Προς το περιεχόμενο

Περί Μακεδονίας, Σκοπίων κλπ


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2ον ναι, έχουμε όμως και μεις την ιστορική (και τουριστική) υποχρέωση να τους το απαγορέψουμε.

τοτε να αλλαξουμε και εμεις το ονομα του διαμερησματος, η παει οποιος το πιασει πρωτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 624
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οτι και εμεις καποτε διεκδικουσαμε περιοχες, αυτοι διεκδικουνε ενα ονομα (που εχουνε ΚΑΘΕ δικαιωμα να εχουνε)

 

Α καλά δεν πάμε καλά. Εκτός του ότι δεν έχουν κανένα δικαίωμα να ονομάζουν τη χώρα τους Μακεδονία επειδή έχουν το 25% της γεωγραφικής της περιοχής (για προφανείς αλυτρωτικούς φυσικά λόγους), εγώ θα σταθώ κυρίως στα ιστορικά εγκλήματα που κάνουν και που αυτά είναι πιο επικινδυνα με πρώτο και καλύτερο την εφέυρεση μακεδονικής ΕΘΝΟΤΗΤΑΣ.

Δηλαδή εσένα σε αφήνουν αδιάφορο όλα αυτά; Ή απλώς λες έλα μωρέ φοβόμαστε και τους Σκοπιανούς (σσ Σλαβομακεδόνες) τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fan, αρα επειδη εχουμε πιο μεγαλο ποσοστο της περιοχης που ηταν στο παρελθον γνωστη σαν μακεδονια, εχουμε και την αποκλειστικότητα?

εχω ξαναπει, και το ονομα να μην θελανε/διεκδικούσαν, ο ελληνας τι εκανε τοσα χρονια? καναμε κατι τουριστικο? η οταν ειδαμε τα σκουρα το ~90 μαθαμε τον μεγα αλεξανδρο?

οπως ελεγε και μια εκπομπη προσφατα...αν λεγοντουσαν ανω μακεδονια θα σας πείραζε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.αν λεγοντουσαν ανω μακεδονια θα σας πείραζε?

 

Εμένα πάντως καθόλου. Και Βόρεια Μακεδονία άμα θέλουν, δε με χαλάει...

 

Ούτως ή άλλως από το '46 Μακεδονία ονομαζόντουσαν, εμείς μάλλον κοιμόμασταν βαθιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπααα τα τοπικά ονόματα δεν έχουν και μεγάλη σημάσια όταν χρησιμοποιούνται εσωτερικά.

Και από τη Θράκη μόνο τη Δυτική έχουμε, αλλά πάλι σκέτη Θράκη τη λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rewind πριν μερικα χρονια, και το ιδιο θα λεγανε για την ελλαδα

τα ιδια δεν θα μπορουσαν να λεχθουν ποτε λογω πολιτιστικης κληρονομιας,γλωσσας,ιστοριας,μνημειων...ακομα και οταν δεν υπηρχαμε ως κρατος αλλα ως επαρχια των οθωμανων για 400 χρονια...

ακομη το rewind στην περιπτωση μας (της ελλαδας) παει πισω μεχρι και 2500 χρονια το λιγοτερο οχι εως το β'παγκοσμιο...λεπτομερειες ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οση σχέση εχω με τα αεροπλάνα*, αλλη τοση σχεση εχουμε με τους ανθρωπους που ζουσανε πριν 2500χρονια

και γλωσσικα, και πολιτιστικα.

 

 

 

*για να σε βοηθησω. εχω να μπω απο περσυ, και θα μπω ξανα την κυριακη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οση σχέση εχω με τα αεροπλάνα*, αλλη τοση σχεση εχουμε με τους ανθρωπους που ζουσανε πριν 2500χρονια

και γλωσσικα, και πολιτιστικα.

 

 

 

*για να σε βοηθησω. εχω να μπω απο περσυ, και θα μπω ξανα την κυριακη

 

Γιατι το λες αυτο?

Και που το στηριζεις δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα το προβλημα δεν ειναι η ονομασια των σκοπιων ως μακεδονια,αλλα το γεγονος οτι θελουν να οικειοποιηθουν και μερος της ελληνικης ιστοριας μας.σου λενε πως ο μεγας αλεξανδρος ειναι δικος τους και πως οι ανθρωποι που ζουσανε στα αρχαια χρονια στην μακεδονια,δεν ηταν ελληνες αλλα οι δικοι τους προγονοι!!!

εκει ειναι το ολο θεμα.προσωπικα δεν με ενδιαφερει να ονομαστουν σλαβομακεδονια η κατι παρομοιο,αλλα οχι βρε αδερφε να λενε και απο πανω οτι τους κλεψαμε τον μεγα αλεξανδρο.

 

το οποιο μου θυμιζει και κατι που ειχα διαβασει πολυ παλια σε μια εφημεριδα.γινοταν τωρα καπου στην αφρικη (αιγυπτο νομιζω) συνεδριο για τους αρχαιολογους,τους ιστορικους κτλ.και ηταν τωρα μια καθηγητρια-ιστορικος νομιζω αιγυπτιακης καταγωγης η καποιας αλλης αφρικανικης.

