Προς το περιεχόμενο

8800GTS 512MB


super_Vegeta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά αυτή τη χρονική στιγμή αξίζει να αγοράστει η GTS? Ή μήπως οι 9άρες θα τις ρίχνουν ξύλο στα ίδια λεφτά?

 

Επίσης ξέρει κανείς αν υπάρχει stock για GTS στα μεγάλα καταστήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 9 μήνες μετά...

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω αυτούς που ξέρουν.

 

Βρήκα μια 8800GTS 512MB μεταχειρισμένη στα 90 ευρώ για σύστημα με Athlon 64 3200 (939). Αξίζει τον κόπο;

Το τροφοδοτικό μου είναι 450Watt.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δεν αναφέρεις πόσο απαιτητικός χρήστης είσαι.

Αν παίζεις παιχνίδια σε 1920x1200 με όλα τα φιλτρα full!!! (omg) πάρε την, δεν θα υπάρχει σχεδόν καθόλου botlneck.

Τώρα αν είσαι απλός χρήστης και παίζεις σε normal αναλύσεις και χωρίς πολλά φίλτρα ό,τι είπε ο προλαλήσαντας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic]

Καλά αυτό με τις υψηλές αναλύσεις στις οποίες περιορίζεται ο ρόλος του επεξεργαστή δεν το πολυκαταλαβαίνω, σόρρυ κιόλας...

Δηλαδή αν βάλω κι εγώ μια 4870χ2/GTX280 σε έναν Celeron 775 ή έναν Pentium 4 θα μπορώ να παίζω σε 1920*1200 ή 2560*1600;

[/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic]

Καλά αυτό με τις υψηλές αναλύσεις στις οποίες περιορίζεται ο ρόλος του επεξεργαστή δεν το πολυκαταλαβαίνω, σόρρυ κιόλας...

Δηλαδή αν βάλω κι εγώ μια 4870χ2/GTX280 σε έναν Celeron 775 ή έναν Pentium 4 θα μπορώ να παίζω σε 1920*1200 ή 2560*1600;

[/offtopic]

 

σε καμμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό...ναι μεν η cpu δε παίζει το κυρίαρχο ρόλο στις υψηλές αναλύσεις αλλά και πάλι έχει σημαντικότατο ρόλο!!!!το να βάλεις αυτές τις κάρτες με αυτές τις cpu είναι σα να βάλεις τη μηχανή μιας ferrari μέσα σε ένα niva....οι διαφορές ανάμεσα στους επεξεργαστές σε μεγάλες αναλύσεις είναι μικρές όταν αφορά επεξεργαστές παρόμοιας ή ίδιας αρχιτεκτονικής...πχ core 2 duo e6850 και core2 duo 8400..εκεί πράγματι οι διαφορές είναι μηδαμινές!αν όμως συγκρίνεις έναν απο αυτούς τους επεξεργαστές με έναν πχ socket 939 amd και με το υπόλοιπο set up ίδιο θα δεις τραγικές διαφορές στα παιχνίδια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις αναλύσεις που αναφέρω δεν παίζει ρόλο.Αν μιλάτε για μικρότερες αναύσεις καλώς..

Δεν θα κάτσω να συζητήσω για το bottleneck μιας και το έχω φάει με το κουτάλι.Από εκεί και περά απόψεις σας είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς δε διαφώνησε κανείς στο θέμα bottleneck..

Άλλο αυτό όμως, κι άλλο να λες:

Αν παίζεις παιχνίδια σε 1920x1200 με όλα τα φιλτρα full!!! (omg) πάρε την, δεν θα υπάρχει σχεδόν καθόλου botlneck.

 

Δηλαδή θα μπορέσει να τρέξει π.χ. τα Oblivion/Assassin's Creed/S.T.A.L.K.E.R. κλπ με τον μονοπύρηνο 3200+ (με 512MB L2 και χρονισμένο στα 2GHz) ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ (όχι πολύ καλά), κι αυτό μάλιστα λόγω της 8800GTS;

 

Αν είναι έτσι, οι dedicated gamers που παίζουν σε υψηλές αναλύσεις να αναβαθμίζουν κάρτες γραφικών αλλά όχι επεξεργαστή...

 

Ειλικρινά, δε γνωρίζω δυστυχώς αν ισχύει κάτι τέτοιο, γι' αυτό και ρώτησα στο #186...

Απλά μου φαίνεται κάπως δύσκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις αναλύσεις που αναφέρω δεν παίζει ρόλο.Αν μιλάτε για μικρότερες αναύσεις καλώς..

Δεν θα κάτσω να συζητήσω για το bottleneck μιας και το έχω φάει με το κουτάλι.Από εκεί και περά απόψεις σας είναι..

 

ούτε με σφαίρες δεν ισχύει αυτό:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ με τίποτα να με χαρακτηρίσω απαιτητικό χρήστη. Στην ουσία δεν ασχολούμαι σχεδόν καθόλου με παιχνίδια. Αρκετό COREL DRAW και PHOTOSHOP οχι επαγγελματικά. Απλά θέλω να αντικαταστήσω μια παλιά ΑΤΙ RADEON Χ550 και μου πλασάρουν μια 8800GTS σαν ευκαιρία.

O H/Y έχει 1GB RAM με λειτουργικό WIN XP pro και έχει pcie.

Δεν θέλω να μπλέξω με δύστροπες κάρτες που θέλουν πολλά Watt και αναπτύσσουν μεγάλες θερμοκρασίες.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω από όλα οι σφαίρες δεν μου κάνουν για επιχειρήματα..

 

ωραία λοιπον να προτείνουμε σε όσους έχουν pentium 4 στα 2ghz,agp δίαυλο και παίζουν σε μεγάλες αναλύσεις να πάρουν την 3850 μιας και ο επεξεργαστής δε τους κόβει...:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...