Προς το περιεχόμενο

Περί Μακεδονίας, Σκοπίων κλπ


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 624
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρ' όλο που αισθάνομαι απόψε σαν να έφαγα ένα αγριογούρουνο που είχε φάει κάτι, θα δοκιμάσω να ξαναχώσω τη μούρη μου στο legendary θέμα "Σκόπια Σκόπια Μη Σκας" φίλε AKISHELLAS1 , γιατί πάντα με γαργαλάει...

Washcloud συμφωνω φιλε μου μπορει να μην ειμαι ο πλεον καταλληλος να διατυπωσω σωστα καποια πραγματα αλλα τουλαχιστον ειμαι σε θεση να ξερω πως ο Ελληνισμος πλεον χανεται κατι που πολλοι θελουν κ το καταφερνουν.

Επισης απο το τιποτα ,εγω αυτο μπορω να κανω,τωρα καποιοι αλλοι "επιστημονες" μπορει να κανοουν περισσοτερα οκ, οπως επισης δεν στελνω σε εταιρειες απλως εκατσε στο site που αγοραζω διαφορα να το δω κ να στειλω την παρατηρηση μου.

Το αν μας αρεσει δεν μας αρεσει παιζει πολυ φιλε μου διοτι κ σε αλλους δεν αρεσει αλλα δεν καταλαβαινουν γιατι εμεις να κανουμε πισω .Δηλαδη π.χ. να πουμε "ναι κ τι εγινε ? "κ μετα να ξεσηκωθουνε οι Τουρκοι στην Ξανθη κ μετα κ οι Αλβανοι κ.τ.λ. .

Λοιπον εφοσον εισαι ψαγμενος σε αυτο το θεμα πρεπει να ξερεις την Ιστορια μας κ πως δεν ειναι να μας κανει το καθε ανυπαρκτο κρατος οτι θελει επειδη εχουμε ανυπαρκτη κυβερνηση.

Τωρα το αν με εχουν γαλουχησει να ειμαι ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ που ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ δεν νομιζω να ειναι κακο πιστευω ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΗ ΜΟΥ κ χαιρομαι για την ιστορια των προγονων μου κ ΜΑΚΑΡΙ Κ ΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΟΙΑΖΑΝΕ ΣΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΤΕΣ.

Οσο για το θεμα εκμεταλευσης συμφωνω κ επαυξανω ποτε δεν θα παω να πολεμησω με τη θεληση μου σε περιπτωση επεκτασης παρα μονον σε περιπτση που κινδυνευσουμε να χασουμε εδαφοι .Η εκμεταλευση γινεται καθε μερα κ παντου ,δεν μπορουμε να κλεινουμε τα ματυα παντου διοτι σε λιγο θα αρχισουν κ αλλα οργανα να εχουν απαιτησεις .

Χαρηκα για τις πληροφοριες σου.

 

1)"αλλα τουλαχιστον ειμαι σε θεση να ξερω πως ο Ελληνισμος πλεον χανεται"

 

...πώς "χάνεται" δηλαδή;

Κι ΑΝ "χάνεται", χάνεται γιατί ο κόσμος στένεψε, και παράλληλα οι ιδέες φάρδυναν.

Αν για 'σενα "Ελληνισμός" σημαίνει 19 εκ. ανθρώπων να έχουν διαβατήριο με σφραγίδα της Ελληνικής Δημοκρατίας, ενώ πριν από 50 χρόνια τα εκ. ήταν 20, και αυτό σημαίνει πρόβλημα, πάω πάσο. Μην ξεχνάς όμως ότι σ' ένα τέτοιο γεγονός πιο πολύ συνέβαλε η υπογεννητικότητά μας ως "έθνος", κι όχι οι επιβουλεύσεις γειτόνων μας, κοντινότερων όσο και μακρυνότερων. Συνέβαλε επίσης και η μεταναστευτικότητα. Αλλά αν αρχίσουμε τώρα να βρίζουμε τους ανά τον κόσμο κεφαλαιοκράτες, που ο κόσμος έχει γίνει αυτός που έχει γίνει, και "για να προκόψεις πρέπει να πας έξω", θα χάσουμε τελείως την μπάλα (και θα είναι φάουλ να το χρεώσουμε στους Σκοπιανούς). Επίσης το θέμα είναι "ο Ελληνισμός", πάνω απ΄ όλα, να μην "κυνηγιέται". Και εδώ και πολλάαααααααααα χρόνια, ΔΕΝ κυνηγιέται. Τουλάχιστον όχι με πυρ και σίδερο. Αναζητάει όμως την τύχη του σε Αμερικές κι Ευρώπες, ελεύθερα, και ίσως μας φεύγουν όντως και οι καλύτεροι. Αλλά είπαμε, τί να κάνεις γι' αυτό. Το νόημα όμως είναι ότι οι άνθρωποι ζουν "καλύτερα". Και μετασχηματίζονται σε Αμερικάνους, σε Σουηδούς, σε Ολλανδούς. Και τίποτα δεν είναι φορέβερ. Ούτε κι ο "Ελληνισμός" (όπως τον θέσαμε πριν). Άλλωστε την σήμερον τί διάλο άμεση σχέση έχουμε με τους αρχαίους " Έλληνες", όσον τουλάχιστον αφορά τον τρόπο ζωής; Πάνε μια βόλτα στα ξενυχτάδικα και θα δεις ότι αυτό που επικρατεί είναι μια ανατολίτικη "υποκουλτούρα". Δεν θα δεις Φειδίες να σκαλίζουν μάρμαρα, δεν θα δεις Πυθαγόρες να βγάζουν θεωρήματα, δεν θα δεις Δημοσθένηδες να βγάζουν λόγους (...θα δεις Άδωνηδες να βγάζουν λόγους). Ερώτημα : Μας καταστρέφουν εκ των έσω....ή αυτοί είμαστε; Μάλλον αυτοί είμαστε σήμερα. Διότι ο Ελληνισμός των...Ελλήνων, "έσβυσε" με το που μπούκαραν οι Ρωμαίοι. Ή να το πω αλλιώς, μετασχηματίστηκε. Χάθηκε η αυτοδιάθεση, έσπασε ο τσαμπουκάς ρε παιδί μου. Πολύυυυυυ πολύ αργότερα, οι Οθωμανοί έβαλαν ακόμα πιο "τελειωτική" σφραγίδα στη φάση. Κι ο κόσμος συνέχισε να μεταλλάσεται. Αίματα να ανακατεύονται, πληθυσμοί να μετακινούνται, και ούτω καθ' εξής. Είναι ρομαντικό να τραβήξουμε μια ευθεία γραμμή από την αρχαία "Ελλάδα" για να την ενώσουμε με την Ελληνική Δημοκρατία του σήμερα. Όμως κάτι επιβίωσε. Επιβίωσαν οι αρχαίες γνώσεις, η αρχαία κληρονομιά μεταλαμπαδεύτηκε κατ' αρχάς σε Ρωμαίους, και κατά πολύ αργότερα σε Ευρωπαίους διαφωτιστές. Οπότε, αν ο "Ελληνισμός" = το ελληνικό πνέυμα, τότε δεν έχει χαθεί. Αυτοί που όντως χάθηκαν είναι κάτι Μάγιας, κάτι Ίνκας, κάτι Αζτέκοι, κάτι τέτοιοι (καθόλου ατυχές το ότι δεν αφήσανε, νομίζω όλοι τους αυτοί, γραπτά). Ε με τα Ελληνικά δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο. Να μη δώσω κλασσικά παραδείγματα. Σημαδέψανε τους Λατίνους, τους δυτικο-βορειοευρωπαίους. Το ίδιο και η κουλτούρα. "Κλασσική τεχνοτροπία", σου λέει ο άλλος ακόμα και σήμερα. Βέβαια είπαμε, τα πάντα ρει ε. Πράγμα που σημαίνει ότι το ευτύχημα ήταν πως δεν έσβυσε το αρχαιοελληνικό πνεύμα, δεν πήγε στράφι. Κάποια στιγμή όμως θα χαθεί και αυτό, ως αυτούσια αξία. Σε πόσους αιώνες, δεν ξέρω. Αλλά σαν τί να κάνουμε δηλαδή; Να σκουμπώθούμε, να ξεκινήσουμε νέες αυτοκρατορίες, στο όνομα της Αρχαίας Ελλάδας; Να κατακτήσουμε χώρες, να χαράξουμε την πορεία του κόσμου; Δεν γίνονται αυτά. Άσε που δεν έχει και νόημα δηλαδή. Πιο πολύ νόημα έχει κάποια στιγμή να σβύσουν τα σύνορα, να μην μετράνε τα χρώματα στα πετσιά, να ενοποιηθούν οι γλώσσες, να γίνει ένα η ανθρωπότητα χωρίς διακριτά στοιχεία, να αυτοδιαχειρίζεται με σοφότερους και ανθρωπινότερους κυβερνήτες, και να πάμε και μια μέρα και στ' άστρα με το καλό.

