Προς το περιεχόμενο

Περί Μακεδονίας, Σκοπίων κλπ


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 624
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και για να ελαφρύνουμε λίγο την ατμόσφαιρα πάρτε και το Alexander The Great των Iron Maiden από κινέζικο συγκρότημα που το τραγουδάει μια κινέζα κραδένοντας ένα σπαθί.

 

RESPECT

 

http://www.youtube.com/watch?v=wdpQBo6Brqw&feature=related

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να σκεφτείτε μια χρονομηχανή.

Και μια μαζική μεταφορά του φόρουμ στην αρχαία Σπάρτη.

 

Με το χέρι στην καρδιά, πόσοι θα αισθανόσασταν ασφαλείς και ασφαλισμένοι από τον Καιάδα;

 

Ακριβώς. Ακριβώς.

 

Είμαι στο αμήν να αρχίσω να παραληρώ για τις απύθμενες φρικαλεότητες που γράφτηκαν. Ο ένας τύπος πετάγεται σαν βούρτσα και μάλιστα στον χιονιά, και λέει πως οι ιστορικοί στερούνται κύρος και πως αυτός στο οικονομικό τα ξέρει καλύτερα. Όχι απλώς Έλλην, Ελληνάρας!

 

Μετά έχεις τον όμνισλασ να σου λέει πως το μη-αυταπόδεικτο της "εθνικής" ταυτότητας είναι εξίσου προφανές με την ανατολή του ήλιου. Και μετά σου λέει πως το ολοκαύτωμα παίζει και να μην έγινε. Δεν έγινε σωστά, σίγουρα, αυτό κάνει κρα από τα ποστ σε αυτό το θρεντ, αλλά μη σβήνετε έτσι μια τόσο καλή προσπάθεια.

 

Κάπου εκεί αρχίζει και εμφανίζεται το γουηκηπήντια. Νομίζω πως σε 4 μήνες περίπου θα αποκτήσει ίδια συνείδηση και θα γίνει αυτόνομο ον, κάποια μέρα θα πάω στην τουαλέτα και το γουηκηπήντια θα βγει από τη χέστρα να με καταβροχθίσει. Ή θα ρωτήσω "μάνα, τι μαγείρεψες;" και θα μου πει "εητς-τιτι-πι-γουηκηπηντια-τζιαρ-μουσακας". Ωραία η πρόσβαση στη γνώση παιδιά, αλλά το "λινκάρουμε" δεν είναι συνώνυμο με το "γνωρίζουμε".

 

Ύστερα χώνονται τα γονίδια. Για να ξεκινήσουμε, ΤΩΡΑ, αυτή τη στιγμή, το 90% όσων διαβάζουν το ποστ δεν ξέρουν τι είναι η γουανίνη. Όχι από τι αποτελείται, όχι τι κάνει, τι είναι, απλώς. Έναν ξερό ορισμό. Κάπου εδώ ανοίγουν ταμπ και πάνε γουηκηπήντια. Τέσπα, και αυτοί βγαίνουν και λένε για την γονιδιακή υπεροχή επί της επιμειξίας. Λες και τον Βαγγέλα τον χασάπη τον χαλούσε να είχε τούρκο προπάππο, θα του μιάνει το όνομα η ανάμιξή του με την υπάνθρωπη πλέμπα των ΤΟΥΡΚΩΝ. Φοβερά πράματα, αφήστε ήσυχο το ροδόκλωνο ντιενέη μας.

 

Η εγκυρότητα του άρθρου δεν αμφισβητείται καθώς υπάρχουν οι λέξεις "γονίδιο", "πανεπιστήμιο", "έρευνα" και "στο". Αυτόματα οιοσδήποτε κατήγορος του άρθρου επικαλούμενος λαϊκισμό πετιέται στον Καιάδα για να αποδειχτεί πως του λείπει το γονίδιο ωμέγα-ζουλ που επιτρέπει στους Έλληνες να πετάνε.

 

Επίσης, κάπου αλλού, αναφέρεται εν έτει 2007 η συγκινητική ατάκα " Ζήτω ο Βασιλεύς μας Όθων! Ζήτω οι σοφοί διδάσκαλοι! Ζήτω η Ελληνική Νεολαία!".

 

Κάπου πριν από αυτή την εκθαμβωτική παρέμβαση, μαθαίνουμε πως ο Μαρξ βασίστικε στο διαφωτισμό. Αναμένω με αγωνία να μάθω αν ο πύργος των αθηνών βασίστηκε στο τσιμέντο.

