Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 8.04 Hardy Heron-alpha,tribe,rc


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται με την 8.04.. Ενώ έχω εγκαταστήσει native την 7.10 και δουλεύει κανονικά η 8.04 αρνείται πεισματικά να εκκινήσει από το δισκάκι. χαρακτηριστικά αναφέρει:

146.770142 ata 8.00 exception emask 0x0 sact

146.770209 ata 8.00 status DRDY κ.α.

έχω διαβάσει διάφορες θεωρίες από το ότι μπορεί να τα φτύνει κάποιος σκληρός μέχρι μη σωστή ρύθμιση των παραμάτρων στο BIOS. Καμια ιδέα? Θα ήμουν υπόχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για το num lock στο KDE εγώ το έφτιαξα από αυτό v7yubt0r2nitixm8fri8_thumb.png

 

Κάτι άλλο τώρα.Δεν μπορώ να κάνω το πληκτρολόγιο να αλλάζει γλώσσα με alt+shift κάθε φορά που πρέπει να αλλάζω την γλώσσα με το ποντίκι και είναι χαζομάρα αυτό.

 

chek2fire και με τις ρυθμίσεις που έδωσες πάλι δεν δουλεύει ο κύβος και τα άλλα παίζουν κανονικά.

 

Θέλω να βάλω το αρχείο για τον amarok για τους ελληνικούς σταθμούς.Που πρέπει να το βάλω αυτό το αρχείο για να έχω τους ελληνικούς σταθμούς γιατί στο φάκελο αυτό δεν με αφήνει να το κάνω paste /usr/share/apps/amarok/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο τώρα.Δεν μπορώ να κάνω το πληκτρολόγιο να αλλάζει γλώσσα με alt+shift κάθε φορά που πρέπει να αλλάζω την γλώσσα με το ποντίκι και είναι χαζομάρα αυτό.

Εγώ εχω βάλει ALT+x και alternative ALT+χ

 

Θέλω να βάλω το αρχείο για τον amarok για τους ελληνικούς σταθμούς.Που πρέπει να το βάλω αυτό το αρχείο για να έχω τους ελληνικούς σταθμούς γιατί στο φάκελο αυτό δεν με αφήνει να το κάνω paste /usr/share/apps/amarok/

στο ~/.kde/share/apps/amarok

 

ΥΓ: johnyboy είσαι γεννημένος λινουξας! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

johnyboy διάβασε τις οδηγίες για ρύθμιση του κύβου ιδίως εκεί που λέει για ρύθμιση στο general options το desktop size. Αν δεν σε αφήνει να κάνεις αλλαγές πρέπει να σταματήσεις το compiz να κάνεις τις αλλαγές και να το ξαναρχίσεις.

Μια μέρα έμεινε για την τελική έκδοση του ubuntu. Να θυμίσω σε όσους κάνουν upgrade αύριο να προτιμήσουν τους mirros γιατί η main server θα έχουν πέσει σίγουρα. Πάντως σοφή κίνηση είναι να περιμένετε λίγες μέρες για το upgrade ώστε να έχουν αντιμετωπιστεί όποια προβλήματα παροσιαστούν.

Τα παιδιά από το ubuntu-gr στην θεσσαλονίκη οργανονονται και έχουν νέα αφίσα για το release party τους

 

finalsubuntu4zx6xv5.th.jpg

 

804countdown_01days.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσταρες που ποσταρες δεν το γραφες κι ολα το ρημάδι;

δεν σας καταλαβαίνω κάτι φορές πως σκέφτεστε

 

Είσαι σοβαρός; Θα κάτσω να του κάνω google search λες και είναι καθυστερημένος; Στην τελική, αντί να την πεις σ'αυτόν που πριν ψάξει στο ubuntuforums έρχεται και ρωτάει εδώ, τη λες σε μένα που του είπα πώς να βρει τη λύση, απλά δεν του την έδωσα στο πιάτο; Έλεος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήτερα DragonlordP να βάζουμε και ένα link για την λύση ώστε κάποιος που θα έχει το ίδιο πρόβλημα να μην κάθετε να ψάχνει. Ετσι λειτουργούμε στο linux και αυτή είναι η νοοτροπία μεταξύ μας. Δεν σου την είπε για κακό και εύχομαι να μην γίνει κανα flame war εδώ μέσα.

Aνοιξαν και κανάλι στο freenode από το ubuntu. To κανάλι λέγετε

 

#ubuntu-release-party

 

Ενδιαφέρων έχει το logo του

 

Το θέμα συζήτησης του #ubuntu-release-party είναι: Join the party! We eagerly await the release of Ubuntu 8.04 LTS, due thu. april 24 2008 | The release gets delayed by 2 hours each time someone asks when it's out

 

και εδώ ότι λέγετε ως συνήθως σε αυτό το κανάλι

 

"When is Hardy out?"

"How many hours until it's out?"

"What's the _exact_ time of the release?"

"Has anything changed between the RC and release?"

"Where is the best place to find out exactly when it's released!?"

"Give me the link!"

"Canonical is in the Isle of Man, what timezone are they on!?"

"Is the release time in GMT, UTC or BST!?"

"The countdown thing says it's out, but I can't find it!"

"(url) of mirror - they have it!"

"Will KDE4 be in the release?"

"But in my timezone, it will be Friday 25th!"