Ε άμα συνεχίσουν η Ντόρα με τον Γκρουέφσκι να μην τα βρίσκουν, δε θα πάμε πουθενά. Κι άμα συνεχίσουμε εγώ κι εσύ να αποκαλούμε τους απέναντι "βρωμοσκοπιανούς" κι αυτοί εμάς "φασιστοέλληνες", θα συνεχίσουμε αν στηρίζουμε αυτό το "πουθενά".

Το ξέρω πως κινδυνεύω να φάω Τοufas pic, και σταματάω εδώ το παραλήρημα "για ποιόν Ελληνισμό μιλάμε". Πάντως, δεν συμμερίζομαι την ανησυχία του "ο Ελληνισμός κινδυνεύει".

 

2) " Το αν μας αρεσει δεν μας αρεσει παιζει πολυ φιλε μου διοτι κ σε αλλους δεν αρεσει αλλα δεν καταλαβαινουν γιατι εμεις να κανουμε πισω .Δηλαδη π.χ. να πουμε "ναι κ τι εγινε ? "κ μετα να ξεσηκωθουνε οι Τουρκοι στην Ξανθη κ μετα κ οι Αλβανοι κ.τ.λ. . "

 

Από Ξάνθη είμαι και δεν υπάρχει ούτε πρόθεση ούτε λόγος να ξεσηκωθεί κανείς, σε διαβεβαιώ. Οι Αλβανοί πάλι για ποιό πράγμα να "ξεσηκωθούν". Για να απαιτήσουν συνένωση (ΤΙΝΟΣ ; ! )με την Αλβανία και τους μισθούς της ; (το πολύ να ξεσηκωθούν που δεν τους κολλάνε ένσημα. Άδικο θα έχουν ; ) Ξέρεις την άποψη των Αλβανών για την Αλβανία ; Ξέρεις τους ίδιους τους Αλβανούς; Τυχαίνει να έχω καλή πληροφόρηση, και απλά θα σου πω ότι,,,άσ' το. Το 'χεις πιάσει πολύ λάθος. Κι ακόμη πιο λάθος είναι να σκέφτεσαι με μια λογική ντόμινο, ενώ λείπουν πούλια απ΄το σχηματισμό. Λάθος επίσης και η σταυροφοριακή λογική. Η οποία απλά εξυπηρετεί άλλα συμφέροντα. Μένεις σ' ένα "..και γιατί να κάνουμε εμείς πίσω ; " , παραγνωρίζοντας ότι :

Εσύ το έμαθες το '91 (και μην το αρνηθείς...) ότι "Τα Σκόπια" ονομάζονται...Μακεδονία. Εμ έλα όμως που δεν φρόντισαν να σου μάθουν σωστά ιστορία κάποιοι, όπως δεν φρόντισαν και σε 'μενα; Όπως είπα πριν, οι άνθρωποι αποκαλούνται αιώνες έτσι. Κι ακόμη χειρότερα, φρόντισαν να μας αφήσουν την αίσθηση μετά το 91 ότι "αυτοί οι ξυπόλητοι αλήτες δίπλα μας πάνε να μας φάνε την Ιστορία έτσι ξαφνικά μια Πέμπτη πρωί ! ". Τα ίδια "θύματα" αν θες να ξέρεις υπάρχουν ΚΑΙ από την άλλη μεριά, με την ιδέα στο κεφάλι τους ότι οι Έλληνες είναι κάτι πουστρο-πελοποννησιοαθηναίοι, που κάνουν κατοχή στα εδάφη ΤΟΥΣ. Αν εσύ λοιπόν έχεις φάει τη φόλα ότι οι Σκοπιανοί πάνε να σου κλέψουν την Ιστορία, και αυτοί ότι οι Έλληνες είναι εχθροί τους, κάπου έχετε πιαστεί ΚΑΙ οι δυο...ξέρεις τί. Κι αν θέλει ο ένας να το τραβήξει από 'δω, κι άλλος από 'κει, στο τέλος απλά θα σπάσει. Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν πιστεύω περί της εθνότητάς τους και του κράτους τους - εκτός κι αν παίξει σκηνικό πολέμου. Ούτε βέβαια και 'μεις ν' αλλάξουμε τη στάση μας, όσον αφορά τον "αλυτρωτισμό" κάποιων εξ' αυτών. Σ' αρέσει λοιπόν δε σ' αρέσει, όνομα αυτοί δεν αλλάζουν. Δε νομίζω να χρειάζεται να σου εξηγήσω πως μετράει στην ανθρώπινη ψυχολογία ο αυτοπροσδιορισμός. Όπως εσύ δεν δέχεσαι να σε αποκαλέσουν εφ' εξής "Νοτιοβαλκάνιο" πχ αντί Έλληνα, έτσι κι αυτοί δεν δέχονται άλλο από το Μακεδόνας. Εσύ λοπόν πρέπει να αποδεχτείς την κοινοκτημοσύνη του ονόματος, κι αυτοί τις ισχύουσες από αρχές 20ου αιώνα συνθήκες σχετικά με τα σύνορα. Γι' αυτό και προηγούμενη προτροπή μου να κάνεις καλύτερα φιλία με "Σκοπιανούς". Γιατί αν ΔΕΝ τα βρούμε, ΤΟΤΕ είναι που θα "συρρικνώνεται ο Ελληνισμός". Όταν θα μας βάλουνε να σκοτωθούμε μεταξύ μας, χειραγωγώντας μας αμφότερους διάφοροι.

