Προς το περιεχόμενο

Πιστευετε σε μεταφυσικα φαινομενα?


lak10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

οταν λες μεταφυσικα φαινομενα....γινε λιγο πιο συγκεκριμενος!οσο για την πεντελη,κατι σχετικα με την αντιβαρυτητα παιζει,τωρα τι ακριβως..νομιζω δεν το εχουν εξηγησει πληρως,αλλοι λενε οτι ειναι φυσιολογικο και επιστημονικη ισχυει αλλοι οτι ειναι μυστηριο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος δεν πιστεύει ότι υπάρχει κάτι πιο πέρα απ'αυτό που βλέπουμε και μπορούμε να καταλάβουμε, τότε απλώς είναι στενόμυαλος κ δογματικός. πράγμα πολύ κακό για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος δεν πιστεύει ότι υπάρχει κάτι πιο πέρα απ'αυτό που βλέπουμε και μπορούμε να καταλάβουμε, τότε απλώς είναι στενόμυαλος κ δογματικός. πράγμα πολύ κακό για μένα.

 

Depends. Υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά μεταξύ του υγιούς σκεπτικισμού και της στενομυαλίας. Όσον αφορά την Πεντέλη το βουνό δεν έχει (πια;) τίποτε απολύτως. Περισσότερα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Οποιος δεν πιστεύει ότι υπάρχει κάτι πιο πέρα απ'αυτό που βλέπουμε και μπορούμε να καταλάβουμε, τότε απλώς είναι στενόμυαλος κ δογματικός. πράγμα πολύ κακό για μένα.

 

Και τι είναι αυτό που υπάρχει πιο πέρα από αυτό που βλέπουμε και μπορούμε να καταλάβουμε; Εσύ πώς το κατάλαβες ότι υπάρχει αφού δεν μπορούμε να το καταλάβουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μιλάω για extreme καταστάσεις. αλλά μου φαίνεται πολύ εγωιστικό να πιστεύουμε ότι δεν υπάρχει κάτι πιο πέρα απ'αυτό που ο ανθρώπινος νους μπορεί να αντιληφθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μιλάω για extreme καταστάσεις. αλλά μου φαίνεται πολύ εγωιστικό να πιστεύουμε ότι δεν υπάρχει κάτι πιο πέρα απ'αυτό που ο ανθρώπινος νους μπορεί να αντιληφθεί.

 

συμφωνω.αλλωστε μην ξεχναμε οτι οτι ο καθενας μας δεν αντιλαμβανεται ομοια με καποιον αλλο.οποτε δεν μπορει να υπαρχουν περιορισμοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
δεν μιλάω για extreme καταστάσεις. αλλά μου φαίνεται πολύ εγωιστικό να πιστεύουμε ότι δεν υπάρχει κάτι πιο πέρα απ'αυτό που ο ανθρώπινος νους μπορεί να αντιληφθεί.

 

Δεν απάντησες όμως στις δύο ερωτήσεις μου. :-)

 

1. Τι είναι αυτό που υπάρχει πιο πέρα από αυτό που βλέπουμε και μπορούμε να καταλάβουμε;

 

2. Εσύ πώς το κατάλαβες ότι υφίσταται αφού δεν μπορούμε να το καταλάβουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λολ. ρωτάς σαν καλός αθεϊστής, θα σου απαντήσω σαν καλός αγνωστικιστής.

 

Δεν ξέρω. αλλά αυτό το "δεν ξέρω", δεν είναι απόδειξη ότι δεν υπάρχει κάτι πιο πέρα απ' αυτό που βλέπω, ούτε ότι υπάρχει. πολλές καταστάσεις δεν μπορούμε να τις εξηγήσουμε. μπορεί, ίσως, να τις εξηγήσουμε σε 5-10-20-100 χρόνια.

