Προς το περιεχόμενο

Περί Μακεδονίας, Σκοπίων κλπ


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετσι δεν εγραψα? Αυτο εννοω. Και μαλιστα, ετσι οπως ακριβως, καταλαβες, οτι το εννοω...

Για το συγκεκριμενο θεμα, ναι ειναι του "γκόου και του φέτσου"

γιατι αυτοι θελουν περισσοτερο απο μας, να τους το πουμε.

...έχω φίλο Αλβανό και μου τα λέει αλλιώς τα πράγματα...γι' αυτό το λέω :-)

 

**********

 

...κάτσε ρε συ snoob - και μη φανταστείς ότι απαντάω προς "υπεράσπιση" της garnele

 

...άλλωστε μεγάλη κοπέλλα είναι, μπορεί και μόνη της

...προσοχή ! ΑΛΛΟ "μεγάλη κοπέλλα" - κι ΑΛΛΟ "μεγαλοκοπέλλα" ! Μην βρω και κανέναν μπελά στα καλά καθούμενα ! :-D

 

 

αλλά μιας και 'γω την ίδια γνώμη "περί σκασίλας" έχω - το δείχνω πιο πάνω - έτσι απλά νομίζεις είναι "μη στάξει η ουρά των ευρωπαίων" ; Όπως ΔΕΝ παίρνω στα σοβαρά κάποιους Σκοπιανούς που αλαλάζουν διάφορα, δεν νομίζεις ότι πρέπει και μεις να προσέχουμε λίγο το προφίλ μας, ΜΠΑΣ και μας πάρουν πιο σοβαρά οι "υπόλοιποι" ; Ή θα τους πείσουμε με περικεφαλαίες ότι οι Κοι γείτονες πρέπει να μαζευτούνε και λίγο ;

Οι "ξένοι" ΠΑΝΤΩΣ, για μαλάκες μας έχουν. Και δε νομίζω ότι είναι τόσο "νίκη των Σκοπιανών" αυτό, όσο ήττα δική μας (...όσο τουλάχιστον έχει να κάνει με το τί κάνουν οι γείτονες, και με το τί κάνουμε εμείς...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 624
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...έχω φίλο Αλβανό και μου τα λέει αλλιώς τα πράγματα...γι' αυτό το λέω :-)

Κι εγω εχω ακουσει απο πολλους να λενε "δος μοι πα στω..." (ΟΚ... οχι ακριβως ετσι...:rolleyes: )

και δεν ηταν καν φιλοι μου.

 

Ειναι ομως ασχετα ολ'αυτα...

Σε κατ'επιφαση δημοκρατιες, σημασια εχει, τι σχεδιαζουν οι ηγεσιες

και οχι τι λες εσυ, εγω, κι αυτοι... :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ικανοποίηση για την απόφαση της ΕΕ για την ΠΓΔΜ

20 - 06 - 2008 19:16

Email στον συντάκτη

Στείλτε το

Εκτυπώστε το

 

Την ικανοποίηση της Αθήνας προκαλεί η απόφαση της Συνόδου Κορυφής αναφορικά με τις ενταξιακές διαπραγματεύσεις της ΠΓΔΜ με την ΕΕ. Στο κείμενο συμπερασμάτων υπογραμμίζεται ότι η διατήρηση σχέσεων καλής γειτονίας, συμπεριλαμβανομένης της εξεύρεσης μιας αμοιβαία αποδεκτής λύσης στο θέμα της ονομασίας, παραμένει ουσιώδης για οποιαδήποτε πρόοδο της χώρας προς την ΕΕ.

 

http://www.cosmo.gr/Politics/Europe/202891.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μας έλειπε τώρα.. τα Σκόπια στην ΕΕ!

