Προς το περιεχόμενο

Περί Μακεδονίας, Σκοπίων κλπ


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με αυτήν την λογική, θα έπρεπε να αυτοπροσβάλλεσαι, επειδή δεν τον γράφεις με κεφαλαίο ''ε'' :P

:rolleyes:

ελπιζω να καταλαβαινεις το νοημα των εισαγωγικων και το τι σημαινει σε μια φραση οπως... οι σημερινοι "ελληνες" ...

π.χ. ο "χιουμοριστας" liopyr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 624
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

:rolleyes:

ελπιζω να καταλαβαινεις το νοημα των εισαγωγικων και το τι σημαινει σε μια φραση οπως... οι σημερινοι "ελληνες" ...

π.χ. ο "χιουμοριστας" liopyr

 

ναι καταλαβαίνω πολύ καλά...

και δίνω τόπο στην οργή, κρατώντας τον ευατό μου από τον πειρασμό να βάλω και εγώ μία λέξη σε εισαγωγικά και μετά το nickname σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@κοσμοσφαίρα

που λες…

οι σημερινοί έλληνες είναι αναγκαστικά απόγονοι κάποιου. Είτε αυτός είναι αρχαίος έλληνας, είτε ρωμαίος είτε γενικά κάτι. Βέβαια, το ότι θίγεσαι από το γεγονός ότι κάποιος αμφισβητεί την ελληνικότητά σου (δίκαια ή μη) πηγάζει από πού ακριβώς; Χάνεις τα εύσημα;

Τέλος πάντων να σου πω την πλήρη μου αλήθεια, χέστηκα σε προσωπικό επίπεδο αν στραβώνεις, κουβέντα κάνουμε και δε με νοιάζει το πόσο έλληνας αισθάνεσαι εσύ συγκεκριμένα.

 

Χτίζοντας λοιπόν την ωραία αυτή κουβέντα, και προσπερνώντας τις ασταθείς θεωρίες περί ινδοευρωπαϊκής φυλής, τα γονίδια και τα ρέστα (αν μελετήσεις λίγο καλύτερα τις ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ θεωρίες εκτός της κοσμοσφαιρας του λιακό θα τις προσπεράσεις κι εσύ) σταματάω στο ωραίο που είπες παρακάτω

 

 

 

Κοίτα να δεις τώρα αγαπητέ… έχουμε έναν Άγγλο αρχαιοδίφη στην Οξφόρδη. Αυτό το ψηλό και ξανθό παλικάρι λοιπόν είναι πιο κοντά στους αρχαίους έλληνες από το μέσο ανίδεο Έλληνα. Σε ποια κατηγορία έλληνα τον τοποθετείς;

επίσης, όταν λες εθνική συνείδηση... τι ακριβώς εννοείς; Διότι αν τα αρχαία ελληνικά μου δε με απατούν, το εθνική προέρχεται από το "έθνος". Κατά συνέπεια, κάπου μέσα στην πρόταση υπάρχει μια ιδέα που θέλει εσένα κι εμένα συγκοινωνούντα δοχεία και πιθανότατα και συγγενείς.

 

 

 

μμμμμναι. Γνώρισα που λες μια γερμανίδα πέρσι… έπαθε σοκ όταν της είπα ότι είμαι από Ελλάδα. Εκεί λοιπόν, στη μακρινή Γερμανία, φαντάζονται τις ελληνίδες χοντρές, μετρίου αναστήματος, μελαψές και τριχωτές. Ελπίζω το παράδειγμα να σε βοηθάει…

αν πάλι όχι

 

Ernie-1.jpg

 

 

 

 

επίσης, επειδή το φλέημ είναι πολύ κοντά, χαλάρωσε μεγάλε και δώσε μας τα φώτα σου για το Θουκυδίδη.