 

 

3)"Λοιπον εφοσον εισαι ψαγμενος σε αυτο το θεμα πρεπει να ξερεις την Ιστορια μας κ πως δεν ειναι να μας κανει το καθε ανυπαρκτο κρατος οτι θελει επειδη εχουμε ανυπαρκτη κυβερνηση. "

 

...κοντόφθαλμο και σχεδόν επικίνδυνο ως άποψη. Ειλικρινά κολλάω να αναλύσω εδώ.

 

 

4)"Τωρα το αν με εχουν γαλουχησει να ειμαι ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ που ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ δεν νομιζω να ειναι κακο πιστευω ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΗ ΜΟΥ κ χαιρομαι για την ιστορια των προγονων μου κ ΜΑΚΑΡΙ Κ ΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΟΙΑΖΑΝΕ ΣΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΤΕΣ."

 

...Δεν λέει κανείς να μην είσαι περήφανος. Υπάρχει όμως (νομίζω το ξανάπα) μια λεπτή γραμμή μεταξύ πατριωτισμού και εθνικισμού. Κι από καλό για την ψυχολογία σου, μπορεί να γίνει μια χαρά εργαλείο χειραγώγησης. Κι αλήθεια, όσο κακό είναι να είναι κανείς κότα, άλλο τόσο είναι να το παίζει κόκκορας αλανιάρης, γιατί καμμιά φορά η κατάληξη δεν είναι και τόσο επιθυμητή.

 

 

5)"Οσο για το θεμα εκμεταλευσης συμφωνω κ επαυξανω ποτε δεν θα παω να πολεμησω με τη θεληση μου σε περιπτωση επεκτασης παρα μονον σε περιπτση που κινδυνευσουμε να χασουμε εδαφοι .Η εκμεταλευση γινεται καθε μερα κ παντου ,δεν μπορουμε να κλεινουμε τα ματυα παντου διοτι σε λιγο θα αρχισουν κ αλλα οργανα να εχουν απαιτησεις ."

 

...αυτοί που θα σε σπρώξουν να πολεμήσεις (λέμε τώρα ε), θα σε πείσουν για το εθνικόν της αναγκαιότητας, ακόμα και επεκτατική να είναι η παρέμβαση, δυστυχώς... Και δυστυχέστερα θα το κάνεις. Έχεις μήπως την εντύπωση πχ η ναζιστική Γερμανία, έβγαζε φασιστικά φιρμάνια του τύπου "Πάμε για να κάψουμε Εβραίους" ή "Φύγαμε να μασήσουμε την Ευρώπη;" όσο στρατολογούσε πιτσιρικάδες (και μη) ; Όλα τυλίγονται γύρω από το πέπλο του καλού "της Πατρίδος" "του Έθνους" "της Φυλής" (...και παλιότερα της Ελένης). Και δυστυχώς, ο τρόπος που "ακούγεσαι", θυμίζει απόηχο τέτοιων φωνών. Νιώθω βέβαια ότι δεν είσαι από τον δικό τους σπόρο, αλλά έχεις απλά φάει τη φόλα τους. Διότι στο ξαναλέω : Όχι μόνο ορατός κίνδυνος δεν υπάρχει για να δικαιολογήσει τα συναισθήματά σου, αλλά ΛΙΓΟ να το σκεφτείς (μέλη EE, NATO, οικονομία σαφώς ισχυρότερη των γειτόνων, διείσδυση στις δικές τους οικονομίες - Αλβανίας, ΠΓΔΜ, Βουλγαρίας, εσωτερικά δικά τους προβλήματα, μικρότεροι πληθυσμοί, ανεπαρκείς στρατοί, ευρωπαϊκοστραφείς τους φιλοδοξίες), νομίζω θα καθησυχαστείς, και δε βγεις να καγκουριάσεις με πανώ σε καρατζαφερικές διαδηλώσεις με περικεφαλαίες και χλαμύδες.

Όποτε τυχαίνει να έχω ιντερνετικούς διαλόγους με Σκοπιανούς , κατά βάση είτε θα μου τρίξουν τα δόντια όταν μαθαίνουν πως είμαι Έλληνας, είτε θα με ρωτήσουν το εξής αφοπλιστικό : Γιατί μας μισείτε εσείς οι Έλληνες ; Εσύ τί θα τους πεις ; Διότι είστε ανύπαρκτοι; Ή διότι είναι ανύπαρκτη η κυβέρνησή μας και δεν σας κάνουμε ένα ντου να πείτε τον Ψωμιάδη Παναγιώτη;

Συμπέρασμα : το σχόλιο "γιατι εμεις να κανουμε πισω" είναι πέραν για πέραν στενοκέφαλο, και πόρισμα σκέψης που έχει να κάνει μόνον με τον φαλλό. Όσο το διατηρούμε όσο εμείς, άλλο τόσο και οι Σκοπιανοί, μόνο καλό δε θα μας κάνει. Και θα καταλήξουμε σε καμμιά φάση επεκτατικών κορώνων από αυτές που έλεγα πριν, και θεωρητικά δεν αρέσουν ούτε σε 'σενα, αλλά θα σε πείσουν ότι είναι καλό να σφάξεις και κανέναν Σκοπιανό, γιατί έχει κάνει τα κόκκαλα του Μεγαλέξανδρου να τρίζουν.

Μπορεί για 'σενα να κακαρίζω.

Μπορεί επίσης να νομίζεις ότι η μεγαλοσύνη μου καταντάει μαλακοσύνη.

Τσκ.

Καμμία σχέση.

Άλλο η ψυχραιμία, άλλο η κότα.

Κι αν τα λεγόμενα μου δεν σε έκαναν να αγαπήσεις τους Σκοπιανούς, αλλά έστω να το δεις λίγο πιο ώριμα το θέμα, τότε δεν πήγαν χαμένα.

 

Καμμία κακόβουλη πρόθεσή μου απέναντί σου. Μείνε πατριώτης, και υπερασπίσου και τα κεκτημένα. Χωρίς όμως υπερβολές.

Κι άμα κούρασα, το είπα και στην αρχή, απόψε ένιωθα σαν να είχα φάει αγριογούρουνο που είχε φάει κάτι...

 

 

* * *

 

washcloud for president!

 

Ohh wait...

 

false alarm, forget it... :P

 

liopyr,

3AALMHAZ61_I_WANT_YOU2.JPG

 

E, μεγάλη μπουκιά φάε που λένε, μεγάλη κουβέντα μην λες...

(και να πω πως δεν ήξερες και την περίπτωσή μου).

:P

γλέντα κουφαλίτσα, και λόγω "φρεσκάδας" το έχεις το δικαίωμα, αλλά στην επιστρέφω την μπουκιά, γιατί σε περίπτωση "γενικής", δεν ξέρω αν ξέρω ξεράδια... :devil: (κούφια η ώρα βέβαια)...Κι σχολιάζω μόνο διότι ο ίδιος άρχισες :P Κι όπως είχα πει πριν κάτι μηνάκια σ' άλλο θρεντ, δεν παίζεσαι : κανείς δεν γλυτώνει από τη γλώσσα σου, ούτε καν εσύ ο ίδιος...τσ τσ τσ...Κουτσομπόλη ! ! !:lol:

 

 

 

 

 

 

τζιμάρας, εκινήθεις !

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

* * *

 

 

 

"Πήραν τα πλήκτρα σου φωτιά-πυρκαγιά" ...

 

Μέχρι τώρα είχα υποψίες.