 

Η σχέση της κοσμοσφαίρας με τον θουκιδίδη παραμένει σκιώδης, αλλά η εμπιστοσύνη μας στις πλουραλιστικές διδαχές του οικονομικού τμήματος (εν αντιθέσει με τις ποταπές και λειψές των ιστορικών) παραμένει θερμή και σθεναρή.

 

Μιλάμε για την αυγή του 2ου Χρυσού Αιώνα, και εις ανώτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σχολίαζες και το συμπερασματικό υπερποστ της διχοτόμησης, ωσάν αχιβάδα, του ενός προγόνου,

 

Δηλαδή έχουμε όλοι οι άνθρωποι έναν κοινό πρόγονο.

 

θα υποκλινόμουν βαθιά στο κορυφαίο ποστ της νεώτερης ιστορίας του ΜπλαΜπλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να σκεφτείτε μια χρονομηχανή.

Και μια μαζική μεταφορά του φόρουμ στην αρχαία Σπάρτη.

 

Με το χέρι στην καρδιά, πόσοι θα αισθανόσασταν ασφαλείς και ασφαλισμένοι από τον Καιάδα;

 

Ακριβώς. Ακριβώς.

 

Είμαι στο αμήν να αρχίσω να παραληρώ για τις απύθμενες φρικαλεότητες που γράφτηκαν. Ο ένας τύπος πετάγεται σαν βούρτσα και μάλιστα στον χιονιά, και λέει πως οι ιστορικοί στερούνται κύρος και πως αυτός στο οικονομικό τα ξέρει καλύτερα. Όχι απλώς Έλλην, Ελληνάρας!

 

Μετά έχεις τον όμνισλασ να σου λέει πως το μη-αυταπόδεικτο της "εθνικής" ταυτότητας είναι εξίσου προφανές με την ανατολή του ήλιου. Και μετά σου λέει πως το ολοκαύτωμα παίζει και να μην έγινε. Δεν έγινε σωστά, σίγουρα, αυτό κάνει κρα από τα ποστ σε αυτό το θρεντ, αλλά μη σβήνετε έτσι μια τόσο καλή προσπάθεια.

 

Κάπου εκεί αρχίζει και εμφανίζεται το γουηκηπήντια. Νομίζω πως σε 4 μήνες περίπου θα αποκτήσει ίδια συνείδηση και θα γίνει αυτόνομο ον, κάποια μέρα θα πάω στην τουαλέτα και το γουηκηπήντια θα βγει από τη χέστρα να με καταβροχθίσει. Ή θα ρωτήσω "μάνα, τι μαγείρεψες;" και θα μου πει "εητς-τιτι-πι-γουηκηπηντια-τζιαρ-μουσακας". Ωραία η πρόσβαση στη γνώση παιδιά, αλλά το "λινκάρουμε" δεν είναι συνώνυμο με το "γνωρίζουμε".

 

Ύστερα χώνονται τα γονίδια. Για να ξεκινήσουμε, ΤΩΡΑ, αυτή τη στιγμή, το 90% όσων διαβάζουν το ποστ δεν ξέρουν τι είναι η γουανίνη. Όχι από τι αποτελείται, όχι τι κάνει, τι είναι, απλώς. Έναν ξερό ορισμό. Κάπου εδώ ανοίγουν ταμπ και πάνε γουηκηπήντια. Τέσπα, και αυτοί βγαίνουν και λένε για την γονιδιακή υπεροχή επί της επιμειξίας. Λες και τον Βαγγέλα τον χασάπη τον χαλούσε να είχε τούρκο προπάππο, θα του μιάνει το όνομα η ανάμιξή του με την υπάνθρωπη πλέμπα των ΤΟΥΡΚΩΝ. Φοβερά πράματα, αφήστε ήσυχο το ροδόκλωνο ντιενέη μας.

 

Η εγκυρότητα του άρθρου δεν αμφισβητείται καθώς υπάρχουν οι λέξεις "γονίδιο", "πανεπιστήμιο", "έρευνα" και "στο". Αυτόματα οιοσδήποτε κατήγορος του άρθρου επικαλούμενος λαϊκισμό πετιέται στον Καιάδα για να αποδειχτεί πως του λείπει το γονίδιο ωμέγα-ζουλ που επιτρέπει στους Έλληνες να πετάνε.

