Προς το περιεχόμενο

Περί Μακεδονίας, Σκοπίων κλπ


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που λέω, είναι ότι η άποψη είναι αρκούντως δημοφιλής ώστε να αξίζει μία εφημερίδα ή ένα κανάλι να πατάει πάνω σε αυτή.

 

Σημαίνει ότι υπάρχει επαρκές κοινό, τίποτε περισσότερο και τίποτε το λιγότερο.

 

Θες να αντλήσεις τη σούμα από αυτά τα δύο; Δεν ξέρω αν λες πως "επαρκές κοινό" είναι η πλειοψηφία, δεν ξέρω αν συμφωνείς πως "επαρκές κοινό" είναι απλώς το ποιοτικό ή ποσοτικό σύνολο που απαιτείται για να μη "μπει μέσα" η εσπρέσσο οικονομικά ή να μην πάει άπατη η στάση που θέλει μια πολιτική ηγεσία ως επικρατούσα.

 

Συμφωνούμε. Αν με τη λέξη "ψευδεπίγραφο" εννοούμε έναν όρο τον οποίο ούτε χρησιμοποιεί, ούτε αναγνωρίζει το κράτος το οποίο στο οποίο αναφέρεται.

 

Αλλά, ποια είναι η ουσία, για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας; Χρησιμοποίησα έναν όρο που δεν άρεσε στον paredwse, και θεώρησε σκόπιμο να το σχολιάσει. Του ανταπάντησα με το παράδειγμα της Κωνσταντινούπολης, οπότε κατέφυγε στα "τουλάχιστον" και τις εξηγήσεις. Αν είχε διαφωνία σε θέμα αρχής με τη χρήση "ψευδεπίγραφων" ονομασιών, δε θα είχα καμία αντίρρηση. Σε θέματα προτιμήσεων (το Κωνσταντινούπολη "δικαιολογείται", το Βαρντάρσκα όχι), λυπάμαι, δεν με απασχολεί τι προτιμά ή τι ελπίζει ο συνομιλητής μου.

 

Η κόντρα νοημοσύνης αυτών που αποτελούν την Ινσταμπούλ "Κωνσταντινούπολη" από συνήθεια (μέσα και εγώ) και αυτών που αποκαλούν τη Μακεδονία "ΒΑΡΝΤΑΡΣΚΑ" από άποψη είναι μεταξύ εσού και του πδ. Εγώ σχολίασα απλώς το παράδειγμα με το Γιουνανιστάν το οποίο ακόμα δεν έχω καταλάβει που στόχευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 624
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
[...]

Η κόντρα [...] αυτών που αποτελούν την Ινσταμπούλ "Κωνσταντινούπολη" από συνήθεια (μέσα και εγώ) και αυτών που αποκαλούν τη Μακεδονία "ΒΑΡΝΤΑΡΣΚΑ" από άποψη είναι μεταξύ εσού και του πδ. [...]

 

Αυτό με καλύπτει επαρκώς, δεν θα μπορούσα να το είχα γράψει καλύτερα. :-)

 

Πέραν αυτού ουδέν. Δεν προτίθεμαι να συνεχίσω, ιδίως όταν ο "συνομιλητής" μου γράφει ευθαρσώς ότι δεν τον απασχολεί η άποψή μου και κοιτάει απλώς να "μου την πει"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Θες να αντλήσεις τη σούμα από αυτά τα δύο; Δεν ξέρω αν λες πως "επαρκές κοινό" είναι η πλειοψηφία, δεν ξέρω αν συμφωνείς πως "επαρκές κοινό" είναι απλώς το ποιοτικό ή ποσοτικό σύνολο που απαιτείται για να μη "μπει μέσα" η εσπρέσσο οικονομικά ή να μην πάει άπατη η στάση που θέλει μια πολιτική ηγεσία ως επικρατούσα.

 

Έχω απαντήσει ήδη, πάμε άλλη μία: Δεν ξέρω αν αυτοί που επιθυμούν την αδιαλλαξία στα Σκόπια είναι η "πλειοψηφία" ή απλά φωνάζουν περισσότερο. Ξέρω ότι η αδιαλλαξία και η επιθετικότητα εκδηλώνεται αρκετά συχνά και από αρκετά μεγάλη ποικιλία ατόμων ώστε να θεωρώ ανεδαφικό να λέω πως άτομα σαν αυτό που γράφει στο link που δημοσίευσε ο sogratis_g είναι απλά "μεμωνομένες" περιπτώσεις. Πουθενά δε μίλησα για "πλειοψηφίες". Εφόσον αναπαράγεται κάτι, ο ελάχιστος κοινός παρονομαστής που μπορώ να θέσω είναι ότι υπάρχει αρκετό κοινό που "αγοράζει" ώστε ο "πλασιέ της ιδέας" να μην φύγει άπατος. Ώρα περίπτωση Λιακόπουλου.

