Προς το περιεχόμενο

transexual/τραβεστι


Toufas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν η αλλαγή φύλου ήταν απλή υπόθεση τότε δεν θα υπήρχαν τραβεστί.Όποιος "άντρας" ένιωθε γυναίκα θα πήγαινε και θα έκανε αυτή την απλή διαδικασία.

 

Τίποτε από αυτά δεν είναι απλή υπόθεση, εσύ τ'αντιμετωπίζεις έτσι.Το επιχείρημα ότι πληρώνουν ένα οποιοδήποτε μεγαλύτερο τίμημα τα άτομα που ολοκληρώνουν κάποιες επεμβάσεις που πιστεύουν ότι θα τους βοηθήσουν οδηγεί σε υπεραπλούστευση.Πέρα απ'αυτό δεν καταλαβαίνω πως συσχετίζεις τον σεβασμό με το κόστος και ιδίως το υλικό κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
@fidelio: Αμπελοφυλλοσοφίες...get real!

..παρεπιπτώντος ο αμπελοφιλόσοφος δανέζης ,θεοδοσίου και γραμματικάκης , το έχουν αξηγήσει πολύ καλύτερα, σχετικά με την ανθρώπινη αντίληψη για το σύμπαν και τους νόμους της φύσης , ω εσύ πραγματιστή ! :P

 

slygeo, δεν είσαι ρεπλικα ενός ιδανικου μοντέλου αναφορικά με το φύλο σου και αυτο ακριβώς ειναι που σου προκαλει αποστροφή για ορισμένα πράγματα. Μην φοβάσε απλά ειναι διαφορετικοι , μην υποβάλεσε δεν θα γίνεις ποτε κατι που πραγματικά δεν το θες.

 

Στο μεταξύ τετρημένο για μένα για σένα ίσως όχι αλλά το φυσιολογικό δεν μπορεί να οριστεί μόνο στην βάση της αναπαραγωγής , γιατι με αυτήν την έννοια όλοι οι άνθρωποι που τελικά δεν αναπαραγονται και ειναι πολλοί αυτοι , τελικά θα πρέπει να είναι ....ανώμαλοι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξήγησε ήδη πως δεν σέβεται το υλικό κόστος που ξοδεύουν οι άνθρωποι αυτοί για ν αλλάξουν φύλο,αλλά το ότι έχουν μια επιθυμία-όνειρο (όσο και αν για κάποιους το όνειρο αυτό είναι γελοίο) και αγωνίζονται για να το πραγματοποιήσουν.

Και κάτι ακόμη. Όσο και αν δεν συμφέρει κάποιους καθώς πάνω σ αυτό πάνε να στηρίξουν καταστάσεις και απόψεις, δεν υπάρχει ορισμός του φυσιολογικού.Ως φυσιολογικό ο καθένας ορίζει αυτό το οποίο ταιριάζει στην δική του φύση. Οι φύσεις των ανθρώπων όμως διαφέρουν. Δεν νομίζω πως είναι τόσο δύσκολο να το αντιληφθεί κανείς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτε από αυτά δεν είναι απλή υπόθεση, εσύ τ'αντιμετωπίζεις έτσι.Το επιχείρημα ότι πληρώνουν ένα οποιοδήποτε μεγαλύτερο τίμημα τα άτομα που ολοκληρώνουν κάποιες επεμβάσεις που πιστεύουν ότι θα τους βοηθήσουν οδηγεί σε υπεραπλούστευση.Πέρα απ'αυτό δεν καταλαβαίνω πως συσχετίζεις τον σεβασμό με το κόστος και ιδίως το υλικό κόστος.

 

Θα το ξαναπώ για ακόμα μια φορά μπάς και γίνει κατανοητό.

 

Σέβομαι το γεγονός οτι ένας άνθρωπος για να πραγματοποιήσει μια επιθυμία του μπαίνει σε μια διαδικασία που για εμένα είναι επίπονη ή έστω δύσκολη από πολλές πλευρές.

Δεν εννοώ οτι είναι και μια σεβάσμια προσωπικότητα ή οτι όταν τον δώ στο δρόμο θα πάω και θα του σφίξω το χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fidelio: Ήμουν συγκεκριμένος.Δε μιλάω με τσόντες όπως εσύ και λυπάμαι που στο λέω αλλά δε βγάζω και νόημα με τις τσόντες που γράφεις (κομμάτια προτάσεων δηλαδή).

Πιό συγκεκριμένα για να τα ξεκαθαρίζουμε:

Σπερματοζωάριο-ωάριο.Φύση ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπούρδες και απλοϊκότητες το να μένουμε σε αποδείξεις του τύπου "σπερματοζωάριο + ωάριο = φύση"

Η φύση είναι πολλά περισσότερα πράγματα από αυτά που μπορεί να συλλάβει ένα ρηχό μυαλό που εμμένει μόνο σε τέτοια επιχειρήματα.