Πλέον είμαι σίγουρος πως έχεις γραμματέα και υπαγορεύεις...

 

Δεν εξηγείται αλλιώς τέτοιος ζήλος.. :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ το έμαθες το '91 (και μην το αρνηθείς...) ότι "Τα Σκόπια" ονομάζονται...Μακεδονία. Εμ έλα όμως που δεν φρόντισαν να σου μάθουν σωστά ιστορία κάποιοι, όπως δεν φρόντισαν και σε 'μενα; Όπως είπα πριν, οι άνθρωποι αποκαλούνται αιώνες έτσι.

 

Μέχρι τα τέλη του 19ου αιώνα οι γείτονες μας είχαν βουλγάρικη εθνική συνείδηση.Οπότε το αιώνες θα ήταν προτιμότερο να το κάνεις αιώνας.

Μνημονεύουν τον Βασιλιά Σαμουήλ,χρησιμοποιούν βουλγάρικα σύμβολα και το αλφαβητό τους είναι το βουλγάρικο.Λίγο αργότερα ξεκίνησε η μακεδονοποιησή τους. Μη ξεχνάς επίσης οτι εκείνη την εποχή Μακεδόνας ήταν ο κάθε Χριστιανός κάτοικος της γεωγραφικής Μακεδονίας κι αυτού του είδους την ανεξαρτητοποίηση επιθυμούσαν οι "Μακεδόνες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@washcloud:Υποκλίνομαι,για μιά ακόμη φορά.Συμβουλή(αν μου επιτρέπεις),μάζεψε όλα σου τα γραπτά κάπου...

 

Υ.Γ.Η "μεταλαμπάδευση" (όπως την αποκαλείς),βοηθήθηκε και από τους Άραβες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τα τέλη του 19ου αιώνα οι γείτονες μας είχαν βουλγάρικη εθνική συνείδηση.Οπότε το αιώνες θα ήταν προτιμότερο να το κάνεις αιώνας.

Μνημονεύουν τον Βασιλιά Σαμουήλ,χρησιμοποιούν βουλγάρικα σύμβολα και το αλφαβητό τους είναι το βουλγάρικο.Λίγο αργότερα ξεκίνησε η μακεδονοποιησή τους. Μη ξεχνάς επίσης οτι εκείνη την εποχή Μακεδόνας ήταν ο κάθε Χριστιανός κάτοικος της γεωγραφικής Μακεδονίας κι αυτού του είδους την ανεξαρτητοποίηση επιθυμούσαν οι "Μακεδόνες".

 

Finn , κατ' αρχάς δεν έχω να επιδείξω τίτλους ιστορικού μελετητή, ούτε καν να παραθέσω άμεσα links που να "βεβαιώνουν" ότι το προηγούμενό μου παραλήρημα (κουράστηκα και μόνο που είδα την έκτασή του τώρα) έχει σαφείς αναφορές σε όποιους (δικαιωμένα) θα θέλανε να τους ρίξουν μια ματιά για να πάρουν λίγο σοβαρά αυτά που έχω αναφέρει μ' ένα στυλ ως "de facto γεγονότα". Ομολογώ πως είναι τα προσωπικά μου ναι μεν, αλλά ξεκάθαρα δε για 'μενα συμπεράσματα, διαβάζοντας δεξιά κι αριστερά (δεν κομματικοποιώ τίποτα, εξυπνάκηδες :P :-D )κατά καιρούς, και κουβεντιάζοντας και με "Σκοπιανούς", δεχόμενος ή απορρίπτοντας, μέσω συγκρίσεων, πάντα κρατώντας επιφυλάξεις. Το ζήτημα δε είναι ΤΟΣΟ πολυεπίπεδο, που για να κάνει κανείς μια μελέτη που να καλύπτει τους πάντες και τα πάντα, θέλει τίποτε χρονάκια, μια γραμματέα

liopyr : Batting_Practice_with_Bertie_by_onesixone.gif

και έναν σέρβερ για την πάρτη του για ανάλυση.

Συμπέρασμα, το ξέρω πως γι' αυτό το λόγο, ένα απλό ποστ των προδιαγρφών που ανέφερα πριν, μπορεί να προκαλέσει συναισθήματα από "κατέβα να σε ψηφίσω αγόρι μου" μέχρι "ρε τράβα να πλύνεις κα'να σύννεφο".

Μένει ο "σκοπός" μου όμως. Κι αυτός δεν είναι άλλος παρά ΑΝ μπορώ, ούτε το προεδριλίκι να χτυπήσω, ούτε το να σφαχτώ με κανέναν online, αλλά να γίνει αφορμή όποιος έχει συναισθήματα του τύπου "ρε ποιοί Σκοπιανοί, αυτοί είναι κλέφτες! Γιούρια !" , να χαλαρώσει λιγάκι πρώτα και να ψάξει λίγο περισσότερο τα πράγματα. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα κάνει περισσότερο καλό, έστω και μηδαμινό, στη ζωή του/μας, από το να ακούει απλά ειδήσεις στα κανάλια. Νομίζω επίσης ότι έναν τέτοιο σκοπό, τον υπηρετεί όσο καλά μπορεί, έστω και απουσία των πηγών που είπα. Η καλύτερή μου θα είναι να βγει καμμιά στιγμή και να πει κανείς "ρε εκείνος ο washcloud είχε κάπου δίκιο, το έψαξα, κι ορίστε και τα links σε αποδεικτικό υλικό". Όχι γιατί θέλω οπαδούς, απλά επειδή έχω την αίσθηση ότι αυτά που "ξέρω" και η άποψη που έχω σχηματίσει (άλλωστε ΕΙΝΑΙ και θέμα άποψης, ο οποιοσδήποτε έχει το δικαίωμα να πει μέχρι και "so what, στα τέτοια μου τα γεγονότα, εγώ θέλω να ακούσω τους Σκοπιανούς να ονομαστούν Βαρδαρία") είναι προς μια "σωστή" κατεύθυνση.

 

Για όλα τα προηγούμενα (που μου βγήκαν όχι τόσο προς απάντηση σε κάτι που είπες Finn, αλλά περισσότερο με αφορμή εσένα να τα πω), να τονίσω ότι δε διαφωνώ ότι "φυλετικά" οι γείτονες (ως πληθυσμός στην περιοχή) συγγενεύουν περισσότερο με τους Βούλγαρους (οι Βούλγαροι τους θεωρούν...απλά Βούλγαρους). Όχι μόνο όμως. Και Βλάχοι υπάρχουν ανάμεσά τους, και Ρωμιοί, και Αλβανοί και και και. Είναι -ΙΣΩΣ- το πιο "πολύχρωμο" πληθυσμιακό ψηφιδωτό στα Βαλκάνια, όσον αφορά την φυλετική πληθυσμιακή συγκέντρωση. Ίσως μάλιστα και "εμείς" να είμαστε αναλογικά πολύ κοντά τους. Όσον δε αφορά τη γλώσσα τους, είναι μία μείξη Βουλγάρικων κυρίως και Σέρβικων. Το δε αλφάβητό τους κυριλλικό. Σύμφωνοι μέχρι εδώ.