 

@κιλλικ

Οι Ρωμιοί του 18ου αιώνα δεν αισθάνονταν έλληνες – πόσο μάλλον αρχαίοι. Αποτελούσαν νέο βαλκανικό λαό, προερχόμενο από την επιμιξία πολλών και διαφόρων φύλων και πολιτιστικών παραδόσεων, αλλά με δικό του ύφος και νοοτροπία. Οι Δυτικοί "φιλέλληνες" (καθώς και οι δικοί μας μιμητές τους) του τοποθέτησαν μία περικεφαλαία χρίζοντας τον συνεχιστή των αρχαίων και εμφυτεύοντάς τους τη μανία της "καθαρότητας".

 

εντιτ

@κοσμοσφαίρα

τέλος, επειδή κουράστηκα να κάνεις έντιτ και να διορθώνεις τις ασυναρτησίες που γράφεις αναγκάζοντας κι έμένα να διορθώνω το ποστ μου κάνω μια ολική παράθεση με σκοπό να βοηθήσω τους επόμενους.

καταρχην αδιαφορω στην επιθεση που μου κανεις ειναι φυσικο αφου δεν εχεις επιχειρηματα να μου αντιπαραθεσεις οπως επισης αδιαφορω και για σενα σε προσωπικο επιπεδο.τωρα οπως σου εξηγησα ηδη για μενα ελληνας ειναι αυτος που εχει την ελληνικη μητρικη γλωσσα και ελληνικη εθνικη συνειδηση(εχω απαντησει ηδη στο ατυχες παραδειγμα σου με τον αγγλο αρχαιοδιφη) και επειδη ειμαι τετοιος προσβαλλομαι οταν βαζεις τους σημερινους ελληνες σε εισαγωγικα ...τι σημαινει εθνος δες εδω http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%88%CE%B8%CE%BD%CE%BF%CF%82_%28%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1%29

τωρα η θεωρια της ινδοευρωπαικης φυλης δεν εχει αναπτυχθει απο το λιακοπουλο διδασκεται στα σχολεια πολλα χρονια και ειναι η πλεον επικρατουσα αφου συνεχως επιβεβαιωνεται απο γενετικα δεδομενα googlare το.η δικια σου πιο συγχρονη πια ειναι?για να κατανοησεις τη κοσμοσφαιρα που βρισκομαι διαβασε το βιβλιο του νικου τσιφωρου "ελληνικη μυθολογια".το παραδειγμα με τη γερμανιδα που γνωρισες δε το σχολιαζω διοτι προερχεται απο τη δικη σου κοσμοσφαιρα σε καποιο παραλληλο συμπαν.

επισης να μου προσδιορισεις τις ασυναρτησιες που γραφω στη παραθεση που εχεις κανει αφου πρωτα διαβασεις την ινδοευρωπαικη θεωρια και περι αρειας φυλης και περι ρουσσω και διαφωτισμο και γαλλικη επανασταση...

http://en.wikipedia.org/wiki/Proto-Indo-Europeans

http://en.wikipedia.org/wiki/Aryan

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%96%CE%B1%CE%BD_%CE%96%CE%B1%CE%BA_%CE%A1%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%83%CF%8E

αλλιως μου δινεις καθε δικαιωμα να πω οτι πετας "ρουκετες":p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι καταλαβαίνω πολύ καλά...

και δίνω τόπο στην οργή, κρατώντας τον ευατό μου από τον πειρασμό να βάλω και εγώ μία λέξη σε εισαγωγικά και μετά το nickname σου.

ελπιζω τωρα να καταλαβαινεις οτι και εγω δινω τοπο στην οργη οταν νοιωθω ελληνας και με λενε "ελληνα" αφου οργιστηκες τοσο πολυ οταν ειπα... ο "χιουμοριστας" liopyr γιατι αυτος ηταν ο στοχος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω τωρα να καταλαβαινεις οτι και εγω δινω τοπο στην οργη οταν νοιωθω ελληνας και με λενε "ελληνα" αφου οργιστηκες τοσο πολυ οταν ειπα... ο "χιουμοριστας" liopyr γιατι αυτος ηταν ο στοχος μου.