Άλλωστε αυτό σημαίνει μεταφυσικό. κάτι που δεν μπορεί να εξηγήσει η επιστήμη. έτσι βάση αυτού, ο χριστός μπορεί να είναι εξωγήινος, μπορεί να είναι "υιος του Θεου", μπορεί να ήταν ένας τσαρλατάνος. αλλά δεν θα αποκλίσω την περίπτωση να είναι κάτι από τα 3.

σόρρυ που δεν έχω χρόνο να αναπτύσω το σκεπτικό μου περαιτέρω ή πιο σωστά διατυπωμένα αλλά είμαι στην δουλειά τώρα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα διαβαζει οτι στην πεντελη γινονται περιεργα πραγματα μεταφυσικα καθως και διαφορες τελετες. εγω καμια φορα διαβαζω περιοδικα με μεταφυσικα πχ το τριτο ματι χωρις να θελω να κανω διαφημιση. το discovery εχει μια εκπομπη που παει μια ερευνητικη ομαδα σε καποια σπιτια και καταγραφει περιεργα φαινομενα. ας πουμε ερευνουν για φαντασματα. εγω παντως πιστευω στα φαντασματα. και σε ολα αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ειχα διαβαζει οτι στην πεντελη γινονται περιεργα πραγματα μεταφυσικα καθως και διαφορες τελετες. εγω καμια φορα διαβαζω περιοδικα με μεταφυσικα πχ το τριτο ματι χωρις να θελω να κανω διαφημιση. το discovery εχει μια εκπομπη που παει μια ερευνητικη ομαδα σε καποια σπιτια και καταγραφει περιεργα φαινομενα. ας πουμε ερευνουν για φαντασματα. εγω παντως πιστευω στα φαντασματα. και σε ολα αυτα

 

Και μάλιστα στη λίμνη που έχετε εκεί ζει και το αδερφάκι του τέρατος από το Λοχ Νες!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I want to believe (όπως λέει και ο Mulder)

Όσο κι αν θέλω απλά δε μπορώ, για κάθε φαινόμενο υπάρχει κάποια λογική εξήγηση.

Όσο για τη Παντέλη απάντησε ο akpe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

σόρρυ που δεν έχω χρόνο να αναπτύσω το σκεπτικό μου περαιτέρω ή πιο σωστά διατυπωμένα αλλά είμαι στην δουλειά τώρα. :)

Μόνο και μόνο γι'αυτό, πάω πάσο. :-)

 

Αισθάνομαι άσχημα να 'κονταροχτυπιέμαι' με άνθρωπο που είναι ακόμα στη δουλειά, όταν εγώ είμαι σπίτι μου...

 

Γενικά πάντως, και χωρίς να μπαίνω στα του Ιησού κλπ που μπαίνεις, είμαι μάλλον της άποψης που διατυπώνει απλά και ωραία το μέλος V for Vangelis:

[...'] για κάθε φαινόμενο υπάρχει κάποια λογική εξήγηση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απάντησες όμως στις δύο ερωτήσεις μου. :-)

 

1. Τι είναι αυτό που υπάρχει πιο πέρα από αυτό που βλέπουμε και μπορούμε να καταλάβουμε;

 

2. Εσύ πώς το κατάλαβες ότι υφίσταται αφού δεν μπορούμε να το καταλάβουμε;

 

1. Το ανθρώπινο μάτι αντιλαμβάνεται ένα πολύ μικρό φάσμα των ακτινοβολιών που υπάρχουν στο φως.

Το οτι δεν τις βλέπουμε δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν.

Επίσης,υπάρχει αυτό που ονομάζουμε χωροχρόνος,το οποίο δεν είναι κάτι άμεσα αντιληπτό,και καθόλου εύκολο στην σύλληψη του,κι όμως υπάρχει. :-)

 

Και καλό είναι να έχουμε υπόψην οτι τίποτα δεν είναι υπερφυσικό/μεταφυσικό.

Όλα ανοίκουν στο φυσικό κόσμο,απλά εμείς αντιλαμβανόμαστε ένα μικρό μέρος αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...