Από εδώ όμως και πέρα είναι που γίνεται "πιο περίπλοκο" το θέμα. Κατ' αρχάς δεν μνημονεύουν ΜΟΝΟ τον Σαμουήλ που λες, αλλά διάφορους άλλους, όντας ένα "έθνος" πολυφυλετικό. Παράδειγμα του "Αλβανού" Σκεντέρ -Μπέη (με μάνα από την περιοχή). Και εννοώ το συναίσθημα του πληθυσμού, όχι το πως "αντικειμενικά" μπορώ να τους κατατάξω. Διότι μπαίνει στη μέση ΚΑΙ το θέμα του αυτοπροσδιορισμού. Κι όσον αφορά αυτό, δεν διάβασα/άκουσα ποτέ πουθενά πως είχαν "Βουλγάρικη συνείδηση", με την έννοια "είμαστε Βούλγαροι, κι ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ ένωση με τη μητέρα πατρίδα". Στα "σκοτεινά" χρόνια της Οθωμανικής κυριαρχίας στην περιοχή άλλωστε, πολλά αλλάξανε. Κρατικές οντότητες και διοικήσεις, φυλετικά συναισθήματα αυτοπροσδιορισμού (δεν ήμουν...παρών, αλλά έχω την αίσθηση για παράδειγμα πως ο αυτοπροσδιορισμός "Έλληνας" είχε αντικατασταθεί στη συνείδηση του κατοικούντος του "ελλαδικού χώρου" με το "Ρωμιός"). Κι αυτό που ξέρω είναι ότι οι κάτοικοι της ευρύτερης Μακεδονίας ένιωθαν και αυτοαποκαλούνταν Μακεδόνες, λόγω του γεωγραφικού προσδιορισμού της κατοικίας τους, ανεξάρτητα της φυλετικής τους προέλευσης, γι' αυτό και μίλησα για αιώνες. Αν βάλεις και το γεγονός ότι δεν υπήρξαν συγκεκριμένο αυτόνομο κράτος οι κάτοικοι της Μακεδονίας παρά μόνο πρόσφατα, μπορείς να εξηγήσεις και την "άποψη" ότι "μα αυτοί δεν υπήρξαν ποτέ τίποτα". Αυτό όμως δεν αναιρεί το ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ των κατοικούντων την περιοχή. Κι απ' όσο ξέρω, οι εκεί κατοικούντες, ήταν πάντα απλά το μπαλάκι Βυζαντινών,Οθωμανών, Βουλγάρων, και Σέρβων (και χωθήκαμε ΚΑΙ "εμείς" στους Βαλκανικούς πολέμους), και δεν τους άρεσε ποτέ καθόλου αυτό. Όπως και οι Κύπριοι νιώθουν ΠΡΩΤΑ Κύπριοι και μετά " Έλληνες", έτσι και οι "Μακεδόνες" νιώθανε ΠΡΩΤΑ Μακεδόνες (κάτοικοι της περιοχής μπλαμπλαμπλα). Επίσης, πουθενά δεν έχω συναντήσει ότι το "Μακεδόνες" ήταν "έμμεσος χριστιανικός προσδιορισμός". Τέλος, μου φαίνεται πολύ απλό το αν οι κάτοικοι της περιοχής είχαν ΕΣΤΩ πλειοψηφικά "Βουλγάρικη συνείδηση", να είχαν κάνει τα πάντα (έστω και αποτυχημένα) για να αποπειραθούν συνένωση στο Βουλγάρικο κράτος. Αντιθέτως, και σήμερα, και παλαιότερα, φαίνεται ότι το συναίσθημά τους να είναι πως "η Μακεδονία τους" είναι κατακερματισμένη σε αυτό που λέμε σήμερα ΠΓΔΜ, στο κομμάτι του Πιρίν στη Βουλγαρία, ένα κομμάτι στη Σερβία, ένα στην Αλβανία, και, φυσικά, στη "Μακεδονία Του Αιγαίου". Και αυτό (το συναίσθημά τους)δεν νομίζω να φτιάχτηκε ούτε πριν τους Βαλκανικούς, ούτε επί Τίτο, ούτε μετά την διάλυση της Γιουγκοσλαβίας.

Εξ' ου και μίλησα για "αιώνες", όπως είπα.

(αν "κάτι φτιάχτηκε", ήταν η καλλιέργηση της άμεσης σχέσης τους με τους αρχαίους Μακεδόνες, πράγμα που όντως άρχισε, απ' όσο έχω διαβάσει, κάπου λίγο πριν-λίγο μετά την αρχή του 20ου γαμωαιώνα, για να ενδυναμώσουν την "εθνική τους υπόσταση", αποκτώντας ΙΣΤΟΡΙΚΟΤΑΤΟ υπόβαθρο, και να μπορέσουν να γίνουν κράτος ΧΩΡΙΣ νταβατζιλίκια Σέρβων και Βουλγάρων ).

Τεσπα ο liopyr μου φαίνεται έχει δίκιο, σαν να το ξανα-απαυτώνω το θέμα.

Αυτό που έχει "σημασία" είναι ότι δεν είναι απλή κουβέντα να τους αποκαλεί κανείς "Macdonaldia". Δηλαδή ΕΙΝΑΙ απλή, κι απλοϊκή. Για 'μενα, εφ' όσον δεν εκδηλώνουν "αλυτρωτικές" τάσεις, ΚΥΡΙΩΣ μέσω του συντάγματός των, ας ονομαστούν όπως θέλουν. Άλλωστε ποτέ πριν δεν ήταν κράτος για να πεις ότι τους το κατακερματίσαμε "εμείς". Ξεσκαρτάρισμα πληθυσμών έγινε, καλώς ή κακώς. Και το "Μοναστήρι" περισσότερο "ελληνικό" ήτανε κάποτε, αλλά σαν τί να κάνουμε, να πάμε να το καταλάβουμε; Προσωπικά θα με ΚΑΛΥΠΤΕ "συναισθηματικά" να ονομαστούν Σλαβομακεδόνες. Αλλά την ΣΗΜΕΡΟΝ ημέρα, που δεν ζούμε σε συνθήκες 1900, δεν το βλέπω εφικτό. Θα χρειαστεί να γίνουν σφαγές για κάτι τέτοιο, Γι' αυτό ας αναγνωριστούν ΕΠΙΣΗΜΑ απ' ΟΛΟ τον κόσμο, μέσα σε ΚΑΘΕ οργανισμό Δημοκρατία της Μακεδονίας, για να μην έχουν σφαγές ούτε με εμάς, ούτε με τους Αλβανούς, να αναπτύξουμε σχέσεις ΚΑΛΗΣ γειτονίας με αυτούς, και να πάμε ΟΛΟΙ μπροστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πωωω...Τί ειναι ολα αυτα που αραδιαζεις ρε φιλε washcloud?...το σκεφτομαι σοβαρα να απαντησω σε σημεια των φουσκωτων και μακρυων γραπτων σου αλλα φοβαμαι μη παρεις αφορμη να αναπτυξεις κι αλλα κατεβατα...

Ειπαμε!Το λενε ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ το subforum ,αλλα ΟΧΙ κι ετσι!!!

...αν πας εξω στην Ιταλια, macedonia εκει αποκαλλουν μια φρουτοσαλατα με πολλα φρουτα αναμεικτα,και οχι τυχαια μια και ειναι γεγονος οτι εχει πολλα φρουτα-λαους η Μακεδονια..και αυτος θα'πρεπε να ειναι ο τιτλος αυτου του thread,οχι για τη "πονεμενη γη" στην οποια αναφερεται αλλα για τη φρουτοσαλατα αποψεων που εκθετει...

