Προς το περιεχόμενο

Προβολές ταινιών ατην Νομική


revnet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω καταλαβει κατι.

Υπαρχει κανας κανονας στο Insomnia που να λεει πρεπει να ποσταρεις καθημερινα και ανελλιπως?

Υπαρχει καμμια ελιτ poster εδω?

 

Για καθιστε λιγο ρε guyz.Λιγο λογικα να σκεφτομαστε.

 

Ή μας πειραξε η "νομιμοτητα" της προβολης.

Ειναι πολυ ευκολο να στρουθοκαμηλιζουμε.

Ολοι αμεμπτοι ειμαστε?

 

Οποιος δεν θελει να παει,δεν παει.

Ειναι πολυ απλα τα πραγματα,γιατι τα τυραναμε δεν καταλαβαινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Moderators
(...)

Για καθίστε λίγο ρε guyz.Λίγο λογικά να σκεφτόμαστε.

Ή μας πείραξε η νομιμότητα της προβολής.

Είναι πολύ εύκολο να στρουθοκαμηλίζουμε. Όλοι άμεμπτοι είμαστε?

(...)

Λοιπόν, εγώ δεν γνωρίζω αν είναι παράνομο ή όχι, αν και ακούγεται αρκετά fishy. Όμως αν υπάρχει όντως θέμα εκεί, τότε η υπόλοιπη λογική σου σκέψη με αφήνει άφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ποιος μίλησε για "ελίτ" ή για δικαίωμα να ποστάρει κάποιος.

 

Φυσικά και ο τύπος που άνοιξε το thread έχει δικαίωμα να ποστάρει. Κι εγώ, από την άλλη, έχω δικαίωμα να σχολιάσω ότι ενεργός ήταν για μια μέρα το Μάιο του 2007 και μετά θυμήθηκε το insomnia για να διαφημίσει τον πολιτισμό του 6 μηνάκια αργότερα. Με όποια σημασία μπορεί να έχει αυτό.

 

Λοιπόν, για να μη στρουθοκαμηλίζουμε, όπως μας προτρέπει και ο λογικός φίλος μας, υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ ενός αλεξιπτωτιστή και ενός περιοδικού χρήστη. Ειδικά όταν κάνει κρά από χιλιόμετρα ότι μονάχα για τη διαφήμιση θυμήθηκε το insomnia.

 

Καλά, το άλλο το "λογικό" ότι δεν τρέχει τίποτε αν η πολιτιστική εκδήλωση βασίζεται σε πειρατικές κόπιες, το αφήνω εντελώς ασχολίαστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φιλε δεν εχεις δικαιωμα να τον κρινεις γιατι αγγιζεις τα ορια του flame.

 

Επισης οι κανονες του φορουμ απαγορευουν αμιγως πολιτικα θεματα.Τωρα που το βρηκες το πολιτικο θεμα και κανεις κριτικη δεν καταλαβαινω

 

 

Τωρα διαβασα λιγο εδω http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=226320 Εξι στους δεκα Ελληνες εχουν πειρατικο λογισμικο.

 

Τωρα αν καποιος δεν συμεριζεται την λογικη μου κρυβεται πισω απο το δαχτυλο του.Κοινως στρουθοκαμηλιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα πράγματα, φίλε μου, είναι απλά:

 

Δικαίωμα κριτικής έχω και φυσικά είτε το δέχεσαι αυτό, είτε όχι, δε μου κάνει καμία διαφορά. Αν, όμως, εσύ νομίζεις ότι αγγίζω τα όρια του flame, κάτω αριστερά σε κάθε μήνυμα υπάρχει ένα κουμπάκι, το πατάς και κάνεις το μήνυμά μου report στους υπευθύνους.

 

Πουθενά δε λέω ότι το θέμα είναι πολιτικό. Όπως πουθενά δεν έλεγα για "ελίτ" και για δικαίωμα postaρίσματος. Το θέμα είναι κατεξοχήν ηθικό και κατά δεύτερον άπτεται της εφαρμογής των κανονισμών.

 

Τρίτον, και κλείνω εδώ, ελπίζοντας ότι δε θα παρερμηνεύσεις ξανά τα μηνύματά μου, ακόμη και 99 στους 100 να είχαν πειρατικό λογισμικό, αυτό δε θα αναιρούσε το γεγονός ότι αυτοί οι 99 είναι κλέφτες. Και πάλι, όμως, δε συζητάμε πουθενά αυτό το θέμα. Αυτό που είπε ο Pretorian, και κατά δεύτερο λόγο εγώ, είναι ότι εάν και εφόσον η προβολή γίνεται με πειρατικές κόπιες, τίθεται θέμα συμμόρφωσης με τους κανονισμούς του forum.

