Προς το περιεχόμενο

Περί Μακεδονίας, Σκοπίων κλπ


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

BLISS , ξέχνα "συμμαχίες" ΚΑΘΕ είδους με Αλβανούς...

Θα έλεγα και να ξεχάσεις και κάθε είδους "επεκτατισμό" τους. Απλά δεν το 'χουν... ΠΙΟ "πιθανό" είναι να...μπούνε οι Σκοπιανοί εδώ, παρά οι Αλβανοί εκεί...

 

Snoob αν νομίζεις το ότι είναι υποβάθμιση της κουβέντας κι ανυπαρξία επιχειρημάτων το ότι μας ΕΧΟΥΝ γραμμένους οι Ευρωπαίοι, ειδικά στο συγκεκριμένο, μάλλον έχεις πολύ καλή γνώμη για τους Ευρωπαίους, και αναίτια ακόμη καλύτερη γνώμη για εμάς.

Το ότι δεν κόπτωνται ιδιαιτέρως για την Ελλάδα ως πολίτες οι Ευρωπαίοι, είναι νομίζω γνωστό. Ούτε θυμάμαι να μας έχουν οι ευρωπαϊκές πολιτικές σε τίποτα ιδιαίτερα ώπα-ώπα. Μέχρι να μπουκάρουν οι "τριτοκοσμικοί" "πρωηνανατολικοί", είμασταν το Νο1 μαύρο πρόβατο, ψήναμε καφέδες, τους σερβίραμε, μαζεύαμε φλυτζάνια, τρώγαμε κοινοτικά κεφάλαια, άλλα πάλι τα επιστρέφαμε λόγω αδυναμίας απορρόφησης (ΤΟ απίστευτο), και γενικώς είμασταν απ' τα παιδιά του πάγκου που κανείς δεν ήξερε πως μπήκαν στο γήπεδο, δε μας διώχνανε, αλλά δε μας είχαν και για κάτι καλύτερο απ΄το να πηγαινοφέρνουμε πετσέτες.

Για κάτι ιδιαιτέρως σοβαρό (το θέμα της ονομασίας), ποτέ δε μας πήρε κανείς ούτε ισότιμα, ούτε σοβαρά. Καλοί είμασταν πάντα μόνο ως γεωστρατηγική καβάτζα, και για αγοραστές τάνκ, αεροπλάνων, βαποριών, από τους φίλους τους παλιούς. Και για τη φέτα ακόμη, χρειάστηκε σχεδόν να κάνουμε πορείες στα ευρωκοινοβούλια. Αν μπορούσαν οι Ευρωπαίοι να έχουν την Ελλάδα στην κοινότητά τους χωρίς τους Έλληνες, θα το έκαναν.

Απ' τη μια εμείς να δίνουμε δικαιώματα - απ' την άλλη αυτοί ποτέ να μη μας βάλουν κανονικά στην παρέα. Ακόμα και τη Eurovision, αγγλικά χρειαστήκαμε για να την πάρουμε. Το Εuro2004 ,στο στομάχι τους είχε κάτσει. Μη γελάς, σοβαρό είναι. Όταν σε βλέπεουν σα φτωχό συγγενή, και έτσι σου φέρονται, τί περιμένεις;

Οπότε για ποιούς μπαμπούλες λες....

H Ελλάδα είναι υπολογίσιμη χώρα σε όλα. Δεν έχει τη φοβερή οικονομία,αλλά έχει ισχυρή κοινωνική και πολιτισμική ταυτότητα, πολύ καλή ποιότητα πολιτών , μεγάλη ναυτική δύναμης και όμορφη χώρα. Ευρώπη χωρίς Ελλάδα απλά είναι μια ευρώπη χωρίς ταυτότητα. Ίσως αν δεν είμασταν Έλληνες ,αλλά οΥγγροι να μην είχαμε μπεί καν στην ευρωπαική ένωση, αλλά το γεγονός ότι οργανώσαμε ολυμπιάδα μια χώρα 10εκατ λέει πολλά.

