαμε στο navi topic νομιζω.. Σκαλαρει καλα με περισσοτερους πυρηνες νηματα λογικα.. 

αν και δεν έχω κλόκαρει καθόλου gpu (με στοκ είμαι στα 1080P&1440P).......όχι ότι θα αλλάξει το αποτέλεσμα.........τρένο πάει στους 5900Χ/5950Χ.....μόνο στα min βλέπω ότι κάπως κρατάει καλά ο 10900 για daily clocks.....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1768

  • ultraex2003

    1480

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

3 λεπτά πριν, BabisTs είπε

αν και δεν έχω κλόκαρει καθόλου gpu (με στοκ είμαι στα 1080P&1440P).......όχι ότι θα αλλάξει το αποτέλεσμα.........τρένο πάει στους 5900Χ/5950Χ.....μόνο στα min βλέπω ότι κάπως κρατάει καλά ο 10900 για daily clocks.....

Καλημερα φιλος.. Ναι χανει το boost με τα power savings κατι φασεις και εχει τετοια flactuations ισχυει.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Καλημερα φιλος.. Ναι χανει το boost με τα power savings κατι φασεις και εχει τετοια flactuations ισχυει.. 

Καλημέρα Jim, άπιαστος είσαι bro!

Πάντως και ο φίλος με την 6800ΧΤ παραπάνω δείχνουν ότι τα navi πάνε τρελά πολύ καλά σε χαμηλομεσαίες αναλύσεις τουλάχιστον σε αυτό το game.....σκέψου το 6900ΧΤ.....γενικά φαίνονται και από το firestrike gpu σκόρ τους .....υποδειγματικά και πολύ δυνατά!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα 

Ένα updated FireStrike με 11900k. 

Είμαι +15% επάνω σε combined από 10850k. 

Θα δοκιμάσω και HZD να ποσταρω. 

 

https://www.3dmark.com/fs/25728214

Screenshot_20210615-095502_Samsung Internet.jpg

Επεξ/σία από jimpsar
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, jimpsar είπε

Καλημέρα 

Ένα updated FireStrike με 11900k. 

Είμαι +15% επάνω σε combined από 10850k. 

Θα δοκιμάσω και HZD να ποσταρω. 

 

https://www.3dmark.com/fs/25728214

Screenshot_20210615-095502_Samsung Internet.jpg

Εχει δυνατο ipc ο Rocketlake οσα και να της καταλογιζουμε της Ιντελας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Εχει δυνατο ipc ο Rocketlake οσα και να της καταλογιζουμε της Ιντελας..

Πάρε έναν, εστώ και τον μικρό 11600k να δοκιμάσεις. Θα τον στείλεις απτό παράθυρο. Εγώ που δικαιολογούσα το "θερμάστρες" και έλεγα είναι κομπλέ ο 10900k (που ήταν όντως), αλλά αυτό το πράμα είναι αστείο στους 11th gen. Δεν μιλάμε καν για OC, για τα stock boosts ζητάει 1.33 volts και κατανάλωση στο θεό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Herald είπε

Πάρε έναν, εστώ και τον μικρό 11600k να δοκιμάσεις. Θα τον στείλεις απτό παράθυρο. Εγώ που δικαιολογούσα το "θερμάστρες" και έλεγα είναι κομπλέ ο 10900k (που ήταν όντως), αλλά αυτό το πράμα είναι αστείο στους 11th gen. Δεν μιλάμε καν για OC, για τα stock boosts ζητάει 1.33 volts και κατανάλωση στο θεό. 

Λογικο, για καταναλωση και thermals φαινεται απο τα reviews αλλωστε..Και τα "stock" του boost αλγοριθμου σε αυτα τα πραγματα βασιζονται αλλωστε..Barely meeting TDP requirements χωρις καλο AIO ή custom..  Σαν ipc μιλησα ειναι εμφανες αλλωστε γιατι δεν καταφεραν καν να βγαλουν εστω  το monolithic monster 10c/20t φετος και περιοριστηκαν στο 8c/16t.. Eχει καλο ipc ομως αλλα δεν παει αλλο χωρις μεταβαση στην λιθογραφια..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Λογικο, για καταναλωση και thermals φαινεται απο τα reviews αλλωστε..Και τα "stock" του boost αλγοριθμου σε αυτα τα πραγματα βασιζονται αλλωστε..Barely meeting TDP requirements χωρις καλο AIO ή custom..  Σαν ipc μιλησα ειναι εμφανες αλλωστε γιατι δεν καταφεραν καν να βγαλουν εστω  το monolithic monster 10c/20t φετος και περιοριστηκαν στο 8c/16t.. Eχει καλο ipc ομως αλλα δεν παει αλλο χωρις μεταβαση στην λιθογραφια..