"Why isn't Mark Shuttleworth here?"

"Is the version on the mirror, the real version?"

"Can I upgrade to Intrepid Ibex now?"

"C'mon guys, I've been waiting here all day to start the download!"

"How long until Zany Zebra?"

"Ubuntu sucks!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας ότι νομίζει.Το θέμα με τον κύβο λύθηκε.Με το σημερινό update έχω την αίσθηση πως είναι αρκετά ποιο γρήγορο το λειτουργικό.DIMITRISG ευχαριστώ για την απάντηση με το amarok.Λινουξας δεν είμαι τώρα προσπαθώ να μάθω και σας ευχαριστώ που με βοηθάτε.

 

Και δεν ανάγκασα ποτέ κανέναν να μου απαντήσει με το ζόρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σοβαρός; Θα κάτσω να του κάνω google search λες και είναι καθυστερημένος; Στην τελική, αντί να την πεις σ'αυτόν που πριν ψάξει στο ubuntuforums έρχεται και ρωτάει εδώ, τη λες σε μένα που του είπα πώς να βρει τη λύση, απλά δεν του την έδωσα στο πιάτο; Έλεος;

Καθυστερημένος δεν είναι κανένας. Άλλοι βαριούνται να ψάξουν και άλλοι δεν έχουν συνηθίσει τον τρόπο αναζήτησης για την επίλυση των προβλημάτων. Είναι τελείως διαφορετικό το ένα με το άλλο. Αλλά και έτσι όπως το λες δηλαδή να μην του το δώσεις στο πιάτο (κάτι που έχει αρχίσει να γινεται μοδα απο μερικούς στις κοινότητες) αφού ποσταρες και ειπες οτι βρηκες λυση ψαχνωντας στο google θα μπορουσες να ησουν πιο κατατοπιστικός. Ετσι κι αλλιως το να ποσταρεις σου πήρε καποιο χρόνο.

Λινουξας δεν είμαι τώρα προσπαθώ να μάθω και σας ευχαριστώ που με βοηθάτε.

Το είπα αυτο για την επιμονη σου που ενω ησουν αναγκασμενος να αλλαζεις την γλωσσα με το ποντίκι, δεν σε αποκαρδιωσε... καθαρος λινουξας σου λέω :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως τεχνικός υπολογιστών έχω την υπομονή να κάθομαι ώρες μπροστά στην οθόνη.Αλλά λόγο μειωμένου χρόνου δεν έτυχε ποτέ να ασχοληθώ με λίνουξ.Τώρα που έχω χρόνο ασχολούμαι λίγο.:-)

 

Το θέμα με το πληκτρολόγιο δεν είναι οτι δεν μου παίρνει αυτή την διάταξη αλλά δεν παίρνει καμία.Στο ubuntu το ρύθμισα εύκολα, εδώ με παιδεύει λίγο αλλά θα το βρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

shodan δοκίμασε να κατεβάσεις το anternate iso για να κάνεις εγκατάσταση σε text mode η περίμενε να βγει η stable μήπως και το iso είναι προβληματικό. Και αυτά ακόμα βρίσκονται στο στάδιο του testing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήτερα DragonlordP να βάζουμε και ένα link για την λύση ώστε κάποιος που θα έχει το ίδιο πρόβλημα να μην κάθετε να ψάχνει. Ετσι λειτουργούμε στο linux και αυτή είναι η νοοτροπία μεταξύ μας. Δεν σου την είπε για κακό και εύχομαι να μην γίνει κανα flame war εδώ μέσα.

 

Ρε συ, απλά νομίζω πως ήμουν ήδη αρκετά κατατοπιστικός. Και στην τελική, αν κάποιος άλλος που έχει το ίδιο πρόβλημα δεν ξέρει να κάνει search, το πιθανότερο είναι να μην έβλεπε την απάντησή μου ούτως ή άλλως μετά από μια βδομάδα. Νομίζω ότι είναι πολύ μεγαλύτερη βοήθεια να δείξεις σε κάποιον πώς να ψάχνει και πού θα βρίσκει λύσεις. Εκτός αν σκοπεύετε να μεταφέρετε όλη τη γνώση των ubuntuforums στο insomnia, πράγμα τελείως άσκοπο και μεγάλο χάσιμο χρόνου κατά τη γνώμη μου. Και ναι, ίσως να μην ήταν κάτι να ξοδέψω άλλα 30 δευτερόλεπτα για να του βρω τη λύση, αλλά στο επόμενο πρόβλημα που θα του παρουσιαστεί θα του γλιτώσω και του ίδιου χρόνο και σε όποιον θα απαντούσε τη νέα του ερώτηση. Κι εγώ εντελώς newbie είμαι, αλλά μια φορά ρώτησα κάτι και αυτό μετά από μεγάλο ψάξιμο. Επίσης το "έτσι λειτουργούμε στο linux και αυτή είναι η νοοτροπία" δε μου λέει κάτι, είναι κάτι πολύ μεγάλο για να έχουν όλοι οι χρήστες μία νοοτροπία. Και το αστείο είναι ότι τον βοήθησα, απλά όπως νόμιζα εγώ και με όσο χρόνο ήθελα/μπορούσα να διαθέσω εκείνη τη στιγμή. Ούτε τον έβρισα ούτε τίποτα για να μου την πει ο οποιοσδήποτε. Άιντε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...