Επίσης δεν ξέρω αν έχεις ταξιδέψει, αλλά παγκοσμίως ο Έλληνας έχει υπεραξία μόνο και μόνο από την καταγωγή. Δε λέω ότι μας ξέρουν όλοι, αλλά με εξαίρεση την Αγγλία, δύσκολα θα βρεις κάποιο λαό να έχει αρνητική οικόνα για εμάς. (δε μιλάω για το χάλι της αθήνας ή το σεβασμό αλλά για γενική κουλτούρα)

Όπου πας, από την αστυνομία χουντικού κράτους μέχρι και τη αγορά δανείου σε τράπεζα ή έκδοση visa, η εθνικότητά μας είναι υψηλής ποιότητας και λαμβάνεται υπόψιν. Μπορείς να κάτσεις σε ένα τραπέζει με οποιοδήποτε άνθρωπο με υπερηφάνια και να συζητήσεις τα πάντα. Αυτό δεν μπορεί να το κάνει ο αμερικάνος, ο άγγλος, ο ΄γάλλος! Στους τελευταίους το πολύ να θυμούνται τη disnayland και το hyde park!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 624
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Αναφορικά με τα υπόλοιπα, που είπες απευθυνόμενος εμμέσως πλην σαφώς σ' εμένα, πιστεύω ότι αν επρόκειτο απλά για "αποστροφή" θα μπορούσα πολύ άνετα να του πετάξω μια αρνητική και να φάω μπαν μετά για κατάχρηση, δε νομίζεις;

 

Να φας μπαν για κατάχρηση; Δεν το νομίζω. Για πολλούς και διαφόρους λόγους τους οποίους ούτε δύναμαι ούτε, πολύ περισσότερο, επιθυμώ να αναπτύξω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ξέχνα "συμμαχίες" ΚΑΘΕ είδους με Αλβανούς...

Θα έλεγα και να ξεχάσεις και κάθε είδους "επεκτατισμό" τους. Απλά δεν το 'χουν... ΠΙΟ "πιθανό" είναι να...μπούνε οι Σκοπιανοί εδώ, παρά οι Αλβανοί εκεί....

Μα οι αλβανοι ειναι ηδη εκει. Αυτοι (μας) αρκουν.

Ουτε για συμμαχια μιλησα, ουτε για αλβανικη εισβολη. Στο τσακ ειναι να φαγωθουν μεταξυ τους, εδω και καιρο. Δεν εχεις δει πως ζουνε? Μονο συρματοπλεγμα δεν εχουν βαλει για να χωρισουν τα τσανακια τους... Το ποταμι να μη στερεψει μονο. Ξενοι στην ιδια πολη.

Απο πλευρα μας και τιποτα να μην κανουμε, ο χρονος δουλευει για μας.

Εδω παντως, δε μπαινουνε αμφοτεροι. Ουτε με μεσον.

 

Κατα τ'αλλα, πολυ απο κατω σ'εχει παρει με τις συγκρισεις.... :-(

Μηπως την εχουν και μεγαλυτερη κιολας.... :confused:

Ηρεμια...

Ισπανοι, Ιταλοι, Ιρλανδοι κλπ τα ιδια λενε για την ΕU. (ασε τους ΕU newbies... οδυρμος!)

Ακριβως τα ιδια μαλιστα -για αντιστοιχα προβληματα- μου ελεγε Γαλλος(!) πριν 4-5 χρονια. Στο Λονδινο. Δεν εβρισκε εργασια στη χωρα του. Βεβαια ηταν απο Αφρικη, οποτε υπεθεσα οτι ηταν ειδικη περιπτωση. Μολις πηρε μεταθεση για Saudi ομως, ηρθε νεος Γαλλος, ξανθουλης κι με ελαχιστες εξαιρεσεις, το ιδιο τροπαρι εψελνε, την ιδια κλαψα. Την ιδια με τη δικια σου, για τα αντιστοιχα προβληματα τους φυσικα. Οι Ιταλοι της παρεας ηταν οι πιο κλαψες απ'ολους, αλλα ειχαν στυλ και στην κλαψα τουλαχιστον.

 

Επομενως αυτο το "μπου-χου-χου... δε μας παιζουν οι κακοι EU", "ειμαστε με διαφορα οι χειροτεροι του πλανητη και ισως χειροτεροι κι απο τους αλιενς του αλφα σεντουρι, οταν ανακαλυφθουν" [news flash!]: ΔΕΝ ειναι ελληνικο σπορ. :cry::X

Εδω μου κλαιγοταν Ελβετος ταξιτζης στη Ζυριχη... τι λεμε τωρα! Κλαινε ολοι, κλαινε και οι swatch! ελεοc! (και με φεσωσε κιολας, που αυτα, δηθεν μονο οι ταριφες μας τα κανουν...)