 

οκ, ''δίνω τόπο στην οργή''=έκφραση... (δεν οργίστηκα κιόλας)...

όπως ''βγαίνω από τα ρούχα μου''= έκφραση.... (δεν μένω τσίτσιδος).

 

επίσης δεν έχει καμμία σχέση το να θίγει κάποιος κάτι τόσο γενικό όπως η εθνικότητα/καταγωγή σου με το να θίγει εσένα σε προσωπικό επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@κιλλικ

Οι Ρωμιοί του 18ου αιώνα δεν αισθάνονταν έλληνες – πόσο μάλλον αρχαίοι. Αποτελούσαν νέο βαλκανικό λαό, προερχόμενο από την επιμιξία πολλών και διαφόρων φύλων και πολιτιστικών παραδόσεων, αλλά με δικό του ύφος και νοοτροπία. Οι Δυτικοί "φιλέλληνες" (καθώς και οι δικοί μας μιμητές τους) του τοποθέτησαν μία περικεφαλαία χρίζοντας τον συνεχιστή των αρχαίων και εμφυτεύοντάς τους τη μανία της "καθαρότητας".

μιας και μιλησες για ασυναρτησιες και θες να βοηθησεις τους επομενους ας το κανωκαι εγω

Ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης απηύθυνε στην Πνύκα, τον πιο κάτω λόγο προς τους νέους του Α΄ Γυμνασίου της Αθήνας:

 

Παιδιά μου!

 

Εις τον τόπο τούτο, οπού εγώ πατώ σήμερα, επατούσαν και εδημηγορούσαν τον παλαιό καιρό άνδρες σοφοί, και άνδρες με τους οποίους δεν είμαι άξιος να συγκριθώ και ούτε να φθάσω τα ίχνη των. Εγώ επιθυμούσα να σας ιδώ, παιδιά μου, εις την μεγάλη δόξα των προπατόρων μας, και έρχομαι να σας ειπώ, όσα εις τον καιρό του αγώνος και προ αυτού και ύστερα απ' αυτόν ο ίδιος επαρατήρησα, και απ' αυτά να κάμωμε συμπερασμούς και δια την μέλλουσαν ευτυχίαν σας, μολονότι ο Θεός μόνος ηξεύρει τα μέλλοντα. Και δια τους παλαιούς Έλληνας, οποίας γνώσεις είχαν και ποία δόξα και τιμήν έχαιραν κοντά εις τα άλλα έθνη του καιρού των, οποίους ήρωας, στρατηγούς, πολιτικούς είχαν, δια ταύτα σας λέγουν καθ' ημέραν οι διδάσκαλοί σας και οι πεπαιδευμένοι μας. Εγώ δεν είμαι αρκετός. Σας λέγω μόνον πως ήταν σοφοί, και από εδώ επήραν και εδανείσθησαν τα άλλα έθνη την σοφίαν των.

 

Εις τον τόπον, τον οποίον κατοικούμε, εκατοικούσαν οι παλαιοί Έλληνες, από τους οποίους και ημείς καταγόμεθα και ελάβαμε το όνομα τούτο. Αυτοί διέφεραν από ημάς εις την θρησκείαν, διότι επροσκυνούσαν τες πέτρες και τα ξύλα. Αφού ύστερα ήλθε στον κόσμο ο Χριστός, οι λαοί όλοι επίστευσαν εις το Ευαγγέλιό του, και έπαυσαν να λατρεύουν τα είδωλα. Δεν επήρε μαζί του ούτε σοφούς ούτε προκομμένους, αλλ' απλούς ανθρώπους, χωρικούς καί ψαράδες, και με τη βοήθεια του Αγίου Πνεύματος έμαθαν όλες τες γλώσσες του κόσμου, οι οποίοι, μολονότι όπου και αν έβρισκαν εναντιότητες και οι βασιλείς και οι τύραννοι τους κατέτρεχαν, δεν ημπόρεσε κανένας να τους κάμη τίποτα. Αυτοί εστερέωσαν την πίστιν.