Με τις πινακίδες απαγόρευσης της οπλοφορίας μέσα στα εκλογικά κέντρα

χρειάζονται τριάντα χρόνια ακόμα και βάλε για να κάνουν αίτηση ένταξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εγώ πάλι διάβασα 6 φορές το ποστ του σνουμπ και δεν μπόρεσα να καταλάβω τι λέει.

 

Λέω το εξής: η "σκασίλα" των Ευρωπαίων είναι εξίσου αποδείξιμη και άρα ουσιώδες επιχείρημα σε μια κουβέντα όσο και ο "κίνδυνος" να "γίνουμε ρεζίλι" μέχρι τον Πλούτωνα.

 

Οπότε, όταν αντί άλλου σχολίου διαβάζω "σκασίλα των Ευρωπαίων", του δίνω την ίδια βαρύτητα με διάφορες "αγωνίες" του στυλ "θα γίνουμε ρεντίκολο στον κόσμο όλο".

 

Οι Ευρωπαίοι ή οι διάφορες "προηγμένες" χώρες, έχουν "σκασίλα" ή είναι έτοιμοι να μας χλευάσουν ανάλογα με το αν θέλουμε να τονίσουμε ή να υποβιβάσουμε ένα επιχείρημα. Πασπαρτού είναι οι αντιδράσεις των "άλλων", ανάλογα με το πού χρειάζεται να μπαλώσουμε τη θέση μας.

 

Αυτό εννοούσα, κι ελπίζω να έγινα σαφής αυτή τη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως δεδομένης της φύσης των επιχειρημάτων, δεν γίνεται να απορρίπτεις/ασπάζεσαι και τα 2. Δεν γίνεται από τη μια να θεωρείς ασόβαρο το "οι Ευρωπαίοι αδιαφορούν" και να έχεις ακριβώς την ίδια εικόνα για το "οι Ευρωπαίοι νοιάζονται".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω εχω ακουσει απο πολλους να λενε "δος μοι πα στω..." (ΟΚ... οχι ακριβως ετσι...:rolleyes: )

και δεν ηταν καν φιλοι μου.

 

Ειναι ομως ασχετα ολ'αυτα...

Σε κατ'επιφαση δημοκρατιες, σημασια εχει, τι σχεδιαζουν οι ηγεσιες

και οχι τι λες εσυ, εγω, κι αυτοι... :fear:

..εγώ απλώς νομίζω ότι ο φίλος μου ξέρει περισσότερα για τους συμπατριώτες του, απ' ό,τι ξέρουμε εγώ και ΄συ για τους εξ' αριστερών γείτονες...

Επίσης, δεν κατάλαβα τίποτε απ' το περιεχόμενο των εισαγωγικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Νομίζω πως δεδομένης της φύσης των επιχειρημάτων, δεν γίνεται να απορρίπτεις/ασπάζεσαι και τα 2. Δεν γίνεται από τη μια να θεωρείς ασόβαρο το "οι Ευρωπαίοι αδιαφορούν" και να έχεις ακριβώς την ίδια εικόνα για το "οι Ευρωπαίοι νοιάζονται".

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη διευκρίνιση του τι "γίνεται" ή "δε γίνεται" να πιστεύω. Πλην, όμως, εγώ δε μιλάω για το "νοιάζονται" αλλά για το "θα γίνουμε διεθνώς-πανευρωπαϊκώς" ρεζίλι.

 

Οπότε, συνεχίζω να πιστεύω ότι ο μπαμπούλας του "διεθνούς ρεζιλικιού" είναι μια τόσο κενή περιεχομένου απειλή, όσο και η απαξίωση του "δε δίνουν δεκάρα για μας οι ξένοι".

 

Αυτό που λέω, και προφανώς τα Ελληνικά μου δεν επαρκούν για να το διατυπώσουν με ικανή σαφήνεια, είναι ότι αυτού του είδους οι αποστροφές χρησιμοποιούνται όταν δεν έχουμε τι άλλο να πούμε. Η Ελλάδα μετατρέπεται από πηγή άφθονου γέλιου για τους "προχωρημένους" Ευρωπαίους σε ασήμαντη κουκίδα του χάρτη όπου ό,τι συμβαίνει περνά παντελώς απαρατήρητο, αναλόγως του αν αυτό που συζητάμε βολεύει ή όχι την ιδεολογία μας.

