Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, imitheos είπε

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον; Είναι κάτι γνωστό;

Το εχω δει να συμβαινει εδω και καιρο. Κανεις logout/login και ενημερωνει το extension. Δεν ξερω ομως ποια extensions ενημερωνονται με αυτην την διαδικασια. Αυτα που ερχονται προεγκατεστημενα ? Αυτα που περναμε χειροκινητα απο το σαιτ των extensions ? Eμενα δυο extensions ειναι στο .local/share/gnome-shell και τα θεωρει "manually installed" και ολα τα αλλα τα θεωρει "built in" μιας και τα εχω περασει απο πακετα του AUR.

Tελοσπαντων , προσωπικα στο Arch , ο,τι δεν βρισκω στο AUR το περναω απο το σαιτ. Και τελευταια βρηκα αυτο το εργαλειο , που απλοποιει λιγο την εγκατασταση. Δεν μπαινεις στο σαιτ να ψαχνεις και τα σχετικα. Τα κανεις ολα απο το app αυτο.

Τελος , οσοι ειμαστε σε gnome σε καναδυο μηνες που θα βγει η επομενη major εκδοση , ενδεχεται να κλαψουμε :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια και από εμένα ξανά με κάτι πιο παλιό

 

2022-02-12-091412_1920x1080_scrot.png

 

και άλλη μια κατά τη διάρκεια του ψησίματος 

 

2022-02-12-144633_1920x1080_scrot.png

Επεξ/σία από darkthan
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2022 στις 11:16 ΠΜ, darkthan είπε

Μια και από εμένα ξανά με κάτι πιο παλιό

 

2022-02-12-091412_1920x1080_scrot.png

 

και άλλη μια κατά τη διάρκεια του ψησίματος 

 

2022-02-12-144633_1920x1080_scrot.png

μάλιστα ..πολυ ωραιο είναι ... αλλα ειναι η current ή stable ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Stable  περιμενα τοσο καιρο να βγει .. μεχρι στιγμης ολα ειναι οκ .Ειχα καποια μικρο προβληματα 

αλλα τωρα ολα ειναι οκ ιδιαιτερη διανομη .

 

 

Επεξ/σία από darkthan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφυγε το Devuan και στη θέση του ήρθε το VOID
εγκατάσταση σε σκάρτα 5 λεπτά και ρυθμίσεις/software κ.λ.π άλλα τόσα
ευκολία το xfce και το Void

workstation έτοιμο για development και ότι άλλο θέλει κανείς
και αν και ειναι rolling ειναι σταθερό γιατί δε τα βγάζει με το ρυθμό του Arch
απίθανη διανομή και το runit δεν το προλαβαίνω

Screenshot_2022-02-22_20-49-47.png

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Και πάλι το netbook του 2012, με SSD και 4GB RAM αυτή τη φορά. Δεν ξέρω γιατί επιμένω να το χρησιμοποιώ, αλλά μέχρι και το κινητό έχω φλασάρει από αυτό.

 

Spoiler

BbFtCcC.png

Spoiler

mBHxPHb.png

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτό το pc του 2008 είχα βάλει linux mint στις αρχές παρασυρόμενος από διάφορους που με θέλαν beta tester. Ο υπολογιστής κόλλαγε ήταν απλά λίιιιγο καλύτερος από win7. Όμως τώρα με το void linux και 4 desktop εγκατεστημένα (όχι 1 και αυτό με το ζόρι) έχω 5 καρτέλες firefox και φτάνω μόλις τα 544mb ram.

Ο υπολογιστής ξανάνιωσε. Φυσικά δεν περιμένω να έχει επιδόσεις ryzen 9 αλλά με mint δεν έκανε ουτε τα πολύ απλά. Πάνω πια έχει όλα τα καλούδια όπως plank κ.λ.π

Screenshot_2022-04-03_14-20-25.png

Επεξ/σία από rhtoras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rhtoras είπε

Σε αυτό το pc του 2008 είχα βάλει linux mint στις αρχές παρασυρόμενος από διάφορους που με θέλαν beta tester. Ο υπολογιστής κόλλαγε ήταν απλά λίιιιγο καλύτερος από win7. Όμως τώρα με το void linux και 4 desktop εγκατεστημένα (όχι 1 και αυτό με το ζόρι) έχω 5 καρτέλες firefox και φτάνω μόλις τα 544mb ram.

 

στο δίνω οτι το void είναι πολυ ελαφρύ ακόμα και σε container μέσω lxc
2022-04-03-20-40-26.png

για να βγάλω αυτή την μπλεμποδιανομή απο συστήμα επρέπε να κάνω force stop . 

και τώρα για το beta tester ... 

όποιος τρέχει μια ρέουσα διανομή τότε είναι beta tester  . Τώρα το arch μάντεψε ποια εκδόση του gnome 
θα έχει σε λίγο καιρό την 42 . 

το openSuSE thumbleweed την έχει την εκδόση αυτή εδώ και μια βδομάδα . 

αυτοί είναι οι πραγματικά beta testers .