 

Επίσης, κάπου αλλού, αναφέρεται εν έτει 2007 η συγκινητική ατάκα " Ζήτω ο Βασιλεύς μας Όθων! Ζήτω οι σοφοί διδάσκαλοι! Ζήτω η Ελληνική Νεολαία!".

 

Κάπου πριν από αυτή την εκθαμβωτική παρέμβαση, μαθαίνουμε πως ο Μαρξ βασίστικε στο διαφωτισμό. Αναμένω με αγωνία να μάθω αν ο πύργος των αθηνών βασίστηκε στο τσιμέντο.

 

Η σχέση της κοσμοσφαίρας με τον θουκιδίδη παραμένει σκιώδης, αλλά η εμπιστοσύνη μας στις πλουραλιστικές διδαχές του οικονομικού τμήματος (εν αντιθέσει με τις ποταπές και λειψές των ιστορικών) παραμένει θερμή και σθεναρή.

 

Μιλάμε για την αυγή του 2ου Χρυσού Αιώνα, και εις ανώτερα.

περα απο την λογοτεχνικη σου αφηγηση(λογω αυτου δε θα σχολιασω οτι ολα οσα γραφεις ειναι αποσπασματικα,παραπλανητικα και ανακριβειες ειδικα ως προς εμενα) και τον ειρωνικο τονο, επι της ουσιας εχεις να μας πεις τιποτα?γιατι τοσα εγραψες και δεν βρηκα κατι.παρεπιμπτοντως τη γουανινη τη ξερω απο τη βιολογια θετικης κατευθυνσης της τριτης λυκειου και ειμαι σιγουρος οτι το 99% αυτων που γραφουν δε ξερουν με τι ειδος χημικου δεσμου ειναι συνδεμενη η αζωτουχος βαση στο νουκλεοτιδιο.ασχετο?

τωρα οσον αφορα τη γουικιπιντια,φυσικο ειναι αν εχεις συνηθισει να υποστηριζεις/ερμηνευεις οπως θελεις οτι θελεις να νοιωθεις οτι παει να σε καταβροχθισει αφου αποτελει μια βαση δεδομενων ωστε αν υποστηριζεις οτι ο μουσακας εχει μελιτζανα σαντυγι και τρουφα απο πανω να υπαρχει το ειτσ τι πι πι γουικιπηδεια μουσακα να το ξεκαθαριζει.

Υ.Σ. νομιζω οτι ολοι θα αισθανονταν ασφαλεις και ασφαλισμενοι απο τον καιαδα εκτος αν υπαρχει και κανα νεογεννητο στη παρεα μας η μας θεωρεις κατι χειροτερο,κατα τους σπαρτιατες, οπως ομοφιλοφιλους,προδοτες,εγκληματιες πολεμου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Ομολογω οτι συγκινηθηκα ρε μπαγασα.

 

Παντως, για τον Καιαδα τα πραγματα καποιοι τα βλεπουν αλλιως.

 

 

KAIΑΔΑΣ: Ο μύθος καταρρέει

 

 

 

Η αρχαία Σπάρτη έριχνε στον Καιάδα αιχμαλώτους και καταδικασμένους σε θάνατο για κακουργήματα, όχι όμως και βρέφη.

 

Οι ανασκαφικές διερευνήσεις στο σπηλαιοβάραθρο που ταυτίζεται με τον Καιάδα, το οποίο βρίσκεται στις υπώρειες του Ταϋγέτου, σε υψόμετρο 750 μ. και στα όρια του οικισμού Τρύπης Λακωνίας, περίπου 10 χλμ. βορειοδυτικά της Σπάρτης, δεν έχουν αποδώσει οστά βρεφών. Σε αντίθεση, ο χώρος βρίθει ανθρώπινων οστών, που ανήκαν σε άνδρες ηλικίας 18- 35 ετών.

 

Ο Θ. Κ. Πίτσιος, αναπληρωτής καθηγητής Φυσικής Ανθρωπολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών που διεξάγει ανθρωπολογική έρευνα στο σπηλαιοβάραθρο, μιλά σήμερα στη διημερίδα του υπουργείου Πολιτισμού για το αρχαιολογικό έργο των πανεπιστημίων μας και παρουσιάζει τα συμπεράσματά του από την έρευνα.