 

Και το λέω αυτό γιατί, ενώ αμφισβητούμε με μεγάλη άνεση το κατά πόσο "πουλάει" η αδιαλλαξία και κατά πόσο είναι "κρατούσα" ή "επαρκώς δημοφιλής", με εξίσου μεγάλη άνεση υποθέτουμε πως κρατούσα άποψη ή επαρκώς δημοφιλής μπορεί να είναι η άποψη του "ελάτε να τα βρούμε", όμως ακόμη περιμένω να δω ποιος καλεί την Ελλάδα να τα "βρουν" και η Ελλάδα δεν προσέρχεται. Και, φυσικά, πουθενά δεν αμφισβήτησα ότι υπάρχουν άνθρωποι στην ΠΓΔΜ που θέλουν να έρθουν σε συνεννόηση, καθώς, όπως θεωρώ αυτονόητο, δεν είμαι μέσα στο μυαλό των ανθρώπων για να ξέρω τι θέλουν να πουν ή τι επιθυμούν. Αυτά που βλέπω γραμμένα, αυτά σχολιάζω. Και όταν δεν καταλαβαίνω τι θέλουν να πουν, ζητάω διευκρινήσεις.

 

Η κόντρα νοημοσύνης αυτών που αποτελούν την Ινσταμπούλ "Κωνσταντινούπολη" από συνήθεια (μέσα και εγώ) και αυτών που αποκαλούν τη Μακεδονία "ΒΑΡΝΤΑΡΣΚΑ" από άποψη είναι μεταξύ εσού και του πδ. Εγώ σχολίασα απλώς το παράδειγμα με το Γιουνανιστάν το οποίο ακόμα δεν έχω καταλάβει που στόχευε.

 

Καμία κόντρα. Χρησιμοποίησα έναν όρο, όχι κατ' ανάγκη από άποψη (αν δεις παλιότερα μηνύματά μου έχω γράψει και ΠΓΔΜ και Σκόπια). Θεώρησα το σχόλιο μη εποικοδομητικό (και δυστυχώς η εντύπωσή μου αυτή ενισχύθηκε από την αποστροφή περί "παρανόησης πάντων πλην εμού", τελείως αρνητικό και καθόλου χρήσιμο σχόλιο) και προσπάθησα να διευρευνήσω αν η ελπίδα που εξέφρασε ο paredwse ήταν θέμα αρχής ή προτίμησης. Τίποτε περισσότερο.

 

Το παράδειγμα του Γιουνανιστάν στοχεύει στο να δείξει πως υπάρχουν περιπτώσεις που (για πολλούς και διάφορους λόγους) χρησιμοποιούνται για την περιγραφή μίας χώρας όροι που ουδεμία σχέση έχουν με το (ευλόγως πρόσφατο ή επιθυμητό από την ίδια) προσδιορισμό της και αυτό δεν είναι πρωτοφανές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Αυτό με καλύπτει επαρκώς, δεν θα μπορούσα να το είχα γράψει καλύτερα. :-)

 

Πέραν αυτού ουδέν. Δεν προτίθεμαι να συνεχίσω, ιδίως όταν ο "συνομιλητής" μου γράφει ευθαρσώς ότι δεν τον απασχολεί η άποψή μου και κοιτάει απλώς να "μου την πει"...

 

Ο "συνομιλητής" σου κάθεται και γράφει εκτεταμένες απαντήσεις, προσπαθώντας να είναι κατά το δυνατόν ακριβής και αναλυτικός. Δεν καταφεύγει σε αποστροφές του στυλ "ΟΚ, όλοι παρανοούν πλην εσού".

 

Επίσης, ο "συνομιλητής" σου δεν έγραψε πουθενά ότι δεν τον απασχολεί η άποψή σου. Αυταπόδεικτο ότι τον απασχολεί, ειδάλλως γιατί να κάθεται και να διαθέτει το χρόνο του; Το πώς θα προτιμούσες ή ελπίζεις να αναφέρομαι σε μία χώρα, επειδή δε σου αρέσει ο όρος που χρησιμοποίησα, ναι, ευθαρσώς δε με απασχολεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Με μεγάλη μου χαρα διαπίστωσα ότι εχει κολληθεί το FYR μπροστα απο το Μακεδονία στο site της FIFA World Cup 2010

http://www.fifa.com/associations/association=mkd/index.html

 

Σημαντικό έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βιντεοπαιχνίδι Uefa Euro 2008 της Electronic Arts, ο εκφωνητής τους λέει Macedonians στην διάρκεια του αγώνα. Νομίζω ότι αυτό είναι κάτι που δύσκολα θα αλλάξει. Δηλαδή ότι και να λέει μπροστά από το όνομα ο κόσμος δυστυχώς θα τους έχει μάθει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι στο fifa98 (παιχνίδι 10ετίας, u know-blur/song2 κι έτσι), macedonia τους ονόμαζε.

