Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά στο kde ο pager που δείχνει πόσες επιφάνειες εργασίας έχεις δεν δουλεύει σωστά τουλάχιστον στο kubuntu έτσι γίνετε.Το έχω αφαιρέσει τελείως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικά στο kde ο pager που δείχνει πόσες επιφάνειες εργασίας έχεις δεν δουλεύει σωστά τουλάχιστον στο kubuntu έτσι γίνετε.Το έχω αφαιρέσει τελείως.

 

ναι το καταλαβα...πανω απο δυο επιφανιες δεν βγαζει...αλλα τι κανω μετα...κατεβασα τον kicker...πως τον ενεργοποιω???δεν τον βρισκο καπου...πως μπορω να βγαλω τον Pager???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο pager οταν εχεις compiz δουλευει με 1 desktop σου βγάζει 4 virtual. Εγω το χρησημοπειω συνεχεια και δεν μπορω χωρις αυτο

 

για αλλαξε λιγο τις ρυθμισεις και θα δουλεψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι ρε παίδες, είδα σε κάποιες προηγούμενες φωτογραφίες κάποιοι που σαν να είχαν "ενσωματώσει" την κονσόλα στην επιφάνεια εργασίας, σα να ήταν κομμάτι της. Μιας και κάθε λίγο και λιγάκι ανοίγω κονσόλα, υπάρχει τρόπος να γίνει αυτό; (ubuntu gutsy είμαι)

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επ ευκαιρία της εγκατάσταση της wbar, λάβετε φάγετε άλλα 2 Screenshots από εμένα....

Τελικά δε θα βαρεθώ να αλλάζω το desktop μου ποτέ..

Παρένθεση.... η wbar είναι πολύ καλή... μέχρι στιγμής ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει. Το AWM είναι κυρίως για gnome (:eek:, lol) και ολίγο προβληματικό και ασταθές γενικά σε KDE και ειδικά σε pclos, τα δε kooldock kai ksmoothdock μου φαίνονται κομμάτι λίγα.

δοκιμάστε τη, είναι πανάλαφρη και αν και δεν έχει gui για configuration, θέλει μια τροποποίηση το αρχείο dot.wbar η δομή του οποίου είναι αστεία εύκολη.

 

ohi0qqriii8wufra59tr_thumb.jpg

otj5mks365v5ypdml8ut_thumb.jpg

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στο kde ο pager που δείχνει πόσες επιφάνειες εργασίας έχεις δεν δουλεύει σωστά τουλάχιστον στο kubuntu έτσι γίνετε.Το έχω αφαιρέσει τελείως.

 

ο pager οταν εχεις compiz δουλευει με 1 desktop σου βγάζει 4 virtual. Εγω το χρησημοπειω συνεχεια και δεν μπορω χωρις αυτο

 

για αλλαξε λιγο τις ρυθμισεις και θα δουλεψει

 

 

θα προπσαθησω να σας πω οσο πιο αναλυτηκα μπορω τι συμβαινει...

οταν απο τις επιλογες του pager βαλω 2 εικονικες επιφανιες εργασιας μου εμφανιζει κατω δεξια 4εις(εκ των οποιων οι 1-3,2-3 ειναι οι ιδιες)...αμα βαλω απο τις επιλογες να εμφανησει 4,κατω δεξια εμφανιζονται 8(εκ των οποιων οι 1-3-5-7 και 2-4-6-8 ειναι οι ιδιες) )...

αυτον τον pager τον κατεβασα,τον εγκατεστησα αλλα δεν ξερω που να τον βρω στο συστημα και πως ενεργοποιειται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προπσαθησω να σας πω οσο πιο αναλυτηκα μπορω τι συμβαινει...

οταν απο τις επιλογες του pager βαλω 2 εικονικες επιφανιες εργασιας μου εμφανιζει κατω δεξια 4εις(εκ των οποιων οι 1-3,2-3 ειναι οι ιδιες)...αμα βαλω απο τις επιλογες να εμφανησει 4,κατω δεξια εμφανιζονται 8(εκ των οποιων οι 1-3-5-7 και 2-4-6-8 ειναι οι ιδιες) )...

αυτον τον pager τον κατεβασα,τον εγκατεστησα αλλα δεν ξερω που να τον βρω στο συστημα και πως ενεργοποιειται...

 

δεν πρεπει να εχεις επιλογη virtual desktop. Μπορείς να ρυθμισεις τα κανονικά και εχεις σαν αποτελεσμα τα virtual.

οταν γυριζεις τον κυβο εχεις τεσσερεις πλευρες ετσι ;

οταν διαλεγεις 2 desktop θα σου βγαλει 8 virtual (με 2 διπλα λογω κυβου), γιατι 1 κανονικο = 4 virtual

αν δεν συμβαινει αυτο και ο κυβος εχει 4 πλευρες οταν τον γυριζεις , θα φταιει κατι στο kubuntu οπως ειπε ο chek2fire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι το δικο μου ubuntακι..