 

Οπως λέει στο «Εθνος», μέχρι στιγμής έχουν εντοπισθεί οστά 46 ατόμων σε επιφανειακές έρευνες που έχουν διεξαχθεί και οι οποίες συνεχίζονται. Οι έρευνες διεξάγονται με τη συνεργασία του καθηγητή αρχαιολογίας Π. Θέμελη, και σύντομα θα εκδοθεί και ένας ειδικός τόμος για το θέμα αυτό.

 

Σύμφωνα με τον κ. Πίτσιο, το σπηλαιοβάραθρο στο εσωτερικό του λόφου, έχει οριζόντιο μήκος περίπου 50 μ., πλάτος 1,5-3,5 μ. και ύψος των κατακόρυφων τοιχωμάτων του 18-25 μ. Οπως λέει, αρκετοί θα ήταν οι καταδικασμένοι που θα προσπάθησαν να ανεβούν ή που θα είχαν γαντζωθεί κατά την πτώση από προεξοχές και πέθαναν σε σημεία υψηλότερα από τον πάτο του Καιάδα. Ομως, τα νερά, που ρέουν άφθονα, μετακίνησαν και τα οστά στο δάπεδο.

 

Ο ερευνητής πιστεύει πως ο Καιάδας είχε επιλεγεί προσεκτικά, αφού «πρόκειται για τις πιο εντυπωσιακές θέσεις της Λακωνίας.

 

Ηταν στο όριο Λακωνίας και Μεσσηνίας, είχε πανοραμική θέα και θεωρώ ότι πήγαιναν εκεί τους καταδικασμένους για να νιώσουν πόνο για την ομορφιά που θα έχαναν μαζί με τη ζωή τους», καταλήγει.

 

Μέχρι στιγμής, πάντως, σε καμία ανασκαφή στη Λακωνία δεν έχουν εντοπισθεί οστά βρεφών σε τέτοιες συνθήκες που να δείχνουν θανάτωσή τους σε συγκεκριμένο χώρο.

 

Οι χθεσινές ανακοινώσεις ήταν πλούσιες και ιδιαίτερα κατατοπιστικές (ωστόσο, δυστυχώς, οι φοιτητές δεν έκαναν τον κόπο να προσέλθουν μαζικά για να παρακολουθήσουν τους δασκάλους τους).

 

Σήμερα θα μιλήσει επίσης ο Γιάννος Λώλος, αναπληρωτής καθηγητής αρχαιολογίας στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, ο οποίος θα αναφερθεί στα νεότερα στοιχεία από την ανασκαφή στη Σαλαμίνα.

 

Οπως όλα δείχνουν, το διπλό μέγαρο που έχει αποκαλυφθεί στην περιοχή Κανάκια, εγκαταλείφθηκε λίγο μετά το 1200 π.Χ., «στον ορίζοντα της πτώσης των μυκηναϊκών ανακτόρων στη μυκηναϊκή Ελλάδα, μαζί με το τέλος της Πύλου και της Ιωλκού». Μάλιστα, η εγκατάλειψη «αποτυπώνεται δραματικά στο σφράγισμα των εισόδων του».

 

ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΩΤΤΗ

[email protected]

 

 

Πηγή: εφημερίδα ΕΘΝΟΣ

Διαδικτυακός σύνδεσμος: http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11386&subid=2&pubid=158465

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είναι 99.9% καθαρό το DNA μας?

 

Αν ισχύει αυτό μπράβο στις Ελληνίδες μας που από το 146 π.Χ (πτώση στους Ρωμαίους) μέχρι το 1821 δεν έκαναν ποτέ παιδιά με μη Ελληνες.

Επίσης μπράβο και στους Ελληνες που είχαν σουπερ δυνατό σπέρμα που επέβαλε το DNA μας σε άλλους πιο αδύναμους λαούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σχολίαζες και το συμπερασματικό υπερποστ της διχοτόμησης, ωσάν αχιβάδα, του ενός προγόνου,

 

Tότε γιατί όλοι οι άνθρωποι είμαστε ίδιοι κατα 99,9%?

Η θεωρία φαίνεται μπάζει λίγο πλάκα πλάκα βλέπω αδύνατο τον ερυθρόδερμο του Περού, τον αράπη της Τανζανίας, τον Έλληνα και τον χιονάνθρωπο των Άλπεων να έχουν κοινό πρόγονο.

Δημιουργούνται άλυτες απορίες πότε και πού έζησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να μου δειξεις που ακριβως ειπα κατι τετοιο...