Enough is enough με το αυτομαστιγωμα. Εκτος κι αν τη βρισκεις ετσι... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα οι αλβανοι ειναι ηδη εκει. Αυτοι (μας) αρκουν.

Ουτε για συμμαχια μιλησα, ουτε για αλβανικη εισβολη. Στο τσακ ειναι να φαγωθουν μεταξυ τους, εδω και καιρο. Δεν εχεις δει πως ζουνε? Μονο συρματοπλεγμα δεν εχουν βαλει για να χωρισουν τα τσανακια τους... Το ποταμι να μη στερεψει μονο. Ξενοι στην ιδια πολη.

wtf :confused:. Καλά, άμα μιλάς για τους ΑΛΒΑΝΟΦΩΝΟΥΣ ΤΗΣ FYROM...τουλάχιστον ρε man διευκρίνιζε εξ' αρχής...:rolleyes:

 

Απο πλευρα μας και τιποτα να μην κανουμε, ο χρονος δουλευει για μας.

Με...ποιά έννοια ; (διότι για 'μενα, όσο ΚΑΘΥΣΤΕΡΑΕΙ πλέον είναι που στο τέλος θα τους δώσουμε και μια ονομασία δώρο - πχ για το Μοναστήρι...Αλλά έτσι που είναι -που τα κάνανε- τα πράγματα, δεν παίζει και τίποτ' άλλο... )

Εδω παντως, δε μπαινουνε αμφοτεροι. Ουτε με μεσον.

Don't worry βρε αγόρι, i ain't worried. Παράδειγμα ήταν.

 

Κατα τ'αλλα, πολυ απο κατω σ'εχει παρει με τις συγκρισεις.... :-(

Μηπως την εχουν και μεγαλυτερη κιολας.... :confused:

...η αλήθεια είναι ότι δεν την έχω βγάλει έξω να τις μετρήσουμε μ' έναν Σκοπιανό παρέα, αλλά και μικρότερη να μου έβγαινε δε θα 'χε να 'κανει με τα υπολοιπα που λέμε εδώ...

 

...πλάκα-πλάκα, εσένα πώς θα σου φαινόταν αν σου έβγαινε μικρότερη ; :-) Εγώ είπαμε, δεκάρα δε δίνω

 

Ηρεμια...

Ισπανοι, Ιταλοι, Ιρλανδοι κλπ τα ιδια λενε για την ΕU. (ασε τους ΕU newbies... οδυρμος!)

Ακριβως τα ιδια μαλιστα -για αντιστοιχα προβληματα- μου ελεγε Γαλλος(!) πριν 4-5 χρονια. Στο Λονδινο. Δεν εβρισκε εργασια στη χωρα του. Βεβαια ηταν απο Αφρικη, οποτε υπεθεσα οτι ηταν ειδικη περιπτωση. Μολις πηρε μεταθεση για Saudi ομως, ηρθε νεος Γαλλος, ξανθουλης κι με ελαχιστες εξαιρεσεις, το ιδιο τροπαρι εψελνε, την ιδια κλαψα. Την ιδια με τη δικια σου, για τα αντιστοιχα προβληματα τους φυσικα. Οι Ιταλοι της παρεας ηταν οι πιο κλαψες απ'ολους, αλλα ειχαν στυλ και στην κλαψα τουλαχιστον.

Δεν ξέρω ΤΙ ακριβώς εννοείς μιλώντας για κλάψα μου, και το μπερδεύεις κι αρκετά το ζήτημα (...άλλα λέγαμε...:rolleyes:), αλλά παρ' ολ' αυτά ΑΣ μπω στο μπέρδεμα κι ας θυμίσω - μια και λες περί ντόπιων οικονομικών, τί βασικοί μισθοί παίζουν στων προηγούμενων τα μέρη, και τί εδώ. Για τιμάριθμο δε, ασ' το, μην το συζητάς.

 

Επομενως αυτο το "μπου-χου-χου... δε μας παιζουν οι κακοι EU", "ειμαστε με διαφορα οι χειροτεροι του πλανητη και ισως χειροτεροι κι απο τους αλιενς του αλφα σεντουρι, οταν ανακαλυφθουν" [news flash!]: ΔΕΝ ειναι ελληνικο σπορ. :cry::X

Εδω μου κλαιγοταν Ελβετος ταξιτζης στη Ζυριχη... τι λεμε τωρα! Κλαινε ολοι, κλαινε και οι swatch! ελεοc! (και με φεσωσε κιολας, που αυτα, δηθεν μονο οι ταριφες μας τα κανουν...)