 

Πως κάνω τηνεικόνα να φαίνεται πιο μεγάλη;

 

η μπαρα κατω τι ακριβως ειναι;;

 

επ ευκαιρία της εγκατάσταση της wbar, λάβετε φάγετε άλλα 2 Screenshots από εμένα....

Τελικά δε θα βαρεθώ να αλλάζω το desktop μου ποτέ..

Παρένθεση.... η wbar είναι πολύ καλή... μέχρι στιγμής ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει. Το AWM είναι κυρίως για gnome (:eek:, lol) και ολίγο προβληματικό και ασταθές γενικά σε KDE και ειδικά σε pclos, τα δε kooldock kai ksmoothdock μου φαίνονται κομμάτι λίγα.

δοκιμάστε τη, είναι πανάλαφρη και αν και δεν έχει gui για configuration, θέλει μια τροποποίηση το αρχείο dot.wbar η δομή του οποίου είναι αστεία εύκολη.

 

ohi0qqriii8wufra59tr_thumb.jpg

otj5mks365v5ypdml8ut_thumb.jpg

 

Hasodikis

 

συνονοματε,στην πρωτη εικονα αυτο δεξια με τα στατιστικα του πισι τι ειναι;και πως ακριβως μπαινει εκει.χρησιμοποιω ενα παρομοιο screenlet,αλλα το δικο σου μ'αρεσει πιο πολυ

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πρεπει να εχεις επιλογη virtual desktop. Μπορείς να ρυθμισεις τα κανονικά και εχεις σαν αποτελεσμα τα virtual.

οταν γυριζεις τον κυβο εχεις τεσσερεις πλευρες ετσι ;

οταν διαλεγεις 2 desktop θα σου βγαλει 8 virtual (με 2 διπλα λογω κυβου), γιατι 1 κανονικο = 4 virtual

αν δεν συμβαινει αυτο και ο κυβος εχει 4 πλευρες οταν τον γυριζεις , θα φταιει κατι στο kubuntu οπως ειπε ο chek2fire

 

οταν γυριζω τον κυβο εχω 2 πλευρες(δεν ειναι κυρος βασικα:confused:)θα το δω αυριο πιο αναλυτηκα μιας και τωρα ειναι αργα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν γυριζω τον κυβο εχω 2 πλευρες(δεν ειναι κυρος βασικα:confused:)θα το δω αυριο πιο αναλυτηκα μιας και τωρα ειναι αργα...

 

dfence21pd3.th.png

 

;) σε καταλαβα να σου πω την αληθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μπαρα κατω τι ακριβως ειναι;;

 

 

 

συνονοματε,στην πρωτη εικονα αυτο δεξια με τα στατιστικα του πισι τι ειναι;και πως ακριβως μπαινει εκει.χρησιμοποιω ενα παρομοιο screenlet,αλλα το δικο σου μ'αρεσει πιο πολυ

 

ευχαριστω

 

Poscaman αυτο στα δεξιά είναι θέμα του superkaramba, λέγεται unix και μπορείς να το βρείς στο http://www.kde-look.org. To superkaramba είναι η εφαρμογή του KDE για την προβολή διαφόρων desklets στο desktop,

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toν καινούργιο pager που κατέβασες και εγκατέστησες θα τον βρείς αν κάνεις δεξί κλικ πάνω στην μπάρα και μετά εγκατάσταση εφαρμογίδιου στα ελληνικά.Εκεί στο menu που θα βγάλει θα βρείς και το πρόγραμμα.Το κακό με το compiz-pager είναι ότι εμφανίζει μεγάλες τις επιφάνειες και πιάνουν αρκετό χώρο στην μπάρα.Τώρα για να ρυθμίσεις σωστά τις επιφάνειες εργασίας σου κλείσε πρώτα το compiz.Πάτα alt+f2 και στο πεδίο που θα ανοίξει δώσε

kwin --replace

Αφού κλείσει το compiz πήγαινε στις ρυθμίσεις συστήματος και απο εκεί στο επιφάνεια εργασίας και στις "Πολαπλές επιφάνειες εργασίας" και βάλε τις επιφάνειες στο 1.Μετά άνοιξε τον διαχειριστή του compiz-fusion και στις γενικές ρυθμίσεις στην καρτέλα desktop size βάλε το πρώτο σε 4 και τα άλλα δύο σε 1.Τώρα τρέξε ξανά το compiz πατώντας alt+f2 και δίνοντας compiz.

Εγώ τον έχω αφαιρέσει τελείως τον pager και δουλεύω αρκετά με το expo και scale αλλά μια και το ανάφεραμε θα κοιτάξω να κάνω και ένα bug report.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...