Προς το περιεχόμενο

τα νευρα μου!προβλημα με ταρατσα!


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Aν αναφερόταν ότι η ταράτσα είναι δικαιοδοσία του τελευταίου ορόφου στον κανονισμό, ο φίλος μας θα το ήξερε γιατί σίγουρα θα είχαν φροντήσει να του το πούν οι άλλοι κάτοικοι και όχι να συνφωνήσουν να πληρώσουν σε 10 μήνες.

Σύμφωνοι.

Για σιγουριά κοιτάει αν υφίσταται κανονισμός και, αν υπάρχει, βλέπει τι ακριβώς προβλέπεται.

Πάντως δεν κινείται νομικά "ανετότατα"...

 

[...]

Εγω δεν είμαι ούτε νομικός ούτε συμβολαιογράφος

I rest my case. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

δεν το διαβασα ολο αλλα ειναι αναγκασμενοι να πληρωσουν...αν δεν εχουν μεχρι κ κατασχεση παιζει.

επισης για να μην την πληρωσει κανας περαστικος ξηλωστε τα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό είναι αυτό που συνιστά ο παρεδώσε: επίσκεψη σε δικηγόρο. Αλλιώς δεν μπορείς να ξέρεις αν υπάρχει ή όχι κανονισμός, και αν υπάρχει τι προβλέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγαλη αναστατωση επικρατει εδω μεσα βρε παιδια και...τι να πω?μακαρι να ημουν δικηγορος να τους εβαζα χερι-'σε νομικα πλαισια' παντα.

παντως μεχρι τωρα καταλαβα οτι υπαρχει αδικο στη μερια μου και επειδη ενοχλουμαι πραγματικα -οταν μου το επιβαλλουν- σκεφτομαι να απευθυνθω στον συνηγορο του πολιτη σαν πρωτη φθηνη επιλογη(εχω ηδη τα εξοδα μου,μην εχω και επιπλεον χρεη).

παντως καλο ειναι να εξετασω αν υπαρχει κανενας 'ιδιαιτερος' κανονισμος που αναιρει την ταρατσα ως κοινοκτητο χωρο(..με την γκαντεμια που με ακολουθει μεχρι τωρα κανενας δεν ξερει...)

ενας φιλος μου ειπε οτι συμφωνα με τα σημερινα δεδομενα ολες οι πολυκατοικιες υποχρεουνται σε ασφαλιση κοινοχρ.χωρων,οποτε σε περιπτωση τετοιας ζημιας καλυπτεται απο την ασφαλιστικη.γνωριζετε κατι?παντως σας ευχαριστω ολους για την προσπαθεια σας.πραγματικα βρισκω στηριγμα πανω σας και σας ευγνωμωνω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...] σκεφτομαι να απευθυνθω στον συνηγορο του πολιτη σαν πρωτη φθηνη επιλογη(εχω ηδη τα εξοδα μου,μην εχω και επιπλεον χρεη). [...]

 

Ο Συνήγορος του Πολίτη μπορεί να παρέμβει μόνο όταν έχεις κάποια "αντιδικία" με δημόσιες υπηρεσίες - όχι όταν δεν θέλεις ή δεν μπορείς να πληρώσεις δικηγόρο:

 

Αποστολή του Συνηγόρου του Πολίτη είναι η διαμεσολάβηση μεταξύ των πολιτών και των δημόσιων υπηρεσιών με σκοπό την προστασία των δικαιωμάτων του πολίτη, την καταπολέμηση της κακοδιοίκησης και την τήρηση της νομιμότητας.

- Από το επίσημο site του Συνηγόρου Του Πολίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ paredwse

 

Σ' όλα σου τα post έχεις δίκιο.

 

@ Houston

 

Σ' όλα σου τα post προσπαθείς να βοηθήσεις, σε κάτι που ξέρεις όπως αναφέρεις, ΑΝΕΠΙΤΥΧΩΣ. Ανούσια αντιπαράθεση, χωρίς επιχειρήματα και γνώσεις. Αν έχεις γνώσεις, μπορείς να έχεις και γνώμη.