..οκ, χιούμορ έχεις, δεν μπορώ επίσης να πω ότι δεν σκέφτεσαι, ούτε ότι δεν παρατηρείς, αλλά ΠΩΣ τώρα ολ' αυτά σχετίζονται με το που μας έχουν γραμμένους οι γιουροπίανζ σε επίπεδο πολιτών και ευρωπαϊκών κυβερνητικών πολιτικών, όσον αφορά το ποιοί είμαστε, που πάμε σε σχέση μ' αυτούς και τί γίνεται με τους γείτονές μας ...:whistle:

Enough is enough με το αυτομαστιγωμα. Εκτος κι αν τη βρισκεις ετσι...

...δεν τη βρίσκω καθόλου με το αυτομαστίγωμα. Όπως δεν την βρίσκω και με την αυταρέσκεια.

B)

 

...jimarass, ταξιδιωτικός πράκτορας είσαι πουλάκι μου ;

Εγώ πάντως από ξένους, όταν περάσεις από το στάδιο του "oh yeah, Greece, The Parthenon, The Olympic Games, u got great beaches, yeah, Democracy, Εuro2004 Champions", στην κουβέντα,,,ξέρω να στο γυρνάνε στο "..είστε τεμπέληδες, απατεώνες, και γι' αυτό δεν πρόκειται ποτέ να πάτε μπροστά...". ...Και για το 2004 ακόμα,ότι απλά ήμασταν κωλόφαρδοι.

Κατά βάση μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ξενος μολις δει το FYR μπροστα θα πει : Ουαου αυτοι οι Ελληνες τα καταφεραν τελικά και κερδισαν παρα την κόντρα της Αμερικής. Και αυτοι που την αποκαλουν σκετο /μακεδονία θα αρχίσουν να αναρωτιουνται και να αμφισβητούν την μεχρι τωρα ονομασια. Και μη ξεχνάμε ότι το Μουντιάλ το βλέπει κόσμος και κοσμάκης !!

 

Ο ξένος μόλις δει αυτό το FYR θα νομίζει ότι κάποια μαλακία έκαναν και το έβαλαν. Δεν έχει ιδέα τι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Παρά τις αντιδράσεις πάντως, η ΠΓΔΜ κλιμάκωσε τις προκλήσεις. Ο γενικός γραμματέας της Ολυμπιακής Επιτροπής της χώρας Σ. Πόποφσκι δήλωσε σε συνέντευξή του: «Η Μακεδονία θα παρουσιαστεί στους Ολυμπιακούς αγώνες με το συνταγματικό της όνομα "Δημοκρατία της Μακεδονίας"» .Υποστήριξε μάλιστα πως έχει γίνει ήδη συμφωνία με την Κινέζικη Ολυμπιακή Επιτροπή και την Οργανωτική Επιτροπή των Αγώνων, για το θέμα.

http://www.cosmo.gr/Politics/China/207707.html

Ωραια θα συμμετεχει και η Μακεδονια στους ολυμπιακούς

Και να δούμε τον Μακεδόνα που θα παρει το πρώτο Μακεδονικό χρυσό !

 

:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Snoob αν νομίζεις το ότι είναι υποβάθμιση της κουβέντας κι ανυπαρξία επιχειρημάτων το ότι μας ΕΧΟΥΝ γραμμένους οι Ευρωπαίοι, ειδικά στο συγκεκριμένο, μάλλον έχεις πολύ καλή γνώμη για τους Ευρωπαίους, και αναίτια ακόμη καλύτερη γνώμη για εμάς.

Το ότι δεν κόπτωνται ιδιαιτέρως για την Ελλάδα ως πολίτες οι Ευρωπαίοι, είναι νομίζω γνωστό. Ούτε θυμάμαι να μας έχουν οι ευρωπαϊκές πολιτικές σε τίποτα ιδιαίτερα ώπα-ώπα. Μέχρι να μπουκάρουν οι "τριτοκοσμικοί" "πρωηνανατολικοί", είμασταν το Νο1 μαύρο πρόβατο, ψήναμε καφέδες, τους σερβίραμε, μαζεύαμε φλυτζάνια, τρώγαμε κοινοτικά κεφάλαια, άλλα πάλι τα επιστρέφαμε λόγω αδυναμίας απορρόφησης (ΤΟ απίστευτο), και γενικώς είμασταν απ' τα παιδιά του πάγκου που κανείς δεν ήξερε πως μπήκαν στο γήπεδο, δε μας διώχνανε, αλλά δε μας είχαν και για κάτι καλύτερο απ΄το να πηγαινοφέρνουμε πετσέτες.