..Δεν αμφιβαλλω καθολου οτι εχεις κανει πολλες(παρα πολλες)συζητησεις για το θεμα με Σκοπιανους...(μη παρεξηγησεις που τους αποκαλεσα ετσι)..για να πω 2 λογια οσο πιο συντομα, καλα οσα λες οτι γενικα αλλοι κινουν οπως θελουν τα νηματα και πεφτει δουλεμα στους λαους, αλλα αν εχουμε εμεις φαει μιση μεριδα φολλα αυτοι εχουν φαει καμια 200αρια..οντως καλως το παραδεχεσαι οτι οσα γραφεις"είναι τα προσωπικά μου(σου) ναι μεν, αλλά ξεκάθαρα δε για 'μενα(σενα) συμπεράσματα"..Βασικα να σου πω οτι απο αυτα που ξερω εγω που εχουν προκυψει απο ιστορικες πηγες(αξιοπιστες ή οχι δεν ειμαστε σε θεση να κρινουμε 100% μια και οντως-οπως το'πες κι εσυ καπου στα αναλυτικα κειμενα σου-στα παλια τα χρονια δεν ειμασταν παροντες ουτε εμεις ουτε οι Σλαβομακεντονσκι) ..Μακεδονας,λοιπον, σαν λαος δεν αναφεροταν κανενας στη μακεδονια τους περασμενους αιωνες..Ουτε οι Τουρκοι που ηταν τοτε οι αρχοντες ουδεποτε αποκαλεσαν καποιον Μακεδονα...τους ξεχωριζαν σε Γιουνα(Ελληνες ή Ρωμιοι{μη κολλαμε και τοσο σε αυτο}),Βουαλα(βλαχοι),Μπουλγκαρ,τους Αρβανίτες, Αλβανους ,τους Σερβους(σλαβους γενικα) κτλ..

Το θεμα ειναι οτι αυτοι τωρα θελουν να νιωσουν οτι εχουν μια βαθεια μεσα τους ριζα που φτανει μεχρι τους αρχαιους Μακεδονες{οι αρχαιοι Ελληνες της αρχαιας Μακεδονιας) κι αυτο ειναι κατι που ,πολυ απλα,

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!.Το κανουν για να διαφοροποιηθουν απο τους Σερβους και Βουλγαρους με τους οποιους ηταν παντα μπλεγμενοι μια και στην ουσια ειναι κι αυτοι Σλαβοι σαν αυτους.Θελουν να νιωσουν οτι αυτοι σε σχεση με τους αλλους ειναι πιο "βαθεια" ριζωμενοι σε αυτο το χωρο.Για να καταλαβεις δηλαδη ειναι τοσο κακομοιρηδες με ολα αυτα που διατεινονται πως ειναι, γιατι στην ουσια αρνουνται την ιδια τη δικια τους ιστορια.Στη τελικη ,για κατσε ρε μαγκα ,δηλαδη αν αυτοι θελουν να λεγονται "Μακεντονσκι"(οπως λες κι εσυ), οι Ρωμιοι της Μακεδονιας που εχουν ,οντως αμεσα ριζες απο τους αρχαιους τί να πουνε?(μακεδονας θα ξερεις ηταν λεξη ελληνικη που συναντιεται και στον Ομηρο{σημαινει ψηλος ή αυτος που ερχεται απο τα ψηλα-βορεια})...Επισης στην αναφορα σου για "Μακεδονία Του Αιγαίου".,τι να σχολιασω..μπας κι εισαι σκοπιανος και το παιζεις Ελληνας?

Να αναφερω επισης τον πρωην πρωθυπουργο τους που πηρε βουλγαρικη υπηκοοτητα και γιάυτο τον εχουν απορριψει..(δε θυμαμαι το ονομα..εσυ θα το θυμασαι)...Δε θελω να γραψω κι αλλα γιατι με κουραζει και να διαβαζω και να γραφω για τετοια θεματα σε τετοια forum...και δεν αναφερομαι τοσο σε εσενα προσωπικα αλλα οσοι τα διαβαζουν(αν τη παλευουν)να δουνε κι αλλες αποψεις...Προσωπικα πιστευω στη δημιουργια φιλικων σχεσεων με τους γειτονες οποιοι κι αν ειναι,αλλα δε φτανει να το θελουμε μονο εμεις αυτο.Βλεπουμε τη προκλητικοτητα τους και του καραγκιοζη πρωθυπουργου τους πρωτου απόλους..

"μακντοναλντια" παντως εχει φαση σαν ονομα,σαφης αναφορα στους σπονσορες τους:P..Αυτοι μας αποκαλουν μαρμΕΛΛΑΔΑ,(τα κεφαλαια για να δειξω το ειρωνικο του κοροϊδευτικου ονοματος...μη τσιγκλιστει κανας αναρχολεβεντης)

Γιάυτο κλεινοντας και μια και εκανα αναφορα στα φρουτα της μακεδονιας παραθετω αυτο το link με τον αημνηστο Elvis "tutti frutti"-αληθεια τι πιστευετε?τον αποκαλουνε δικαιωματικα "βασιλια του rock"? το συγκεκριμενο δεν ηταν και δικο του ασχετα απο το οτι ειναι ισως η πιο γνωστη βερσιόν http://www.youtube.com/watch?v=6TmD53MIwWk...

wababoolooma boolab baboom ki agios o 8eos

Επεξ/σία από overnontas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αναπτύξουμε σχέσεις ΚΑΛΗΣ γειτονίας με αυτούς, και να πάμε ΟΛΟΙ μπροστά...

 

Με καπιταλισμό? Και αν έχουμε σχέσεις κακής ή καλής γειτονίας πως θα ωφεληθούν οι εργαζόμενοι (πάντα σε καπιταλισμό). Α και το σύνταγμα τους λέει πως μπορούν να προσαρμόζουν τα σύνορα τους όποτε θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωω...Τί ειναι ολα αυτα που αραδιαζεις ρε φιλε washcloud?...το σκεφτομαι σοβαρα να απαντησω σε σημεια των φουσκωτων και μακρυων γραπτων σου αλλα φοβαμαι μη παρεις αφορμη να αναπτυξεις κι αλλα κατεβατα... ...έλα, για 'σενα θα κάνω εξαίρεση :-)

Ειπαμε!Το λενε ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ το subforum ,αλλα ΟΧΙ κι ετσι!!!

 

...αν πας εξω στην Ιταλια, macedonia εκει αποκαλλουν μια φρουτοσαλατα με πολλα φρουτα αναμεικτα,και οχι τυχαια μια και ειναι γεγονος οτι εχει πολλα φρουτα-λαους η Μακεδονια..και αυτος θα'πρεπε να ειναι ο τιτλος αυτου του thread,οχι για τη "πονεμενη γη" στην οποια αναφερεται αλλα για τη φρουτοσαλατα αποψεων που εκθετει...

...μπράβο, καιρός ήταν να το γυρίσει κάποιος στο γαστριμαργικό, μη χαθούμε κι όλας

 

..Δεν αμφιβαλλω καθολου οτι εχεις κανει πολλες(παρα πολλες)συζητησεις για το θεμα με Σκοπιανους...