 

@ gponiris

 

Αν θες να σε βοηθήσουμε, πες μας αν στην οικοδομή έχετε κανονισμό ή όχι.

 

Επειδή μάλλον δεν έχετε, ως πολιτικός μηχανικός σου αναφέρω τα εξής:

 

Υπάρχει πληθώρα κανονισμών και νόμων που ρυθμίζουν τις σχέσεις των συνοίκων. Χαρακτηριστικά αναφέρω το Νόμο 3741/1929 "Περί της ιδιοκτησίας κατ΄ορόφων", ο οποίος διατηρήθηκε σε ισχύ (έστω και με μερικές τροποποιήσεις) και μετά την εισαγωγή του Αστικού Κώδικα στην χώρα μας. Επομένως εαν δεν υπάρχει καταστατικό στην πολυκατοικία, υπάρχει νόμος, είναι σαφής και στο άρθρο 7 (δώματα) αναφέρει:

 

Εάν ταύτα δεν ανήκουσιν εις την χρήσιν πάντων των ιδιοκτητών, οι έχοντες την χρήσιν ενός ή πλειόντων τοιούτων καταβάλλουσι το 1/2 της προς επισκευήν δαπάνης, του ετέρου ημισέως καταβαλλομένου παρ΄αυτών και των λοιπών ιδιοκτητών κατά την εις το προηγούμενον άρθρον αναλογίαν, πλήν αν υπάρχη αντίθετος συμφωνία.

 

Μάλλον ο paredwse ως νομικός μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο σχετικά με την νομοθεσία.

Συμβουλέψου πάντως ένα δικηγόρο και ένα μηχανικό και θα λύσεις το πρόβλημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Συνήγορος του Πολίτη μπορεί να παρέμβει μόνο όταν έχεις κάποια "αντιδικία" με δημόσιες υπηρεσίες [/url].

κατι εντελως ασχετο..ειχα παλιοτερα μια υποθεση με τον ote:eek: στην οποια πληρωσα 3000ευρω:shifty:υπαρχει περιπτωση να με δικαιωσουν τωρα καταβαλοντας την αιτηση(ο λογαριασμος πραγματοποιηθηκε εντος 10ημερων λογω dial-up internet)?ενας φιλος μου μου ειπε να κανω την αιτηση και οτι υπαρχει περιπτωση να εκδικαστει η υποθεση.τι γνωμη εχουν οι νομικοι μας?

 

@ gponiris

 

Αν θες να σε βοηθήσουμε, πες μας αν στην οικοδομή έχετε κανονισμό ή όχι.

 

 

Εάν ταύτα δεν ανήκουσιν εις την χρήσιν πάντων των ιδιοκτητών, οι έχοντες την χρήσιν ενός ή πλειόντων τοιούτων καταβάλλουσι το 1/2 της προς επισκευήν δαπάνης, του ετέρου ημισέως καταβαλλομένου παρ΄αυτών και των λοιπών ιδιοκτητών κατά την εις το προηγούμενον άρθρον αναλογίαν, πλήν αν υπάρχη αντίθετος συμφωνία.

 

ποιον κανονισμο να κοιταξω στα συμβολαια?

 

:confused:μπορεις να μου το αποκωδικοποιησεις λιγο?δεν καταννοω πληρως την γλωσσα γραφης σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Μάλλον ο paredwse ως νομικός μπορεί να σε βοηθούσε περισσότερο σχετικά με την νομοθεσία.

Συμβουλέψου πάντως ένα δικηγόρο και ένα μηχανικό και θα λύσεις το πρόβλημά σου.

Το θέμα είναι ότι μέσω Internet και χωρίς να έχουμε στη διάθεσή μας τον πλήρη φάκελο ούτε ο δικηγόρος ούτε ο μηχανικός μπορούν να δώσουν σαφή και σίγουρη απάντηση. Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.

 

Το σωστό είναι να συμβουλευτεί έναν δικηγόρο και έναν μηχανικό από κοντά.