 

Και το "γραμμένους μας έχουν" και το "θα γίνουμε διεθνώς ρεζίλι" είναι απόλυτες απόψεις και, επομένως, όπως "επιχειρήματα" που καταφεύγουν στη χρήση λέξεων του στύλ "κανείς", "ποτέ", "δε γίνεται", δεν αφήνουν περιθώρια για εξαιρέσεις.

 

Σαφώς η Ευρώπη έχει απείρως σοβαρότερα θέματα να ασχοληθεί από τη διένεξη Σκοπίων-Αθήνας για το όνομα της γείτονος. Όμως...

 

...όσο απίθανο είναι να γελάνε δύο τέρμενα οι Ευρωπαίοι με την επιμονή μας στο όνομα (επιμονή, παρενθετικά, που χρέωσε με μία ακόμη διπλωματική ήττα τον Χόρχε Μπους και τους δημοκράτες γείτονές μας που αλληλοσκοτώνονται στις εκλογές), άλλο τόσο απίθανο είναι να μας καταδικάσουν στη συνείδησή τους επειδή κάναμε κάτι που (νομίζουμε ότι) δε συνάδει με τα υψηλά στάνταρ τους, τα οποία το μονίμως γραφικό Γιουνανιστάν αδυνατεί να παρακολουθήσει.

 

Ας υποθέσουμε, λοιπόν, ότι το γραφικό Γιουνανιστάν θέσπιζε ένα νόμο ανάλογο με αυτόν που ψηφίστηκε στην προηγμένη, δημοκρατική, ανοιχτή Σουηδία. Αμφιβαλλει κανείς ότι κάποιος θα πεταγόταν να μας προειδοποιήσει πως θα γίνουμε "διεθνώς ρεζίλι"; Πως αυτά δε συμβαίνουν ούτε σε τριτοκοσμικές μπανανίες; Αν απαντούσε κανείς "σκασίλα των Ευρωπαίων", φρονώ ότι η γενίκευση αυτή θα ήταν εξίσου ανούσια με το μπαμπούλα της διαγαλαξιακής ξεφτίλας.

 

Αυτό λέω κι ελπίζω, με την τρίτη, να κατάφερα να διασαφηνίσω τη θέση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Επίσης, δεν κατάλαβα τίποτε απ' το περιεχόμενο των εισαγωγικών.

Τα εισαγωγικα εχουν σχεση με γνωστο ρητο του Αρχιμηδη.

Μεταφορικα, στην προκειμενη, εννοω οτι δεν ειναι λιγοι οι Αλβανοι που θα ηθελαν να τους δωσουμε "πατημα" για να μπουκαρουν και να τα κανουν λαμπογυαλο... Αν το "πατημα" αυτο θα ειναι λεκτικο, υλικο, ή απλα η δημιουργια χαους, μεσω πολιτικης ή οικονομικης ασταθειας... ποιος ξερει.

 

Φυσικα δεν ευχομαι για τετοια εξελιξη, αλλα δε μπορω να την αποκλεισω επισης.

Το πιθανοτερο ειναι να καταληξουμε σε συμβιβαστικη λυση για το ονομα. Καποτε...

Οσο πιο αργα, τοσο χειροτερο γι'αυτους. Ο χρονος δουλευει για εμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BLISS , ξέχνα "συμμαχίες" ΚΑΘΕ είδους με Αλβανούς...

Θα έλεγα και να ξεχάσεις και κάθε είδους "επεκτατισμό" τους. Απλά δεν το 'χουν... ΠΙΟ "πιθανό" είναι να...μπούνε οι Σκοπιανοί εδώ, παρά οι Αλβανοί εκεί...

