Προς το περιεχόμενο

Τι λετε ?? Κανουμε μια αρχη ?


mazda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστω οτι δεν θα γίνει τελικά κάτι,θα χάσουμε τίποτα?Όχι,αντιθέτως θα κάνουμε κάτι διαφορετικό απο αυτά που κάνουμε κάθε μέρα.

Γιατί να κάνουμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια?

Ας μετακινηθούμε και με το ποδήλατο!Μετά θα λές οτι ήταν μια ωραία εμπειρία που δεν είχες κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators
Δεν φταίνε αυτά που λέτε.

Φταίει ότι οι Έλληνες είμαστε λαός περιορισμένης νοητικής ευθηνής // έχουμε μόνιμη εμπάθεια. (ηλιθιότητα και εχθρότητα εξάλλου πάνε μαζί)

Οι προηγούμενες γενιές ήταν πολύ χειρότερες….πιστεύω ότι τα πράγματα στο μέλλον θα γίνουν καλύτερα. Η νέες Ελληνικές γενιές είναι πιο εξελιγμένες.

 

Α πριόρι την πορεία ενός έθνους δεν την καθορίζουν τόσο οι ηγεσίες όσο ο ''κοινός νους''.

 

Τις διάφορες ηγεσίες ποιός τις εκλέγει; Ο περίφημος "κοινός νους". Η 'σιωπηλή πλειοψηφία'.

Ο οποίος, παρεπιπτόντως, είναι κάτι τελείως υποθετικό και αόριστο.

 

Εγώ από την άλλη δεν είμαι τόσο αισιόδοξος. Ούτε για τις νέες γενιές ούτε για τον "κοινό νου".

 

Είναι άραγε αυτός ο "κοινός νους" που γεμίζει κάθε καλοκαίρι τις παραλίες και τη θάλασσα με σκουπίδια;

Είναι άραγε αυτός ο "κοινός νους" που μπλοκάρει καθημερινά τις οδικές αρτηρίες όλων των μεγάλων πόλεων;

Είναι άραγε αυτός ο "κοινός νους" που τσακίζει τις πιστωτικές και τα εορτοδάνεια;

Είναι άραγε αυτός ο "κοινός νους" που γεμίζει τα σκυλάδικα και κατεβάζει μπουκάλι-μπουκάλι το "σπιτικό" σκατς;

Είναι άραγε αυτός ο "κοινός νους" που δεν έχει διαβάσει πάνω από 5 βιβλία ετησίως αλλά προτιμά να τινάζει στα ύψη τη θεαματικότητα σε κάθε είδους σκουπιδαριό και reality show;

 

Αν είναι ο ίδιος, ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω.

Προτιμώ να είμαι "άλλος νους" παρά "κοινός νους". Γιατί δυστυχώς ο "κοινός νους" κατέληξε να είναι μικρόνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ paredwse το ίδιο πράγμα λέμε....

ότι και να κάνουν οι κυβερνήσεις, αν εμάς δεν μας κόβει παύει να υπάρχει κοινωνική πρόοδος

 

ωστόσο είμαι αισιόδοξος για τις νέές γενιές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίνε αυτά που λέτε.

Φταίει ότι οι Έλληνες είμαστε λαός περιορισμένης νοητικής ευθηνής // έχουμε μόνιμη εμπάθεια. (ηλιθιότητα και εχθρότητα εξάλλου πάνε μαζί)

Οι προηγούμενες γενιές ήταν πολύ χειρότερες….πιστεύω ότι τα πράγματα στο μέλλον θα γίνουν καλύτερα. Η νέες Ελληνικές γενιές είναι πιο εξελιγμένες.

 

Α πριόρι την πορεία ενός έθνους δεν την καθορίζουν τόσο οι ηγεσίες όσο ο ''κοινός νους''.

 

Κάνεις λάθος. Οι Έλληνες είναι ένας λαός ό,τι φάμε ό,τι πιούμε και από όποιους τα πάρουμε-κλέψουμε.

