Προς το περιεχόμενο

Windows Xp 32bit vs 64bit


silencer51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο το περασμένο καλοκαίρι έχω 64μπιτη CPU (Athlon64) και απο τότε σκεφτόμουν να εγκαθιστούσα τα 64μπιτα ΧΡ στο PC μου. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ XP SP2 και Ubuntu 5.10 AMD64...

 

Έχω κάνει ενα μικρό research και drivers υπάρχουν για τα πάντα στο σύστημά μου... Επειδή λογικά μέσα στους επόμενους 2 μήνες θα παιχτεί αναβάθμιση mobo + κάρτας γραφικών σκέφτομαι να τα βάλω τότε...

 

Πιστεύετε οτι αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 232
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ειναι αν θα έχω κάποια ουσιαστική διαφορά στη ταχύτητα του συστήματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο χρήση 15ημερών xp64 λεω να μην τα βάλεις.

διαφορές σε ταχύτητα ή σταθερότητα, εγώ προσωπικά δεν είδα. Πές οτι ειμαι αναίσθητος, και με ειδικά benchmark εσυ διαπιστώνεις καποια διαφορά προς το καλύτερο.

Δεν πιστεύω οτι θα είναι παραπάνω απο +5%.

 

Συγκρίνω βέβαια 2 εγκαταστασεις windows xp (32 vs 64) έπι ίσοις όροις. Όχι να αφησεις τη σαβουρα 5 μηνών χρήσης στα 32, και να τα συγκρίνεις με φρεσκοστημένα 64.

Classic look and feel kai sta 2, απενεργοποιημενα περιττά services, χωρις ιους, κλπ, κλπ.

 

-----------------

 

Οποτε λεω υποθετικα, να κερδίσεις εστω 5% σε απόδοση.

 

Τι χάνεις? ξεβολεύεσαι πολυ απλά. απο πράγματα που δουλευουν μια χαρά με ενα κλικ στα 32, και στα 64 θελεις μερικα κλικ παραπάνω για να τα κάνεις.

 

Σε drivers μαλλον δεν θα εχεις πρόβλημα στον βασικό εξοπλισμό. για μητρικές Athlon64 υπάρχουν drivers, για κάρτες γραφικών, και για καρτες ηχου ενσωματωμένες.

 

προβλήμα θα εχεις με οποιαδήποτε κάρτα βγήκε στην αγορά πριν την εμφάνιση των 64 (2004), και τωρα δεν πουλιέται πιά: tv tuners, ide controllers, ισως εκτυπωτή, PCI modems, sound cards, scanners κλπ.

 

μετά ειναι ολα τα αγαπημένα προγράμματα που χρειάζονται συνεργασία με τον Windows Explorer. δηλ. αυτα που δημιουργούν δικό τους μενου στο δεξι κλικ πάνω σε αρχεία. Στα περισσότερα απο αυτα χάνεις το μενού. δεν εμφανίζεται.

Ο Windows explorer einai 64bit, kai ayta einai 32bit subsystem.

παραδειγμα το Winrar. δεν υπαρχει κανενα προβλημα με συμπιεση - αποσυμπιεση αρχείων αλλα αν δεν εχεις το context menu, ειναι πιό άβολη η διαδικασία.

 

Firefox: μπορεις να βαλεις την 32μπιτ εκδοση χωρις προβλημα. (τοτε τι τα θες τα win64? ...)

μπορεις να βαλεις και μια απο τις 2 εκδοσεις 64bit που κυκλοφορούν, αλλα για το ποιά εξτενσιονς παίζουν σε αυτές, κανεις δεν εγγυάται. Εγώ δεν ειχα πρόβλημα με τον Fx 64.

 

Internet explorer εχεις 2 βερσιονς ταυτόχρονα. 64 και 32.

με το default εικονιδιο ξεκινάει ο 32.

 

 

 

 

---------------------------------

virtual printers (προγράμματα που εμφανιζονται σαν εκτυπωτές, και αντι να τυπώνουν, δημιουργούν αρχεία):

απο τους pdf creators, παίζει μόνο το CutePDF - free.

 

Ms office 2003 works ok, BUT ..Microsoft Office document image writer - not working

 

Java : υπάρχει jdk και runtime 64, αλλα τα java applets δεν παιζουν στον IE 64.

 

Σε παιχνιδια δεν εκανα κανενα τεστ. Απ ότι λένε οι περισσότεροι δεν εχουν πρόβλημα, αλλα και καμια βελτίωση, αφου ειναι 32bita ολα (εκτος απο ειδικες εκδόσεις ελάχιστων : πχ far cry)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

file mou de ta exo dokimasei alla apo oti exo diavazei de prokeite na deis kapoies treles diafores (ektos tou oti to systyma sou tha anoigei poli grigora nomizo), pera apo ayto tha exeis kai provlimata me drivers eidika me perifereiaka pou den einai kai apo megales etairies. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω η υποστηριξη για 64-bit drivers δε ειναι τοσο μεγαλη και ειναι προβλημα αυτο, οπως επισης και η υποστηριξη για εφαρμογες. Οι πιο πολλες θα τρεχουν, αλλα αρκετες χρειαζονται 64μπιτες εκδοσεις οπως firewall/antivirus κλπ κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω η υποστηριξη για 64-bit drivers δε ειναι τοσο μεγαλη και ειναι προβλημα αυτο, οπως επισης και η υποστηριξη για εφαρμογες. Οι πιο πολλες θα τρεχουν, αλλα αρκετες χρειαζονται 64μπιτες εκδοσεις οπως firewall/antivirus κλπ κλπ...

 

Χρησιμοποιώντας όμως Windows 32-bit παρά τη χρήση CPU 64BIT δεν υπάρχει πρόβλημα, έτσι; Οι drivers σχετίζονται άμεσα με το λειτουργικό και όχι με τον επεξεργαστή, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...