Ναι αλλα αν δεν πας για 11900k το ipc ειναι τελικα αχρηστο γιατι εισαι χαμηλα σε συχνοτητα τελικα. Απο τα review που ειδα ο 11600k δεν πιανει ουτε τα 4.9 all core, και αμα τα πιασει καποιο sample μιλαμε για τρελα ρεύματα. Ας οψεται το pcie 4 αλλιως θα χτυπασα 10600k.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρταται απο τι ερχεσαι.. Αν εχεις 10900k-9900k δεν εχει κανενα νοημα περα απο καποια benchmarks αν θες να τρεχεις.. Ακομη και σε συγκριση ομως με τον 9900k μου περαν του ipc τα ρολογια σε boost σε ενα πυρηνα ειναι πολυ μεγαλυτερα σε "stock".. Υπαρχουν βελτιωσεις.. Αλλα και πισωγυρισματα..Kαι οπως ειπες και pcie 4.0.. Θες καλη υδροψυξη πλεον με τα high end cpus ουτως ή αλλως για ψηλα ρολογια περαν του καλου binning, καλα mobo και silicon lottery..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Εξαρταται απο τι ερχεσαι.. Αν εχεις 10900k-9900k δεν εχει κανενα νοημα περα απο καποια benchmarks αν θες να τρεχεις.. Αλλιως εχει καλα ipc gains και οπως ειπες και pcie 4.0.. Θες καλη υδροψυξη πλεον με τα high end cpus ουτως ή αλλως για ψηλα ρολογια περαν του καλου binning, καλα mobo και silicon lottery..

Καλά δεν λες και high end τον 11600Κ 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, LIGHT1NG είπε

Καλά δεν λες και high end τον 11600Κ 😅

Για 11900k ειπα οκ οσο κατεβαινεις την κλιμακα τοσο λιγοτερα binned chips εχεις.. 😜

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Για 11900k ειπα οκ οσο κατεβαινεις την κλιμακα τοσο λιγοτερα binned chips εχεις.. 😜

Αλλά να βράζει ακόμα και ο 11600Κ εκεί στην ιντελ πρέπει να έχει πολύ κρύο 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Αλλά να βράζει ακόμα και ο 11600Κ εκεί στην ιντελ πρέπει να έχει πολύ κρύο 😅

Ε ποσο πλεον να βελτιωσεις την υπαρχουσα λιθογραφια; Αυτα που εχουν καταφερει παντως στα 14nm ειναι αθλος πραγματικος με τοσα processes και τα αποτελεσματα που εχουν παρει considering.. Τα ξεζουμισανε υπαρχουν ομως και ορια φυσικα..

Για να δουμε και το cross platform το Alder Lake τι θα πει.. Ειμαι πολυ περιεργος..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimpsar είπε

Καλημέρα 

Ένα updated FireStrike με 11900k. 

Είμαι +15% επάνω σε combined από 10850k. 

Θα δοκιμάσω και HZD να ποσταρω. 

 

https://www.3dmark.com/fs/25728214

Screenshot_20210615-095502_Samsung Internet.jpg

σε gpuscore σε έχει ρίξει και εσένα ο 11900Κ βλέπω.....ναι combined έχουν δυνατό τα 11th gen

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, BabisTs είπε

σε gpuscore σε έχει ρίξει και εσένα ο 11900Κ βλέπω.....ναι combined έχουν δυνατό τα 11th gen

Βασικά το max gpu μου είναι γύρω στα 65. Αλλά την είχα τρέξει με mptools και 400watt την κάρτα και φυσικά με διαφορετική θερμοκρασία περιβάλλοντος. Κατ εμέ καλό σκορ έβγαλε έτσι. Στο sottr πάντως είμαι οριακά πιο πίσω από 10850 μέχρι στιγμής 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...