το ubuntu βγάζει δυο εκδόσεις του λειτουργικού συστήματος ... LTS και non LTS ( τα 3  πειράμτα που κάνει η canonical για να τα μεταφέρει μετά στο ubuntu LTS εκεί και μόνο  τόσο είσαι beta tester ) 
LTS τι σημαίνει ;; οτι υποστηρίζετε για 5 χρόνια απο την κυκλοφορία της εκδόσης . 
Συγκεκριμένα το ubuntu 22.04 βγαίνει ακριβώς όταν εχω γενέθλια  .  

τον Αύγουσtο περίπου βγαίνει η 22.04.1 LTS του ubuntu . και η ίδια η Canonical σου προτείνει τότε να 
το κάνεις αναβαθμίση .. Κάτσε τότε όλοι που δοκιμάσαν το ubuntu 22.04 για 3 μήνες σχεδόν και μετά να κάνεις την αναβαθμιση  

ακόμα το ίδιο συμβαίνει και στο debian stable .. μέχει να μην υπάρχει κανένα προβλήμα τότε κάνουν το release του debian stable . 

Τώρα να κλείσουμε το θέμα .. φυσικά είσαι υποστηρικτής του init freedom  και καλά κάνεις .. αλλά 

εστω οτι θέλεις να τρέχεις 5 διαφορετικές ιστολίδες τι  θα κάνεις ;;; στήνεις ενα lamp στο μηχανήμα σου ;
ή θα πας σε docker ;   

επι της ουσίας ... είσαι επι της ουσίας ο Κλεομένης της linux κοινότητας  ... 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, BadBoy είπε

Και πάλι το netbook του 2012, με SSD και 4GB RAM αυτή τη φορά. Δεν ξέρω γιατί επιμένω να το χρησιμοποιώ, αλλά μέχρι και το κινητό έχω φλασάρει από αυτό.

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

BbFtCcC.png

  Απόκρυψη περιεχομένων

mBHxPHb.png

 

Αν είναι να τρέχεις Cinnamon + Ubuntu, γιατί να μην έχεις το αυθεντικό που είναι ο δημιουργός και εξελίσσει το Cinnamon, δηλαδή το Linux Mint;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jemadux είπε

στο δίνω οτι το void είναι πολυ ελαφρύ ακόμα και σε container μέσω lxc
2022-04-03-20-40-26.png

για να βγάλω αυτή την μπλεμποδιανομή απο συστήμα επρέπε να κάνω force stop . 

και τώρα για το beta tester ... 

όποιος τρέχει μια ρέουσα διανομή τότε είναι beta tester  . Τώρα το arch μάντεψε ποια εκδόση του gnome 
θα έχει σε λίγο καιρό την 42 . 

το openSuSE thumbleweed την έχει την εκδόση αυτή εδώ και μια βδομάδα . 

αυτοί είναι οι πραγματικά beta testers .

το ubuntu βγάζει δυο εκδόσεις του λειτουργικού συστήματος ... LTS και non LTS ( τα 3  πειράμτα που κάνει η canonical για να τα μεταφέρει μετά στο ubuntu LTS εκεί και μόνο  τόσο είσαι beta tester ) 
LTS τι σημαίνει ;; οτι υποστηρίζετε για 5 χρόνια απο την κυκλοφορία της εκδόσης . 
Συγκεκριμένα το ubuntu 22.04 βγαίνει ακριβώς όταν εχω γενέθλια  .  

τον Αύγουσtο περίπου βγαίνει η 22.04.1 LTS του ubuntu . και η ίδια η Canonical σου προτείνει τότε να 
το κάνεις αναβαθμίση .. Κάτσε τότε όλοι που δοκιμάσαν το ubuntu 22.04 για 3 μήνες σχεδόν και μετά να κάνεις την αναβαθμιση  

ακόμα το ίδιο συμβαίνει και στο debian stable .. μέχει να μην υπάρχει κανένα προβλήμα τότε κάνουν το release του debian stable . 

Τώρα να κλείσουμε το θέμα .. φυσικά είσαι υποστηρικτής του init freedom  και καλά κάνεις .. αλλά 

εστω οτι θέλεις να τρέχεις 5 διαφορετικές ιστολίδες τι  θα κάνεις ;;; στήνεις ενα lamp στο μηχανήμα σου ;
ή θα πας σε docker ;   

επι της ουσίας ... είσαι επι της ουσίας ο Κλεομένης της linux κοινότητας  ... 

Γιατί καθυστέρησε το gnome42 στην αρτζ; Στην Gentoo υπάρχει ήδη.

ΟΤ ο Κλεομένης της λινουξ κοινότητας :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Αν είναι να τρέχεις Cinnamon + Ubuntu, γιατί να μην έχεις το αυθεντικό που είναι ο δημιουργός και εξελίσσει το Cinnamon, δηλαδή το Linux Mint;

Γιατί έχει παλιές βιβλιοθήκες C και δε μπορώ να περάσω τα headers από τους τελευταίους πυρήνες. Στην ερώτηση γιατί να έχω τα τελευταία σε τόσο παλιό μηχάνημα ούτως ή άλλως, δεν έχω καλή απάντηση, ο καθένας έχει τα ψυχολογικά του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...