Για κάτι ιδιαιτέρως σοβαρό (το θέμα της ονομασίας), ποτέ δε μας πήρε κανείς ούτε ισότιμα, ούτε σοβαρά. Καλοί είμασταν πάντα μόνο ως γεωστρατηγική καβάτζα, και για αγοραστές τάνκ, αεροπλάνων, βαποριών, από τους φίλους τους παλιούς. Και για τη φέτα ακόμη, χρειάστηκε σχεδόν να κάνουμε πορείες στα ευρωκοινοβούλια. Αν μπορούσαν οι Ευρωπαίοι να έχουν την Ελλάδα στην κοινότητά τους χωρίς τους Έλληνες, θα το έκαναν.

Απ' τη μια εμείς να δίνουμε δικαιώματα - απ' την άλλη αυτοί ποτέ να μη μας βάλουν κανονικά στην παρέα. Ακόμα και τη Eurovision, αγγλικά χρειαστήκαμε για να την πάρουμε. Το Εuro2004 ,στο στομάχι τους είχε κάτσει. Μη γελάς, σοβαρό είναι. Όταν σε βλέπεουν σα φτωχό συγγενή, και έτσι σου φέρονται, τί περιμένεις;

Οπότε για ποιούς μπαμπούλες λες....

Η Ελλάδα δεν λαμβάνεται σοβαρά λόγω μικρής οικονομικής δύναμης, όπως και η πορτογαλία/ισπανία. Ωστόσο δε μπορώ να πω ότι μα μισούν. Οι περισσότεροι ξένοι, όσοι δεν έχουν καεί από έλληνα, έχουν καλή αντίληψη για την Ελλάδα. Όσοι μας μισούν είναι γιατί η καταγωγής μας αποτελεί εγγύηση ποιότητας. Ένας ξένος ξέρει πως μεέναν έλληνα δεν ξεκινάς συζήτηση που θες να κερδίσεις, όποιο και αν είναι το θέμα. Χαρακτηριστικό είναι οι φιλέλληνες που πέθαναν για τη ν απελευθέρωση της ελλάδος. Για κανένα άλλο κράτος δεν έχει γίνει κάτι παρόμοιο. Ακόμα και οι γάλλοι όταν βοήθησαν τους αμερικανούς, από συμφέρον το κάνανε!!

Πιο πολύ πιστέυω ότι αποτελούμε απογοήτευση για τους ευρωπαίους παρά κακό παιδί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο washcloud λεει για τους ευρωπαιους πολιτικους, αν εξαιρεσουμε τη Γαλλια που εχουμε μια πιο στενη επαφη, λογω Σαρκοζι και το σχεδιο του για την Ενωση της Μεσογειου, με τις αλλες χωρες δεν εχουμε καμια επαφη, ουτε και τις ενδιαφερει αν τα Σκοπια θα λεγονται φυρομ ή οπως αλλιως.

 

Η Γερμανια για παραδειγμα στο συγκεκριμενο θεμα εχει αλλαξει 2543436 φορες θεση, αρχικα δεν τους αναγνωριζαν σαν Μακεδονια, μετα τους αναγνωρισαν, και τωρα λενε οτι δεν τους αναγνωριζουν. Ο,τι να ναι

 

Απο τους ευρ. πολιτες οσα ξερουμε εμεις για την πολιτικη στη Γκανα αλλα τοσα ξερουν αυτοι για εμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλάδα δεν λαμβάνεται σοβαρά λόγω μικρής οικονομικής δύναμης, όπως και η πορτογαλία/ισπανία. Ωστόσο δε μπορώ να πω ότι μα μισούν. Οι περισσότεροι ξένοι, όσοι δεν έχουν καεί από έλληνα, έχουν καλή αντίληψη για την Ελλάδα. Όσοι μας μισούν είναι γιατί η καταγωγής μας αποτελεί εγγύηση ποιότητας. Ένας ξένος ξέρει πως μεέναν έλληνα δεν ξεκινάς συζήτηση που θες να κερδίσεις, όποιο και αν είναι το θέμα. Χαρακτηριστικό είναι οι φιλέλληνες που πέθαναν για τη ν απελευθέρωση της ελλάδος. Για κανένα άλλο κράτος δεν έχει γίνει κάτι παρόμοιο. Ακόμα και οι γάλλοι όταν βοήθησαν τους αμερικανούς, από συμφέρον το κάνανε!!