 

Οι παλαιοί Έλληνες, οι πρόγονοί μας, έπεσαν εις την διχόνοια και ετρώγονταν μεταξύ τους, και έτσι έλαβαν καιρό πρώτα οι Ρωμαίοι, έπειτα άλλοι βάρβαροι καί τους υπόταξαν. Ύστερα ήλθαν οι Μουσουλμάνοι και έκαμαν ό,τι ημπορούσαν, δια να αλλάξη ο λαός την πίστιν του. Έκοψαν γλώσσες εις πολλούς ανθρώπους, αλλ' εστάθη αδύνατο να το κατορθώσουν. Τον ένα έκοπταν, ο άλλος το σταυρό του έκαμε. Σαν είδε τούτο ο σουλτάνος, διόρισε ένα βιτσερέ [αντιβασιλέα], έναν πατριάρχη, καί του έδωσε την εξουσία της εκκλησίας. Αυτός και ο λοιπός κλήρος έκαμαν ό,τι τους έλεγε ο σουλτάνος. Ύστερον έγιναν οι κοτζαμπάσηδες [προεστοί] εις όλα τα μέρη. Η τρίτη τάξη, οι έμποροι και οι προκομμένοι, το καλύτερο μέρος των πολιτών, μην υποφέρνοντες τον ζυγό έφευγαν, και οι γραμματισμένοι επήραν και έφευγαν από την Ελλάδα, την πατρίδα των, και έτσι ο λαός, όστις στερημένος από τα μέσα της προκοπής, εκατήντησεν εις αθλίαν κατάσταση, και αυτή αύξαινε κάθε ήμερα χειρότερα• διότι, αν ευρίσκετο μεταξύ του λαού κανείς με ολίγην μάθηση, τον ελάμβανε ο κλήρος, όστις έχαιρε προνόμια, ή εσύρετο από τον έμπορο της Ευρώπης ως βοηθός του ή εγίνετο γραμματικός του προεστού. Και μερικοί μην υποφέροντες την τυραννίαν του Τούρκου και βλέποντας τες δόξες και τες ηδονές οπού ανελάμβαναν αυτοί, άφηναν την πίστη τους και εγίνοντο Μουσουλμάνοι. Καί τοιουτοτρόπως κάθε ήμερα ο λαός ελίγνευε καί επτώχαινε.

 

Εις αυτήν την δυστυχισμένη κατάσταση μερικοί από τους φυγάδες γραμματισμένους εμετάφραζαν και έστελναν εις την Ελλάδα βιβλία, και εις αυτούς πρέπει να χρωστούμε ευγνωμοσύνη, διότι ευθύς οπού κανένας άνθρωπος από το λαό εμάνθανε τα κοινά γράμματα, εδιάβαζεν αυτά τα βιβλία και έβλεπε ποίους είχαμε προγόνους, τι έκαμεν ο Θεμιστοκλής, ο Αριστείδης και άλλοι πολλοί παλαιοί μας, και εβλέπαμε και εις ποίαν κατάσταση ευρισκόμεθα τότε. Όθεν μας ήλθεν εις το νου να τους μιμηθούμε και να γίνουμε ευτυχέστεροι. Και έτσι έγινε και επροόδευσεν η Εταιρεία.

 

Όταν αποφασίσαμε να κάμωμε την Επανάσταση, δεν εσυλλογισθήκαμε ούτε πόσοι είμεθα ούτε πως δεν έχομε άρματα ούτε ότι οι Τούρκοι εβαστούσαν τα κάστρα και τας πόλεις ούτε κανένας φρόνιμος μας είπε «πού πάτε εδώ να πολεμήσετε με σιταροκάραβα βατσέλα», αλλά ως μία βροχή έπεσε εις όλους μας η επιθυμία της ελευθερίας μας, και όλοι, και ο κλήρος μας και οι προεστοί και οι καπεταναίοι και οι πεπαιδευμένοι και οι έμποροι, μικροί και μεγάλοι, όλοι εσυμφωνήσαμε εις αυτό το σκοπό και εκάμαμε την Επανάσταση.