 

Εάν ταύτα δεν ανήκουσιν εις την χρήσιν πάντων των ιδιοκτητών' date=' οι έχοντες την χρήσιν ενός ή πλειόντων τοιούτων καταβάλλουσι το 1/2 της προς επισκευήν δαπάνης, του ετέρου ημισέως καταβαλλομένου παρ΄αυτών και των λοιπών ιδιοκτητών κατά την εις το προηγούμενον άρθρον αναλογίαν, πλήν αν υπάρχη αντίθετος συμφωνία.[/quote']

:confused:μπορεις να μου το αποκωδικοποιησεις λιγο?δεν καταννοω πληρως την γλωσσα γραφης σου

 

Αυτό που σου αναφέρει ο Achilles! είναι η διάταξη του νόμου για τα δώματα.

 

Σε αντίθεση με όσα περισπούδαστα αλλά φαιδρά γράφτηκαν παραπάνω, ο νόμος ορίζει ότι αν την ταράτσα την χρησιμοποιείς μόνο εσύ, είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις και το 50% των δαπανών που την αφορούν.

Εκτός αν υπάρχει αντίθετη συμφωνία (από ενδεχόμενη ύπαρξη κανονισμού πολυκατοικίας).

 

 

 

κατι εντελως ασχετο..ειχα παλιοτερα μια υποθεση με τον ote :eek: στην οποια πληρωσα 3000ευρω :shifty: υπαρχει περιπτωση να με δικαιωσουν τωρα καταβαλοντας την αιτηση (ο λογαριασμος πραγματοποιηθηκε εντος 10ημερων λογω dial-up internet)? ενας φιλος μου μου ειπε να κανω την αιτηση και οτι υπαρχει περιπτωση να εκδικαστει η υποθεση.τι γνωμη εχουν οι νομικοι μας?

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Μάλλον θα πρέπει να γίνεις αναλυτικότερος. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ paredwse

 

Από κοντά και με πλήρη φάκελο στην διάθεση του μηχανικού και του δικηγόρου.

 

@ gponiris

 

1. Το αποκωδικοποίησε ο paredwse.

2. Για τον εσωτερικό κανονισμό της πολυκατοικίας δεν θα κοιτάξεις στα συμβόλαια. Αν υπάρχει, θα τον ζητήσεις από τον διαχειριστή, ο οποίος είναι υποχρεωμένος να σε ενημερώσει για την ύπαρξή του και να σου δώσει δικαιωματικά ως νέος ιδιοκτήτης ένα αντίγραφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε gponiris,

όπως κατάλαβες οι κύριοι είδαν στη λάμπα και έβγαλαν το συμπέρασμα ότι η πολυκατοικία στην οποία μένεις δεν έχει κανονισμό και ότι την ταράτσα την χρησιμοποιείς μόνο εσύ.

Δύσκολα τα πράγματα

δεν έχεις λοιπόν παρά να επισκεφτείς έναν μηχανικό και έναν δικηγόρο…. τους φωστήρες τους έχεις μπροστά σου

οι άλλοι μιάσματα, στον καιάδα

 

Επι του θέματος:

Τον κανονισμό είναι δύσκολο να τον βρεις στο διαχειριστή.

Κρατείται στον συμβολαιογράφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επι του θέματος:

Τον κανονισμό είναι δύσκολο να τον βρεις στο διαχειριστή.

Κρατείται στον συμβολαιογράφο.

 

Εννιά χρόνια που μένω στην Αθήνα, σε τρεις διαφορετικές πολυκατοικίες, τον κανονισμό το βρήκα και τις τρεις φορές στο διαχειριστή.

 

Οπότε, προτού τρέξει κάποιος στο συμβολαιογράφο (το όνομα του οποίου πιθανόν να χρειαστεί να ζητήσει από το διαχειριστή, ούτως ή άλλως) δεν πειράζει να κάνει μια ερώτηση μήπως του βρίσκεται και ο κανονισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Houston

 

1. Δεν έβγαλα ως συμπέρασμα ότι στην πολυκατοικία του ο gponiris δεν έχει κανονισμό, γιατί στο πρώτο μου post, τον ερωτώ αυτή ακριβώς τη λεπτομέρεια.