Άρα ενδόμυχα γεννιέται το σκεπτικό για το ατομικό συμφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

 

ωστόσο είμαι αισιόδοξος για τις νέές γενιές

 

Εκεί διαφωνούμε καθ'ότι προσωπικά είμαι απαισιόδοξος. :fear:

 

Και δεν ξέρω για τις υπόλοιπες χώρες, για την Ελλάδα λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paredwse απαισιόδοξος ναι, απαξιωτικός όμως δεν νομίζω..

 

γιατί αν όντως οι απόψεις σου είναι αυτές που γράφεις τότε μαζί σου... πάμε τώρα να κάψω το σουτιέν μου στην Ομόνοια :P:p:p:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

γιατί αν όντως οι απόψεις σου είναι αυτές που γράφεις τότε μαζί σου... πάμε τώρα να κάψω το σουτιέν μου στην Ομόνοια :P:p:p:p

 

Όντως οι απόψεις μου είναι αυτές που γράφω. Αλλιώς γιατί να τις έγραφα;

 

Βέβαια, τώρα με το σουτιέν κλπ, μου έδωσες ένα επιπλέον κίνητρο... :-)

 

Σε πόση ώρα στην Ομόνοια; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
κοίτα να δείς πόσο ταιριάζουμε..

 

στις 3 που σχολάω θα σε περιμένω να περασεις να με πάρεις με το cayenne σου :P

 

Είμαι με το Hummer σήμερα, άκουσα ότι θα βρέξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι με το Hummer σήμερα, άκουσα ότι θα βρέξει...

 

 

αχ ωραία, είναι και μανιτζέβελο αυτό, οπότε μετά μπορούμε να πάμε και μια βόλτα στο Κολωνάκι να πιούμε εναν εσπρέσο :P

 

ον τόπικ τώρα..

 

δεν έχει σημασία αν κάποιος σαν μονάδα δεν μπορεί να σώσει τον πλανήτη αλλά όλοι μαζί, αν αλλάξουμε λίγο τις συνήθειες μας, κάτι μπορεί να γίνει..

Δεν είμαι αισιοδοξη για το μέλλον, αντίθετα θα έλεγα αλλά όπως πολύ σωστα προανέφερε ο παρε-γούφ δεν θέλω να ανήκω στο σύνολο που λένε έλα μωρε... και τι έγινε... τουλάχιστον με κάνει να νιώθω πιο καλά με τον εαυτό μου αυτή η νοοτροπία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει σημασία αν κάποιος σαν μονάδα δεν μπορεί να σώσει τον πλανήτη αλλά όλοι μαζί, αν αλλάξουμε λίγο τις συνήθειες μας, κάτι μπορεί να γίνει..

Δεν είμαι αισιοδοξη για το μέλλον, αντίθετα θα έλεγα αλλά όπως πολύ σωστα προανέφερε ο παρε-γούφ δεν θέλω να ανήκω στο σύνολο που λένε έλα μωρε... και τι έγινε... τουλάχιστον με κάνει να νιώθω πιο καλά με τον εαυτό μου αυτή η νοοτροπία..

 

Και ακόμη κι αν δεν αλλάξει κάτι πρακτικό, αλλαγή στις συνήθειες είναι το πρώτο βήμα για αλλαγή νοοτροπίας (αν και μάλλον χρειάζεται και το αντίστροφο).

Και δεν είναι ούτε θέμα αισιοδοξίας (κι εγώ απαισιόδοξος είμαι) ούτε θέμα προσωπικού καθησυχασμού, θέμα συλλογικής συνείδησης είναι.