 

Το μουλάρι πχ είναι στείρο, τι πάει να πει αυτό, οτι είναι αφύσικο? Ότι η διασταύρωση ίσως αλόγου και μουλαριού είναι ανίερη επειδή ο απόγονός τους (το μουλάρι) δεν μπορεί να αναπαραχθεί? Ε και?

Η σύγκριση των πάντων με κριτήριο το αν προάγει την αναπαραγωγή ή όχι είναι μέγιστη βλακεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περίμενα και τίποτα καλύτερο από κάποιον 20χρονο... όταν πήξει λίγο ακόμα το μυαλό μπορεί και να κατάλάβεις πράγματα που είναι λίιιγο πιο πέρα από εκεί που βλέπεις τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου φέρει ο γιος μεθαύριο γκόμενο θα καμαρώνεις ναι ή όχι;Πες μου ένα ναι ή ένα όχι ρε αδερφέ...δε ζητάω να κάνουμε διατριβή πάνω στη θέμα, είμαι και λίγο γκαγκά όπως σωστά προανέφερες...so?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξήγησε ήδη πως δεν σέβεται το υλικό κόστος που ξοδεύουν οι άνθρωποι αυτοί για ν αλλάξουν φύλο,αλλά το ότι έχουν μια επιθυμία-όνειρο (όσο και αν για κάποιους το όνειρο αυτό είναι γελοίο) και αγωνίζονται για να το πραγματοποιήσουν.

Και κάτι ακόμη. Όσο και αν δεν συμφέρει κάποιους καθώς πάνω σ αυτό πάνε να στηρίξουν καταστάσεις και απόψεις, δεν υπάρχει ορισμός του φυσιολογικού.Ως φυσιολογικό ο καθένας ορίζει αυτό το οποίο ταιριάζει στην δική του φύση. Οι φύσεις των ανθρώπων όμως διαφέρουν. Δεν νομίζω πως είναι τόσο δύσκολο να το αντιληφθεί κανείς αυτό.

 

Ναι μόνο που τα πράγματα είναι πιο μπερδεμένα.Τρανσέξουαλ είναι τα άτομα που νιώθουν ότι ανήκουν στο άλλο φύλο ανεξαρτήτως επεμβάσεων.Η λέξη τραβεστί έτσι όπως την χρησιμοποιούμε αναφέρεται σε άτομα με φετιχιστική παρενδυσία ανεξαρτήτως σεξουαλικού προσανατολισμού αλλά και σε τρανσέξουαλ που δεν έχουν ολοκληρώσει την διαδικασία διόρθωσης φύλου και που μπορεί να μην την ολοκληρώσουν ποτέ, όπως υπάρχουν και άτομα κάνουν που επεμβάσεις ή θέλουν να κάνουν επεμβάσεις χωρίς να είναι τρανσέξουαλ άλλα μόνο για την σεξουαλική ευχαρίστηση, το ένα θεωρείται παραφιλία και το άλλο διαταραχή φύλου.Οπότε πάλι δεν βρίσκω νόημα στον διαχωρισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου φέρει ο γιος μεθαύριο γκόμενο θα καμαρώνεις ναι ή όχι;Πες μου ένα ναι ή ένα όχι ρε αδερφέ...δε ζητάω να κάνουμε διατριβή πάνω στη θέμα, είμαι και λίγο γκαγκά όπως σωστά προανέφερες...so?

 

Το αν θα λυπηθω η αν θα χαρώ εγώ με το τι θα βγει ο υποτιθέμενος γιός μου, ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει με το αν η ομοφυλοφιλία είναι κάτι που συναντάται στη φύση ή είναι διαστροφή που θα πρέπει να κατακρίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fidelio: Ήμουν συγκεκριμένος.Δε μιλάω με τσόντες όπως εσύ και λυπάμαι που στο λέω αλλά δε βγάζω και νόημα με τις τσόντες που γράφεις (κομμάτια προτάσεων δηλαδή).

Δεν είναι δικό μου το πρόβλημα αν εσύ δεν μπορείς να βγάλεις νόημα απο τις προτάσεις μου. Εγώ πάντως μια χαρά καταλαβαίνω τι γράφεις

Πιό συγκεκριμένα για να τα ξεκαθαρίζουμε:

Σπερματοζωάριο-ωάριο.Φύση ή όχι;

Συγχαρητήρια , μόλις έκανες μια καταπλητκική σύνοψη της βιολογίας, της σύγχρονης φυσικής στην βάση του αν τα τραβέλια είναι ένα φυσιολογικό φαινόμενο ή οχι. Φοβερό ! :whistle:

 

Επειδη στο καραoff topic στο οποίο επιδοθήκαμε με αφορμή την αναφορά σου για την αντίληψη του ανθρώπου και το σύμπαν και τους φυσικούς νόμους , και καμία σχέση με τα τραβέλια όπως ατυχώς συσχέτησες φουλ μες την παραφροσύνη σου , καθώς και με την ψευδοθημοσφία σου για αμπελοφιλοσοφίες, σου προτείνω ανεπυφύλαχτα να δεις το παρακάτω βίντεο :

 

Η ΠΛΑΝΗ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ !

 

Δες το , σε προκαλώ , είναι μόνο μισή ώρα απο την ζωή σου , ΜΟΝΟ !

 

Αν σου φέρει ο γιος μεθαύριο γκόμενο θα καμαρώνεις ναι ή όχι;Πες μου ένα ναι ή ένα όχι ρε αδερφέ...δε ζητάω να κάνουμε διατριβή πάνω στη θέμα, είμαι και λίγο γκαγκά όπως σωστά προανέφερες...so?

Αυτό λέγεται ξεβράκομα ΟΜΟΦΟΒΙΚΟΥ ! Μην στεναχωριεσαι ξεπερνιέται εύκολα ! Καλή επιτυχία ! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το μέλος slygeo87 θα λείψει από την παρέα μας για 10 ημέρες, μπας και ηρεμήσει.

Η χρήση ύβρεων και απαράδεκτων εκφράσεων δεν είναι ανεκτή σε αυτό το forum!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ιατρική - ανθρώπινη φυσιολογία, δεν υπάρχει ο όρος φυσιολογικό….απλώς έχουμε παρεκκλίσεις από το στατιστικό μέσο όρο.

Το ανθρώπινο σώμα έχει κάποιους δείκτες ορμονών που οι τιμές τους καθορίζουν εν γένει τη συμπεριφορά του. Αν κάποιος άντρας έχει θηλυπρεπή συμπεριφορά δεν έχει να κάνει με κοινωνικές, ηθικές κτλ επιδράσεις αλλά με τον γονότυπό του.

 

Όταν οι παρεκκλίσεις όμως είναι πέραν των αποδεκτών ορίων μπορούμε καταχρηστικά να πούμε ότι υπερβαίνουν το φυσιολογικό.

Και κάτι τέτοιο θεωρείται η θηλυπρέπεια αντρών.

Είναι, τολμώ να πω, ένα λάθος της φύσης, όπως πχ λάθος είναι η γειτόνισσά μου που υποφέρει χωρίς λόγο από χοληστερίνη.

Όλες μα όλες οι τρανς έτσι το αντιμετωπίζουν / όλες θα ήθελαν να είχαν γεννηθεί γυναίκες.

 

Θεωρώ απαραίτητη την κάλυψη τέτοιων εγχειρήσεων από τα ασφαλιστικά ταμεία.

 

 

ας είναι ρε παιδιά... ο καθένας την βρίσκει όπως γουστάρει και δεν ενοχλεί και κανένα...

αν μου την έπεφτε πάντως ένα τραβεστι/τρανσέξουαλ ή οτιδήποτε άλλο, θα αντιδρούσα ακριβώς όπως αν μου την έπεφτε μία γυναίκα που δεν μου αρέσει καθόλου...

δεν θα έκανα και εμετό... αν είναι δυνατόν....

 

το αν ενοχλούν ή όχι, συμφωνώ είναι άτοπο... πως δλδ να ενοχλούν? επειδή υπάρχουν?

 

νομίζω πως είναι πολύ ρατσιστικό κάτι τέτοιο.

 

με ενοχλεί ας πούμε αυτός που είναι πίσω μου στο φανάρι και κορνάρει 1 δευτερόλεπτο πριν ανάψει πράσινο.

 

κανένας δεν είναι υπέυθυνος για αυτό που είναι, παρά μόνο για αυτό που κάνει.

 

και παρέα θα έκανα αν γούσταρα την παρέα ενός τέτοιου ατόμου.

δεν θεωρώ ανωμαλία την κατάστασή τους... ιδιαιτερότητα ίσως.

 

Νομίζω πως και η επιστήμη επίσημα έχει την ίδια άποψη περί ανωμαλίας και ιδιαιτερότητας.

 

+1000 από μένα

 

question mark

Εγώ προσωπικά αν κάποιος είναι ομοφυλόφιλος ή αν θέλει να αλλάξει φύλο πρόβλημά του και δικαίωμα του. Εκεί που εξοργίζομαι είναι όταν προκαλούνε. Οταν βγαίνουν στις τηλεοράσεις, στο δρόμο κλπ.

 

Στα μμε δεν προκαλούν οι τρανσέξουαλ - τραβεστί….οι ομοφυλόφιλοι & κυρίως οι εκπρόσωποί τους, προκαλούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...