 

Εις τον πρώτο χρόνο της Επαναστάσεως είχαμε μεγάλη ομόνοια και όλοι ετρέχαμε σύμφωνοι. Ο ένας επήγεν εις τον πόλεμο, ο αδελφός του έφερνε ξύλα, η γυναίκα του εζύμωνε, το παιδί του εκουβαλούσε ψωμί και μπαρουτόβολα εις το στρατόπεδον και εάν αυτή η ομόνοια εβαστούσε ακόμη δύο χρόνους, ηθέλαμε κυριεύσει και την Θεσσαλία και την Μακεδονία, και ίσως εφθάναμε και έως την Κωνσταντινούπολη. Τόσον τρομάξαμε τους Τούρκους, οπού άκουγαν Έλληνα και έφευγαν χίλια μίλια μακρά. Εκατόν Έλληνες έβαζαν πέντε χιλιάδες εμπρός, και ένα καράβι μιαν άρμάδα...

 

Εγώ, παιδιά μου, κατά κακή μου τύχη, εξ αιτίας των περιστάσεων, έμεινα αγράμματος και δια τούτο σας ζητώ συγχώρηση, διότι δεν ομιλώ καθώς οι δάσκαλοι σας. Σας είπα όσα ο ίδιος είδα, ήκουσα και εγνώρισα, δια να ωφεληθήτε από τα απερασμένα και από τα κακά αποτελέσματα της διχονοίας, την οποίαν να αποστρέφεσθε, και να έχετε ομόνοια. Εμάς μη μας τηράτε πλέον. Το έργο μας και ο καιρός μας επέρασε. Και αι ημέραι της γενεάς, η οποία σας άνοιξε το δρόμο, θέλουν μετ' ολίγον περάσει. Την ημέρα της ζωής μας θέλει διαδεχθή η νύκτα του θανάτου μας, καθώς την ημέραν των Αγίων Ασωμάτων θέλει διαδεχθή η νύκτα και η αυριανή ήμερα. Εις εσάς μένει να ισάσετε και να στολίσετε τον τόπο, οπού ημείς ελευθερώσαμε• και, δια να γίνη τούτο, πρέπει να έχετε ως θεμέλια της πολιτείας την ομόνοια, την θρησκεία, την καλλιέργεια του Θρόνου και την φρόνιμον ελευθερία.

 

Τελειώνω το λόγο μου.

 

Ζήτω ο Βασιλεύς μας Όθων! Ζήτω οι σοφοί διδάσκαλοι! Ζήτω η Ελληνική Νεολαία!

http://el.wikisource.org/wiki/%CE%9F%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%B1_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%98%CE%B5%CF%8C%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%85_%CE%9A%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%84%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%B7_%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%A0%CE%BD%CF%8D%CE%BA%CE%B1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Ρωμιοί του 18ου αιώνα δεν αισθάνονταν έλληνες – πόσο μάλλον αρχαίοι. Αποτελούσαν νέο βαλκανικό λαό, προερχόμενο από την επιμιξία πολλών και διαφόρων φύλων και πολιτιστικών παραδόσεων, αλλά με δικό του ύφος και νοοτροπία. Οι Δυτικοί "φιλέλληνες" (καθώς και οι δικοί μας μιμητές τους) του τοποθέτησαν μία περικεφαλαία χρίζοντας τον συνεχιστή των αρχαίων και εμφυτεύοντάς τους τη μανία της "καθαρότητας".

 

Γιαυτό και βοήθησαν οι φιλέλληνες τον αγώνα αλλιώς δέ φαίνεται να κάναμε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@κιλλικ

Οι Ρωμιοί του 18ου αιώνα δεν αισθάνονταν έλληνες – πόσο μάλλον αρχαίοι. Αποτελούσαν νέο βαλκανικό λαό, προερχόμενο από την επιμιξία πολλών και διαφόρων φύλων και πολιτιστικών παραδόσεων, αλλά με δικό του ύφος και νοοτροπία. Οι Δυτικοί "φιλέλληνες" (καθώς και οι δικοί μας μιμητές τους) του τοποθέτησαν μία περικεφαλαία χρίζοντας τον συνεχιστή των αρχαίων και εμφυτεύοντάς τους τη μανία της "καθαρότητας".