 

2. Επίσης, το άρθρο 7 του Νόμου 3741/1929, ξεκινάει ως εξής: "Εάν ταύτα δεν ανήκουσιν εις την χρήσιν πάντων των ιδιοκτητών". Μάλλον δεν το διάβασες και συνέχισες παρακάτω.

 

3. Όσα γράφεις "επί του θέματος", απλά είναι "εκτός" θέματος. Γιατί:

α. "Ο κανονισμός κρατείται στον συμβολαιογράφο". Ο κανονισμός κατατίθεται στον συμβολαιογράφο.

β. "Τον κανονισμό είναι δύσκολο να τον βρεις στο διαχειριστή". Όπως έγραψα και παραπάνω, ο διαχειριστής είναι υποχρεωμένος να έχει τον κανονισμό και να τον διαθέτει υποχρεωτικά σε όλους τους ιδιοκτήτες.

 

Τέλος, νομίζω ότι γράφεις με εμπάθεια επειδή εγώ και ο paredwse σε διορθώσαμε στα γραφόμενά σου. Ειλικρινά λυπάμαι που κάποιος μπορεί, ακόμα και στον γραπτό του λόγο, να φανερώσει με τέτοιο τρόπο την παιδεία του.

 

Εύχομαι από το νέο έτος στα forums του Insomnia, να μην γράφονται αερολογίες παρά μόνο τεκμηριωμένες απόψεις, το επίπεδο να είναι κόσμιο και όσοι δεν έχουν την φαιά ουσία να το πραγματοποιήσουν, ας αποκλείονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι εντελως ασχετο..ειχα παλιοτερα μια υποθεση με τον ote στην οποια πληρωσα 3000ευρω υπαρχει περιπτωση να με δικαιωσουν τωρα καταβαλοντας την αιτηση (ο λογαριασμος πραγματοποιηθηκε εντος 10ημερων λογω dial-up internet)? ενας φιλος μου μου ειπε να κανω την αιτηση και οτι υπαρχει περιπτωση να εκδικαστει η υποθεση.τι γνωμη εχουν οι νομικοι μας?

 

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Μάλλον θα πρέπει να γίνεις αναλυτικότερος

 

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Μάλλον θα πρέπει να γίνεις αναλυτικότερος. :-)

 

εννοω οτι πληρωσα 3000ε στον οτε σε διαστημα 10ημερων:eek: κατα τη χρηση ιντερνετ.το μονο σερφαρισμα που εκανα ηταν στο yahoo και στην ιστοσελιδα της σχολης μου.:cry: και οταν τους ειπα οτι επεσα θυμα hacker(δεν μπορουσα να δικαιολογησω αλλιως τη χρεωση της γραμμης,εκτος και αν ελεγα οτι πηρα τηλ.τον ξαδερφο μου ΕΤ στον Αρη)ο οτε τη μονη εξηγηση που μου εδωσε ηταν ..'ολα τα τηλ.εγιναν απο την γραμμη σας και αν δεν πληρωσετε θα πανε προσαυξημενα στην εφορια..μπορει και το διπλασιο'.:X:cool:αναγκαστικα λοιπον να παρω δανειο για να το πληρωσω.και η ερωτηση ειναι..μπορω να κανω κατι για αυτη την αδικια τωρα?(ρωταω γιατι ακουσα οτι ανοιχτηκαν πολλες τετοιες υποθεσεις)συγγνωμη παντως για το off-topic,αλλα ειναι ευκαιρια τωρα που σας βρισκω ολους τους λογιους μαζεμενους εδω.

 

οσον αφορα το θεμα μας..μου επεσε και αλλη γκαντεμια(μολις χτες εισηχθηκε ο πατερας μου στο νοσοκομειο για νεφρικη ανεπαρκεια):cry::cry: και θα προσπαθησω να παρω τον κανονισμο συντομα για να σας ενημερωσω κιολας.συγγνωμη αν καθυστερησω λιγο.σας ευχαριστω και παλι ολους για την προσπαθεια σας.:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...