 

Παραισθησιογονα? :lol:

 

Αλλα ξεχασα..."εμεις" δωσαμε τα φωτα μας σε ολοκληρο τον κοσμο...τους καναμε ολους ανθρωπους οποτε τωρα, 2500 χρονια μετα, ολοι πρεπει να μας γλυφουν τα αμελετητα και να επαναπαυομαστε στα περασμενα μεγαλεια,ενος λαου που την παραμικρη σχεση δεν εχει με τους απογονους του...

 

και για οποιοδηποτε αλλο που σε ενα θεμα για τους σκοπιανους προσπαθει να αποδειξει ποσο μπασταρδοι ειμαστε οι νεοελληνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θέλει ντε και καλά να μάθει απο που προέρχεται το ανθρώπινο είδος πισω και απο τα 100.000 χρόνια για το οποία συζητάμε στο παρόν thread αναφορικά με την αποκωδικοποίηση του dna και την σχέση με την βιολογία και την ανθρωπολογία , καλύτερα θα ήταν να καταφύγει στην... κοσμολογία .. :P

 

και επειδή βλέπω πολύ ανησυχία για μερικούς να θελουν ντε και καλά να μιλάνε για ΚΑΘΑΡΟ DNA και θέλουν να καυχιούνται .."Ναι είμαι έλλην , ξέρω την καταγωγή μου , το DNA MOY ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ " ας πάνε εδώ : Your Genetic Journey να πιστοποιησουν την ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ! Χαχα, η πτώση μετά την διαπίστωση θα είναι επιπονη ωστόσο πολύ χρήσιμη για μας τους υπολοιπους ... (θα σας δώσουν και 100 δολάρια για την συμετοχή σας ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spartacos

 

Πλεον πιστευω πως απλα εισαι ανικανος να καταλαβεις τι διαβαζεις...

 

Δεν ειπα οτι δεν τα καναμε ολα αυτα...

Ειπα οτι δεν μας δινουν το δικαιωμα να υποτιμαμε την ιστορια αλλων λαων...

Δεν δικαιολογουν την υπερμετρη περηφανεια και αλαζονεια των συγχρονων Ελληνων...

Δεν πρεπει να επαναπαυομαστε σε ξεραμενες δαφνες 2500 ετων...

 

Δεν δινουν το δικαιωμα σε καποιον σαν εσενα να αισθανθει ανωτερος απο εναν οποιονδηποτε αλλον ανθρωπο, οποιας φυλης ή εθνικοτητας και αν ειναι...

Μου θυμιζεις να σου πω την αληθεια κατι ξεπεσμενους ευγενεις που δεν εχουν να φανε, αλλα παρ'ολα αυτα πιστευουν ακομα οτι κυλαει γαλαζιο αιμα στις φλεβες τους, και αυτο απο μονο του αρκει για να αισθανονται ανωτεροι...

 

Αν ολα αυτα δεν μπορεις να τα καταλαβεις και συνεχισεις να βλεπεις αποψεις που θιγουν εσενα σαν Ελληνα, απλα σκεψου οτι οι δικες σου αποψεις με θιγουν σαν ανθρωπο...

Κανε στην ανθρωποτητα και στην Ελλαδα λοιπον μια χαρη... παρε τις αποψεις σου και γυρνα στην σπηλια που ηταν οι προγονοι μας 10000 χρονια πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, επειδή έχουν αναφερθεί πολλές και διάφορες κοτσάνες σχετικά με την "ελληνικότητα", καλό θα ήταν να κάνουμε μια αναδρομή στον όρο.

 

Που λέτε λοιπόν, το όνομα Έλλην τον 11ο αιώνα, που είχε χάσει την εθνική του σημασία αρκετά χρόνια πριν και είχε ταυτιστεί με εννοιολογικά με το ειδωλολάτρης, επανήλθε στο προσκήνιο με την πρωταρχική σημασία του για πρώτη φορά.

Η σημαντική αυτή μεταβολή οφειλόταν από τη μία μεριά στη στροφή των λογίων της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας στη μελέτη των αρχαίων συγγραφέων (γκούγκλιασε "Μακεδονική Αναγέννηση") και από την άλλη στην ανάγκη εξεύρεσης νέων προτύπων που θα ισχυροποιούσαν τη θέληση των λαών της αυτοκρατορίας να αντισταθούν στους εξωτερικούς εχθρούς που πολλαπλασιάζονταν διαρκώς, απειλώντας έτσι την ύπαρξη της "ρωμαϊκής πατρίδας".