...εγώ όμως αμφιβάλλω για τίς αμφιβολίες σου για τις προθέσεις μου...

(μη παρεξηγησεις που τους αποκαλεσα ετσι) ...και γιατί να σε παρεξηγήσω; Και 'γω συνήθως έτσι τους αποκαλώ, έξις δευτέρα φύσις

 

..για να πω 2 λογια οσο πιο συντομα, καλα οσα λες οτι γενικα αλλοι κινουν οπως θελουν τα νηματα και πεφτει δουλεμα στους λαους, αλλα αν εχουμε εμεις φαει μιση μεριδα φολλα αυτοι εχουν φαει καμια 200αρια..οντως καλως το παραδεχεσαι οτι οσα γραφεις"είναι τα προσωπικά μου(σου) ναι μεν, αλλά ξεκάθαρα δε για 'μενα(σενα) συμπεράσματα"..Βασικα να σου πω οτι απο αυτα που ξερω εγω που εχουν προκυψει απο ιστορικες πηγες(αξιοπιστες ή οχι δεν ειμαστε σε θεση να κρινουμε 100% μια και οντως-οπως το'πες κι εσυ καπου στα αναλυτικα κειμενα σου-στα παλια τα χρονια δεν ειμασταν παροντες ουτε εμεις ουτε οι Σλαβομακεντονσκι) ..Μακεδονας,λοιπον, σαν λαος δεν αναφεροταν κανενας στη μακεδονια τους περασμενους αιωνες..Ουτε οι Τουρκοι που ηταν τοτε οι αρχοντες ουδεποτε αποκαλεσαν καποιον Μακεδονα...τους ξεχωριζαν σε Γιουνα(Ελληνες ή Ρωμιοι{μη κολλαμε και τοσο σε αυτο}),Βουαλα(βλαχοι),Μπουλγκαρ,τους Αρβανίτες, Αλβανους ,τους Σερβους(σλαβους γενικα) κτλ..

...μέχρι εδώ καλά, αλλά πάρε κι ΑΛΛΕΣ γνωμές εκτός από ελληνικές...

 

Το θεμα ειναι οτι αυτοι τωρα θελουν να νιωσουν οτι εχουν μια βαθεια μεσα τους ριζα που φτανει μεχρι τους αρχαιους Μακεδονες{οι αρχαιοι Ελληνες της αρχαιας Μακεδονιας) κι αυτο ειναι κατι που ,πολυ απλα,

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!. ...ε, εδώ σταματάει η αντικειμενικότητά σου...

Το κανουν για να διαφοροποιηθουν απο τους Σερβους και Βουλγαρους με τους οποιους ηταν παντα μπλεγμενοι μια και στην ουσια ειναι κι αυτοι Σλαβοι σαν αυτους.Θελουν να νιωσουν οτι αυτοι σε σχεση με τους αλλους ειναι πιο "βαθεια" ριζωμενοι σε αυτο το χωρο....βαθειά ριζωμένοι, ΕΙΝΑΙ, από τον 6ο περίπου αιώνα...

Για να καταλαβεις δηλαδη ειναι τοσο κακομοιρηδες με ολα αυτα που διατεινονται πως ειναι, γιατι στην ουσια αρνουνται την ιδια τη δικια τους ιστορια. ...ποιοί; Οι γιουτιουμπάδες; Τέτοιους έχουμε ΚΑΙ εμείς, που αντί ν' αναγνωρίσουν ΜΕΣΑ τους ότι ευθεία γραμμή από την αρχαία " Ελλάδα" ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΠΑΠΑΛΑ, ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ, η σημερινή Ελλάδα είναι ένα μείγμα πολυφυλετικό μετά απο ΕΛΕΟΣ 2000 χρόνια και διάφορες αυτοκρατορίες, κάθονται και μιλάνε για Μεγαλέξανδρους και φτιάχνονται

 

Στη τελικη ,για κατσε ρε μαγκα ...ανασκεύασε, ΜΑΓΚΑ, γιατί αντί να κάτσω, θα ΣΗΚΩΘΩ...:-)

,δηλαδη αν αυτοι θελουν να λεγονται "Μακεντονσκι"(οπως λες κι εσυ), οι Ρωμιοι της Μακεδονιας που εχουν ,οντως αμεσα ριζες απο τους αρχαιους τί να πουνε? ...Οι Ρωμιοί να πούνε "Μακεδόνας". Νομίζεις ότι μπορεί κανείς να τους το ΣΤΕΡΗΣΕΙ;

(μακεδονας θα ξερεις ηταν λεξη ελληνικη που συναντιεται και στον Ομηρο{σημαινει ψηλος ή αυτος που ερχεται απο τα ψηλα-βορεια}) δεν έχω διάθεση ν' αρχίσω να παραθέτω διάφορες πηγές, να λένε ΤΟΣΑ που θα χάσεις την μπάλα, για την "προέλευση της λέξης". Γι' αυτό μείνε ΑΠΛΑ στη βολική Ομηρική αναφορά. Αν σταματήσεις να βαριέσαι, ή να βολεύεσαι, ψαξ' το μόνος περισσότερο ...Επισης στην αναφορα σου για "Μακεδονία Του Αιγαίου".,τι να σχολιασω..

...τί να σχολιάσεις, τί να σχολιάσεις :-) ;

μπας κι εισαι σκοπιανος και το παιζεις Ελληνας? ...ααα....ΑΥΤΟ. Όχι ρε, δεν είμαι Σκοπιανός, Έλληνας είμαι, Έλληνας στην συνείδηση και στην καταγωγή, και δεν υπηρετώ κανένα Σκοπιανό συμφέρον, με πιστεύεις, η θες καμμιά 50αριά χρονάκια για να ξεκολλήσεις ;

Να αναφερω επισης τον πρωην πρωθυπουργο τους που πηρε βουλγαρικη υπηκοοτητα και γιάυτο τον εχουν απορριψει..(δε θυμαμαι το ονομα..εσυ θα το θυμασαι)

...βεβαίως το θυμάμαι, Γκεοργκέφσκι, λες να κάνω σαν εσένα, να πετάω ό,τι να 'ναι, χωρίς καν να είμαι σίγουρος ; (γαμώ τα επιχειρήματα btw, κι αναρωτιέμαι αν ο οποιοσδήποτε Έλληνας πολιτικός την έκανε για Σκόπια, Αλβανία ή Τουρκία πόσο "λίγο" ή "πολύ" ή θα τον είχες αποκηρύξει εσύ...)...Δε θελω να γραψω κι αλλα γιατι με κουραζει και να διαβαζω και να γραφω για τετοια θεματα σε τετοια forum... ...οπότε, μην κάνεις τον κόπο να δώσεις μια χρωματιστή απάντηση (πάντως είμαι βέβαιος πως αυτά θα τα διαβάσεις...)