 

Snoob αν νομίζεις το ότι είναι υποβάθμιση της κουβέντας κι ανυπαρξία επιχειρημάτων το ότι μας ΕΧΟΥΝ γραμμένους οι Ευρωπαίοι, ειδικά στο συγκεκριμένο, μάλλον έχεις πολύ καλή γνώμη για τους Ευρωπαίους, και αναίτια ακόμη καλύτερη γνώμη για εμάς.

Το ότι δεν κόπτωνται ιδιαιτέρως για την Ελλάδα ως πολίτες οι Ευρωπαίοι, είναι νομίζω γνωστό. Ούτε θυμάμαι να μας έχουν οι ευρωπαϊκές πολιτικές σε τίποτα ιδιαίτερα ώπα-ώπα. Μέχρι να μπουκάρουν οι "τριτοκοσμικοί" "πρωηνανατολικοί", είμασταν το Νο1 μαύρο πρόβατο, ψήναμε καφέδες, τους σερβίραμε, μαζεύαμε φλυτζάνια, τρώγαμε κοινοτικά κεφάλαια, άλλα πάλι τα επιστρέφαμε λόγω αδυναμίας απορρόφησης (ΤΟ απίστευτο), και γενικώς είμασταν απ' τα παιδιά του πάγκου που κανείς δεν ήξερε πως μπήκαν στο γήπεδο, δε μας διώχνανε, αλλά δε μας είχαν και για κάτι καλύτερο απ΄το να πηγαινοφέρνουμε πετσέτες.

Για κάτι ιδιαιτέρως σοβαρό (το θέμα της ονομασίας), ποτέ δε μας πήρε κανείς ούτε ισότιμα, ούτε σοβαρά. Καλοί είμασταν πάντα μόνο ως γεωστρατηγική καβάτζα, και για αγοραστές τάνκ, αεροπλάνων, βαποριών, από τους φίλους τους παλιούς. Και για τη φέτα ακόμη, χρειάστηκε σχεδόν να κάνουμε πορείες στα ευρωκοινοβούλια. Αν μπορούσαν οι Ευρωπαίοι να έχουν την Ελλάδα στην κοινότητά τους χωρίς τους Έλληνες, θα το έκαναν.

Απ' τη μια εμείς να δίνουμε δικαιώματα - απ' την άλλη αυτοί ποτέ να μη μας βάλουν κανονικά στην παρέα. Ακόμα και τη Eurovision, αγγλικά χρειαστήκαμε για να την πάρουμε. Το Εuro2004 ,στο στομάχι τους είχε κάτσει. Μη γελάς, σοβαρό είναι. Όταν σε βλέπεουν σα φτωχό συγγενή, και έτσι σου φέρονται, τί περιμένεις;

Οπότε για ποιούς μπαμπούλες λες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, συνεχίζω να πιστεύω ότι ο μπαμπούλας του "διεθνούς ρεζιλικιού" είναι μια τόσο κενή περιεχομένου απειλή, όσο και η απαξίωση του "δε δίνουν δεκάρα για μας οι ξένοι".

 

Να σου πω την αλήθεια ρε συ σνουμπ, δεν το έθεσα ως "δεκάρα δεν δίνουν οι ξένοι", ήταν απλά μια εύθυμη νότα στο απόλυτο κενό του:

 

ο ξενος μολις δει το FYR μπροστα θα πει : Ουαου αυτοι οι Ελληνες τα καταφεραν τελικά (...)

 

Αναφορικά με τα υπόλοιπα, που είπες απευθυνόμενος εμμέσως πλην σαφώς σ' εμένα, πιστεύω ότι αν επρόκειτο απλά για "αποστροφή" θα μπορούσα πολύ άνετα να του πετάξω μια αρνητική και να φάω μπαν μετά για κατάχρηση, δε νομίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...