 

Σε όλα αυτά προσθέστε τη διάσπαση των εκκλησιών σε ανατολική-δυτική και έχετε μπροστά σας όλους σχεδόν τους λόγους που οδήγησαν στην επαναφορά του ονόματος Έλλην με την πρωταρχική του σημασία. Με τον τρόπο αυτό, η αυτοκρατορική ιδέα αποχτά ένα νέο περιεχόμενο, του οποίου κυρίαρχα στοιχεία είναι η "ελληνικότητα" και η ορθοδοξία.

 

Βέβαια, το χαϊλαϊτ σε όλα τούτα είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία του λαού, αν και χρησιμοποιούσε ως κύριο εκφραστικό όργανο την ελληνική, ταύτιζε την αυτοκρατορική ιδέα μόνο με την ορθοδοξία και εξακολουθούσε να χρησιμοποιεί τον όρο ρωμαίοι, ενώ τον όρο Έλληνες υιοθέτησαν κυρίως οι λόγιοι της ανατολής, χωρίς να μπορέσουν να περάσουν τη χρήση του στις λαϊκές μάζες.

 

Στην πορεία, τον 14ο και 15ο αιώνα, αναπτύχθηκε και ένα ιδεολογικό ρεύμα με ελληνοκεντρικό χαρακτήρα, το οποίο υποστήριζε την ανασύσταση της "ρωμαϊκής αυτοκρατορίας", που θα έπρεπε πλέον να εκτείνεται σε περιοχές όπου ζούσαν κατά τεκμήριο ελληνόφωνοι πληθυσμοί.

 

Προχωρώντας στην περίοδο της τουρκοκρατίας, αναπτύσσονται κ άλλα ιδεολογικά ρεύματα. Το πρώτο αυτών γεννήθηκε στη δύση, έξω δηλαδή από τον τουρκοκρατούμενο χώρο της βαλκανικής και της Μ. Ασίας και είχε ως κύριους εκφραστές τους "ενωτικούς" θεολόγους και λόγιους που εγκατέλειψαν την ανατολή κατά την οθωμανική κατάκτηση της. Σʼ αυτό που λέτε το ρεύμα σημαντικό ρόλο έπαιξε η μελέτη των αρχαίων Ελλήνων συγγραφέων και η αναβίωση του αρχαιοελληνικού πνεύματος που παρατηρήθηκε στη δυτική Ευρώπη. Ο ελληνοκεντρισμός που ακολούθησε, προέκυπτε από την πεποίθηση των λόγιων ότι οι υπόδουλοι της ελλαδικής χερσονήσου και των ακτών της Μ. Ασίας ήταν απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων και νόμιμοι κληρονόμοι του αρχαιοελληνικού πολιτισμού.

 

Αυτά προς το παρόν.

Και γι αυτούς που αναρωτιούνται ακόμη για το αν έχω πηγές για όλα αυτά που γράφω παραπάνω, ναι, έχω, πολλές. Βρίσκονται όμως στη βιβλιοθήκη μου και όχι στους σελιδοδείκτες του φαϊρφοξ.

 

Κατά τʼ άλλα φίλε αφεντικό7 ειλικρινά συγνώμη που σε πήρα σοβαρά σε κάποιο άλλο θρεντ και επιχείρησα διάλογο… δεν φανταζόμουν ότι μιλούσα με τον ομνισλας.

Σου υποσχομαι ότι δε θα το ξανακάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν με θλίβει πραγματικά το γεγονός ότι υπάρχουν άτομα που χρησιμοποιούν τη λέξη DNA και γονίδιο όταν μιλάμε για ένα ιστορικό θέμα.

Ως ιστορικό όχι μόνο δεν με απασχολεί το τι DNA έχει ένας λαός αλλά με προσβάλει όταν οι άλλοι το χρησιμοποιούν σαν επιχείρημα για ιστορικα ιστορικά ζητήματα.

 

Πως να το δώσω να το καταλάβουν κάποιοι ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΖΩΟΛΟΓΙΑ.

 

Επειδή δεν μου αρέσει να ξεκινάμε από το ένα ιστορικό θέμα και να καταλήγουμε στο άλλο εγώ θα επιστρέψω στην προπαγάνδα των "Σκοπιανών" και θα αναφερθώ στο "ιστορικό έγκλημα" της εφεύρεσης Μακεδονικού έθνους.

