Προς το περιεχόμενο

Περι αυτοκινήτων


grigoriso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Φίλε Houston, επειδή έχεις αρχίσει να γίνεσαι επιθετικός και με εμένα, άκου το εξής.

1) Ποτέ δεν είπα οτι τα ξέρω όλα, την γνώμη απλά είπα και μάλιστα ανέφερα οτι όποιος ξέρει καλύτερα από εμένα να με διορθώσει.

2) Είπα οτι δεν γνωρίζω από αυτοκίνητα, δεν είμαι ειδικός σε τέτοια θέματα. Απλά σπουδάζω μηχανολόγος, και προσπαθώ να κατανοήσω πως δουλεύουν και μερικά πράγματα.

 

Πάρε και τα ακόλουθα Links:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Friction

http://www.tut.fi/plastics/tyreschool/moduulit/moduuli_10/hypertext/3/3_1.html

 

Και επειδή μπορεί να βαριέσαι να κάτσεις να τα διαβάσεις, κοίτα παρακάτω:

 

Within the contact area a shear stress arises that increases until the adhesion limit is reached and sliding occurs, after which it decreases broadly proportional (Coulomb friction assumed) with the locally occurring normal stress.

 

The maximum shear force between tyre and road surface is given by the existent coefficient of friction multiplied by the wheel load.

 

Από το λήμμα: 'Coefficient of friction' στο wikipedia.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Coefficient_of_friction

 

While it is often stated that the coefficient of friction (COF) is a "material property," it is better categorized as a "system property." Unlike true material properties (such as conductivity, dielectric constant, yield strength), the COF for any two materials depends on system variables like temperature, speed, atmosphere, as well as on GEOMETRIC PROPERTIES of the interface between the materials.

 

Αυτά και άλλα πολλά ακόμα.

Αν δεν δώσεις κάποια τεκμηριωμένη γνώμη, που να εξηγεί τα επιχειρήματα σου, δεν πρόκειται να μπω στην λογική να σου ξανα-απαντήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε DarkOrion μηχανικός είμαι και γω (νέος).Ούτε γω ξέρω απο αυτοκίνητα.

Για το πρώτο λινκ : διόρθωσέ με αν κάνω λάθος αλλα αναφέρεται σε τάσεις. Δύναμη / μονάδα επιφάνειας. Οπότε σωστά πρέπει να πολλαπλασιάσουμε με το εμβαδόν. Η τάση όμως είναι ανάλογη με το εμβαδόν, οπότε αναιρείται η συμβολή του στο αποτέλεσμα. Αν πάρεις το γενικό F = N n (με ολικές δυνάμεις) δεν μπαίνει πουθενά η επιφάνεια.

Αυτό με το κιβώτιο που είπα δεν είναι σωστό????

Μια ερώτηση:

μ= 0.5 , m = 10 kg επιφ επαφ. 1 m2 , T 1= ?

μ= 0.5 , m = 10 kg επιφ επαφ. 5 m2 , Τ2 = ?

Εγώ νομίζω Τ1 = Τ2 = 50 Nt.

Η παράθεση δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει??? Τεσπα.

Η 2 παράθεση επιβεβαιώνει αυτό το νόμο της τριβής. Δεν διαφώνησα.

Η τρίτη παράθεση για τον συντελεστή τριβής νομίζω ότι με το system property εξηγεί αυτό που ήθελα να πω για τα λαστιχα αυτοκινήτου με τις παραμορφώσεις κτλ.

Το GEOMETRIC PROPERTIES έχει να κάνει με τον συντελεστή, όχι με την τριβή. Νομίζω ότι είναι αυτό που είπα, ότι ο συντελεστής μεταβάλλεται ανάλογα με τις διαστάσεις, συμφωνω και εδώ

 

Συγνώμη αν έγινα λίγο επιθετικός μαζί σου αλλά εδώ μέσα βλέπεις τι γίνεται (ξαναδές 42 – 47, 52 – 53, 55 – 58 ). Εσύ με τι ψυχολογία θα αντιδρούσες? Τα λόγια μπορεί να μη φαίνονται τόσο προσβλητικά αλλα οι ''κινήσεις'' ρε γμτ κάποιων….αφού δεν έχουν θέση στο θέμα, μπαίνουν μόνο και μόνο για να προκαλέσουν(?). Δεν τους αδικώ, μακάρι να καταλάβαιναν τι κάνουν, και πως μπορεί να αισθανθεί κάποιος που δέχεται επίθεση από 2-3 άτομα. Και η κολώνια φίλε (από κάποια συγκεκριμένα άτομα) κρατάει χρόνια,δε ξέρεις εσύ….οπότε αυτά μη σου φαίνονται κάπως.

Πόσο κακόβουλος ρε συ μπορεί να είναι κάποιος όταν :

Γράφω κάτι που άκουσα για τα teflon με κάθε επιφύλαξη, το τονίζω, και σε λέει χημικό.

Προσπαθώ να διευκολύνω κάποιον για την ταράτσα που έχει πρόβλημα, και σου λέει ο άλλος που τα είδες αυτά, παρέθεσε λινκ κ.α. , λες και ο άλλος είναι χαζός και θα παρασυρθεί, προσπαθεί να τον διευκολύνει(?) με νόμους, ακραίες περιπτώσεις .. λες και κάνουμε διάλεξη…..διαγωνισμό γνώσεων μου φαίνεται ότι κάνουμε.

Λέμε για την τριβή και νομίζουν ότι λέμε για τον μποπ τον μάστορα…καλά πάμε. όταν τελειώσει το θέμα δε ξαναμπαίνω,κουράστηκα….να στε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επόμενο εριστικό σχόλιο λέω να 'ναι και το τελευταίο, ναι;

Ξέρω πως ξέρετε πως συμφωνείτε!

 

Να το τηρήσεις, και να το τηρήσεις για όλους.

 

Μου φαίνεται όμως πως άργησες λίγο, γιατί κάποιοι πέρασαν την λεπτή διαχωριστική γραμμή του ήθους και της ευπρέπειας.:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...