 

 

Εχεις στοιχεια για να υποστηριζεις κατι τετοιο?

(Ασε τον Φαλμεραιερ γιατι κι εγω θα αρχισω να λεω τι "αποδεικτικα" ειχαν οι Ναζι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες αφήστε τη garnele να μην πιστεύει στα έθνη.Και γω δεν πιστευω στον ήλιο πάει να πει ότι δεν υπάρχει?Συμπλεγματικότητα

 

Τώρα γεγονός είναι πως κάποιοι μπαστουνόβλαχοι κυρίως της Β.Ελλάδας δεν είναι δυνατό να έχουν και μεγάλη συγγένεια με τους αρχαίους.Οπως πχ οι Κρήτες που περάσαν Σαρακηνοί Βενετοί ,Τούρκοι αν και θα πρεπει να παραδεχτούμε πως σε όσες κοινωνίες ζούσαν μαζί Ελληνες Τούρκοι κα δεν ευδοκιμούσαν οι γάμοι μεταξύ δυο διαφορετικών εθνοτήτων.

Αλλά από την άλλη αν εμείς δεν είμαστε καθαροί(αλλά καθαρότεροι από Ισπανούς,Ιταλούς) πώς οι γιυτοσκοπιανοί θέλουν να λέγονται απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου

 

Εχεις στοιχεια για να υποστηριζεις κατι τετοιο?

 

Τι είδους στοιχεία?η ιστορία δεν είναι φυσική ή μαθηματικά ότι "μπαρούφα" θέλει ο καθένας την πετάει.Πάρε παράδειγμα τον εμφύλιο.Την ίδια μάχη διαφορετικά θα στη διηγηθεί ένας του ΔΣ και διαφορετικά ένας του ΕΣ.Η πάρε παράδειγμα τα papers.Στα μαθηματικά πχ παίρνεις ως πηγές κάποια papers τα οποία οι σχέσεις που γράφουν μέσα είναι αποδεδειγμένες και ισχύουν .Οταν ο άλλος γράφει ιστορία παίρνει πηγή ένα βιβλιο του 7ου αιώνα που δεν ξέρω γω αν ήταν πιωμένος όταν το γραφε

 

τι "αποδεικτικα" ειχαν οι Ναζι

 

Να πχ εδώ υπάρχουν οι "αναθεωρητές" ιστρικοί που υποστηρίζουν πως δεν υπήρξε ολοκαύτωμα ή πως ο Χίτλερ δεν ήξερε τπτ.Αλλά εκεί η κυρία garnele δεν τους αποδέχεται ως εναλλακτική πρόταση.Να μη μιλήσουμε για το ολοκαύτωμα της Δρέσδης που σταδιακά ο αριθμός των θυμάτων μειώνεται κατά περίεργο τρόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είδους στοιχεία?η ιστορία δεν είναι φυσική ή μαθηματικά ότι "μπαρούφα" θέλει ο καθένας την πετάει.Πάρε παράδειγμα τον εμφύλιο.Την ίδια μάχη διαφορετικά θα στη διηγηθεί ένας του ΔΣ και διαφορετικά ένας του ΕΣ.Η πάρε παράδειγμα τα papers.Στα μαθηματικά πχ παίρνεις ως πηγές κάποια papers τα οποία οι σχέσεις που γράφουν μέσα είναι αποδεδειγμένες και ισχύουν .Οταν ο άλλος γράφει ιστορία παίρνει πηγή ένα βιβλιο του 7ου αιώνα που δεν ξέρω γω αν ήταν πιωμένος όταν το γραφε

 

 

 

Να πχ εδώ υπάρχουν οι "αναθεωρητές" ιστρικοί που υποστηρίζουν πως δεν υπήρξε ολοκαύτωμα ή πως ο Χίτλερ δεν ήξερε τπτ.Αλλά εκεί η κυρία garnele δεν τους αποδέχεται ως εναλλακτική πρόταση.Να μη μιλήσουμε για το ολοκαύτωμα της Δρέσδης που σταδιακά ο αριθμός των θυμάτων μειώνεται κατά περίεργο τρόπο

 

Το να ζηταω στοιχεια δεν ειναι παραλογο ομως.