Αν κάνουμε κάτι όλοι μαζί για να ξεφύγουμε από αυτήν τη γαμ*κατάσταση, αντί να προσπαθεί να κάνει ο καθένας αυτό που βολεύει τον εαυτό του, το αποτέλεσμα θα εκπλήξει και μας τους ίδιους... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνουμε κάτι όλοι μαζί για να ξεφύγουμε από αυτήν τη γαμ*κατάσταση, αντί να προσπαθεί να κάνει ο καθένας αυτό που βολεύει τον εαυτό του, το αποτέλεσμα θα εκπλήξει και μας τους ίδιους... ;)

 

Ωραία τα λέτε ρε παιδιά... Δηλαδή εσύ μου λες τώρα ότι αν βρεις ένα παραθυράκι στο δημόσιο με μισθό 2.500 ευρώ, δε θα πας, αλλά θα κάτσεις άνεργος ή εκεί που είσαι για παράδειγμα γιατί θα πας αντίθετα σε ό,τι ισχυρίζεσαι τώρα (αυτό που βολεύει τον εαυτό του).

Το παράδειγμα είναι άσχετο με τις συγκοινωνίες, αλλά όλοι κλασικά σπεύδουν να μιλήσουν για παρτάκηδες, συμφεροντολόγους κτλ.

Όλους τους κατηγορούμε, αλλά στην τελική κι εμείς τα ίδια κάνουμε. Ωραία είναι να τάσσεσαι με το σύνολο (ναι παιδιά κι εγώ συμφωνώ, ωραία τα λέτε, μπράβο σας, έτσι πρέπει να γίνει, πρέπει να ξυπνήσουμε και όλα τα κλασικά που διαβάζουμε κατά καιρούς σε συζητήσεις σε φόρουμς). Το θέμα είναι τι γίνεται πίσω από τα public forum posts-συζητήσεις! :-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα λέτε ρε παιδιά... Δηλαδή εσύ μου λες τώρα ότι αν βρεις ένα παραθυράκι στο δημόσιο με μισθό 2.500 ευρώ, δε θα πας, αλλά θα κάτσεις άνεργος ή εκεί που είσαι για παράδειγμα γιατί θα πας αντίθετα σε ό,τι ισχυρίζεσαι τώρα (αυτό που βολεύει τον εαυτό του).

 

Να ακριβώς γι'αυτήν την νοοτροπία μιλάω...

Και γιατί φίλε μου υπάρχει αυτό το παραθυράκι στο δημόσιο???

Γιατί κάποιοι το συντηρούν? Γιατί τους βολεύει να μας δίνουν παραθυράκια στο δημόσιο για να μας σώζουν από την ανεργία που οι ίδιοι δημιούργησαν?

Και ξέρεις τι μ'ενοχλεί περισσότερο: το ότι θεωρείς αυτονόητο ότι υπάρχει το παραθυράκι στο δημόσιο με το οποίο μπορεί να βολευτεί κανείς. Αυτό δεν είναι απλώς βόλεμα θέσης, είναι βόλεμα συνειδήσης...

 

Και ναι σε φόρουμ είμαστε και γράφουμε τις απόψεις μας, που είναι το κακό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ακριβώς γι'αυτήν την νοοτροπία μιλάω...

Και ναι σε φόρουμ είμαστε και γράφουμε τις απόψεις μας, που είναι το κακό??

 

Βασικά δε μου απάντησες σε αυτό που ρωτούσα. Θα την έπαιρνες την ευκαιρία αν σου παρουσιαζόταν;

όσο για το 2ο. κακό δεν είναι φυσικά. Αυτό έλλειπε άλλωστε! Αλλά κακό είναι, άλλα να λες σε ένα φόρουμ ή μπροστά στο σύνολο και άλλα να κάνεις στη ζωή σου.

Το να τα χώνεις γενικότερα, έχει γίνει μόδα. Κατηγορώ τους πάντες και τα πάντα, τίποτα δε μου αρέσει, όλα χάλια είναι, γκρινιάζω για τα πάντα, τίποτα δεν πάει καλά, ξέρεις τα κλασικά.

Και δε μιλώ για σένα, γενικά μιλάω. Μην παρεξηγηθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...