 

Απλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα, φίλε μου, είναι απλά:

 

Tρίτον, και κλείνω εδώ, ελπίζοντας ότι δε θα παρερμηνεύσεις ξανά τα μηνύματά μου, ακόμη και 99 στους 100 να είχαν πειρατικό λογισμικό, αυτό δε θα αναιρούσε το γεγονός ότι αυτοί οι 99 είναι κλέφτες. Και πάλι, όμως, δε συζητάμε πουθενά αυτό το θέμα. Αυτό που είπε ο Pretorian, και κατά δεύτερο λόγο εγώ, είναι ότι εάν και εφόσον η προβολή γίνεται με πειρατικές κόπιες, τίθεται θέμα συμμόρφωσης με τους κανονισμούς του forum.

 

Απλά πράγματα.

 

1. Η ιδιοκτησία του forum δεν επιθυμεί να διευκολύνει τη μεταφόρτωση (downloading) παράνομων αντιγράφων λογισμικού ή έργων που προστατεύονται από τους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας (μουσική, φωτογραφίες, κείμενα, ταινίες). Ως εκ τούτου απαγορεύεται αυστηρά οποιοδήποτε μήνυμα σχετικά με μεταφόρτωση software warez, τραγουδιών, e-books και ταινιών σε οποιαδήποτε μορφή.

 

2. Η απαγόρευση αυτή ισχύει τόσο για δημοσίευση μηνυμάτων που δημοσιεύουν συνδέσμους (links) με παράνομα αντίγραφα των πιο πάνω αρχείων όσο και για δημοσίευση μηνυμάτων που αναζητούν τέτοιους συνδέσμους.

Ως εκ τούτου μηνύματα με περιεχόμενο ανάλογο του "παρακαλώ όποιος ξέρει πού μπορώ να κατεβάσω τσάμπα ταινίες να μου στείλει pm" εμπίπτουν στην παραπάνω απαγόρευση και δεν επιτρέπονται στο παρόν forum.

 

Οι κανονες ειναι αυτοι.Την παραβιαση που την ειδες ακομη δεν καταλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Να μην δημοσιεύουν συνδέσμους ή πληροφορίες για την απόκτηση, με οποιονδήποτε τρόπο, παράνομου υλικού ή υλικού που προστατεύεται από τους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας

 

Έχω την εντύπωση πως αν δεν μείνουμε στο γράμμα των κανόνων, το νόημα είναι πως ό,τι παράνομο έχετε να πείτε, να διαφημίσετε ή να προβάλλετε να μην το κάνετε μέσα από το παρόν forum.

 

Ας μην παίξουμε το παιχνίδι με τα quotes όμως. Μπορεί να μας πει ο paredwse ή κάποιος αρμόδιος moderator κατά πόσο είναι αποδεκτό ένα τέτοιο post (στην περίπτωση που όντως πρόκειται για πειρατική κόπια και παράνομη προβολή κλπ κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάνει ήδη τρία post εδώ ο paredwse, τί παραπάνω σχετικά με το τυπικόν του πράγματος θα πρέπει να ειπωθεί δηλαδή ρε παιδιά... ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο θέμα; Το αν είναι παράνομη η κόπια της ταινίας; Και νόμιμη να είναι, η μαζική προβολή της εκτός κινηματογραφικών αιθουσών είναι στα όρια της νομιμότητας νομίζω. Άσ'το φίλε μου Praetorian, δεν αξίζει να πάει εκεί η κουβέντα. Κατά την ταπεινή μου άποψη, πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολο τον κοσμο κανουν προβολες ταινιων που παιζουν στα σινεμα, στα πανεπιστημια.

 

Μην ειστε κομπλεξικοι. Προσφορα κανουν οι ανθρωποι, τζαμπα ταινια για ενα χαλαρο τετραωρο.

 

Μην αγχωνεστε κ χανετε την ωρα σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και μετά από αυτό το επισφράγισμα της ...ματαιότητας του πράγματος, δεν νομίζω πως έχει νόημα να ασχοληθώ παραπάνω. Τα δεδομένα τα έχετε, κάντε ό,τι καταλαβαίνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, όσοι έχουν πατήσει σε "κινηματογραφικές" προβολές σε πανεπιστήμιο, νομίζω ότι μπορούν να καταλάβουν αν έχουν πάρει άδεια οι διοργανωτές από τις εταιρείες παραγωγής ή απ'όπου αλλού θα όφειλαν. Δε θα κρίνω εγώ την κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας και όλα τα σχετικά, απλώς να δώσω μια φιλική συμβουλή σε όσα παιδιά ασχολούνται με το σπορ στα πανεπιστήμια. Βγάλτε αφίσες για μέσα στη σχολή, αλλά μην το παραδιαφημίζετε το θέμα, γιατί αν το πράγμα γίνει μάζικο, πότέ δεν ξέρεις, όλο και κάποιος μπορεί να θυμώσει και να σας κυνηγήσει. Στη δική μου τη σχολή, κάποτε κυκλοφορούσαν κάτι άτλαντες ανατομίας σε cd. Όλα καλά, μέχρι που κάποιος φωστήρας μιας παράταξης άρχισε να τους μοιράζει στους ψηφοφόρους, κάποιος άλλος αγωνιστής τον κάρφωσε και έτρεχε μετά. Γι' αυτό προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...