Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@rhtorasπόση ram καταναλώνει το σύστημα σου με xfce αμέσως μετά το boot; ποιά άλλα 3 de έχεις εγκαταστήσει; Εγώ είμαι με wm καθώς βλέπω το xfce να γίνεται όλο και πιο βαρύ... 

Θα ήταν ενδιαφέρον π.χ. ενα συγκριτικό comparison αφού αναφερθήκαμε στο cinnamon και μιας και το θεωρώ πολύ βαρύ σε void πόσο καλύτερα μπορεί να πηγαίνει; και δεν είναι θέμα μνήμης μόνο... Το kde έχει κάνει πολύ καλή δουλειά σε θεμα χαμηλής κατανάλωσης μνήμης εντούτοις δεν είναι αρκετά snappy σε dated μηχάνημα όπως το δικό μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dimitrismagp είπε

@rhtorasπόση ram καταναλώνει το σύστημα σου με xfce αμέσως μετά το boot; ποιά άλλα 3 de έχεις εγκαταστήσει; Εγώ είμαι με wm καθώς βλέπω το xfce να γίνεται όλο και πιο βαρύ... 

Θα ήταν ενδιαφέρον π.χ. ενα συγκριτικό comparison αφού αναφερθήκαμε στο cinnamon και μιας και το θεωρώ πολύ βαρύ σε void πόσο καλύτερα μπορεί να πηγαίνει; και δεν είναι θέμα μνήμης μόνο... Το kde έχει κάνει πολύ καλή δουλειά σε θεμα χαμηλής κατανάλωσης μνήμης εντούτοις δεν είναι αρκετά snappy σε dated μηχάνημα όπως το δικό μου.

Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα που δε μπορεί να γίνει εδώ δυστυχώς. Θα πρέπει να πούμε πως το systemD ειναι ένα από τα κομμάτια που κάνουν βαρύ και αργό το λειτουργικό. Αλλά όταν κάποιοι δε θέλουν να το ακούσουν θα διαλύσουν το θέμα. Για αυτό και το Gnome είναι βαρύ και κατα «τύχη» εξαρτάται από αυτό.
Ναι το xfce έχει βαρύνει και πάλι δεν ειναι το πιο βαρύ. Το void κάνει εξαιρετική δουλειά στο να είναι τα desktop ελαφριά. Είναι και το runit που εντέλει ειναι γρήγορο και όλα τα components του λειτουργικού το κάνουν efficient. Εχω lumina desktop που το έφτιαξαν οι του project trident (βασισμένο στο void) και δες το.
Έχω kde με πολύ λίγα resources και το fluxbox που δεν ειναι μεν de αλλά wm που το έχω κάνει σαν de.

Screenshot-2020-12-30-05-58-12.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα που δε μπορεί να γίνει εδώ δυστυχώς. Θα πρέπει να πούμε πως το systemD ειναι ένα από τα κομμάτια που κάνουν βαρύ και αργό το λειτουργικό.

Αν το πεις 1000 φορές ακόμα μπορεί και να σε πιστέψουμε :-) Ε ρε το  κόλλημα, το  κόλλημα !

Ναι προφανώς το Cinnamon είναι ένα πιο βαρύ περιβάλλον. Γιαυτό έχουμε τα ελαφρότερα και λιγότερο όμορφα και λιγότερο εύχρηστα περιβάλλοντα. Για όσους το μηχάνημα τους δεν μπορεί να σηκώσει κάτι καλύτερο. Πέραν αυτού περι ορέξεως βέβαια ουδείς λόγος.

Αλλά με το που θα ανοίξεις 3-4 tabs σε ένα browser η κάθε διαφορά εκμηδενίζετε. Κάθε σύγκριση μνήμης θα πρέπει να γίνει μετά που έχει δουλέψει λίγο το μηχάνημα, όχι με την εκκίνηση. Το πόση μνήμη δείχνει πως είναι ελεύθερη στην εκκίνηση δεν έχει καμία σημασία, θα πρέπει να το δεις μετά που θα βγουν σελίδες που δεν χρειάζονται  στην cache. Αυτό που μετράει σε συστήματα με λίγη μνήμη είναι η πίεση την μνήμης όπως την ορίζει ο πυρήνας.