Πιο πολύ πιστέυω ότι αποτελούμε απογοήτευση για τους ευρωπαίους παρά κακό παιδί.

 

Ελα μωρε Jimara τωρα να νιωθουμε τι λεμε...

Αλλο αδιαφορω, αλλο μισω, κανεις δεν ειπε οτι μας μισουν αλλα το οτι πχ εσενα δε σε ξερω, μενεις στην αλλη ακρη της ελλαδας και γενικα μου εισαι παντελως αδιαφορος (με την καλη εννοια), δε σημαινει οτι σε μισω κιολας. Ετσι κι αυτοι, αδιαφοροι τους ειμαστε σαν λαος, τριαντα χρονια στην ενωση και δεν τους προσφεραμε απολυτως τιποτε εκτος απο γκρινιες και λαθη.

Εγγυηση ποιοτητας ως προς τι; Ποιοτητα ρεμουλας που καταφεραμε μεσα σε 20 χρονια να εχουμε σκανδαλα τρισεκατομυριων, να τα δικαζουμε και να τα ξεχναμε; Ποιοτητα τουρισμου, που οποιος "δαγκωθει" απο ελληνα, ουτε στην τηλεοραση δεν θελει να ξαναακουσει για ελλαδα; Ποιοτητα ηθους απεναντι στους εταιρους μας, που οποιο νομο και να βγαλουμε (και λεω "βγαλουμε" διοτι κι εμεις στο ευρωκοινοβουλιο θα ψηφισουμε) υπερ του πολιτη, αν ειναι αντιθετο στα συμφεροντα του κρατους θα πρεπει να φτασει 10 φορες αυτεπαγγελτα στο ευρ. δικαστηριο και να πληρωσουμε απειρα προστιμα μεχρι να τον εφαρμοσουμε σαν κρατος. Αυτη ειναι η ποιοτητα; Για ποιοτητα οικονομιας, παιδειας, υγειας κλπ. να μη μιλησουμε γιατι θα γελανε και τα 10χρονα εδω μεσα. Εκτος κι αν ποιοτητα, ακομη θεωρεις τον παρθενωνα, οποτε και το τελευταιο μηνυμα του washcloud δειχνει ακριβως το πως μας βλεπουν με βαση τα αρχαια μας, ενα δεκαλεπτο υποθεση μας εχουν, και μετα παει κατα διαολου η "ποιοτητα" μας.

Ενας ξενος και βεβαια δεν ξεκινα κουβεντα που θελει να κερδισει με ενα ελληνα, γιατι πιο ξεροκεφαλο απο ελληνα δεν προκειται να βρεις, και ενω η κουβεντα μπορει να βρισκεται στην οικονομια, στην τεχνολογια και σε οτιδηποτε αλλο, ο ελληνας θα καταφερει να τη γυρισει στον παρθενωνα, στο μοναδικο πραγμα που εχει να δειξει εδω και τρεις χιλιαδες χρονια.

Αν εξαιρεσουμε καποιες μεμονομενες ελαχιστες περιπτωσεις φιλελληνων, (ποιητων και μη, αλλα οπως ειπαμε εξαιρεσεις), πιστευεις οτι οι αγγλοι που εβαλαν το χερακι τους για να ελευθερωθουμε το εκαναν για να σωθει ο πολιτισμος και η ποιοτητα της ελλαδας; η μηπως για καποια εκατομμυρια (αρχες του 1900, απειρα λεφτα), που τους χρωσταγαμε μεχρι τη μεταπολιτευση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δανεια απο την Τραπεζα της Αγγλιας εξοφληθηκαν επι Σιμιτη. Και ναι χεστηκαν για εμας, οπως χεστηκαμε και εμεις για την Β. Ιρλανδια, για τη χωρα των Βασκων και για τοσα αλλα θεματα τους που δε μας αφορουν αμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις εν μέρει δίκαιο Pablo_Hasan , στην αναφορά για πορηγούμενό μου μήνυμα : Τους πολιτικούς εννοώ κατα βάση, διότι αυτοί είναι που "έχουν άποψη", η οποία περνάει στα μέσα ενημέρωσης, διανθίζεται ανάλογα την περίπτωση με χαρακτηρισμούς, και σερβίρεται στο ευρύ κοινό. Ό,τι συμβαίνει δηλαδή και εδώ.