η κυρια στην ομιλια της επεμενε πως οι αρχαιοι ελληνες ειχαν κατακλεψει τους πολιτισμους της αφρικης,πως δεν ειχαν δημιουργησει κατι δικο τους αλλα καταφεραν να κοροιδεψουν τον κοσμο να πιστεψει οτι οι τεχνες,επιστημες,αθλητισμος,φιλόσοφια κτλ ξεκινησανε απο αυτους και οχι απο την αφρικη οπως ηταν κανονικα....

 

υγ.και ομως τουφα εχουμε ενα αδιαψευστο κοινο σημειο με τους ανθρωπους που ζουσανε πριν 2500χρονια.την διχονοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οση σχέση εχω με τα αεροπλάνα*, αλλη τοση σχεση εχουμε με τους ανθρωπους που ζουσανε πριν 2500χρονια

και γλωσσικα, και πολιτιστικα.

 

Μπορεί να μην είμαστε άμεσοι απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων, αλλά τουλάχιστον εμείς οταν ιδρύσαμε το Ελληνικό κράτος χρησιμοποιήσαμε πολλά στοιχεία του Ελληνικού πολιτισμού.

Η νεοελληνική γλώσσα δεν είναι ίδια με την αρχαία, αλλά τουλάχιστον έχει μια κοινή βάση. Μήπως οι Ιταλοί έχουν καμία σχέση με την λατινική γλώσσα ή οι Αγγλοι με την αρχαία Αγγλική?

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ. Την περίοδο της δημιουργίας του Ελληνικού κράτους είμασταν ένας αμόρφωτος λαός, ένα μείγμα διαφόρων εθνοτήτων που είχε ελάχιστες γνώσεις για την κληρονομιά των αρχαίων. Μέσα από ένα μίγμα αρχαίου ελληνισμού,βυζαντίου και χριστιανισμού δημιουργήσαμε το σημερινό Ελληνικό έθνος.

 

Οι Σκοπιανοί όμως, αν θέλουν να ακουγονται σοβαρές οι απόψεις τους ας υιοθετήσουν τουλάχιστον κάποια στοιχεία από τον πολιτισμό που θέλουν να οικοιοποιηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι σχετικό, η Μακεδονία είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτό το κομμάτι γης, υπάρχει και στην Βουλγαρία και φυσικά το μεγαλύτερο κομμάτι είναι στην Ελλάδα.

Όπως υπάρχει βόρεια Ήπειρος, ανατολική θράκη, έτσι.

 

εκτος αν εννοείς κάτι άλλο. (?)

 

οι τουρκικες διοικητικες διαιρεσεις δεν αποτελουν γεωγραφια

 

στην αρχαια εποχη η μακεδονια εκτεινονταν απο την πινδο ως το στρυμονα και απο το μοναστηρι και τη γευγελη ως τον κορμο της χαλκιδικης στο χολομωντα

 

τα ρωμαικα χρονια μακεδονια λογιζονταν μια τεραστια εκταση απο το ιονιο και την αδριατικη ως το νεστο,απο το κοσοβο ως τον σπερχειο

 

το βυζαντινο θεμα της μακεδονιας ειχε δυτικα του ορια το νεστο και περιλαμβανε και τη μιση ανατολικη θρακη

 

και στα οθωμανικα χρονια η 'μακεδονια' ειναι τα γνωστα εδαφη που βλεπουμε στους αλυτρωτικους χαρτες των σκοπιανων

 

 

φυσικα απο τη μακεδονια του αλεξανδρου και του φιλιππου το κρατιδιο κατεχει τις περιοχες γυρω απο το μοναστηρι και τη γευγελη δηλαδη 10% του κρατιδιου βρισκεται σε

αρχαια μακεδονικα εδαφη!

-αν βαλουμε και τη μακεδονια των περσικων πολεμων το ποσοστο ειναι το 0%!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως λεω να την ονομασουνε "Μπαμπη" και μετα να ξεσηκωθουνε οι Χαραλαμποι...

 

Μου αρεσει που μερικοι λετε μπραβο για τα βιντεο αλλα σας διεφυγε το γεγονος που σχολιαζει στο 2ο...

Ολοι οι λαοι των Βαλκανιων μαθαινουν την ιδια ιστορια με διαφορετικους πρωταγωνιστες...

Συνεχιζετε ομως να ειστε πεπεισμενοι οτι αυτα που μαθαμε στο γυμνασιο ειναι η μια και μοναδικη αληθεια...

Τοση αλαζονεια?

Μου θυμιζετε μερικους που λενε για τις παραβασεις του εναεριου χωρου απο τους Τουρκους και πιστευετε οτι εμεις σαν κρατος δεν κανουμε τετοια επειδη δεν τα λενε τα δικα μας δελτια...:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά λυπάμαι τα παιδιά του σχολείου και ειδικα την κοπελίτσα που είπε πως οι έλληνες χρησιμοποιούσαν καλύτερα την προπαγάνδα και κατάφεραν να πείσουν τον κόσμο πως ο Μ.Άλεξ ήταν έλληνας.

Την ίδια στιγμή που άλλος μαθητής παραδέχεται την ισχύ των επιχειρημάτων,στοιχείων της Ελλάδας.

Κρίμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...