Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πράγματι θέλει bandwidth για να λάμψει, σε μία από τις δικές μου που είχα ασχοληθεί, ακόμα και @ 800+ έβλεπα scalling, απλά ήταν πρόθυμες και οι μνήμες ;)

 

 

 

 

edit: http://www.insomnia.gr/topic/316448-ghetto-mods/page__st__100 (#102)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1768

  • ultraex2003

    1480

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Νάις, Α-νάις-τάσιε. Η Αγία.. Αγαθαγέλλα είχε κάνει το θαύμα της (ελπίζω να το έκανε και στην τότε εξεταστική).

 

Aπό τις 3 4850 που είχαν πέσει στα χέρια μου είχα παρατηρήσει ότι όσες κλόκαραν καλά σε πυρήνα, δεν κλόκαρε η μνήμη τους καλά. H Asus έπιανε 750++ αλλά η μνήμη κλώτσαγε και στις άλλες που οι μνήμες έφταναν 1250 χαλαρότατα, ο πυρήνας δεν ήταν Crysis-stable στα 700.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η συγκεκριμένη δεν έδειχνε τέτοια trade-offs αλλά, κλασικά, silicon lottery ήταν :)

 

Στο τέλος την είχα maxάρει σε αυτό το pc και την είχα αφήσει @ 800/1200 (!) 24/7, lovevly card:

 

dow2fm.jpg

 

 

 

 

Η αγία δεν θυμάμαι τι είχε "αποφασίσει" σε εκείνη την εξεταστική. Ή ίσως δεν θέλω να θυμάμαι. Τραυματικές εμπειρίες and such :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Really, τι υλοποίηση είναι -- και τι τσιπάκια μνήμης είχε, θυμάσαι; H Asus είχε Hynix αν θυμάμαι καλά και οι άλλες δύο που είχα (την μία την έχω ακόμα), αμφότερες φορούσαν Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή των screenshots είχε Quimonda "γυμνές", ήταν αυτό το μοντέλο, πολύ διαδεδομένη και κοινή @ Ελλάδα νομίζω.

 

Και είχε πανεύκολα pencil mods, οπότε ενώ αρχικά ήταν λίγο "μουλαράκι" (χειρότερη από την πρώτη μου single slot Asus) στο τέλος αποδείχτηκε μία χαρά κάρτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρεύμα ούτε το afterbutner , ούτε το RivaTuner μου δίνουν την δυνατότητα να "παίξω" .

 

 

Γνωρίζεις τι υλοποίηση είναι ;;

 

 

Photo 1

Photo 2

Photo 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της Connect3D είναι.. Με το ATI Tray δοκίμασες;

 

caution, sweet-sweet Sapphire. Μοιάζει με την reference με καθρεφτισμένα τα VRM. Btw έχεις εντυπώσεις απο 4850 CrossFire; Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα την στείλω ή αν θα πάρω άλλη μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@RcManiac

 

Και εμένα δεν έπαιρνε ρεύμα με software, νομίζω δεν υπήρχαν 4850 με Ι2C κόπλα, για να δίνεις ρεύμα με software, αυτά τα είχαν οι volterrατες 4870, οπότε άδικα το ψάχνεις. Επιπλέον δεν βλέπω να έχει 6pinο η δική σου, άρα είναι κάποια χαλαρή "green" και δεν αξίζει καν να την μοντάρεις, γιατί θα ξεμένει από ρεύμα.

 

 

 

@Obsidian

 

Και δύο 4850, αλλά και 4850+4870 έχω δοκιμάσει. Pretty damn sweet ήταν, και με τις 4850 @ 40 ευρώ, δεν σε χαλάει καθόλου να το ψάξεις. Στην χειρότερη, αν δεν μείνεις ικανοποιημένος, τις πουλάς και τις δύο @~ 70 και στην ουσία έχεις χάσει κάτι ψηλά, και πας για άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δύο 4850, αλλά και 4850+4870 έχω δοκιμάσει. Pretty damn sweet ήταν, και με τις 4850 @ 40 ευρώ, δεν σε χαλάει καθόλου να το ψάξεις. Στην χειρότερη, αν δεν μείνεις ικανοποιημένος, τις πουλάς και τις δύο @~ 70 και στην ουσία έχεις χάσει κάτι ψηλά, και πας για άλλα.

 

Τις έχω βρει και πιο φθηνά όπως μπορείς να φανταστείς αλλιώς δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία να το σκεφτώ. Αν έχεις μια 4870 δεν κάνει τόσο καλό scaling η 4850. Αν βέβαια τις έχει κάποιος, κάνει τις δοκιμές (ειδικά αν έχεις το μικρόβιο της δοκιμής) αλλιώς ούτε καν. Απλώς ρώτησα αν είχες αποψη διότι CrossFire/X reviews υπάρχουν out there αλλά οχι με τους uber-latest drivers και τα profiles, ούτε με τα τελευταία παιχνίδια. [/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεε λογικά θα έχουν βελτιωθεί τα πράγματα, δραματικά, γι' αυτές τις κάρτες @ CF.

 

Αν και το "απόλυτο" scalling το γνωρίσαμε με την σειρά 58ΧΧ...

 

Στο mixed CF (4850+4870) πράγματι είχα 100%+78% load αντίστοιχα αλλά το "έσωζα" με o/c @ 4850. Με latest drivers και ακόμα μία 4850 νομίζω ότι δεν αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα, το πολύ να βάλεις και έναν χαλαρό 12άρι να τις φυσάει και είσαι μια χαρά. Και είναι και "ανέξοδη" περιπέτεια, αν το κάνεις κυρίως για την "περιπέτεια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Stock είναι τι είδους screen θες?? :)

 

 

Ανέβασα λίγο την συχνότητα..και μερικά pic...

Any suggestion?

 

http://imgur.com/a/L0QOi

 

 

Επίσης τσίμπησα +100mhz μέσω των Windows έτσι για δοκιμή και έτρεξα ένα Linx

http://i.imgur.com/CmEhv.jpg

 

Βλέπετε τπτ περίεργο? Με temps ή κάτι άλλο ?

Επεξ/σία από LuNaTiC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...