 

Κατ' επέκταση δηλαδή, ΕΧΟΥΝ και οι ευρωπαίοι πολίτες γνώμη για εμάς. Η οποία ΔΕΝ μπορεί να είναι διαφορετική από τα στάνταρντς που κυκλοφορούν στο γνωστικό τους πεδίο, ως μέσο όρο : Greece, ah yeah, great beaches, nice country, the parthenon, the ancient spirit etc. Όσοι έχουν βρεθεί στο γκρης however, θα μιλήσουν για απαίσιες συγκοινωνίες, για τον "άναρχο" τρόπο συγκρότησης των πόλεων μας και των λειτουργειών των (πράγμα καθόλου σύνηθες για αυτούς) για πάνω-κάτω χοντροκομμένες συμπεριφορές των αυτοχθόνων,για τρελλές τιμές, και κάπου εκεί θα καταλάβουν ότι τα ντόπια αστέρια πάνε να τους δαγκώσουν ακόμα και για ένα μπουκαλάκι νερό, πράγμα που τους οδηγεί στο συμπέρασμα ότι είμαστε αλητάμπουρες, τεμπέληδες, και ανεξαρτήτως των προθέσεών μας όχι τόσο προηγμένοι είτε "πολιτιστικά", είτε τεχνολογο-οργανωτικά. In a nutshell, δεν είμαστε γι' αυτούς ούτε χώρα επιρροής, ούτε χώρα "προσφοράς" (τεχνολογικά, παραγωγικά).

 

Το λογικό παρεπόμενο των παραπάνω, είναι να μην έχουν "ενδιαφέρον" για τα εσωτερικά μας ζητήματα, και να μην πολυκαταλαβαίνουν τα ζόρια μας. Αυτά όσον αφορά τα απλά προβ.. τους πολίτες θέλω να πω.

Όσο για τους πολιτικούς, ας γελάσω δυνατά όσον αφορά πιθανά "φιλελληνικά" αισθήματα. Ρε αρ γιου σίριους ; Άμα τους συνέφερε αγγλογαλλογερμανούς να μας βάλουν να σφαχτούμε, θα μας έβαζαν. Αν πάλι δεν τους συνέφερε να υπάρχει μια "Δημοκρατία Της Μακεδονίας" στην περιοχή, θα κάνανε τα πάντα για να μην υπάρξει. Μην ξανακούσω για "φιλελληνισμούς", αυτά υπάρχουν μόνο στις ταινίες του Ζυλ Ντασσέν, κι ούτε καν στον απλό λαό. Οι φιλο-κάτι, είναι πάντα κάποιοι μεμονωμένοι "τρελλοί" ρομαντικοί, κολλημένοι στο "αρχαίο πνέυμα αθάνατο". Και το να βλέπεις τα πράγματα καθαρά, δε σημαίνει ότι είσαι κομπλεξικός με τη χώρα σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Washcloud συμφωνω φιλε μου μπορει να μην ειμαι ο πλεον καταλληλος να διατυπωσω σωστα καποια πραγματα αλλα τουλαχιστον ειμαι σε θεση να ξερω πως ο Ελληνισμος πλεον χανεται κατι που πολλοι θελουν κ το καταφερνουν.

Επισης απο το τιποτα ,εγω αυτο μπορω να κανω,τωρα καποιοι αλλοι "επιστημονες" μπορει να κανοουν περισσοτερα οκ, οπως επισης δεν στελνω σε εταιρειες απλως εκατσε στο site που αγοραζω διαφορα να το δω κ να στειλω την παρατηρηση μου.

Το αν μας αρεσει δεν μας αρεσει παιζει πολυ φιλε μου διοτι κ σε αλλους δεν αρεσει αλλα δεν καταλαβαινουν γιατι εμεις να κανουμε πισω .Δηλαδη π.χ. να πουμε "ναι κ τι εγινε ? "κ μετα να ξεσηκωθουνε οι Τουρκοι στην Ξανθη κ μετα κ οι Αλβανοι κ.τ.λ. .

Λοιπον εφοσον εισαι ψαγμενος σε αυτο το θεμα πρεπει να ξερεις την Ιστορια μας κ πως δεν ειναι να μας κανει το καθε ανυπαρκτο κρατος οτι θελει επειδη εχουμε ανυπαρκτη κυβερνηση.