και δεν αναφερομαι τοσο σε εσενα προσωπικα αλλα οσοι τα διαβαζουν(αν τη παλευουν)να δουνε κι αλλες αποψεις... ...'ντάξει ρε παιδί, άσε τους άλλους να την παλεύουν ή μη...Εσύ την πάρτη σου κοίτα

Προσωπικα πιστευω στη δημιουργια φιλικων σχεσεων με τους γειτονες οποιοι κι αν ειναι,αλλα δε φτανει να το θελουμε μονο εμεις αυτο.Βλεπουμε τη προκλητικοτητα τους και του καραγκιοζη πρωθυπουργου τους πρωτου απόλους.. ...ενώ σε μας το καραγκιοζιλίκι και η προκλητικότητα περιορίζεται στα λαϊκότερα στρώματα/μέσα...Μπορεί

 

"μακντοναλντια" παντως εχει φαση σαν ονομα,σαφης αναφορα στους σπονσορες τους:P..Αυτοι μας αποκαλουν μαρμΕΛΛΑΔΑ,(τα κεφαλαια για να δειξω το ειρωνικο του κοροϊδευτικου ονοματος...μη τσιγκλιστει κανας αναρχολεβεντης) ...με 'σενα; ΕΙΚΟΝΙΣΜΑ θα σου κάνουν! Τί λες τώρα!

 

Γιάυτο κλεινοντας και μια και εκανα αναφορα στα φρουτα της μακεδονιας παραθετω αυτο το link με τον αημνηστο Elvis "tutti frutti"-αληθεια τι πιστευετε?τον αποκαλουνε δικαιωματικα "βασιλια του rock"? ...και ΄ΓΩ καπνίζω που και που ρε συ...αλλά...:rolleyes:

το συγκεκριμενο δεν ηταν και δικο του ασχετα απο το οτι ειναι ισως η πιο γνωστη βερσιόν http://www.youtube.com/watch?v=6TmD53MIwWk... ,,,καλοδεχούμενο λοιπόν το λινκ, ΕΚΤΟΣ κι αν άφησες υποννοούμενο ότι το ορίτζιναλ είναι από Βαμβακάρη...:P

wababoolooma boolab baboom ki agios o 8eos

...αχχχχχ ναι, Αυτός ο έρμος !
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τσ τσ τσ..τι να πω...παντως διχως αμφιβολια εχεις μεγαλη ικανοτητα στο να σχολιαζεις...δε ξερω αν υπαρχει λογος να δωσω συνεχεια... μονο:1o δε καπνιζω 2ο το original ειναι του Little Richard...

ασχετο το "ερμος" σε ποιο κολλαει?..αλλα ασε δε βαριεσαι τωρα...πιες καλυτερα κανα χαμομηλι να ηρεμισεις που καποιος ειχε αντιλογο για τις ακραδαντες αποψεις σου και ας παμε για υπνο...αστο για αυριο..

Επεξ/σία από overnontas
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσ τσ τσ..τι να πω...παντως διχως αμφιβολια εχεις μεγαλη ικανοτητα στο να σχολιαζεις...δε ξερω αν υπαρχει λογος να δωσω συνεχεια... μονο:1o δε καπνιζω 2ο το original ειναι του Little Richard...

ασχετο το "ερμος" σε ποιο κολλαει?..αλλα ασε δε βαριεσαι τωρα...πιες καλυτερα κανα χαμομηλι να ηρεμισεις που καποιος ειχε αντιλογο για τις ακραδαντες αποψεις σου και ας παμε για υπνο...αστο για αυριο..

 

overnontas, ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δεν έχω πρόβλημα να έχει κανείς "άλλη άποψη από εμένα", και οι απόψεις μου δεν είναι σίδερα. Το χαμομήλι αν το χρειαστώ θα είναι για το "μπας κι εισαι σκοπιανος και το παιζεις Ελληνας? ". Όχι γιατί με έθιξε, αλλά γιατί ασχολιόμουν να διαβάσω ένα ποστ που αν όχι καταλήγει, περνάει μέσα και από αυτό, και να πω την αλήθεια δεν το περίμενα. Τεσπα καλή καρδιά.

 

afentiko7, μόνο αυτό : Αν διαβάσεις και προηγούμενο ποστ μου, θα δεις ότι αναφέρω πως το δικό μας ζόρι οφείλει να είναι να χαλαρώσουν όσον αφορά τις αλυτρωτικές συνταγματικές αναφορές τους, και όχι το όνομά τους.

Το "να πάμε μπροστά" σημαίνει αν αφήσουμε και εμείς, όσο ΚΑΙ αυτοί, έχθρες και μίση, έστω κι αν το μόνο πιθανό να γίνει ποτέ με αυτούς είναι να βγάζουμε ΑΠΛΑ εσαεί τα μάτια μας αναμεταξύ μας στο youtube.

Τα υπόλοιπα καπιταλιστικά που είπες, ποτέ δεν τα καταλάβαινα, και δεν νομίζω ν' αρχίσω τώρα...Σόρι αν είμαι βλαξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπας κι εισαι σκοπιανος και το παιζεις Ελληνας?...ααα....ΑΥΤΟ. Όχι ρε, δεν είμαι Σκοπιανός, Έλληνας είμαι, Έλληνας στην συνείδηση και στην καταγωγή, και δεν υπηρετώ κανένα Σκοπιανό συμφέρον, με πιστεύεις, η θες καμμιά 50αριά χρονάκια για να ξεκολλήσεις ;

Το δικαστήριον είναι αρμοδιότερον δια να αποφανθεί.

 

Η χώρα διέρχετο μίαν κρίσιν, φιλαράκιον, και η κατάστασης αυτή προστιθεμένη εις μίαν αναρχικήν αντίληψην η οποία έχει επιβληθεί σχεδόν εις όλα τα άτομα της κοινωνίας έχει δημιουργήσει τον έσχατον κίνδυνον δια την χώραν...

 

 

 

Το δυστύχημα είναι ότι έκανε αυτήν την ερώτηση μεταξύ σοβαρού και αστείου στην καλύτερη :fear:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Η χώρα διέρχετο μίαν κρίσιν, φιλαράκιον, και η κατάστασης αυτή προστιθεμένη εις μίαν αναρχικήν αντίληψην η οποία έχει επιβληθεί σχεδόν εις όλα τα άτομα της κοινωνίας έχει δημιουργήσει τον έσχατον κίνδυνον δια την χώραν...

 

Μπρρρρ,ένα σύγκρυο μ' έπιασε,σαν να πέρασε ένα φάντασμα από μέσα μου...:shock:

 

Κάτσε να σε ανθιστεί ο Λουλούς να δεις...:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικαστήριον είναι αρμοδιότερον δια να αποφανθεί.

 

Η χώρα διέρχετο μίαν κρίσιν, φιλαράκιον, και η κατάστασης αυτή προστιθεμένη εις μίαν αναρχικήν αντίληψην η οποία έχει επιβληθεί σχεδόν εις όλα τα άτομα της κοινωνίας έχει δημιουργήσει τον έσχατον κίνδυνον δια την χώραν...

 

 

 

Το δυστύχημα είναι ότι έκανε αυτήν την ερώτηση μεταξύ σοβαρού και αστείου στην καλύτερη :fear:

 

...τώρα αισθάνομαι σαν Washcloudογιάννης - "Ο Άνθρωπος Με Το Πληκτρολόγιο"....

 

Τεσπα λέω ν' αφήσουμε τον Elvis, και να το γυρίσουμε σε πιο παραδοσιακά, πχ Γιάννης Βογιατζής, και "Συνιστώ Ψυχραιμία" ...

 

( o_magazatoras , από που είναι το αποσπασματάκι; Κανένας Σαμαράκης ίσως ; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...