Θα ηθελα να δω που το στηριζει αυτο που γραφει.

Ακομα κι αν ειναι στοιχεια που χρησιμοποιουν οι Σκοπιανοι (ή οποιοι αλλοι "ενδιαφερονται" για την φυλετικη μας καταγωγη).

ΠΧ, εγω θα μπορουσα να παραθεσω μελετη που γραφει οτι το ελληνικο DNA εχει αλλοιωθει κατα 0,5% μονο απο επιμειξιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι...

 

Αλλα εχε υποψη σου οτι δεν θα ειμαι πανω απο το pc για καποια ωρα, οποτε ο,τι γραψεις θα το δω αργοτερα και θα σου απαντησω σοβαρα (οσο μπορω)...

 

@Spartacos

Φιλε επειδη δεν εισαι ο μονος που εχεις δικαιωμα να εχεις αποψη, μιλα λιγο πιο ομορφα...

Αν παλι θες απλα flame, πιστεψε με δεν θα σου αρνηθω...

Επισης ειμαι πραγματικα πολυ περιεργος να μου αναλυσεις τον λογο που με αποκαλεσες ρατσιστη, την στιγμη που η θεση μου σε πολυ γενικες γραμμες ειναι η εξης...

"Ολοι ιδιοι ειμαστε. Δεν πιστευω οτι υπαρχει λαος "πιο..." απο καποιον αλλον. Πιστευω οτι ο καθε ανθρωπος σαν μοναδα μπορει να ειναι διαφορετικος, αλλα ο μεσος ορος καθε λαου (αν μπορουσε ποτε να βγει ενα τετοιο μαθηματικο αποτελεσμα) θα ηταν ιδιος για ολους."

Δεν μιλαω φυσικα για πραγματα οπως η εργατικοτητα, η διασκεδαση κτλ...

 

oποιος υποστηριζει οτι το 19ο αιωνα ενα συνοθυλευμα αλβανοσλαβοτουρκων στη νοτια βαλκανικη ειδε το ψωνιο ευρωπαιων τουριστων για την αρχαια ελλαδα και ετσι γεννηθηκε το ελληνικο εθνος ειναι για μενα ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ κατα των ελληνων

 

 

 

 

 

 

 

 

το κρατος και η εθνικη συνειδηση δε γεννουν το εθνος αλλα παραγονται απο ενα εθνος

 

και το κρατος και η εθνικη συνειδηση αλλαζουν σημαντικα σε περιοδους δεκαετιων και ριζικα για εθνη που εχουν ιστορια χιλιετιων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευταία παράγραφος από το λόγο του Κολοκοτρώνη, που καταγράφτηκε από τη γραμματεία τη Πνύκας, έρχεται σε αντίθεση με αυτά που προσπαθεί να αποδείξει ο cosmosfera. (Και ας μου επιτραπεί ένα σχόλιο, η συμφωνία του afentiko7, μαζί σου πρέπει να σε βάλε σε σκέψεις.)

 

Κάτι μικρό ακόμα για την ινδοευρωπαϊκή φυλή. Την τελευταία 15ετία αμφισβητείται εντονότατα ο συγκεκριμένος διαχωρισμός, για αυτόν το λόγο πια, χρησιμοποιούνται οι συγκεκριμένοι όροι μόνο για να προσδιορίσθουν κάποια γενικά εξωτερικά χαρακτηριστικά, για παράδειγμα με τον όρο καυκάσιος, εννοείται ο λευκός, ξανθός.