Τωρα το αν με εχουν γαλουχησει να ειμαι ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ που ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ δεν νομιζω να ειναι κακο πιστευω ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΗ ΜΟΥ κ χαιρομαι για την ιστορια των προγονων μου κ ΜΑΚΑΡΙ Κ ΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΟΙΑΖΑΝΕ ΣΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΤΕΣ.

Οσο για το θεμα εκμεταλευσης συμφωνω κ επαυξανω ποτε δεν θα παω να πολεμησω με τη θεληση μου σε περιπτωση επεκτασης παρα μονον σε περιπτση που κινδυνευσουμε να χασουμε εδαφοι .Η εκμεταλευση γινεται καθε μερα κ παντου ,δεν μπορουμε να κλεινουμε τα ματυα παντου διοτι σε λιγο θα αρχισουν κ αλλα οργανα να εχουν απαιτησεις .

Χαρηκα για τις πληροφοριες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αν στέλνεις mails σε διάφορες εταιρίες, φρόντισε που σου λέει ο liopyr (σε περίπτωση ΓΕΝΙΚΗΣ επιστράτευσης, μάλλον στην ίδια πρώτη γραμμή θα πάτε άλλωστε)

E, μεγάλη μπουκιά φάε που λένε, μεγάλη κουβέντα μην λες...

(και να πω πως δεν ήξερες και την περίπτωσή μου).

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρεσουμε καποιες μεμονομενες ελαχιστες περιπτωσεις φιλελληνων, (ποιητων και μη, αλλα οπως ειπαμε εξαιρεσεις), πιστευεις οτι οι αγγλοι που εβαλαν το χερακι τους για να ελευθερωθουμε το εκαναν για να σωθει ο πολιτισμος και η ποιοτητα της ελλαδας; η μηπως για καποια εκατομμυρια (αρχες του 1900, απειρα λεφτα), που τους χρωσταγαμε μεχρι τη μεταπολιτευση;

Η Ελλάδα παρουσίασε αξιοθαύμαστο πολιτισμό και επί Βυζαντίου. Μιλάμε για 1000 χρόνια.

ΕΠίσης, οι λίγοι φιλέλληνες είναι αρκετοί, διότι εσύ πχ αγαπάς την άιγυπτο αλλά δεν πας να πολεμήσεις. Άρα οι 100 φιλέλληνες κρύβουν άλλους 100.000 πίσω τους που απλά δεν πήγαν. Άσχετα αν η τράπεζα της αγγλίας το είδε σαν αφορμή για έλεγχο. Στην τελική θα μας χάριζαν χρήματα?? Εκείνες τις εποχές οι Άγγλοι είχαν πολέμους με μεγαλύτερα έθνη.

 

Σε κάθε εποχή πάντα οι λίγοι εκπροσωπούσαν το ιδεατό και το ωραίο. Οι άλλοι είμασταν όχλος. Δες Αθήνα του Περικλή, δες Σπαρτη δες Μακεδονία, δες Βυζάντιο. Όπως και σήμερα, οι περισσότεροι ξένοι δεν γνωρίζουν γρι για ελλάδα, ούτε που πέφτει. Αλλά η ανθρώπινη κοινωνία είναι σαν τους παγετώνες, ξανοίγεται αμφισβητώντας τις αξίες και όταν τον πίνει, γυρνάει στην παράδοση, την κλασική Ελλάδα. Όταν βαρεθεί τις αξίες ξανοίγεται πάλι για το νέο. κ.τ.λ. Στο μεσσαίωνα οι άνθρωποι δεν ξύπνησαν μια μέρα και είπαν "let's make civiliation" . Αλλά είπαν πως το παρόν μας είναι χάλια και ξεθάψτε το παρελθόν να δούμε τι έχουμε. Και έτσι ανακάλυψαν την κλασική Ελλάδα.

Η κλασική Ελλάδα ποτέ δε θα πεθάνει. Είναι το λίκνο που πολιτισμού. Και αρκετοί άνθρωποι το γνωρίζουν αυτό, όχι γιατί αγαπούν τη ράτσα μας, αλλά γιατί αγαπούν το συμφέρον τους .Και το συμφέρον τους lies with greece.

Εμένα μου αρκεί που κάποιος ξέρει για την Ελλάδα και τι αυτή εκπροσωπεί, όταν είναι μορφωμένος και το αντίθετο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως με κάλυψε το εξαιρετικό ποστ του washcloud στο χθεσινοβραδυνό thread που κλειδώθηκε. Όπως επίσης με κάλυψε και η pic του Toufa που ακολούθησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...