 

Ο κόσμος τους ξέρει έτσι εδώ και πολλά χρόνια. Εμείς δεν ξέρουμε πως τους ξέρει ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μεγάλη μου χαρα διαπίστωσα ότι εχει κολληθεί το FYR μπροστα απο το Μακεδονία στο site της FIFA World Cup 2010

http://www.fifa.com/associations/association=mkd/index.html

Σημαντικό έτσι;

...σημαντικό, για ποιόν ακριβώς λόγο, Δημήτρη ;

Αν εννοείς την εσωτερική κατανάλωση, καλώς. Κατά τ' άλλα, ούτε νομίζω να έχει πάρει κανείς "στα σοβαρά" τα δικά μας ζόρια, ούτε νομίζω πως κάνουν κάτι επειδή το πιστεύουν (στη FIFA). Aν σήμερα μας ρωτάγανε "..πώς θέλετε να τους καταχωρήσουμε ;" κι εμείς λέγαμε "δε μας πέφτει λόγος - τους ίδιους ρωτήστε πως θέλουν", τότε να δεις πως και Δημοκρατία Ιωάννη Καπποδίστρια να λέγανε πως γουστάρουν να λέγονται, έτσι θα τους περνούσανε. Με λίγα λόγια, κλάιν μάιν. Άσε που όπως είπε ο liopyr , oι "ξένοι" ξέρουν πολύ καλά πώς να τους αποκαλούν. Και μας λένε και μαλάκες.

Οπότε η "νίκη" αυτή, κάτι σαν το Euro2004 είναι : ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΒΑΘΟΣ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ξενος μολις δει το FYR μπροστα θα πει : Ουαου αυτοι οι Ελληνες τα καταφεραν τελικά και κερδισαν παρα την κόντρα της Αμερικής. Και αυτοι που την αποκαλουν σκετο /μακεδονία θα αρχίσουν να αναρωτιουνται και να αμφισβητούν την μεχρι τωρα ονομασια. Και μη ξεχνάμε ότι το Μουντιάλ το βλέπει κόσμος και κοσμάκης !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κινησεις αυτες δε γινονται γιατι εχουν "σκασιλα οι ξενοι"...

Γινονται για να εχουν "σκασιλα" οι σκοπιανοι

Ειναι διπλωματικα παιχνιδια για αποτροπη εμμεσης παραδοχης του ονοματος, εκ μερους μας.

Σε καθε περιπτωση.

Χεστηκαμε αν εχει σκασιλα ο Λουξεμβουγιος, που ισως δεν ξερει καν που ειναι η FYR.Macdonaldonia στο χαρτη... :-(

 

Προσωπικα ειμαι αισιοδοξος. Ξερουν πλεον οτι δεν αρκει να εισαι αμερικανικο προτεκτορατο για να μπεις σε ΕΕ, ΝΑΤΟ, UN, με οτι ονομα γουσταρεις. Θελουν το χρονο τους, για να το φερουν μαλακά στους πολιτες, που μεγαλωσαν με ψευτιες.

 

Κι αν το πραγμα παει στραβα για μας, μπορουμε παντα "να χτυπησουμε φιλικα στην πλατη" τους αλβανους...

Go fetch, Fatos! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι διπλωματικα παιχνιδια για αποτροπη εμμεσης παραδοχης του ονοματος, εκ μερους μας

:rolleyes:

 

...όσο για το "go fetch", μ' άρεσε το χιούμορ σου, αλήθεια, αλλά...είσαι ΤΟΣΟ σίγουρος ότι είναι του γκόου και του φέτσου οι εκ αριστερών γείτονες .... ;

:rolleyes:

 

...για τις δε "ψευτιές"....χμμμμμμμμμμμ....

:rolleyes:

 

 

 

@ DIMITRISG , εντάξει, να μη στο χαλάσω, αλλά μην παρεξηγηθείς αν δε δουλέψει κι όλας το συγκεκριμένο σενάριο ε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Nαι γιατί οι ξένοι άλλωστε είχαν μεγάλη σκασίλα ε;

 

Φαντάζομαι εξίσου μεγάλη σκασίλα με οτιδήποτε δε μας γουστάρει και για να πείσουμε τους συνομιλητές μας για το πόσο φοβερό και τρομερό είναι αυτό που δε μας γουστάρει τους προειδοποιούμε ότι θα γίνουμε "διεθνώς ρεζίλι" ή κάτι άλλο εξίσου βαρύγδουπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...είσαι ΤΟΣΟ σίγουρος ότι είναι του γκόου και του φέτσου οι εκ αριστερών γείτονες ....

Ετσι δεν εγραψα? Αυτο εννοω. Και μαλιστα, ετσι οπως ακριβως, καταλαβες, οτι το εννοω...

Για το συγκεκριμενο θεμα, ναι ειναι του "γκόου και του φέτσου"

γιατι αυτοι θελουν περισσοτερο απο μας, να τους το πουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...