Ωστόσο, επειδή είμαι παλιοχαρακτήρας, εσύ που χρησιμοποιείς το google καλά, μπορείς να μου εξηγήσεις μία φυλή (ο όρος χρησιμοποιείται σύμφωνα με τη δική σου λογική) που εκτός ότι φέρνει όνομα που αποδεικνύει την πολυσυλλεκτικότητα της, πως κατάφερε να παραμείνει καθαρή και γνήσια και ελληνική, αν οι ρίζες της απέχουν 10.000-15.000 χιλιόμετρα και άλλα τόσα χρόνια;

Η δική μου εξήγηση των αποτελεσμάτων που μας υποδεικνύεις ως αποδείξεις του λόγου σου είναι, είναι αποδείξεις της πολυσυλλεκτικότητας και σε γονίδια του σύγχρονου έλληνα, δηλαδή όλα αυτά που μας λες για την ινδοευρωπαϊκή φυλή, δεν είναι τίποτα παραπανω, παρά μία διαφορετική διατύπωση του γραπτού της garnele σχετικά με τους Ρωμιούς.

 

ΕΔΙΤ

 

ΠΧ, εγω θα μπορουσα να παραθεσω μελετη που γραφει οτι το ελληνικο DNA εχει αλλοιωθει κατα 0,5% μονο απο επιμειξιες.

 

1. Παρέθεσε την. Πραγματικά, θέλω να ξέρω πόσο το DNA μου μοιάζει με του καλλιτέχνη που έφτιαξε το αγλματίδιο με τη λύρα στον Κυκλαδικό πολιτισμό.

2. Μπορείς να μας αναφέρεις κατά πόσο τις % διαφέρει το DNA μου, με του συγκάτοικου Νιγηριανού ή επίσης κατά πόσο διαφέρει το DNA σου με του γείτονα Σκοπιανού; (Στο λέω από τώρα, η ερώτηση είναι παγίδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

me thinking/ ;;;α ρε κουφάλα σοπεναουερ, όλο μπροστά μου εμφανίζεσαι τελευταία ! :) :P

 

Λοιπον πως θα σας φαινόταν η ιδέα να κάναμε τα σκόπια ελληνικό προκτετοράτο μέσω της απόλυτης οικονομικής εξάρτησης απο εμάς; Πρωτού προλάβουν ...άλλοι ; Ας πουμε για παράδειγμα οτι έχουμε δει τι γίνεται στην βουλγαρία απο ξένους επενδυτές για τον χειμερινό τουρισμό , ενώ εμείς καθαγιάζουμε μαζί με μπόλικη εθνική περηφάνεια τις μαλακίες μας στον καλοκαιρινό τουρισμό. Ενα παράδειγμα ανέφερα ..

 

Εμείς ας κολήσουμε στο ονομα , στον αλέξανδρο και στις λοιπές πίπες περι γενετικών καταβολών , ηρώων και προπαγάνδας. Οκ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Παρέθεσε την. Πραγματικά, θέλω να ξέρω πόσο το DNA μου μοιάζει με του καλλιτέχνη που έφτιαξε το αγλματίδιο με τη λύρα στον Κυκλαδικό πολιτισμό.

2. Μπορείς να μας αναφέρεις κατά πόσο τις % διαφέρει το DNA μου, με του συγκάτοικου Νιγηριανού ή επίσης κατά πόσο διαφέρει το DNA σου με του γείτονα Σκοπιανού; (Στο λέω από τώρα, η ερώτηση είναι παγίδα)

 

Eιπα εγω οτι την πιστευω?

Δεν καταλαβαινω την πρεμουρα καποιων να αποδειξουν οτι δεν εχουμε καμμια σχεση με τους αρχαιους.

Δεν λεω οτι εχουμε, αλλα για πες μου γιατι καποιοι σκιζονται να αποδειξουν οτι ειμαστε οτιδηποτε αλλο εκτος απο Ελληνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...