 

Απορρώ πως στον 21ο αιώνα χρησιμοποιούν τεχνάσματα που είχαν οι λαοί τον 19ο αιώνα για να νομιμοποιήσουν τις Μεγάλες Ιδέες τους.

Μακεδονικό έθνος δεν υπήρξε ποτέ ούτε μπορεί να εφευρεθεί τώρα για να εξυπηρετήσει την κρατική υπόσταση ενός λαού.

Μακεδονική γλώσσα δεν υπήρξε ποτέ, διάλεκτος (είτε ελληνική, είτε βουλγάρικη, είτε σλάβικη) που την μιλάγανε στην περιοχή της Μακεδονίας ναι (οπώς στην Κρήτη, στην Ήπειρο κτλ).

 

ΥΓ. lighter χαλάρωσε λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκονται όμως στη βιβλιοθήκη μου και όχι στους σελιδοδείκτες του φαϊρφοξ.

 

:lol::lol:Σε αραχνασιασμένα κατάστιχα.Γιατί να πιστέψω αυτά που έχει η βιβλιοθήκη σου και όχι κάτι άλλο.Μας το παίζουν ταχα μου "ιστορικοί" κάποιοι που παπαγαλίζουν τα βιβλία της σχολής τους.Εντάξει παίδες ο Πλεύρης (ο πατέρας) δεν μπορεί να είναι ιστορικός αφού είναι νομικός.Απαγορευεται δια νόμου.Οπως και για να δούμε τι συνέβαινε στον εμφύλιο (γιατίς ξαφνικά ο "Δ"Σ από 20000 έπεσε στους 6000 άντρες) δε θα βασιστούμε στο Ζαχαριάδη ο οποίος δεν ήταν ιστορικός αλλά στα θεόπνευστα βιβλία των Ιστορικών που έχουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος

 

Δεν δινουν το δικαιωμα σε καποιον σαν εσενα να αισθανθει ανωτερος απο εναν οποιονδηποτε αλλον ανθρωπο, οποιας φυλης ή εθνικοτητας και αν ειναι...

 

εσύ δλδ δεν αισθάνεσαι ανώτερος από τον υφιστάμενο σου στη δουλειά?Τότε κάλλιστα μπορείς να απαιτήσεις να παρεις τα ίδια που παίρνει και αυτός.Αλλά εκεί δεν υπάρχει η έννοια "ρατσισμός"(καραμελίτσα ευγεστη και εύπεπτη) υπάρχει η αξία του χρήματος

 

Και garnele για πες μας στην Πελοπόννησο ποιοι λαοί πατήσαν από το 2ο αιώνα πΧ μέχρι το 13ο αιώνα για να χαλάσει η μαγιά?Γιατί δε θυμαμαι να έγινε καμιά μαζική μετανάστευση ρωμαίων ή Σλάβων κατα κει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περα απο την λογοτεχνικη σου αφηγηση(λογω αυτου δε θα σχολιασω οτι ολα οσα γραφεις ειναι αποσπασματικα,παραπλανητικα και ανακριβειες ειδικα ως προς εμενα) και τον ειρωνικο τονο, επι της ουσιας εχεις να μας πεις τιποτα?γιατι τοσα εγραψες και δεν βρηκα κατι.

 

Νόμιζα πως τα τελευταία 3 χιλιάδες χρόνια, όταν σε μια συζήτηση 2 "μετώπων" και 12 αγκώνων, κάποιος κράζει το ένα εκ των 2, ταυτίζεται με το 2ο. Οπότε ναι, πιστεύω πως οι Έλληνες είναι προϊόν επιμειξίας, πιστεύω πως η ονομασία της Μακεδονίας είναι καθαρά θέμα κρατικού συμφέροντος εκ μέρους των Σκοπίων, όπως είναι και η προέλευση του πολιτισμού της Αρχαίας Ελλάδας εκ μέρους των Τούρκων και των Αιγυπτίων -αλλά καθώς γενικά δεν τυγχάνει να συμπαθώ τους Έλληνες περισσότερο από τους υπόλοιπους μ#λάκες αυτού του κόσμου, δε με νοιάζει καθόλου τι θα κάνετε με τα ονόματά σας και τα γεωγραφικά σας διαμερίσματα, εγώ είμαι πεπεισμένος πως τους φόρους μου ό,τι κ να γίνει, δε τους γλυτώνω. Τώρα αν τους πληρώνω πιο περήφανος, ε δε με καίει πολύ. Ναι;;;;

 

παρεπιμπτοντως τη γουανινη τη ξερω απο τη βιολογια θετικης κατευθυνσης της τριτης λυκειου και ειμαι σιγουρος οτι το 99% αυτων που γραφουν δε ξερουν με τι ειδος χημικου δεσμου ειναι συνδεμενη η αζωτουχος βαση στο νουκλεοτιδιο.ασχετο?