Τα έχουμε πει και ξαναπεί, αλλά το κόλλημα, το κόλλημα ...

Ένας beta tester (λολ) δημοφιλών διανομών. Βασικά δεν έχει κανένα νόημα να ασχολείται κανείς να απαντάει σε τέτοιες ανοησίες. Αύριο πάλι τα ίδια θα έχουμε, ξέρουμε δεν θα μπει καν στον κόπο να απαντήσει, σαν πως μπορεί; Σαν πως έδωσε ποτέ την παραμικρή απόδειξη η στοιχεία για τα λεγάμενα του; Αλλά πρέπει κάπως να περιοριστεί η ζημία που προξενούν οι ανόητοι

Επεξ/σία από asfodelus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rhtoras είπε

Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα που δε μπορεί να γίνει εδώ δυστυχώς. Θα πρέπει να πούμε πως το systemD ειναι ένα από τα κομμάτια που κάνουν βαρύ και αργό το λειτουργικό. Αλλά όταν κάποιοι δε θέλουν να το ακούσουν θα διαλύσουν το θέμα. Για αυτό και το Gnome είναι βαρύ και κατα «τύχη» εξαρτάται από αυτό.
Ναι το xfce έχει βαρύνει και πάλι δεν ειναι το πιο βαρύ. Το void κάνει εξαιρετική δουλειά στο να είναι τα desktop ελαφριά. Είναι και το runit που εντέλει ειναι γρήγορο και όλα τα components του λειτουργικού το κάνουν efficient. Εχω lumina desktop που το έφτιαξαν οι του project trident (βασισμένο στο void) και δες το.
Έχω kde με πολύ λίγα resources και το fluxbox που δεν ειναι μεν de αλλά wm που το έχω κάνει σαν de.

Screenshot-2020-12-30-05-58-12.png

Άντε πάλι οι ανοησίες για το systemd...

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nick0lis είπε

Γιατί καθυστέρησε το gnome42 στην αρτζ; Στην Gentoo υπάρχει ήδη.

ΟΤ ο Κλεομένης της λινουξ κοινότητας :lol:

Δεν ξέρω για Gentoo ,νομίζω πρέπει να βγει το gnome 42.1 για να μπει στα αποθετηρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νόημα του thread κατά την ταπεινή μου άποψη είναι να δούμε τι χρησιμοποιούν οι φίλοι εδώ σαν daily driver και κατά δεύτερον πόσο όμορφο είναι το de. Προσωπικά θεωρώ κέρδος το ότι δεν γνώριζα και θα δοκιμάσω αυτό που προτείνει ο ρήτορας δηλαδή το lumina desktop on void. Γενικά μιλώντας εκτιμώ εδώ οποιοδήποτε post αναφέρει κάποια διανομή ή de ή wm που δεν γνώριζα έως σήμερα πολύ περισσότερο από ένα post ακόμα που λέει να ένα screenshot από το ubuntu gnome setup μου. Το μόνο στο οποίο συνεισφέρουν τέτοια post ίσως να είναι μια επιβεβαίωση του ποσο δημοφιλής διανομή είναι το vanilla ubuntu...

Δυστυχώς λάπτοπ και σταθερός ήταν τούμπανα όταν τα αγόρασα αλλά αυτό συνέβη τον Αύγουστο του 2010 οπότε μαζί με max allowed memory + ssd ψάχνω μόνιμα για ότι πιο ελαφρύ π.χ σαν ide έχω το geany

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image

 

Συστατικά: WezTerm για τα τερματικά, bottom για τα στατιστικά, journalctrl για τα logs, wttr για τον καιρό, devilspie2 για την τοποθέτηση και λίγα μαγικά.  Κανένα conky δεν έχει χρησιμοποιηθεί για την παραγωγή. Λειτουργικό Pop OS με Gnome.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο ειναι.
Σαν ρωσικος υπολογιστης των 80ς
για παρακολοθηση τροχιας δορυφορου γυρω απο φεγγαρι.
Παει το κοριτσι σου να σερφαρει στο μηχ σου και
βαζει τα κλαματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...