 

ΜΠΡΑΒΟ:!:!!!!111111111111

 

τωρα οσον αφορα τη γουικιπιντια,φυσικο ειναι αν εχεις συνηθισει να υποστηριζεις/ερμηνευεις οπως θελεις οτι θελεις να νοιωθεις οτι παει να σε καταβροχθισει αφου αποτελει μια βαση δεδομενων ωστε αν υποστηριζεις οτι ο μουσακας εχει μελιτζανα σαντυγι και τρουφα απο πανω να υπαρχει το ειτσ τι πι πι γουικιπηδεια μουσακα να το ξεκαθαριζει.

 

Δεν διαφωνώ, χάνω ώρες από τη μέρα μου στη γουηκηπήντια. Αυτό που λέω είναι πως όσο αναλυτικά και αν περιγράφει το εκάστοτε λήμμα, όταν εσύ το διαβάσεις, δεν το έχεις μάθει. Δλδ μπορεί ο όμνισλας να πάει να μάθει για την έμμηνο ρήση, ε υπάρχουν 5 γκόμενες εδώ μέσα που το Ξέρουν. Εσύ μπορείς να μάθεις τι είναι το τεστ παπ, εγώ μπορώ να το κάνω με κλειστά μάτια, ο φιντέλιο μπορεί να μάθει (όσο είναι δυνατόν γιατί εδώ τα δεδομένα σαθραίνουν) για την καταγωγή των ούγγρων, η γκαρνέλ έχει βιβλία στα οποία η γουηκηπήντια βάσισε μια γραμμή και τα έχει ως πηγές. Και πίστεψέ με, αν πιάσεις ένα βιβλίο ειδικότητας επί ενός θέματος και το δεις και "εγκυκλοπαιδικά", είτε από γουήκη, είτε από λαρούς, είτε από μπριτάνικα, θα νοιώσεις πως οι 2ες δε λένε ΤΙΠΟΤΑ. Τίποτα όμως.

 

Ως εκ τούτου, καλό είναι να σεβόμαστε τις γνώσεις που έχει αντλήσει κάποιος από το αντικείμενο δουλειάς του -όχι να το τρώμε αμάσητο, αλλά το "μα εγώ είδα στο γουήκη αυτό, τι έχεις να πεις γι' αυτό;" με το "μ@λακίες λες, τράβα γουήκη και δες πως είναι" διαφέρει. Διαφέρει όσο ένας άνθρωπος με έναν εβρ.. πίθηκο.

 

Υ.Σ. νομιζω οτι ολοι θα αισθανονταν ασφαλεις και ασφαλισμενοι απο τον καιαδα εκτος αν υπαρχει και κανα νεογεννητο στη παρεα μας η μας θεωρεις κατι χειροτερο,κατα τους σπαρτιατες, οπως ομοφιλοφιλους,προδοτες,εγκληματιες πολεμου ...

 

Το είχα εξιδανικεύσει τόσο στο κεφάλι μου που νόμιζα πως ξεφορτώνονταν και τους καθυστερημένους. Τέσπα, δε θα μιλήσω για Τ4 των καλών γερμανών γιατί δεν θα ταυτιστείς εθνικά, το ποηντ μου το έπιασες ρε παιδί μου. Σκέψου να μιλάς στον Περικλή εσύ για την καθαρότητα της εθνικής σου ταυτότητας, αυτό.

 

@nmtray: Εμένα ο Καιάδας μου άρεΖε και είσαι κακός άνθρωπος που μου βάζεις ψύλλους στα αυτιά περί της υπαρξής του.

 

Για το τέλος, μαθήματα κύρους:

 

Μας το παίζουν ταχα μου "ιστορικοί" κάποιοι που παπαγαλίζουν τα βιβλία της σχολής τους.

 

Εντάξει παίδες ο Πλεύρης (ο πατέρας) δεν μπορεί να είναι ιστορικός αφού είναι νομικός.

 

ο Πλεύρης

 

ο Πλεύρης

 

ο Πλεύρης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...